Říkají mu Řidič. Přes den je filmovým kaskadérem, po nocích si přivydělává jako nájemný řidič zločineckých gangů. Nezajímá ho o jakou práci ten večer zrovna jde, řítí se nocí s policejními vozy v zádech. Shannon je Řidičovým učitelem i manažerem, který se ho snaží dohazovat filmovým režisérům i zlodějům, kteří za něj jsou ochotni dobře zaplatit. Shannon má v plánu koupi vozu, ve kterém by se Řidič mohl zúčastnit profesionálních závodů. Navrhne, aby se investorem stal Bernie Rose, místní boháč s pochybnými zdroji příjmů. Samotářskému a ze svého dvojího života značně rozpolcenému Řidiči zcela změní život náhodné setkání se sousedkou Irene, se kterou tráví stále více času. Vše se však změní když je z vězění propuštěn Irenin manžel Standard. Řidič se s ním domluví na poslední loupeži, která Standardovi umožnit splatit dluh, kvůli kterému ho vydírají gangsteři. Ukáže se však, že šlo o nastraženou past. Vše se začíná komplikovat a aby Řidič ochránil sebe i Irene, musí udělat to, co umí nejlépe – řádně šlápnout na plyn. (oficiální text distributora)

BoncheR

Povedzte mi jediný dôvod, prečo tento film tak vychvaľujete. Aká bola v skutočnosti pointa? Ako však vidím, nie som jediný na tomto svete, kto tento film nemá príliš v láske. Film bol po formálnej stránke dokonalý. Áno, bol. Nič mu v tej oblasti nechýbalo. Akonáhle však prídem na obsahovú stránku... tak nemám čo povedať. Prvú polovicu filmu som čakal na pointu a v podstate som sa žiadnej nedočkal... Naviac: viac dialógov mal snáď aj WALL-E . Prečo teda tento film tak vychvaľovať? Netreba. Prvotné ticho v druhej polovici filmu vystriedalo zbytočné násilie. Je mi ľúto ale na tomto filme som nenašiel nič, prečo by som ho mal "obdivovať." žiaľ ale toto nemôžem odporučiť. No pesnička bola naozaj famózna 53% ()

Barvoj

To, co se mi na Drive nejvíce líbilo, byla především hudba, která provázela celý film a hlavně její zásluhou je v něm taková jedinečná atmosféra. Nicméně přeci jenom musím přiznat, že jsem čekal něco víc... Už i ten název "Drive" mi přijde zavádějící, jelikož o řízení ve filmu opravdu nejde ani trochu a víc než cokoliv jiného mi Drive připomněl Jasona Stathama a v podstatě jakýkoliv jeho film počínaje Kurýrem a konče Mechanikem zabijákem.. ()

kurcatovium

"Na takovýhle sendvič bych já nikdy nepřišel. Rozumíš, každá jeho součást je nanic. Smažená vejce nanic, čatní nanic, ale když je to dohromady, když je to dohromady, nějakou záhadou to funguje. Je to prostě ono! Celý ty. Ten sendvič, Listere, to jsi celý ty." Zhruba takovýhle pocit jsem měl po zhlédnutí Drive. Snad žádná složka filmu není nikterak převratná či zázračná, vše samo o sobě je takové nedomrlé, ale jak se to dá do kupy, tak to prostě funguje. ()

Hnedoocko

Ryan Gosling...důvod, proč mě tento film upoutal a neváhala jsem si ho pustit...ale těch zdlouhavých a nic neříkajících scén tam bylo až až, takže žádný velký odvaz to rozhodně nebyl. Zároveň nemohu hodnotit nijak moc záporně, něco na tom filmu hold bylo. ()

Redi

Bože...toho Pearlmana ať už hodí někam do škarpy, pokud nedělá problémy Bladeovi, nejezdí na mašině nebo nebude skákat po stromech bez make-upu či grafických úprav v pokračování Planety opic... ten jednomu dokáže zkazit koukání na film... díky bohu, že jen takový vedlejšák. Po dlouhé době tady ovšem nějaký pořádný akční thriller ze západu chyběl a jsem rád, že přijel Drive-r, a že to není jen další 'hustý' Kurýr nebo nějaká chujovina s N. Cagem. Kupodivu mě ale bavil více rozjezd s pomalejším tempem a pohodovou hudbou, než rychlejší, nářezový, R-kový (to mě hodně překvapilo - šel jsem do filmu se sladkou nevědomostí... z výtahové scený úplně zamrazilo) dojezd. Ruku v ruce skvělá jízda. A to i přesto, že si na Goslinga po (kdysi) prvním velmi špatném dojmu ve Vzorci pro vraždu stále nemohu zvyknout... i když po Stay či Drive mu nemůžu nijak hanit. Já jen jeslti by se do této role nehodil někdo jiný. Carey Mulligan ...nádherná ;) // Jen u výjimečných filmů se koná rekapitulace během jednoho týdne.. třetí repetace, co proti tomu říct. ()

noriaki

Uživatel JFL má pravdu, ve čtyřicátých letech by z tohohle námětu natočili noir, v osmdesátých plytkou akční jízdu. A v roce 1978 z něj Walter Hill udělal kriminálku s příchutí westernu. Přesně před měsícem jsem viděl film Driver který se Drive nápadně podobá. Děj je sice úplně jiný, zásadní prvky jsou však prakticky totožné. Osamělý, mlčenlivý řidič bez minulosti, ale se záhadnou motivací, osudová žena kvůli níž je ochoten riskovat vše, mocný protivník který se neštítí ničeho a má v rukou všechny trumfy. A rychlá auta, pochopitelně. Je fascinující sledovat, jak rozdíl třiceti a něco let změní pojetí stejné myšlenky. Bohužel na svou dobu progresivní snímek neuvěřitelně zestárl a už nemá tu údernost jakou jsem našel u jeho mladšího bratříčka. Možná jsem se jenom nechal omámit vůní novoty a za další čtvrt století po Drive taky neštěkne pes, ale pro mě má přesně to, co Driverovi chybělo k maximálnímu hodnocení. A to včetně herců. To že je Ryan Gosling charismatičtější bezejmený Řidič než ten v podání Ryana O'Neala, se dalo čekat. Ale že máma od rodiny Carey Mulligan bude uvěřitelnější femme fatale než tajemná Isabelle Adjani, to jsem opravdu nepředpokládal. Parádní neo-noir, zcela novátorský, přesto podivně starosvětský. ()

Bobik9

Nejlepší film roku? To rozhodně ne! Ryan Gosling je naprosto úžasný, to rozhodně. Jenomže celý ten film je tak pomalý, dialogy tak zdlouhavé, že mě to úplně ukolébalo. První hodinu se nic neděje, člověk stále přemýšlí o čem to teda bude. Potom je tam pár krvavých, nechutných scén, ale na tempu to ničemu nepřidá. Slušný thriller, ale ne nejlepší film roku. ()

Pavlínka9

Že nám Ryan Gosling od VZOREC PRO VRAŽDU (2003) vyrostl do takhle pohledného muže jsme si mohli všimnout již v OKAMŽIK ZLOMU (2007). Ale že si zahraje ještě hlavní roli v takhle výborném filmu jako je DRIVE jsem nečekala :) Tenhle film mě maximálně ohromil! Za prvé - hudba ve filmu je vynikající a jelikož je ve filmu mnoho tichých a i nečekaně klidných, přemýšlících scén, skvěle sem zapadá - tudíž soundtrack již mám poslechnut :) Za druhé - celý ten film je prostě výborně natočen, sestříhán, téma je skvělé a hlavní herec je prostě k sežrání :) A ještě ke všemu - ta syrovost a preciznost s jakou je nám snímek předkládán ;) Napětí, rychlost, vyváženost s tichými momenty, násilí, scény plné krve a dovednost jak to předložit divákovi, který někdy až musí odvracet zrak, jelikož tam není žádné přikreslení a je to tak autentické, to je prostě fantastické :) K tomu ještě krásná auta, vyrovnanost hlavního hrdiny, který jak se říká "Za dobrotu, na žebrotu" učiní životní chybu...Jediný zápor pro mě - hlavní ženská hrdinka mi byla dost nesympatická. Od první chvíle jsem doufala, že se tam objeví nějaká jiná, kterou by Řidič chtěl..a ono ne... Carey Mulligan jinak ráda mám, nevadí mi, ale tady mi prostě nesedla. Film mě ohromil! Důkazem pro mě totiž pokaždé je, když si z daného filmu vrátím scény, které se mi nejvíce líbili a jako bonus si ještě seženu soundtrack :) To je pro mě důkaz, že film si ode mě zaslouží maximum chvály a hodnocení :) PS: Ryan Gosling je jeden z mála mužů, u kterého mi nevadí, že nosí "těsnější" košile či krátké bundičky ;) ()

asirtes odpad!

Dovoľte aby som najprv skutočne poblahoželal pánu Refnovi, že dokázal tak verne zachytiť realitu špárania v nose. Gosling sa špára, Mulligan sa špára, ešte aj Sigel sa za kamerou určite špára a ja mám na to pozerať. To by chcel Refn trochu moč. Premietať nad nesmrteľnosťou chrústa viem aj bez neho, alebo si radšej začnem mysteriózne pátranie po mikroskopických prasklinkách na novej štukovej omietke mojej obývačky. Gosling sa navyše celý čas hrá na to, že nehrá. To ma teda dostal. Prečo toto nenapadlo Seagala jehož prepracovaná mimika uchvacuje svet už viac ako 2 desaťročia. (ukážka Seagalovej mimickej flexibility nutná) Áno, priatelia, viem, zdalo sa to omnoho dlhšie. Však je tu našťastie naturálne-intelektuálny úkaz, ktorý zo svojej výše na "to" hádže bobek a umelecky efektívne "plive" na podobnú škváru: "...A tak bloudím po Evropě, místo nože kytku v klopě, neboť vždycky romanticky vypadati mají vrahové...". ()

Phietros

Docela zklamání po tak vysokém hodnocení.. Ikdyž má příběh spád a začátek vypadá našláple, tak krom závěru nic moc a spíše nemastná akce propletená s citamy! Nápad dobrý, originalita svim způsobem určitě, ale oproti třeba kurýrovi poloviční odvar! Nicméně podobné, taky řidič se svými pravidly, taky se něco podělá a má to za následky vraždy! Jediné co je tady zbytečně protažené jsou city k jeho sousedce a zbytečná motanice s ní, pak od propuštení muže z věznice to zas nabýrá grády! 60% ()

Duoscop

Tak to je sklamání. Natěšen hodnocením (80%) jsem si film obstaral a s očekáváním si ho pustil, ale už po necelé hodině jsem začal film přetáčet. Celý film je o jednom rádoby frajírkovi, který pořád žužlá párátko, tváří se jak mistr světa a mluví jak retard (trvalo věčnost než na něco odpový). A těch pár lepších záběrů to už nezachrání. Jde vydět, že na hodnocení se vždy spoléhat nejde. ()

geklon

Hra světel a zvuků.....hra stínu a přízraků...Od samého začátku cítíte přítomnost něčeho ojedinělého......čekáte tak dlouho, až je Vám najednou úplně bramborák jestli tento fantasktně natažený budík začne zvonit i bez jakékoliv zápletky....Ta do komorní atmosféry příběhu mladé ženy vychovávající malého chlapce, která udržuje až neuvěřitelně platonické pouto s automechanikem/kaskadérem, se zabodne právě včas a postupně graduje, až k závěrečné zvracení stříbrných třpitek na zaprášené běhouny v ložnici rodičů náhodné milenky........závěrečná bojová stínoscéna je naprosto uchvacující...i násilí může být uměním...... ()

tomxxx

Kurnik, to byla jízda. Od první chvíle je člověk napnutý jako kšandy. Líbí se mi, že je to akční, ale né moc, romantické, ale né moc, brutální...občas hodně. ()

tnp101

Nejosobitější snímek posledních několika let, který Ryana Goslinga pasoval na hvězdu velkého formátu - minimálně tedy u většiny filmu znalých diváků, tak daleko, aby byl v povědomí široké veřejnosti, se zatím nedostal a řekněme si na rovinu, bůhví jestli vůbec někdy. On totiž ani ten „Drive“ není zrovna „mainstream“. Na jedné straně hodně brutálního násilí, na té druhé více než skvěle fungující neverbální romantika, obojí na pozadí neodolatelně příjemné atmosféry, jíž je kromě jiného dosaženo naprosto bezchybnou režií. To vše má za následek, že i takto ve své podstatě temný film lze označit za krásný a dokáže mě nabít takovou dávkou pozitivní energie, že mu mohou závidět i snímky k tomu výhradně určené. Zprvu jsem tolik nadšený nebyl, ale jak už to tak u většiny kvalitních děl bývá, každým dalším „požitím“ úměrně roste. 80% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Řidič Bicklových parametrů k nám několik měsíců po světové HD premiéře přijíždí rovnou ve dvou Blu-ray edicích. Nepřekvapí verze v klasické plastové krabičce, co u nás ovšem již tak běžné není, je „digibook“ balení (knížka s diskem uvnitř), kterým se pyšní verze, jež té klasické sekunduje. Na dvaceti dvou stránkách se za doprovodu fotografií vcelku podrobně dočtete o ději, hercích, režisérovi a podobně. Jedinou překážkou pro tuzemského diváka je akorát angličtina, v níž jsou veškeré texty prezentovány. Tento „digibook“ je navíc o něco rozměrnější než ty, na které jsme zvyklí (no, nejsme, ale pár se jich už objevilo :-D). Pro představu je zhruba o 4cm vyšší než klasická plastová BD krabička. Teď už ale dost řečí o zevnějšku, vrhněme se pod kapotu. Hned po spuštění potěší pohledná animovaná hlavní nabídka. OBRAZ: Obraz je prezentován v originálním 2,40:1 poměru stran s černými horizontálními pruhy. Jelikož se točilo na digitální kamery, nepřekvapí výborná ostrost i drobnokresba a absence zrna. Co ovšem nepotěší, je podání barev. Už od začátku se mi na přepisu, který má na starosti sám distributor (BlueSky Film), něco nezdálo. Podezření se začalo stupňovat po projetí bonusů, v nichž vypadaly ukázky z filmu zřetelně odlišně a to se nakonec i potvrdilo, když jsem si přepis na disku srovnal se „screenshoty“ na „Blu-ray.com“ a 1080p „MKV ripem“ staženým z internetu. Tuzemská verze si sice zachovala originální poměr stran, ale bohužel si pohrála s kontrastem, což má sice za následek opravdu temnou černou, stejně tak ovšem i tragickou kresbu v ní. Hromada detailů viditelných v zahraničním přepisu je na tom našem zcela eliminována. Neblahý důsledek má navíc i věrohodnost barev, které jsou někdy relativně přepálené. Člověk může sice namítat, že na běžné sledování nemají tato „vylepšení“ takový vliv, jak to z výše napsaného textu působí a přít se s ním nebudu - jak jsem řekl, na přepisu se mi už od začátku něco nezdálo, ale postupem času mě snímek natolik vtáhl, že mě to nijak neobtěžovalo - faktem ovšem zůstává, že Blu-ray formát byl stvořen proto, aby zachytil záměry autora, a to v tomto případě očividně neplatí. Pokud ale nejste takoví puntičkáři, nemusíte mít žádný strach, disk vám naservíruje silný přepis bez viditelné komprese a jiných vad na kráse. ZVUK: Audio už ale potěší obě strany barikády. Dynamika (především u střelby - několikrát jsem nadskočil), hromada detailů, nenápadná, ale funkční prostorovost, čisté dialogy, výborně namixovaná hudba - jednoduše skvělý poslech, kterému se dá vytknout máloco. Česká stopa je na tom zvukově zcela srovnatelně a dabing bych v současné produkci označil za nadprůměr, originálnímu znění se ovšem nevyrovná, ani kdyby se přetrhl. Jen pro doplnění, anglická stopa je zaznamenána v DTS-HD 5.1 MASTER a česká v DTS-HD 5.1 - rozdíl je samozřejmě zcela minimální. BONUSY: Přídavné materiály odstartujeme 4,5 minutovým rozborem dvou automobilových honiček (začátek a prostředek) a jednoho pronásledování (v závěru), v němž toho tvůrci příliš neřeknou, obdobně na tom je následující 6 minutovka o vztahu dvou hlavních „hrdinů“, o něco výživněji působí třetí 5,5 minutový filmeček o postavě řidiče (Gosling) a režisérovi a poslední z řady krátkých dokumentů, jenž se v necelých 12 minutách zabývá takřka všemi herci a jejich postavami, je s přehledem nejkvalitnější. Následuje pětice vesměs 2 minutových „promo - behind the scenes“, v nichž se až na maličkosti dočkáme všeho, co jsme již viděli v předcházejících materiálech. Na disku se nachází ještě fotogalerie s 26 snímky všeho možného, kinotrailer a TV spot. Všechny bonusy jsou prezentovány v HD a vybaveny českými titulky. FINÁLNÍ VERDIKT: Vzhledem ke skutečnosti, že částečně ignoruje tvůrčí záměr, nemohu titul doporučit videofilům. Ostatním by to ovšem nemělo způsobovat žádné problémy. Zvuk je jinak výborný, ale bonusů mohlo být víc. Uděluji lepších 60%. () (méně) (více)

PierrevanH

Na druhé shlédnutí musim uznat, že jde o supr film proložený excelentní hudbou a replikami mezi hlavními herci, kdy lze vidět, že méně někdy znamená více :) ()

Gar-mogoth

Labůžo. Proč? Protože i přesto, že je děj trochu jednodušší a pomalejší, je neonově hypnotický (tzn. že vás vtáhne a nepustí ani na záchod), a hrdiny jsou skutečné lidské bytosti jedoucí až nadoraz, kterým, ani když skoro nemluví, nemůžete nefandit. (dvojapůlté hehe) ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] Musím se přiznat, že na druhý pokus tento opus už trochu pokulhává. Až snad jsem se příliš nutil analyzovat co na obrazovce vidím, Refnova exhibice je tudíž snad až přílišná a do očí bijící. Nechápejte mě špatně, pětihvězdu jednoznačně zanechávám, ale kouzlo je pryč. Ten úder na solar ze zálohy měl režisér pouze jeden, audivizuální stránka je na nejvyšší úrovni a je to stále pecka, ale ten příběh je prostě o pár let později o dost slabší a méně aktuální a pokud jsme na premiéře tvrdili, že postava Ryana Goslinga je sociopat při druhém setkání už je vysloveně divná a její black-box chování mi vadilo. 85 % ()

Tereszka33

Ryanovi tyhle zamlklé role sednou jako prdel na hrnec. Nemusel by mluvit celý film a i tak, by to bylo skvělé. Kavinskyho elektro tomu dodává skvělý šmrnc. Miluju tyhle ty neóóny s osmdesátkovým nádechem. ()

Imune

Tímto bych chtěl poděkovat ČSFD spolu s Blue Sky Film za předpremiérovou projekci v Brně, kde teda až na to nesnesitelný vedro, jsem si mohl vychutnat tuhle flegmatickou podívanou. :-) 75% ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Ryan Gosling režíruje fantasy

Ryan Gosling režíruje fantasy

25.11.2012

Ale nečekejte hobity, elfy, čaroděje a meče. Režijní debut čím dál populárnějšího a uznávanějšího herce (brzy jej uvidíme v krimi The Place Beyond the Pine) je popisovaný jako „pochmurná moderní… (více)

Refn a Gosling ještě brutálnější

Refn a Gosling ještě brutálnější

29.03.2012

Nemusíte „melancholický thriller“ Drive považovat za nejlepší loňský film. Neupřete mu ale, že šlo o pozoruhodný počin, který měl odvahu nabourávat žánrová pravidla (však se i dočkal v Americe žaloby… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky