Přichází Satan!

Omen I: The Birthmark

• slovenský

Prichádza Satan!

Horor / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / USA, 1976, 111 min (Director's cut: 107 min)

Měl jsem za to, že je tahle hororová klasika spíš komorní bubáckou záležitostí, odehrávající se až na výjimky v jednom obřím domě. Jaké tedy bylo mé překvapení, když v ní Peck procestoval skoro půlku zeměkoule a navštívil spoustu starodávných atmosférických míst! Prostě takové strašidelné mysteriózní dobrodružství! Nebojím se tvrdit, že kdyby někdo do prvního Indiana Jonese přidal 300% hororu, vypadalo by to zhruba nějak takhle (mrk mrk).(12.1.2017)

Musím dát plnou....takový film se často nevidí, s tak barvitou atmosférou plnou úděsů a brilantně řešených "scén smrti"....a navíc, nikde není ani tupý výstřel z mlhy či hloupé ubodání temným démonem v pláštíku, všechno jsou to vesměs hloupé náhody s vyšším statusem, zkrátka a dobře, jedná se o velice kvalitně propracované dílo i po stránce "biblické"..!!! A naprosto geniální hudba......kvůli které jsem si ihned pořídil všechny tři soundtracky všech třech dílů....vřele doporučuji všem ostatním k poslechu při dobré kávě a černočerné chladné noci..:-) Omenská tetralogie má svůj opravdu temný a hluboký námět....! Ps: Ten ďáblík není v jednom těle jednoho jedince, to by bylo krásné a idealistické, ovšem sídlí v nás všech dohromady a podívejte kolem sebe..... není to na tom světě už dost znát..?!!!!!!! ...(16.7.2007)

Filmařsky bravurně zvládnuté dílo, podkreslené neméně bravurní hudbou, no děj je na můj vkus zpočátku dost zdlouhavý, což se však s přibývajícími minutami mění a poslední půlhodinka (respektive od návštěvy hřbitova) je již bezesporu pětihvězdičkovou záležitostí. Jeden z nejvyrovnanějších hororů co jsem viděl, kdy ani jedna složka (režie, hudba, herci, scénář) za ostatními znatelně nezaostává. Horror movie of the year(18.5.2008)

Donnerův snímek má lákavý námět a jeho velikými přednostmi jsou herecké výkony (zejména Gregory Peck je excelentní v každém svém pohybu, gestu a mimice), geniální hudba, jež zvyšuje výpovědní hodnotu scén o 90%, a v neposlední řadě aranžmá scén, přičemž jedna z nejzdařilejších je určitě ta na starém hřbitově či kněz v biskupském parku. Trochu jsem postrádal mrazivou atmosféru a strach. Napětí graduje až ke konci snímku, kdy jsem začínal mít pocit, že se opravdu dívám na horor. Do té doby mi Přichází satan moc hororový nepřišel. S lehkým zklamáním a nenaplněným očekáváním hodnotím 4*.(29.7.2011)

Rozpočet $2,8miliónaTržby USA $60,922,980Tržby Celosvetovo $-║ Režisér Richard Donner a jeho celovečerný debut nemohol ani dopadnúť lepšie, okrem toho že to bol hit v kinách, sa stal obdivuhodnou snímkou plnou napätia, temnej atmosféry a ako jeden z mála sa vyrovnal úrovni filmu The Exorcist. Pre samotného Donnera to bol odrazový mostík k väčším projektom a zaručene to aj zúročil a natočil množstvo výnimočných snímok. Príbeh má po celú dobu čím zaujať a slabších chvíľ sa tu nájde len minimum, herecké obsadenie pre kompaktnosť deja funguje na čele s Gregory Peckom. "Horror overený časom" Presnejšie Hodnotenie 90%(19.7.2005)

• - Gregory Peck dostal za svou roli honorář 250 000 dolarů + 10% ze zisku. Film přitom v kinech vydělal více než 60 milionů dolarů, a to jen v USA. (HellFire)

• - Za temné chorály, kde sbor opkauje slova ,,sangius bebimus, corpus edimus" (pijeme krev, jíme maso), dostal skladatel Jerry Goldsmith svého jediného Oscara za Nejlepší hudbu. (DominikV)

• - Harvey Stephens, který ztvárnil Damiena, vyhrál konkurs vskutku "ďábelsky" - když ho režisér Richard Donner vyzval, aby se k němu rozběhl a snažil se ho uhodit, chlapec ho prudce kopl do rozkroku a pokračoval v tom i poté, co Donner volal "Stop!". "Našli jsme ho", dodal potom. (-bad-mad-wolf-)