Den nezávislosti

• USA Independence Day (více)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je druhého července, letní den jako každý jiný... dokud bez předchozího varování nepadnou na Zemi obrovské stíny. Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je zodpovězena - během pár minut se životy všech lidí na celém světě změní jednou provždy. Stejně šokující jako samotný příchod mimozemšťanů je i naprostá nepřipravenost světa na události, které mají následovat. Pouhý den po svém nenadálém příchodu se obrovské vesmírné lodě nad největšími městy planety chystají zaútočit. Kam dosáhne jejich ničivá síla, zbude jen pár trosek bez života. Není pochyb o tom, že bude lidská rasa během několika dnů vyhlazena... pokud jim v tom ti, kterým se dosud podařilo přežít, nedokáží jen se svou podřadnou výzbrojí, důvtipem a odvahou zabránit. (HBO Europe)

N3O

Vypnout mozek, kýbl popcornu a flašku coly. Jedna věc je na tom filmu vynikající - vizuální efekty. ()

frxXx

"Boooomeeeer!!!!" Ukážkový blockbuster 90. rokov. Akcia, stupňovanie napätia, zábavné hlášky, smútok, nádej, víťazoslavný koniec, charizmatické hlavné psotavy a štipka amerického patriotizmu. Takmer som na to skočil ale koniec koncov s nadhladom je to totálna blbosť :) . (Viete si predstaviť Obamu ako pri invázií mimozemšťanov sedi v prvej stíhačke a zahajuje útok ??? :D :D) ()

helrohir

Možno to nie je úplne najlepší sci-fi film, ale najlepší minimálne z filmov pojednávajúcich o útoku mimozemšťanov na našu planétu. ()

curfew77

Smith je zábavný a triky velkolepé, leč dialogy mimořádně tupé a patos na můj vkus až příliš všudypřítomný. Když mám volit svůj oblíbený žánrový kýč, dám si mnohem radši ARMAGEDDON - tohle je jen za 60 %. ()

Kubi21

Dříve bych dal plný počet, ale pro mne bohužel tento snímek docela dosti rychle stárne. Doufám, že za dalších cca 10 let nebudu muset ubrat další, protože to je čistá zábava a docela i sranda. ()

HEED

Je to kravina, je to béčko, ale jen Emmrich to umí natočit tak, že kdyby to mělo tři hodiny, stejně se u toho člověk nudit nebude. Jednou za dva až tři roky, když na to člověk narazí, tak to nevadí. Rád si připomene, jaké to tehdy byly úvahy a smýšlení o dalším mezigalaktickém životu. Náhodou ty vesmírné lodě nejsou vůbec špatně nadizajnovány. Spoustu věcí je nedomyšlených, ale koho to zajímá. Prostě pustit si, a bavit se. ()

anyonecek

Skvělej akčňák se spoustou hlášek a rádoby vtipů. Ovšem po stránce logiky to trošku vázne a je zde docela dost nesrovnalostí. Je dobré, že tu není jediný hrdina, který by byl nějaký hlavní a že se tu herci střídají tak nějak rovnoměrně a každý z nich něco předvede na svém kousku světla. Je to tak na jedno zkouknutí a bohatě to pro pobavení a zabití času stačí. ()

mikhail

Klasika sci-fi, ktorá ma snáď nikdy neomrzí. Duo Smith Goldblum je parádne. Hláškovanie ujde...a čo viac má človek čakať od mainstreamového blockbusteru :) ()

Vocoun

Pro filmy z roku kolem 1995 mám docela slabost. Jsou to vlastně "klasiky" mého školního věku. Je pravda, že scénář je neuvěřitelně tupý, ale je to prostě slušná akční jízda s vyčnívajícím W. SMithem, pár slušných hlášek se ve filmu taky najde. ANo, nejspíš to má opravdovou kvalitu pouze v efektech, ale když to mohlo většině lidí stačit u Avataru, tak proč ne tady? :) Mám tenhle film prostě rád i když má spoustu nedostatků. O jeho kvalitě pro mě svědčí i to, že když zase běží v televizi, tak prostě v programu na žádné stanici není lepší film. Nejspíš to je tím, že ostatní stanice vysílají opravdu mohutné kraviny, ale i tak to nesnižuje význam tohoto prohlášení :) 75% ()

borohub

Další film, který ukazuje jak je Amerika skvělá. No nic ale zabaví a je to jeden z těch slušnějších filmů ()

henrycruel

Zemi napadli mimozemšťani, ale na Willa Smithe, Jeffa Goldbluma a Billa Pullmana si nepřijdou... Parádní a hlavně nenáročná sci-fi podívaná. Co jsem očekával, to jsem dostal. ()

hiding

Na rok 1996 vážně super. Je to takový typický americký film. Bohužel pro mě, až někdy do očí bijící. Například je to film ve kterém nemůže zemřít ani pes manželky hlavní postavy. Nebo třeba to, že celý svět může zachránit jen Amerika. Když to ale přehlédnete máte docela pěkný film . Pět hvězd, ale dle mého hodnocení těch nejhorších. 85%. ()

brzozin

Vše, co by stálo za řeč, si raději odpustím. Snad jen, že je vidět, že Amíci zmáknou propagandu o pár levelu výše než svého času soudruzi. Nedovedu si představit, že by se tu podobná sračka o hrdinném Komsomolu či rudých partyzánech dostala nad 70%. Ale Independence day ano. Možná je to proto, že představit si třeba Brežněva, jak sedá do stíhačky a jde to natřít E.T., bych dokázal snad jen v parodii. Ovšem kovbojské americké mentalitě to absurdní nepřipadá. Tak uráááá pane prezidente, jdeme na ně. Ta jedna hvězda je za efekty a za to, jak se dvojice real american heroes nabourala windowsama do mimozemské sítě. Z toho jsem fakt chcal. A víte, co je nejhorší? Že za oceánem se tomu nikdo nesměje. ()

Dinsberg

Master of disaster opět zaúřadouval a opět sračkou, která konkuruje Burtonově Marsu. Vizuální spektákl, který nemá co by řekl. Snad jen to, že člověk potřebuje nepřítele, aby se choval lidsky. ()

Brano

Independence Day je dnes už sci-fi klasika, ktorá ani po rokoch nestratila svoje čaro. Dej je síce trocha predvídateľný a tá typická americká hrdosť bola miestami až dosť prehnaná. Ale film už má svoje roky a v dnešnej dobe okrem vizuálnej stránky ťažko nájsť kvalitný sci-fi, hlavne čo sa týka obsahu, preto dávam o niečo vyššie hodnotenie. Malo to napätie, celkom rýchli spád, originalitu, výborne prepracovanú vizuálnu a zvukovú stránku na tu dobu a tiež veľmi dobré herecké obsadenie, hlavne v podaní Smitha. /70%/ ()

mrclTV

Recept na tento film: do pripraveného filmového kotúča pridáme ukecaného Willa Smitha, nedorobeného amerického prezidenta a nevýrazného Jeffa Goldbluma. Za stáleho miešania pridáme vypečené efekty a štipku suchého anglického humoru. Na záver dochutíme prepálenou (alebo pripálenou) stopážou a dvomi hrsťami pravého amerického patriotizmu. Vo výsledku je tento film zábavný a vždy pozerateľný ale nie je výnimočný či prelomový. PS: zaujímavosť - jeden z posledných filmov, kde sa vo veľkom používali miniatúry, ktoré boli čiastočne doplnené 3D efektami. Po ňom sa už pomaly prikráda počitačová éra. ()

Guran

Tak takové béčko o mimoněch jsem ještě neviděl. Přijde mi, jako by to natočilo dítě a ne Roland Emmerich. Po trikové stránce je film možná dobrý, na to v jaké se to točilo době, tak triky ujdou, ikdyž tu jsou scény, kde jednoduše poznáte, že ten mimozemšťan je jenom atrapa. Co se týče samotného námětu tak ten se teda také moc nevyvedl. Obří lodě, které obsadí hlavní města všech mocností a pak je zničí? To měl bejt vtip? To ti mimozemšťané se v nás tak vyznaj, že ví, jaké je hlavní město Ruska, nebo USA a pak je následně zničí? Atmosféra je nulová, nezáživná, postavám jsem vůbec nefandil, ani hlavním hrdinům. Zkrátka vůbec jsem tomuto snímku nevěřil, dojem uvěřitelnosti tu není vůbec žádný, ale jedna věc tu je a to velká sada vlasteneckých scén a zvratů. Co by to bylo za film bez Americé vlajky? Srovnejte tuto blbost se Spielbergovou Válkou světů. Zatímco Den nezávislosti je naprostá zhovadělost, Válka světů si mě získala. ()

lusa

Americké vlajky, americký prezident, americké hlášky, americké, americké, americké.. A zabudla som americké. 2* ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)