Preacher (TV seriál)

Kazatel

(neoficiální název)

Preacher

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2016–2019, 34 h 45 min (Minutáž: 40–60 min)

Předloha:

Garth Ennis (komiks)

Dave Porter

Dominic Cooper, W. Earl Brown, Joseph Gilgun, Elizabeth Perkins, Ruth Negga, Lucy Griffiths, Tabatha Shaun, Jamie Anne Allman, Brian Huskey, Ricky Mabe, Ian Colletti, Derek Wilson, Miles Wartes, Thomas Barbusca, Tom Brooke, Anatol Yusef, Jackie Earle Haley, Irungu Mutu, Allan Gaitirira, Miriam Fease, Elias Hanlon, Andrei Lapionak, Matt Peterson, Judith Rane, Kristen Loree, Joseph Gallegos, Luke Gallegos, Madelyn Henderson, Tim Mikulecky, Crystal Martinez, Isabella Martinez, Steven Davis, Ronnie Gomez, Travis Jenkins, Walter Johnson, David Miller, Yolanda Aragon, Euphrates Arthur, Ashley Aufderheide, Isaac Barnes, Jetto Dorsainville, Edward A. Duran, Graham McTavish, Bonita Friedericy, Gianna LePera, Frances Lee McCain, Boots Southerland, Richard Barela, Morse Bicknell, Julie Dretzin, Catherine Haun, Miguel Martinez, Jason E. Hill, Grizelda Quintana, Jack Burning, Sarah Minnich, Trine Christensen, Maria Bethke, Alex Knight, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Sherri Eakin, Julie Ann Emery, Sam Malone, Noah Taylor, Pip Torrens, Michael Beasley, Vik Sahay, Kim Collins, Lance Tafelski, Abbie Gayle, Ronald Guttman, David Brian Smith, Boyana Balta, Frankie Muniz, Mark Harelik, Justin Prentice, Paul Ben-Victor, Sean Boyd, Stella Allen, James Kyson, Sewell Whitney, Fredric Lehne, Blake Cooper Griffin, Kelly Lind, Sam Medina, Nathan Darrow, Rey Hernandez, Teri Wyble, Dean J. West, Glenn Morshower, Robert Catrini, Rutherford Cravens, Malcolm Barrett, Amy Hill, Lucky Johnson, James Hiroyuki Liao, Reginal Varice, Summer Selby, Bryan Murphy, John Ales, Hawn Tran, John L. Armijo, Oscar Gale, Dane Rhodes, Mike Mayhall, Tyson Ritter, David St. James, Carrie Lazar, Finch Nissen, Peggy Walton-Walker, Jamie Bernstein, Clint James, Sharon Garrison, Taylor Murphy, Jordan Salloum, Barbie Robertson, Desmin Borges, Marty Lindsey, Cailey Fleming, Tim Ransom, Betsy Holt, Doris Hargrave, Betty Buckley, Colin Cunningham, Jeremy Childs, Dave Allen, Lucy Faust, Liz McGeever, Shawn Halliday, Randy Austin, Johnny Ray Gibbs, Robbie Tann, Jason Edwards, Long Nguyen, Charles Green, Grayson Berry, Creek Wilson, Jason Douglas, Charley Vance, Phi Vu, Jonny Coyne, Adam Croasdell, Stephanie Dunnam, Biff Yeager, Lachy Hulme, Virginia Gay, Ditch Davey, Kaan Guldur, Lani John Tupu, Simon Elrahi, Beth Burvant, Justice Leak, Tenea Intriago, Robert Aberdeen, Marie Wagenman

// Jako nepolíbený komiksem můžu říct, že tímhle pilotem si mě AMC naprosto získalo na svou stranu. Představení postav bylo výborné, příběh byl dávkovaný s citem, ale i s koulema, bitka v letadle zase připomínala ty lepší časy v Banshee a humor, který celou tu úvodní hodinku zdobil, si asi většina lidí instantně zamiluje. A pokud ne, pořád je šance, že vás alespoň vezme ta v jádru vlastně docela komorní story o tom, že lidé, kteří si o sobě myslí, že jsou zlí, ještě nutně nemusí skončit v pekle. A s takovouhle vírou já jsem v osmi případech z deseti spokojen.(23.5.2016)

Pilot mne nedchnul, bohužel kvalita strmě klesá ke dvoum hvězdám osmého dílu. Nadsazený komiksový svět přece nemusí být prázdným pózérstvím. Shrnuto - metrosexuální kněz s top účesem vážně přemítá o bohu a ke konzumaci tu máme pěkně povrchní a nesmyslnou srajdu. A to mám Constantina s Reevesem velmi rád, jenže tady si smočil Seth Rogen a podle toho to taky dopadlo.(25.7.2016)

Dominic Cooper nesklamal, postavu mu verím a na Kazateľa je rozhodne tou najlepšou voľbou, len sa ešte musel trochu rozohrať. Zato Tulip je sklamanie, ako herecky, tak i tým ako je napísaná. V komikse bola úplne skvelá, tu bohužiaľ nie. V Pilote sa vlastne nič nestalo, ale zoznámenie sa s postavami bolo skvelé a naozaj vo veľkom štýle. Prvá séria Preachera bola síce fajn, ale strašne sa vliekla a nič zaujímavého neukázala, naozaj som z nej nebol príliš nadšený. Jej posledný diel vo mne ale prebudil nádej v to, že by tá druhá mohla byť dobrá. A bola. Zatiaľ čo na tú prvú som pozeral vlastne tak nejako zo záujmu a zvedavosti, tá druhá ma úplne pohltila už od prvej minúty a ja som z nej úplne nadšený. Tretia ešte lepšia a tak môžem len s nadšením očakávať sériu štvrtú.(21.12.2019)

Mohl by se kněz kamarádit s upírem? Asi ne, ale nápad je to vtipný. Jako začátek seriálu, který si nebere servítky a předkládá krvelačnému zraku diváků městečko, kde nikdo z obyvatel není bez viny. A ti, kteří tak na první pohled vypadají, se později odhalí v tom nejčernějším světle. ___ Popravdě, seriál neklade velký důraz na inteligenci, ale na drsnou zábavu. Jenomže v posledních dílech mu to už sklouzává do pořádných haluzí, jako by scenáristi vyměnili matroš za mnohem silnější model. A musím se ptát filmařů, v souvislosti s vlnou kvalitních seriálů, které se snaží zaujmout i vytříbeným obrazem a barevností: „Fakt to musí bejt tak vyblitý, abyste si připadali, že točíte něco uměleckýho?!“ /26. 6. 2017/(26.6.2017)

Není to komiksový PREACHER a není to pouze proto, že Tulip není blond...Z příběhu zbylo torzo, se kterým je nakládáno zcela volně a celý scénář je jen parafrází, která mění charaktery, motivace i katarze...Texas vůbec netvoří to správné westernové pozadí a hranice s Louisianou není plná nadržených sadistických vidláků v lacláčích na holej chlupatej zadek...Chybí mýtus amerického snu i rozčarování z jeho noční můry...Nejvulgárnější výraz je "fuck", což všichni "prasomrdi", co si oblíbili slovník Herr Starra prostě nemohou akceptovat, ale obrazovka by to samozřejmě neunesla...Pro neznalce předlohy je Preacher bizarní hříčka s komediálním vampírkem a trochou gore efektů...(20.10.2017)

• - V 2. díle 1. série "See" je odkaz na film Zjizvená tvář (1983). A to v podobě věty: ,,Say hello to my little friend!" ("Pozdrav mého malého přítele!").
    (joker.george)

• - Scéna, kde Herr Starr (Pip Torrens) leze na stůl, aby se oběsil, je zrcadlově otočená. (Seffi)

• - Když se andělé DeBlanc (Anatol Yusef) a Fiore (Tom Brooke) snaží dostat do Pekla pomocí auta, která je vyzvedne na osamoceném místě u silnice, můžou v tom někteří vidět odkaz na seriál Perníkový táta (od r. 2008), kde když někdo potřeboval zmizet, postupovalo se úplně stejně. Na seriál odkazuje i scéna, když andělé Fiore a DeBlanc čekají na autobus do pekla v 9. epizodě 1. série "Finish the Song". Jde o to samé místo, na kterém v seriálu Perníkový táta čeká Jesse a následně i Walter na člověka, který je má nechat zmizet. V obou seriálech také při odjezdu postav přeběhne přes silnici pes. (vyfuk)