Preacher (TV seriál)

Kazatel

(neoficiální název)

Preacher

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2016–2019, 36 h 33 min (Minutáž: 40–60 min)

Předloha:

Garth Ennis (komiks)

Dave Porter

Dominic Cooper, W. Earl Brown, Joseph Gilgun, Elizabeth Perkins, Ruth Negga, Lucy Griffiths, Tabatha Shaun, Jamie Anne Allman, Brian Huskey, Ricky Mabe, Ian Colletti, Derek Wilson, Miles Wartes, Thomas Barbusca, Tom Brooke, Anatol Yusef, Jackie Earle Haley, Irungu Mutu, Allan Gaitirira, Miriam Fease, Elias Hanlon, Andrei Lapionak, Matt Peterson, Judith Rane, Kristen Loree, Joseph Gallegos, Luke Gallegos, Madelyn Henderson, Tim Mikulecky, Crystal Martinez, Isabella Martinez, Steven Davis, Ronnie Gomez, Travis Jenkins, Walter Johnson, David Miller, Yolanda Aragon, Euphrates Arthur, Ashley Aufderheide, Isaac Barnes, Jetto Dorsainville, Edward A. Duran, Graham McTavish, Bonita Friedericy, Gianna LePera, Frances Lee McCain, Boots Southerland, Richard Barela, Morse Bicknell, Julie Dretzin, Catherine Haun, Miguel Martinez, Jason E. Hill, Grizelda Quintana, Jack Burning, Sarah Minnich, Trine Christensen, Maria Bethke, Alex Knight, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Sherri Eakin, Julie Ann Emery, Sam Malone, Noah Taylor, Pip Torrens, Michael Beasley, Vik Sahay, Kim Collins, Lance Tafelski, Abbie Gayle, Ronald Guttman, David Brian Smith, Boyana Balta, Frankie Muniz, Mark Harelik, Justin Prentice, Paul Ben-Victor, Sean Boyd, Stella Allen, James Kyson, Sewell Whitney, Fredric Lehne, Blake Cooper Griffin, Kelly Lind, Sam Medina, Nathan Darrow, Rey Hernandez, Teri Wyble, Dean J. West, Glenn Morshower, Robert Catrini, Rutherford Cravens, Malcolm Barrett, Amy Hill, Lucky Johnson, James Hiroyuki Liao, Reginal Varice, Summer Selby, Bryan Murphy, John Ales, Hawn Tran, John L. Armijo, Oscar Gale, Dane Rhodes, Mike Mayhall, Tyson Ritter, David St. James, Carrie Lazar, Finch Nissen, Peggy Walton-Walker, Jamie Bernstein, Clint James, Sharon Garrison, Taylor Murphy, Jordan Salloum, Barbie Robertson, Desmin Borges, Marty Lindsey, Cailey Fleming, Tim Ransom, Betsy Holt, Doris Hargrave, Betty Buckley, Colin Cunningham, Jeremy Childs, Dave Allen, Lucy Faust, Liz McGeever, Shawn Halliday, Randy Austin, Johnny Ray Gibbs, Robbie Tann, Jason Edwards, Long Nguyen, Charles Green, Grayson Berry, Creek Wilson, Jason Douglas, Charley Vance, Phi Vu, Jonny Coyne, Adam Croasdell
  • DaViD´82

Předloha je ve své podstatě nášlápnutou nahláškovanou neo westernovou road-movie, která nejde pro nějaký ten vyhřezlý mozkomíšní mok, odhalené ňadro či urážku všeho svatého nikdy daleko. A je vrcholným dílem Gartha „Tarantina komiksu“ Ennise z dob, kdy ještě nebyl směšnou parodií sebe sama jakou je dnes. Ovšem pod rouškou vší té zdánlivě (skutečně pouze zdánlivě) prvoplánové kontroverznosti, laciného sexu a samoúčelného násilí ukazoval všem náboženstvím mohutné vztyčené prostředníčky a rozvíjel po několik let komplexní příběh s nosnými mnohavrstevnými charaktery o krizi víry a pokrytectví v každém z nás. A proto je do značné míry odvážné přijít se značně umírněnější adaptací, která má být v první sezóně pouze prequelem událostí z úvodního dílu předlohy a bude se celá odehrávat v Texasu. Každopádně se zdá, že je to pojaté sice velmi volně na motivy komiksu, ale v jádru naprosto věrně duchu předlohy. A to je nejdůležitější. Hlášky i černočerný humor fungují, akce sympaticky fyzická, znatelná umírněnost oproti předloze vlastně i vítaná (přeci jen co fungovalo na stránkách devadesátkového komiksu se stylizovanou kresbou nemusí nutně stejně působit v realistické hrané podobě o dvě dekády později) a je si to plně vědomo, že to celé navzdory lákavému pozlátku bude stát a padat především na postavách čili vyloženě potěší naprosto sednoucí obsazení... Potenciál tedy nezměrný a díky časovému odstupu by se mohly napravit i nešvary předlohy (především pak přepálené utržení se ze řetězů v pozdějších dílech v podobě nebeských anabází či celosvětových spiknutí skrytých uvnitř jiných spiknutí), autoři na to koule evidentně mají a rýsuje se tu adaptace jdoucí si svou vlastní cestou, která by potenciálně mohla být i lepší své dnes již právem kultovní předlohy.(24.5.2016)

Lucifer sa môže schovať späť do pekla pretože Preacher nadstavil vyššiu laťku než som si myslel a to som i tak čakal dosť. Veru pre veru, seriály idú každým rokom do výšin a som rád, že tento tiež nie je tá výnimka ako poniektoré iné. Posledné tri epizódy išli tak trochu pomimo kazateľskej kvality a či to bolo tou zle rozuzlenou zápletkou neviem, no ale to, že ôsmy diel bol o tom ako sa všetko posralo, deviaty o tom ako sa všetko dávalo medzi sebou zo sračiek von a ten desiaty diel, že bol tom ako sa na konci dostalo všetko ešte do väčších sračiek, nebolo zrovna najbombovejšie, teda až na ten vedľajší komiks, ten bol naozaj cool. Ak bol toto fakt len úvod pred celým preacherom ktorý má v skutočnosti začat druhou sériou, mlčím ako hrob a tento komentár je tým padom totálne bezpredmetný. (86%) Druhá séria zmenila atmosféru a celkovo má najslabšie epizódy zo všetkých sérii. (70%)Tretia séria naberá obrátky už v hneď od prvej minúty a druhá polovica série je už potom takmer dokonalá. Finále je bezchybné a ponúka skvelé možnosti pre novú sériu. (89%)(4.10.2016)

Zvláštní, netradiční, odvázané, tajemné a praštěné. A sexy. A tím nemyslím Tulip, která je moc divoká a příliš nesmiřitelná. Myslím tím například, že kazatel má totálně super vohoz a naprosto skvělou přezku na opasku. A jiné skvělé detaily zde najdete, když se na to podíváte. Bože! A Upír! Zdá se mi o něm už druhou noc :), je opravdu k zakousnutí. Tak dobře, je originální a hustej. A super muzika. Výborná kamera.(27.7.2016)

Pilot: Seriálového Preachera nelze brát jako regulérní převyprávění komiksu o naštvaném knězi Jessiem Custerovi, který jednoho dne zjistí, že se Bůh na lidstvo vybodl a odkráčel z nebe neznámo kam. Skrz cigaretu procedí něco o zodpovědnosti za naše stvoření a vydá se mu nakopat prdel a donutit ho starat se o nás, jako dřív. Tady máme zatím prostě spíš chlapa uklizeného na kněžský post, utíkajícího před svou minulostí (v komiksu je to spíš naopak). Irský upír Cassidy, který mu na cestě dělá parťáka se asi své předloze podobá nejvíc. Gilgun je dokonale obsazený a jeho představovačka je asi nejlepším momentem celého úvodu. Je asi i hlavním důvodem proč chci koukat dál. Tulip ach Tulip, to je jiná písnička. Že změnila barvu a z krásné blond bělošky máme tuctovou čokoládu bych ještě přežil. Co ale chybí je chemie mezi ní a Jessiem. Uznávám, že zatím neměli moc prostoru, ale nesedí mi to. Jak se s tím tvůrci dál poperou jsem zvědav. Pro neznalce komiksu je to svěží vánek v seriálové tvorbě. Jo a postrádám květnatou mluvu předlohy. Irské klení je zatím naštěstí povoleno.(25.5.2016)

Hodnoceno po první sérii. Úžasně bizarní a morbidní. Od začátku do konce originální, poutavé a vtipné. Takhle černý humor jsem neviděl ani nepamatuju. Druhá série: Chybí tomu moment překvapení, ale přesto pokračování jak má být, s ještě větší porcí všeho, co miluju na první sérii. 3 série: Perfektní. Nebudu vyjmenovávat všechna superlativa, co mě napadají, tak jen dodám že vedlejší linky působí trochu zbytečně, ale skvěle zapadají do celkového kontextu. Netrpělivě vyhlížím poslední sérii.(19.5.2019)

• - Herečka hrající postavu Tulip (Ruth Negga) je napůl Irka. Ironicky jediná irská postava v seriálu je upír Cassidy (Joseph Gilgun), kterého hraje anglický herec. (Miro_CZ)

• - V 2. díle 1. série "See" je odkaz na film Zjizvená tvář (1983). A to v podobě věty: ,,Say hello to my little friend!" ("Pozdrav mého malého přítele!").
    (joker.george)

• - Herci Dominic Cooper (Jesse Custer) a Ruth Negga (Tulip O'Hare) za sebou mají komiksovou minulost. Ruth si zahrála Rainu v seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. (od r. 2013) a Dominic ztvárňuje otce Iron Mana (2008)Howarda Starka. Obě postavy jsou ale od konkurenčního vydavatelství Marvel. (Miro_CZ)