Preacher (TV seriál)

Kazatel

(neoficiální název)

Preacher

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi / Fantasy

USA, 2016–2019, 34 h 45 min (Minutáž: 40–60 min)

Předloha:

Garth Ennis (komiks)

Dave Porter

Dominic Cooper, W. Earl Brown, Joseph Gilgun, Elizabeth Perkins, Ruth Negga, Lucy Griffiths, Tabatha Shaun, Jamie Anne Allman, Brian Huskey, Ricky Mabe, Ian Colletti, Derek Wilson, Miles Wartes, Thomas Barbusca, Tom Brooke, Anatol Yusef, Jackie Earle Haley, Irungu Mutu, Allan Gaitirira, Miriam Fease, Elias Hanlon, Andrei Lapionak, Matt Peterson, Judith Rane, Kristen Loree, Joseph Gallegos, Luke Gallegos, Madelyn Henderson, Tim Mikulecky, Crystal Martinez, Isabella Martinez, Steven Davis, Ronnie Gomez, Travis Jenkins, Walter Johnson, David Miller, Yolanda Aragon, Euphrates Arthur, Ashley Aufderheide, Isaac Barnes, Jetto Dorsainville, Edward A. Duran, Graham McTavish, Bonita Friedericy, Gianna LePera, Frances Lee McCain, Boots Southerland, Richard Barela, Morse Bicknell, Julie Dretzin, Catherine Haun, Miguel Martinez, Jason E. Hill, Grizelda Quintana, Jack Burning, Sarah Minnich, Trine Christensen, Maria Bethke, Alex Knight, Rodger Larance, Michael E. Stogner, Sherri Eakin, Julie Ann Emery, Sam Malone, Noah Taylor, Pip Torrens, Michael Beasley, Vik Sahay, Kim Collins, Lance Tafelski, Abbie Gayle, Ronald Guttman, David Brian Smith, Boyana Balta, Frankie Muniz, Mark Harelik, Justin Prentice, Paul Ben-Victor, Sean Boyd, Stella Allen, James Kyson, Sewell Whitney, Fredric Lehne, Blake Cooper Griffin, Kelly Lind, Sam Medina, Nathan Darrow, Rey Hernandez, Teri Wyble, Dean J. West, Glenn Morshower, Robert Catrini, Rutherford Cravens, Malcolm Barrett, Amy Hill, Lucky Johnson, James Hiroyuki Liao, Reginal Varice, Summer Selby, Bryan Murphy, John Ales, Hawn Tran, John L. Armijo, Oscar Gale, Dane Rhodes, Mike Mayhall, Tyson Ritter, David St. James, Carrie Lazar, Finch Nissen, Peggy Walton-Walker, Jamie Bernstein, Clint James, Sharon Garrison, Taylor Murphy, Jordan Salloum, Barbie Robertson, Desmin Borges, Marty Lindsey, Cailey Fleming, Tim Ransom, Betsy Holt, Doris Hargrave, Betty Buckley, Colin Cunningham, Jeremy Childs, Dave Allen, Lucy Faust, Liz McGeever, Shawn Halliday, Randy Austin, Johnny Ray Gibbs, Robbie Tann, Jason Edwards, Long Nguyen, Charles Green, Grayson Berry, Creek Wilson, Jason Douglas, Charley Vance, Phi Vu, Jonny Coyne, Adam Croasdell, Stephanie Dunnam, Biff Yeager, Lachy Hulme, Virginia Gay, Ditch Davey, Kaan Guldur, Lani John Tupu, Simon Elrahi, Beth Burvant, Justice Leak, Tenea Intriago, Robert Aberdeen, Marie Wagenman, Victoria Steadman, Terence Rosemore, Atkins Estimond, Philip Fornah, Renell Gibbs, David DeLao, Kristin Daniel, Kelly Murtagh, Jordyn Aurora Aquino, Prema Cruz, Kurt Yue, Jibrail Nantambu

Jako komiksem nepolíbený jsem neměl příliš velká očekávání, tak trošku jsem si myslel, že to bude hezky po Rogenovsku/Goldbergovsku prvoplánová jatka s mnoha wtf momenty. Pilot se v hodnocení poměrně vyšvihl i když mě osobně ničím příliš nenadchl a od té doby servíroval lepší či průměrné díly a jen jeden perfektní. Na rozdíl od jiných jsem ale nikdy nebyl proti samotnému Preacherovi Cooperovi, takže v tomhle směru v pohodě, ovšem absolutně nejvíc jsem fandil Tulip, která se stala mojí nejoblíbenější postavou. V podstatě po celou dobu konání seriálu jsem pořád nechápal o čem vlastně pojednává hlavní linka aproč nějak moc děj přešlapuje na místě a nikam se neposouvá. I přesto se však trojka vytáhla v řadu vůbec nejlepší, v jejíž druhé polovině jsem se vyloženě skvěle bavil a pokaždé mě překvapilo, jak moc se tvůrci utrhli ze řetězu a jak moc je to divné. V poslední sérii se utrhl ze řetězu definitivně a tvůrci si to vymýšlení absurdit nepochybně dost užívali. Celkově jsem s koncem a celým seriálem poměrně spokojený a další sezónu bych už ani nechtěl. Jestli sem ale něco musím dát, tak je přesně takhle luxusní bitka. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 5/5 | S4: 4/5 |(26.10.2019)

• Kaluž

Po čtyřech epizodách na to házím bobek. Televizní Preacher je dramaturgicky znásilněná adaptace Ennisovy předlohy, která nenabízí nic zajímavého, natož zábavného. A je to škoda, protože slušné produkční zázemí jisté kvality avizovalo již měsíce dopředu. Nemyslím si, že tenhle paskvil čeká světlá budoucnost.(27.7.2016)

Neznat komiks, po třech dílech to balím, protože máloco odvážně vezme tak divácky nepříznivou vyprávěcí strukturu, aby s ní pracovalo skrze deset epizod, aby se až v závěru slilo ve funkčně vystavěnou, epickou a osobitou adaptaci, která vsadila na události, které se staly dříve, než Dillon začal kreslit, ale přitom vzala v potaz vše, na co Ennis při psaní myslel. Rogen & Goldberg mají můj obdiv, že si nevybrali nejjednodušší postup, ale načrtnuli cestu k promyšlené adaptaci, která může svůj potenciál uplatnit v nevídané šíři, která se odvážně nabídla na velkém plátně snad jen u Watchmenů.(4.8.2016)

Hrozně divný a neskutečně cynický styl. Šílený námět a scénář. Překvapivé zvraty. Trefování se do dutosti amerických buranů. To by samo o sobě pro spoustu lidí znamenalo zábavnou podívanou. Přesto se často nemůžu dočkat konce dílu a místy mě při sledování trápí nuda a zdlouhavost. Z větší části to přisuzuji plochosti ústředního páru, který se jen naoko tváří zajímavě.(21.3.2018)

Komiksy nečtu, takže neznám ani tento, ale tohle by mohlo být něco pro mě. Já mám vůbec biblická fantasy takhle dost ráda a když se šikovně ve správném poměru zkombinuje smysluplný, napínavý příběh s pořádnou dávkou nadsázky (zdravím prvních pět řad SPN) je to teprve voda na můj mlýn. Proto můžu jen doufat, že se toho v dalších dílech dočkám, potenciál by tu byl. Hlavní trojka vypadá zajímavě, Tulip s upírem zatím zaujali spíš cool akcí než něčím osobnějším, ale to se jistě změní, a kazatele jsem si oblíbila téměř okamžitě. O dostatek drsnějších scén se vzhledem k tomu, že to jde na kabelovce taky nebojím, prostředí texaského zapadákova je více než stylové a country muzika přímo lahůdková. Neznalost předlohy beru jako výhodu, alespoň nebude o překvapení nouze. Teď už jen aby se má očekávání naplnila a budu spokojená.(28.5.2016)

• - Ve scéně při příchodu andělů k cestovní agentuře si můžete všimnout plakátu, lákajícího k horské návštěvě Československa. (Reyak)

• - V 2. díle 1. série "See" je odkaz na film Zjizvená tvář (1983). A to v podobě věty: ,,Say hello to my little friend!" ("Pozdrav mého malého přítele!").
    (joker.george)

• - V první epizodě můžeme zahlédnout komiks "Preacher" ve stojanu na časopisy. (Miro_CZ)