Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

Šakalík

Tohle nikdy neomrzí. Dle mého názoru nejlepší horor všech dob, který svým unikátním zpracováním a temnou atmosférou doslova vysává z diváka pocit klidu a jistoty (něco na způsob mozkomorů z HP :-)). Navíc k dobrým zvyklostem filmové školy sedmdesátých let patřilo volnější tempo vyprávění a postupná eskalace napětí, což jsou prvky, které pohříchu z dnešní strašidelné produkce skoro vymizely. Svým příběhem je Vymítač ďábla jakýmsi guru všech filmů o exorcismu a nutno dodat, že dodnes se mu žádný z nich ani nepřiblížil (snad s výjimkou velmi zdařilého The Exorcism of Emily Rose). Velkou devízou Exorcisty jsou přesvědčivé herecké výkony a samotné pasáže vymítání zahrnují scény, které patří do zlatého fondu filmového strašení (třeba jak Regan sedíc na posteli otočí hlavu o 180° nebo jak s křížem v ruce hlasitě křičí „fuck me, fuck me!“). Docela lituji toho, že jsem se nenarodil o nějakých pětadvacet let dříve, abych tento horor mohl vidět v době svého vzniku. To musel být neskutečně intenzivní zážitek. ()

Cejny

Vymítače ďábla si podruhé už určitě nepustím, nijak zvlášť mě tento horor nenadchnul, především kvůli jeho délce, nudným pasážím a přehrávanému hereckému nevýkonu Ellen Burstyn. Co se naopak musí ocenit, jsou záběry na Regan (Linda Blair) posedlou ďáblem, při kterých určitě musely vstávat hrůzou vlasy na hlavě návštěvníkům kin v 70. letech. 50 % ()

SG-1

"Vaše dcera netvrdí, že je démon. Tvrdí, že je sám ďábel. A ten, kdo zná psychotiky, ví, že je to to samé, jako tvrdit, že je Napoleon." -Damian Karras- ()

Arkanoid

Fádne. Dlhé čakanie na chuťovky. A to Friedkin vie rozprúdiť adrenalín v žilách, napr. v To Live And Die In L. A. Intenzívnejšie vyháňanie je v American Horror Story 02x02. ()

The Viper

Komická záležitost s protivně přehrávající Ellen Burstyn a vymítáním s homosexuálním nádechem a opravdu směšném milionkrát přeříkajícími blbostmi, které v tomto byť možná originálním přesto naprosto nepůsobijícím stylem. Scary Movie 2 nemuselo tento film vůbec parodovat, protože se jedná o parodii sebesamotnou. Opravdu jsem se těšil, že se budu bát, více než den předtím u V zajetí démonů a přičemž Raimiho Stáhni mě do pekel působilo komicky až na druhé shlédnutí, zde si další promítání můžu naštěstí odpustit a litovat dvou hodin naprosté blbosti. ()

Sdoom

Nebýt poměrně rozvleklé první poloviny (viděn Director's cut), tak se jedná o téměř bezchybné dílo. Od chvíle, kdy se Regan začne chovat "jinak", má film skvělou atmosféru a napětí a je naprosto zaslouženě řazen mezi naprosté klasiky světové kinematografie. Zub času se na něm téměř nepodepsal a i dnes je velmi působivvý, ačkoli už bych ho neřadil do škatulky horor. (Blu-ray, orig.) ()

Luciášek

Na svoji dobu dokonalé a velmi reálné. Tak reálné, že jsem si na konci všech těch hrůz řekla: Proč?Proč jsem se na to dívala??? .Perfektní kousek!!! ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...tak tohle mě opravdu nijak zvlášť nedostalo. Od téhle kultovky jsem čekal daleko víc. Rozhodně jsem se ani nebál a ni nevylekal. Ta holčina je fakt dobrá, ale celkově nic moc... ()

Han22

Jak to napsat a neurazit. Je to klasika, je to skvěle napsané, skvěle zahrané, výborně vybraná hudba... Jako drama to funguje výborně, skvělá je postava otce Karase i matky, neuvěřitelný výkon podává Max von Sydow, který je ve svých 44 letech namaskován na 80 (nebo to nebyla maska??) a on i toho moudrého a starého kněze hraje jako by byl v jeho věku. Jenže v rovině hororu to selhává a tam kde začíná vymítání, budete se spíše smát než bát, spíše koukat, kdy už to skončí než si kousat nehty jak to dopadne... Je to škoda, ale proto nemůžu dát více než 4. EDIT: Po dalším shlédnutí musím hvězdičku přidat. Je to zkrátka klasika, strhující drama a i ty hororové scény jsou v kontextu doby úplně někde jinde než u většiny dalších filmů. Samozřejmě horor roku 1973. ()

bari68

Klasika hororu. V 73-tom ľudia omdlievali v kinách hrôzou. Ja som však taký adrenalín v krvi nemal. Prvých 30 minút by išlo skrátiť, resp. bola to veľká nuda. Atmosféra v dome a pohľad na malú Regan bol miestami dobre vygradovaný , avšak znovu a znovu to potápali dialógy matky , farára a ostatných , až nie tak podstatných postáv. Záver filmu tiež nebol bohvie aký. William Friedkin sa mal skorej držať autentickej postavy, dievčiny, ktorej obrázky vtedy obehli celý svet a nie scenára Stephena Kinga. Aj tak ale na to, že Exorcistu si na DVD-čkach a na plátne kín premietame už 35 rokov, stále je to film, ktorý stojí za zhliadnutie .Najmä režisérom viz. Uwe Boll alebo Eli Roth , ktorý asi ani nevedia, čo je vo filme strach a napätie by som tento film púšťal každý krát, kedy sa rozhodnú natočiť ďalší film. ()

Tjaden

Ve své době musel film vyvolat velké pozdvižení, ale ani dnes neztrácí na působivosti. Prvních 30 minut jsem se celkem nudil, ale poté, co do Regan vstoupí démon, se začnou dít věci! Drsný chraptivý hlas z dívčina hrdla hýří perverzními hláškami, nemluvě o otáčení hlavy o 360° či masturbování krucifixem. Popravdě existují mnohem děsivější horory, ale už jen díky neuvěřitelným historkám z průběhu natáčení si Exorcista zaslouží být řazen mezi kultovní snímky. ()

BlackTom

Na tú dobu to musela byť ľakačka ako hrom, no teraz mi to skôr prišlo ako celkom solídna dráma a nie ultrastrašidelný horor. Max von Sydow je brilantný, triky obstojné. Príbeh spočiatku dosť zdĺhavý sa neskôr rozvinul a posledná polhodina bola vynikajúca, nie je čo vytknúť. Ústredná melódia je dokonalá. Friedkin nastavil latku vysoko :) ()

M.Niccals

Unuděný dnešními bezduchými, rádoby invenčními horory, ve kterých tečou hektolitry krve, jsem začal brouzdat mez kvalitnějšími kusy. A až teď jsem teprve poznal, co to je opravdový horor. S nápadem, se zápletkou, s vypracovanou psychologií postav, natočený s profesionalitou. Po kubrickově The Shining jsem se pustil do Exorcisty (ve verzi director’s cut) a opět jsem nebyl zklamán. Film má v sobě opravdu všechno výše jmenované. Jediné, co mě zklamalo, bylo rozvržení napětí, které podle mě dosáhlo vrcholu někde uprostřed filmu při legendární „pavoučí chůzi“. Tehdy jsem byl asi nejvíce vyděšený za celý film. Samotné vmítání je taky velice děsivé, ale už vás nemá moc co překvapit. Dcerka je ošklivá, sprostá jako dlaždič, plive zvratky a vznáší se nad postelí, ale čím déle trvá vymítání, tím méně to účinkuje. Ve filmu nejsou klasické „lekačky“ (tak často používané dnes) je to spíše záležitost působení na psychiku a ukazování hrůzy a nepřirozenosti při pohledu na posedlou Regan. Kdybych měl vyzvednout něčí herecký výkon, byl by to Jason Miller alias otec Karras, který byl opravdu brilantní. Škoda, že tuto roli už nikdy nepřekonal. Čtyři a půl. ()

Wally

Škoda toho strašně dlouhého a nudného úvodu, který u mne snižuje hodnocení o jednu *. Druhá polovina filmu je však báječná a atmosféra v závěru filmu je přímo uhrančivá. Přestože se jedná o starší film, tak spoustu současných hollywoodských 'pecek' strčí s přehledem do kapsy díky své neodiskutovatelné kvalitě. ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)