Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

SeBig

Musím to změnit na tři, jelikož a protože tohle rozjelo tu trilogii, která je totální debakl, plný nesmyslů, nesouvislosti, nelogičnosti a prostě výser. Díky Disney za pochcání mé oblíbené značky. ()

korbitch22

Počáteční nadšení po úvodních titulkách, hudebních motivech, odkazech na epizodu VI, nástupu skvělého Hana Sola a slušné první hodince které vévodí roztomilý BB8 a hláškující Boyega přijde studená sprcha v podobě strašné kupy scénáristických hoven.Ono totiž mega hvězda smrti nemá skoro žadnou obranu, postavy v ději skáčou z místa na místo bez nějakého zajímavého scénáristického nápadu a vůbec to celé působí hrozně nedotaženě, budiž Abramsovi k dobru, že studio žádal o roční odklad kvůli doladění scénáře ale to mu nebylo umožněno....no a to byla chyba.Od teď spoilery až do finiše.Holčinu nikdo nikdy neučil, ale sama válí sílu, s mečem umí líp než Vader a vesmír zachrání Storm Trooper, který pracoval pro temnou stranu jako uklízeč záchodů...toť hodně malý výčet toho, co ve scénáři bije do očí.Ren nemá žádné charisma a Adam Driver byl příšernou volbou.Od filmu jsem čekal to, že se bude po galaxiích hledat Skywalker a Řád bude odboji v patách, ale tady skupinka šílených náhod svede dohromady partu nových a starých tváří a za 136 minut zvládnou to, co Lucasovi v původní trilogi trvalo minut 350.Nestihlo mě ani v táhnout do děje a už byl konec.Star Wars je sci-fi, která potřebuje kreslit charaktery a postavy, potřebuje pohádkový a epický svět, jenže tady se 120 minut střílí a i když to řikám nerad, akce je moc na úkor atmosféry a budování smysluplnějšího děje.Přiznávám, že sem si film první hodinku a něco docela užíval a tlemil se u kadence hlášek, ale pak to jde celé do kopru.Smrt Hana Sola se nedá komentovat jinak, než hnus největšího ražení.To mi vzalo veškeré předchozí sympatie a přehlížení scénáristické tuposti.Marně přemýšlím, proč se Mark Hammil dával do formy, když je ve filmu 20 vteřin a neřekne jediné slovo.Nové Star Wars pobaví fanatické milovníky původní ságy, snesou je fandové sci-fi jako já a nemilosrdně naserou každého normálního filmového fanouška.Zasmál sem hláškám, užil si roztomilého robota, pozastavil se nad laciným dějem a nasral se kvůli Hanovi.Teď řeknu jednu upřímnou a pravdivou věc, že novým válkám může dát 5* prostě jedině idiot.Bohužel, po záchvěvu naděje přijde tvrdé zklamání.60.% ()

classic

Dá sa dostať z televízie do Hollywoodu, v ktorom dotyčný jedinec nakrúti vôbec najziskovejší film všetkých čias ? Jeffreyovi Jacobovi Abramsovi sa to podarilo, ako málokomu. Ešte si pamätám, keď sme doslova hltali legendárne seriáli : ALIAS a LOST, potom režisérsky debutoval a presedlal na prvý komerčnejší film : Mission: Impossible 3, ďalej oživil iné HVIEZDY - TREK, a nechýbalo veľa k tomu, aby nadviazal na čosi, čo tu už voľakedy bolo, konkrétne, zatiaľ v dvoch etapách a každý jeden snímok sa vyskytoval pravidelne v intervale troch rokov. Áno, hovorím o KULTE HVIEZDNYCH VOJEN, kde J.J.Abramsovi pripadla úloha pokračovať v tejto tradícii, poprípade ju ešte viac zmodernizovať, spopularizovať. A otázka znie. USPEL ? Počas premiéry siedmej epizódy, sa priznávam, že som snímok okomentoval a ohodnotil úplne inak, ako práve teraz. Prečo ? Nemal som ešte dostatočne vyvinutý vzťah k takejto vesmírnej ságe, ku ktorej som si nenašiel cestu pochopenia a nadšenia zároveň. Vrátim sa k predchádzajúcemu zhodnoteniu, či režisér triumfoval ? Síce opätovne škrípe scenár, a taktiež mladí herci, čo hrajú, ako o život, a ktorí doslova sršia hyperaktívnymi hereckými výkonmi, menovite - DAISY a JOHN, i napriek tomu, zisťujem, že film má svoje neopakovateľné čaro, svoj typický vizuálny štýl, čo prináleží práve Abramsovi, a tak nie je fér, aby som ignoroval výbornú záležitosť, ktorá ide až príliš na ISTOTU garantovaného úspechu ! V prvom rade postava ženskej hrdinky REY mi nepripomína nikoho iného, ako Lukea Skywalkera, skrátka „ženská verzia tohoto predošlého hrdinu” . Janko je spočiatku negatívnou postavou, aby sa z nej rýchlosťou svetla vymanil a pridal sa na stranu kladných postáv. Vôbec v centre diania nie sú ani tak tieto postavy, ako skôr „neživý” DROID BB - 8, ktorý má v sebe prístup k špeciálnej mape, ktorej sa klasicky chcú zmocniť zlí na účely svojich chorobných vízii. A práve tohto droida si všetci podávajú, ako „horúci zemiak” , a keď sa následne dostáva k mladej, sympatickej hrdinke Rey, ktorá onedlho stretne všetkých „starých - známych” , tak o napínavé, strhujúce a odvážne dobrodružstvo je určite postarané. Fanúšikovia si prídu na svoje. Film je doslova presýtený dychtivými vizuálnymi orgiami, na ktoré sa mimoriadne príjemne pozerá, a ani ten „digitálny bordel” mozgu príliš neškodí. PS : „MAPA bude kompletná až vtedy, keď sa jeden malý významný droid prebudí zo zimného spánku” . ()

Ghoulman

Síla se probouzí hraje nepokrytě na nostalgickou strunu a přiznávám, že i v mém případě tato strategie zabrala. Nikdy jsem sice nepatřil mezi skalní fanoušky hvězdných válek, ale asi jako každý druhý jsem na základce přesto pořádal opakované projekce původní trilogie, v nichž jsem byl pravidelně unášen frajerstvím Hana Sola, drdoly a prostořekostí princezny Leii i skvělým záporákem (a chronickým astmatikem) Darth Vaderem. Setkání se starými známými postavami a vůbec s celým tím naivně dobrodružným universem na mne nakonec mělo předpokládaný efekt - a ač jde příběhově v podstatě o kopírku epizody IV, užil jsem si to od začátku do konce. Tvůrci navíc vybrali pro hlavní představitele opravdu skvělý ansámbl herců, ať už se jedná o velké talenty nastupující generace Isaaca a Drivera nebo ultra sympatické protagonisty Daisy Ridleyovou a Johna Boyega. ()

Scalpelexis

Jsem rád, že jsem se dočkal další epizodky Hvězdných válek. Očekávání jsem měl doslova obrovská a J.J. poslední dobou valil jednu pecku za druhou: Výraznější zklamání tedy nebylo očekáváné. Ale přeci jen jsem z kina odcházel rozpolcený, se smíšenými pocity ale nebylo to žádnou kontroverzní scénou anebo broukem v hlavě, který by mi režisér vnuknul. Jak bych to popsal - těmto Star Wars chybí jakási důstojnost, ucelenost a přirozenější flow. Nejstarší trilogie si na nic nehrála a podala jednoduchý, přímočarý děj. 1, 2 a 3 už šly více do hloubky, zapracovala více na osobnostech a pracovala s jasným, fatálním cílem. Zde mám pocit, že jsem se vydal na malé dobrodružství, plný deus ex machiny, zvláštních náhod a lidí, kteří by obětovali život pro druhého jen co ho znají 2 minuty. Je zde mnoho klišé, nevysvětlených a nelogických trapáren a celou dobu jsem měl pocit, že se o naše hrdiny nemusímě bát (má přísedící slečna poprvé utrousila komentář až po poušti o tom, jak je hrdina zpocený), což je znepokojující. Tyhle Star Wars byly dělány pro pruberťáky, jinak by tam nemohlo být tolik mladé krve, naivních bojových pokřiků a i nevyzrálého špatňáka. Takhle: Rozpolcenost Kylo Rena mě vůbec netrápí a jsem spíš vděčný, že jsou lidi, kteří se chovájí jinak, když nemají svůj den a i ti musí někdy dospět. Bohužel, stějně tak jsem i já po sundání jeho helmy ho už bral méně vážně (jiný herec tomu musí určitě pomoci, to mi neříkejte), přitom do té doby to byl solidní strašák se suverénním hlasem. Mrzí mě též, že zde nenajdu žádnou památnou hlášku (vyjma pár zrecyklovaných) a ani výjimečnou scénu (vyjma momentky na mostu; ten závěrečný očekávaný cliffhanger mě nechal chladným). V čem ale J.J je mistr jsou triky: Když lítáte, tak skutečně lítate, salta kamery jsou perfektní. Herecky to bylo také velmi nadprůměrné, Daisy Ridley je obrovský talent a i toho před filmem proklínaného Boyegu jsem si užil až nečekaně dosti. A Harrison Ford? Ten na Vás pomrkává každý snímek, kde vykoukne. Jak to tedy shrnout? Zábava je to stále dobrá a ne, že ne. Ta nostalgie Vás lehce přepadne. Ale jsou to Star Wars! A vy očekáváte víc. Jen za značku SW dám 4*, jinak bych musel níž. P.S.: Milujem Kylův lightsaber ()

packa

Výrazný nárůst kvality oproti sérii I-III, nicméně původní trilogii IV-VI hodnotím přece jen o chlup výš. Každopádně si ale pár věcí ujasněme: 1. návštěva kina je povinná, vizuál za to určitě stojí. A za 2., 3D je skvělé, ač bylo vytvořeno až dodatečně v postprodukci. Pozn. Kde proboha vyhrabali toho Adama Drivera? Příšernějšího záporáka jsem už dlouho neviděl! ()

Stanislaus

Nikdy jsem nebyl nějakým oddaným fanouškem Star Wars série, ale filmy to jsou líbivé, technicky dobře udělané a vtipné, takže jsem si nemohl nechat ujít nejnovější díl ságy z předaleké galaxie. Z kina jsem odešel spokojený, i když šlo vlastně v podstatě o remake na čtvrtý a šestý díl. Nicméně i tak jsem se královsky bavil, sledoval jsem s napětím v očích epické vesmírné / pozemské souboje a nechal se bavit některými vtipnými charaktery (což na plné čáře vyhrává BB8). Navíc se mi moc zamlouval návrat starých charakterů (Han Solo, Leia a Chewbacca), které vnesly do nového pokračování ten správný old-style nádech. ()

Flego

Zo všetkých epizód mám z tejto ten najlepší dojem. Jednoduchý príbeh má neuveriteľné kúzlo v starých známych postavách a prísľub nových, že najvačšia vesmírna sága všetkých čias je v najlepších rukách. Všadeprítomná akčnosť, veľkolepá hudba, doležité emócie a zručná réžia vyhnali sedmičku na vrchol. Scenáristi vsadili na istotu, možno im vyčítať určitú prehľadnosť v deji, čo ja naopak kvitujem, takže po komplikovanom politikárčení v predchádzajúcich dieloch, som si dej naplno užíval. Nestáva sa často, aby som tvrdil, že film bol krátky a zniesol by som ešte zopár minút. Sila sa prebudila a už teraz som zvedavý na ďalšie osudy vesmírnych hrdinov. ()

Pejpr

Jednoznačně nejslabší díl série. Na sedmou epizodu jsem se důkladně připravil, zhlédl jsem všechny předcházející díly, dokonce jsme viděl i ty Turecké hvězdné války, aby mě nemohlo nic překvapit. Ale to byla chyba, protože sedmý díl je pouhou kopií nebo spíše remakem starších epizod. Je zde vše, co jsem již jednou viděl - Hvězda smrti, příbuzenské peripetie, mladý Jedi, starý Jedi, záporák (který měl tolik skvělých parametrů... dokud si nesundal masku, od té doby to byla už jenom temná verze Justina Biebra). a černoch, ne, kecam, černoch je letošní novinka, bohužel jediná a to je na Star Wars poněkud málo. A to není jediný problém. Ve filmu se objevuje tolik logických přehmatů (asi nejvíc mi utkvělo v paměti Han Solovo přistání světelnou rychlostí, kdy slovem "TEĎ" a třívteřinovým máčknutím čudlíku přistane přesně tam, kde chtěl; jasně, tohle bych ve filmu nikdy neřešil, kdyby předchozí díly nebyly tak matematicky důsledné, takhle to mohl rovnou natočit rovnou Michael Bay a nikdo by rozdíl nepoznal, možná by to naopak bylo ještě lepší) a nepochopitelných dějových linií (mapa k Lukovi působí spíš jak quest z Metinu), že se musím ptát: "Do čeho jste vrazili ten bilionovej rozpočet?" Abych jenom nehanil rád bych vyzdvihnul nějaký pozitivní zážitek, ale žádný mě nenapadá, protože prostě v paměti utkví ty negativní momenty. Star Wars: Síla se probouzí jedou na nostalgické vlně celé série, ale to je jejich jediný tahoun. Epizoda VII není špatný film, ale na to, že je to přeci jenom Star Wars, tak je to velké zklamání, i přes to všechno, to ale stále stačí na 4* s odřenýma ušima. Každopádně pokud je Epizoda VII váš první díl, budete nadšení a skoro i doporučuji s ním začít. ()

Darneth

Konečně zhlédnuto. Kino v žádném případě neproběhlo, a tak přišla vhod domácí projekce. Na úvod bych chtěla říci, že můj skepticismus bohužel nakonec padl na úrodnou půdu, tudíž ode mě rozhodně neočekávejte pochvalné ódy na tento opulentní vývar, který se pouze a jen veze na slavné značce. Nuže....může mi někdo vysvětlit, proč je každé děcko vysazeno na písečné planetě? Tento druh exilu je v kurzu už přes 30 let a ano, evidentně stále, pro mě nepochopitelně, funguje. A proč znovu řešíme hvězdu smrti, jež se tentokráte elegantně představuje, jako dělo v planetě. V planetě? Ale no táák. Zřejmě tu někomu došly nápady. Tik tak. Abrams se snaží vše rychle odvyprávět, jenže na delší představovačky není času nazbyt. Nejsou proto uvěřitelná pouta, která mezi všemi vzniknou a působí spíše hodně vynuceně. Stará parta se jen míhá po plátně, jakoby v podobě kulis pro nové hrdiny a dává proto vzniknout pocitu nezadostiučinění. Ponejvíce proto zamrzí SPOILER! smrt Hana, která je veškerými postavami (tuplem Leiou a Chewiem) akceptována s naprostým přehledem, a to ve stylu "jede se dál, hlavně se nezdržovat". Což je pro tak charismatickou a důležitou postavu naprosto nedůstojné a neodpustitelné. Největším kladem je samotná hrdinka, jež mne zajímá mnohem více, než co je s Lukem. Asi špatně ne? Pro mě je Rey naprostou špicou celého vesmírného nesouladu. Dále humor i efekty jsou perfektní. Zkrátka čistá geekovina. Co se týká Kylo Rena....Ben???....proč, když ke starému Benovi měl nejblíže Luke a v knihách bylo tím pádem naprosto logické, že tak pojmenoval i svého syna. Zde bude mít zřejmě dceru. SPOILER! Ono Kylovo rubání se do zranění a následná prohra s Rey v lese, tomu se snad ani nedalo nepousmát. Dostat na prdel od začátečnice v umění Jediů a ještě takovým chabým stylem (pořád čekám na hustokruté souboje - zlaté gamesky, viz. The Old Republic), když umím zastavit střelu, či někoho nechat omdlít, je už na pováženou. Jeho charakter je pro mě naprosto čitelný a je jasné, jakým směrem se bude ubírat jeho osud. Karma je holt karma, bitch, ať už žijeme v kdovíjaké díře, či jakémkoli koutě galaxie. Mrzí mě i stagnace Leii, jelikož její potenciál je obrovský a ona stále vězí někde v norách odboje. Na straně prvního řádu mne neoslovil nikdo. Phasma je k smíchu, Snoke (už dle jména) silně nezajímavý a nezáživný a vlezdoprdelce Huxovi spíše brzy rupne cévka v hlavě, než aby se dožil nějakého uznání. Hm, pěkně jsem to semlela. A to mi věřte, že jsem stále a budu, dokud dýchám, největší fanynka Star Wars. Každý díl SW toho stihl odvyprávět mnohem více i originálněji, než Síla se probouzí. Promarněné ideje. ()

BMW12

SW jsem nikdy neviděl, nikdy mě to nelákalo a až teď, když natočili tento nový film, tak jsem se rozhodl si to pustit. A jako tento snímek byl dobrý, líbilo se mi to, děj byl dobře vymyšlen, byla tam spousta akce a film i v 73 letech táhnul Harrison Ford, který svým výkonem převyšoval ostatní. Líbila se mi i postava pilota Poea Damerona. A jak všichni byli unešení z Daisy Ridley, tak já musím říci, že ona se mi líbila nejméně. Né, že by byla špatná, ale zase nějak extra mě nezaujala. Celkově tedy hodnotím pozitivně, bylo to dobré, ale fanatický fanoušek SW se ze mě nestane. Edit: Pustil jsem si tento film podruhé, teď už v době, kdy mám zkouknuty všechny předchozí SW filmy a dá se řící, že se ze mě už fanoušek SW stal. A tenhle film je pro mě trochu zklamáním, ty předchozí prostě byly lepší. Proto také snižuji hodnocení ze 4 na 3*. K původnímu komentářu ještě dodám, že John Boyega tady hrozně přehrával a jak už jsem psal, Daisy Ridley se mi nelíbila, jako není normální, aby taková nula najednou porazila Kylo Rena, to je blbost. ()

anais

Od momentu kdy jsem v roce 1990 poprvé viděl v kině dabovanou epizodu IV. a pokračování nesčetněkrát na videokazetách, jsem čekal (tak jako mnozí jiní) na pokračování. Konečně přišlo. Vizuálně dokonalé, skvěle obsazené, jen ne vizionářské. To, co v roce 1977 předběhlo svou dobu a od té doby bylo nesčetněkrát napodobováno, dostalo pokračování v podobě dokonalého remaku. Skutečně rád bych věřil, že schema na kterém se budou odehrávat další dvě epizody nebude identické s V. a VI. dílem. Po Force Awakens si to ale lze představit jen těžko. Lucas se v prequelové trilogii utopil v množství informací a digitálních orgiích, ale vlastně vyprávěl originálnější příběh, než nový Disneyho film. (ale dám tomu ještě pár šancí:) ) ()

poz3n

Abrams v žádném případě nenatočil špatný film. Šel však na jistotu, nepřinesl nic nového, nic neočekávaného. A v kombinaci s tím, jak můj vztah k Hvězdným válkám v posledních letech chladl, působí na mě Epizoda VII jako příjemná recyklace nostalgických časů, která může většině zapálených fanoušků stačit, ve mně však plamínek hvězdné vášně nijak zvlášť nevznítila. 6/10 ()

Jinny

Přála jsem si dát vyšší hodnocení, opravdu ano. Je milé, že Abrams tentokrát nešel cestou trikových orgií, ale co naplat, když výsledek je nemastný neslaný. Jeho nostalgické odkazy fungují, to nepopírám. Ale diváci přece jenom čekali víc než hru na nostalgii a převyprávění Nové naděje v dívčí verzi. Marně přemýšlím, jestli Epizoda VII přinesla něco invenčního - dokonce i První řád je generický protivník. Co musím pochválit, tak to je Kylo Ren. Pro ty, kteří od něj čekali dalšího Dartha Vadera, nejspíš budou zklamaní. Když si sundá masku, působí zkrátka jako kluk od vedle. Jenže v tom to právě je - on zkrátka není komiksový padouch a nejspíš se dočká vykoupení. Celkově je Epizoda VII příjemně strávený čas a můžu jenom doufat, že příště budou tvůrci odvážnější. ()

honajz

Typický Abrams - co je na filmu dobrého, okopíroval odjinud, především z prvního filmu (4. dílu), logikou se moc nezabýval, hlavně že tam každou chvíli někdo bojuje a něco vybuchuje. Lucas své Hvězdné války ladil spíše do pohádkového hávu, a tahle atmosféra tomuto 7. dílu prostě chybí. Zlo je takové divné, vypadá spíše směšně, ne depresivně a temně jako u Lucase. Tenhle 7. díl je pro mne vlastně zajímavý díky prvku zcela mimo film. V 80. letech jsme - bez internetu a s daleko těžším hledáním informací - prahli jako dospívající po sedmém dílu SW. A občas se nějaký na videokazetách VHS i objevil. Jenže vždy šlo o nějakou levnou napodobeninu z italské produkce, jež tehdy nahrazovala dnešní Asylum. Nu, a to je tak vše, co bych k tomu mohl říct. Leda jen ještě, že na co JJ Abrams sáhne, to leda zprasí. ------- Průběžné poznámky: Chudák Max von Sydow, takhle narychlo zatočit s jeho postavou, ani pořádný souboj, nic. :-( --- Tak oni chtějí robota celého, tak pošlou několik letek, aby to tam všechno postříleli? --- Proč neposlali na planetu pro robota dřív? --- Proč mi celý ten příběh přijde jako okopírovaný z prvního filmu, tedy 4. dílu? --- Proč pobočník hlavního zlouna mluví s britským přízvukem? --- Rodinné vztahy jak z Cimrmanů. --- Všichni furt něco nechtějí - ten nechce pomáhat holce svého života, ona nechce meč, záporák nechce být záporákem... --- A ty odkazy na nacismus, jako fakt? --- A proč ta kulečníková koule jako robot - někdo z tvůrců rád hraje biliár? --- A ta super zbraň na zničení planet - jako vážně? ()

rikitiki

Jo, mnohem lepší než protivná trilogie z devadesátek. Důstojné navázání na původní tři díly. Změna doby přinesla změnu postoje, hlavní hrdinkou je žena (já vím, princezna Leia byla taky žena, ale ona byla přece jen ve stínu Hana a Luka) a stormtrooper. Nejsem žádný odborník, ale to je snad poprvé, kdy někdo z nich svléknul bílé brnění a z masy zaměnitelných postaviček sloužících jen jako kanónenfutr se vyloupl jako osobnost a dokonce jedna z nejdůležitějších. Myslím, že je to trochu omluva a rehabilitace pro všechny ty předešlé zabité stormtroopery, kteří umírali po desítkách a nikdo se nad tím ani nepozastavil. ____ Daisy Ridley jako nepoddajná Rey ujde, ale ještě má mezery, snad v dalších dílech zahraje lépe, jenomže odmaskovaný stormtrooper Finn v podání Johna Boyegy postrádá jakýkoliv šarm a drajf. Je děsně nevýrazný. Na celé čáře ho pak poráží charismatický Adam Driver coby Kylo Reno. Když je přitažlivější hlavní záporák, komu asi budu fandit příště? ____ Dala bych jen tři hvězdy, protože mi vadila místy nepřehlednost děje rozděleného na příliš mnoho příběhů v nejrůznějších světech, ale závěr mě tedy usadil do křesla, a proto hodnocení zvedám. Tohle jsem nečekala, i když je to vlastně po mnoha stránkách velmi logický konec. A taky mě překvapilo, že jsem se to nikde nedočetla, ani jinak nedozvěděla (za to díky!) a to jsem šla na film až týdny po premiéře. ()

HellFire

Nejsem vůbec žádný fanoušek Star Wars, ale těšil jsem se na Abramsův nový počin, protože je to skvělý režisér, který umí točit akční filmy. Doufal jsem, že si mě získá stejně, jako v případě Star Treku, jehož nejsem také fanouškem, ale film byl prostě bomba od začátku do konce. Jde vidět, že u Star Wars měl svázané ruce a nemohl plně rozvinout svůj potencionál. Prostě se musel držet mainstreamu, aby na to došla spousta lidí a mohly se natočit další a další díly. Škoda, takhle dávám čtyři hvězdy jen za to, že to nebyl špatný film, ale vlastně jsem se nudil a žádnou scénu si nebudu za týden pamatovat. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý