Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Shakers

Bavilo ma to, ale napriek tomu som sklamaný. Možno aj preto, že patrím medzi veľkých fanúšikov nesmrteľnej vesmírnej ságy Star Wars. Keď sa réžie chytil J.J Abrams, ktorý pred tým oživil ďalšiu vesmírnu ságu (Star Trek) otváral som šampanské. Teraz keď si z neho odpijem, necítim tam ten správny nádych. Je fajn vidieť nové dobrodružstvo, starých hrdinov, počuť fanfáry Williamsa a zvuky svetelnej mečov, ale Abrams a jeden s kľúčových scenáristov ságy Star Wars Lawrence Kasdan (Impérium vracia úder), nemali tak jasnú predstavu ako otec ságy Geroge Lucas. Zatiaľ čo Lucas sa posúval v pred, tu sa až moc držíme starých základov a hlavne v príbehu, ktorý je tu len ako nadstavba pre Novú nádej. Skvelo na to poukázala najlepšia postava celého filmu Han Solo. Aj keď ma to bavilo, ako som už vyššie spomínal, nemôžem si pomôcť, ale hlavný záporák (rovnako tak aj film) mi prišiel najslabší s celej série. Zo začiatku síce budí rešpekt, ale v závere filmu sa mení (nepochopiteľne k horšiemu), podla toho ako sa mácha svetelným mečom. Kylo Ren sa nemôže ostatným rovnať ani náhodou (Grievous) a ani zďaleka (Darth Vader) dokonca mi neprišiel ani tak pamätihodný ako jeho predchodcovia (Darth Maul). Ale nechcem to len kritizovať, takže prejdem aj na svetlú stránku sily. Potešili ma samozrejme starý známy, hlavne perfektný Han Solo, ktorý ma stále pribalený poriadny zásobník hlášok. Ale bavili ma prekvapivo aj nové postavy. Boyega ma neprekvapil, ale ani nevadil, za to Daisy Ridley bola vynikajúca volba a potešil aj pilot Oscar Isaac. S takouto zostavou sa dá príjemne nadviazať a pokračovať ďalej. Veľké plus sú samozrejme aj efekty, ktoré sú čoraz detailnejšie a viac prepracovanejšie. S akcii som zas nadšený nebol, prišli mi až príliš jednoduché a bez nápadu a nemajú poriadne ani čím prekvapiť. Za to ma potešila kamera, ktorá pri leteckých pasážiach mala väčšie grády ako samotná akcia. To isté platy aj o najväčšej a najstaršej legende, Johnovi Williamsovy, ktorý prekvapivo nekopíruje zbytočne staré motívy, len sa o ne zaručene a fungujúco opiera a prináša pár ďalších nových motívov. Star Wars VII - Sila sa prebúdza, je hodne fajn jazda a aj keď J.J Abrams postavil pekný most medzi pôvodnou trilógiu a novou sequelovou trilógiou, sila sa tu naozaj len prebúdza, pretože pri záverečných titulkoch možno budete mať niektorý pocit, že ste sa už v tomto vesmíre bavili lepšie. Obľúbený soundtrack: Rey's Theme, Farewell and the Trip. 80% - 4* ()

DJ_bart

Když jsem onehdá v roce 2015 viděl Force Awakens poprvé v kině - a to ještě v době kdy jsem byl čtrnáctiletý pubertální padawan - zapůsobila na mě jako bombastický žánrový prototyp, který předává štafetu do rukou mladší generace. Nyní si však uvědomuju, že jde o obyčejný a neoriginální recyklát epizody IV, který nemá xicht, osobnost či charisma, který až moc často hraje na jistotu, a který se snaží ze všech sil vydojit pozlátko nostalgie do poslední kapky – nic víc, nic míň. Hvězdoválečná dobrodružství z předaleké galaxie si tak plytký comeback nezasloužily. Řemeslně tomu sice nejde nic vytknout, ale toť vše. Nejkvalitnější složkou je tak opět fenomenální hudba Johna Williamse – ten dědek je prostě někde jinde. ()

filmfanouch

,, Ne!´´ To byla odpověď strůjce světa Star Wars George Lucase na otázku reportérky zda se podle Lucase ještě někdy po roce 2005 a Star Wars: Epizodě III- Pomstě Sithů dočkáme dalšího hraného celovečerního filmu ze světa předaleké galaxie. Ke Star Wars se tak sice postupně dostávali i po premiéře Epizody III noví a noví fanoušci, ti ale tak nějak žili v tom, že se prostě nového Star Wars filmu nedočkají a budou nadále závislí pouze na mnohačetných reprízách všech dosavadních epizod. Víceméně to tedy vypadalo, že skupina fanoušků Star Wars spěje ke svému zániku i přes existenci dalších her, knih, komiksů nebo animovaného seriálu Klonové války. Zvrat nastal v roce 2012 kdy svět obletěla zpráva o tom, že George Lucas prodal svůj svět studiu Disney za částku 4 miliard dolarů. Disney hned oznámil Epizody VII-IX na roky 2015, 2017 a 2019 a s tím i kupu dalších projektů jako spin-offy, nové knihy, hry, komiksy či animované seriály. Hned po odkoupení ovšem Disney zrušil jako kánon víceméně cokoliv mimo filmy a seriál Klonové války, což spoustu lidí okamžitě naštvalo, dávalo to ovšem smysl. Starý kánon/dnes už známé jako legendy nejenom, že často odporovali sami sobě, ale především by Disney neměl téměř volné ruce ohledně toho co se dělat a mohl tak po Epizodě VI navázat různými směry. Režie Epizody VII se navíc chopil J. J. Abrams, úžasný vizionář, který je zodpovědný za Mission: Impossible 3 nebo reboot Star Treku a jeho sequel Star Trek: Do temnoty. Abrams je naprostá ideální volba pro tak obrovský blockbuster jako Star Wars- zvládá pracovat s velkými akčními sekvence, velkými trikovými sekvencemi a zároveň přitom všem budovat dějové dynamo, pracovat s charaktery a především jde pořád o takové dospělé dítko, které si ať už vizuálním či kamerovým podáním vyhrává různými způsoby a proto se jeho režijní rukopis nemá šanci jen tak okoukat. Především je ale Abrams člověk, který na Star Wars vyrůstal a dostal tak doslova šanci vyhrát si s něčím s čím si vyhrával jako malé dítě. I proto bylo pro spoustu tvůrců (krom Abramse třeba Rian Johnson nebo Gareth Edwards) před startem hejtů na účet především Riana Johnsona, kvůli kterému většina tvůrců doslova odmítlo jakékoliv Star Wars v budoucnu režírovat vysloveným splněným dětským snem se kterým nepočítali v době, kdy si řekli, že by se mohli stát režiséry (pro většinu těchto tvůrců přitom jedním z nejzásadnějších filmů byli právě Star Wars). A proto jsem byl rád, když jsem 17. 12. 2015 mohl z půlnoční premiéry odejít s velmi nadšeným pocitem pramenící z toho, že to J. J. Abrams dokázal. Ano, uznávám, že se Síle se probouzí dá snadno vyčíst, že je možná až příliš opatrná a jede především na vlně nostalgie. Jenomže když si následně vzpomenu jak lidé nadávali i u totálního opaku jménem Posledního z Jediů a uvědomím si, že byla Síla se probouzí skutečně prvním z nových filmů při kterém se logicky radši nejdříve šlo opatrnou cestou je to dle mně naprosto pochopitelný krok, který navíc rozhodně automaticky neznamená, že je cesta nostalgie a držení se vyjetých kolejí negativní. Právě naopak je Síla se probouzí úžasná v tom, že je vidět, že se jí ujmul tvůrce, který očividně svět předaleké galaxie obdivuje a miluje stejně jako jeho fanoušci. Pocit totální odvařenosti z návratu do předaleké galaxie je prostě v kapse už při úvodních titulcích. Návrat do světa Star Wars je navíc díky obrovským production values jednoduše vizuálně strhující a potěší, že i od startu sequelové trilogie je vizuální podání opět trochu odlišné oproti původní a prequelové trilogii. Abrams navíc opět zvládá zařadit mistrovské dramaturgické tempo, díky kterému se zvládne vyprávět příběh za pochodu a Síla se probouzí tak splňuje kvótu pro svižnou, obrovskou, zběsilou sci-fi jízdu, která se navíc může opřít o úžasné charaktery a především ten úžasný a strhující svět. Sedmé Star Wars zároveň mohou sloužit jako skvělý pilot do celé předaleké galaxie pro lidi, kteří náhodou Star Wars nikdy neviděli, což jen podtrhuje, že člověk zahlcený nostalgií bude ze Síly se probouzí vyloženě nadšený ještě více, zároveň ale nic nebrání tomu aby byl z tohoto vrcholného sci-fi blockbusteru nadšen i člověk, který náhodou skutečně nikdy žádný z originálních nebo prequelových filmů neviděl. Na znalce předchozích filmů samo sebou bude veškerá expozice do dění nové éry světa Star Wars působit ještě silněji (ideální přirovnání je moment na Jakku, kde se naší hrdinové vydají nastoupit do Millenium Falcon- pro ně a neznalé diváky je to jen jakási stará loď, ale pro znalé diváky je to TEN Millenium Falcon!), přesto ale skutečně může Síla se probouzí naprosto v pohodě fungovat jako samostatné dílo, kde jen neznalý divák poprvé v životě pozná známé postavy jako Han Solo, Chewbacca, Leia nebo C-3PO. Po vzoru originální trilogie se Síla se probouzí vydala spíše cestou co nejvíce praktických efektů než za každou cenu efektů digitálních a takové pasáže na pouštní planetě Jakku se točili na skutečně poušti v Tunisku. Zároveň si Abrams ohlídal casting a i proto jsou Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac nebo především Adam Driver jasné castingové trefy, které naprosto skvěle dokáží ztělesnit nové postavy, které mají na to aby se stali dalšími ikonickými charaktery tohoto úžasného světa. Daisy Ridley je jako Rey sympatická hlavní hrdinka, která se navíc charakterem vůbec nepodobá Anakinovi ani Lukeovi Skywalkerovým a od začátku se tady Abramsovi, Lawrencovi Kasdanovi a Michaelovi Arndtovi daří skutečně prodat funkční ženský charakter a ideálního protagonistu, který by měl vézt celou novou trilogii. To samé bych mohl říct i o Johnu Boyegovi jako Finnovi, na tohoto talentovaného a sympatického herce mám, ale pifku kvůli tomu, že si nedávno začal stěžovat, že ho Lucasfilm obsadil pouze jako minoritu na oko, kterou propagovali jako strašně důležitou a následně jí dle něj odložili na vedlejší kolej. Tohle je samo sebou čistě subjektivní pohled na věc, já ale řeknu rovnou 3 body obhajoby: 1) přijde mi zajímavé, že si John Boyega stěžuje až po vydání celé sequelové trilogie a svůj charakter a její opodstatnění po celou dobu po vydání Epizod VII a VIII bránil. 2) Finn pořád sehrál v Epizodě IX svou roli a rozhodně se z něj nestala zbytečná a epizodní role. 3) Finn není hlavním hrdinou této ságy a dává tak smysl, že byl po vzoru takového Hana Sola v Návratu Jediho odsunut na vedlejší kolej. I tato moje aktuální pifka vůči Boyegovi ale nezmění to, že byl v Epizodě VII skutečně castingovou trefou do černého, který měl navíc štěstí v tom, že ztvárnil dezertéra, což bylo něco ve Star Wars dosud neviděné. Hlavní kladnou trojici trilogie pote zakončuje Oscar Isaac, který vrcholného pilota Odboje, který je kombinací charakterních rysů Lukea Skywalkera a Hana Sola ztárňuje též parádně, zásadnější roli ale dostává až v Epizodě VIII. A pak je tu droid BB-8, který je částečně novou verzí R2-D2 a zároveň jsou tyto dva droidi naprosto odlišní a BB-8 si vás svou roztomilostí donutí koupit jeho výrazně menší verzi domů. Ze všech nových rolí je ale největší castingovou trefou do černého právě Adam Driver- Jeho záporák Kylo Ren je komplexní charakter a navíc neskutečně zajímavý charakter. Spousta lidí naříká, že oproti Darthu Vaderovi, Darthu Maulovi nebo Palpatineovi je Kylo Ren jednoduše pád dolů, jenomže to je pravý účel. Kylo Ren sám chce být nový Darth Vader a bojí se se, že novým Vaderem jednoduše nebude. Očividně nemá ani respekt v Prvním řádu a především závěrečné odhalení jeho identity ještě více prokresluje jeho charakter. Je to psychicky nevyrovnaná postava, která přesto pro naše hrdiny představuje hrozbu. A ve finále je kompletní arch tohoto padoucha po celou dobu sequelové trilogie parádní. Han Solo se vrací a potěší fakt, že je skutečně vidět, že 30 let po konci události Návratu Jediho si Han prošel nějakou charakterní změnou a vývojem. Člověk zvyklý na toho sarkastického a vychloubačného Hana Sola bude zklamaný, já ale celou roli Hana Sola v Síla se probouzí beru jako roli důstojnou a těší mě, že zrovna on, který se v Epizodě IV vysmíval tomu, že by existovalo něco jako síla zde musí hlavním hrdinům vysvětlovat, že Jediové, temná strana a to všechno skutečně existuje. A Chewbacca je sice pořád ten starý Chewbacca, právě to je ale dokonalé. John Williams bez kterého si už Skywalker ságy Star Wars (Michael Giacchino a John Powell u odbočky jménem Star Wars Story a později i Ludwig Göransson u Mandaloriana dokázali, že to v budoucnu přece jen půjde i bez něho) nelze představit se vrátil a vytvořil opět parádní hudební motivy (především Rey Theme a Kylo Ren Theme), které jsou navíc občas přece jen doprovázeny osvědčenými starými motivy. Platí, že je Epizoda VII po řemeslné stránce naprosto dokonalá, zároveň si ale skutečně stojím za to, že i po dějové stránce je Epizoda VII úžasná a dokáže servírovat momenty akčních sekvencí, emocionálních momentů či humorných pasáží velmi svižně. Souboj se světelnými meči sice není tak choreograficky utržený ze řetězu jako duely z prequelové trilogie a vrací se spíše ke stylu uklidněnějších duelů z původní trilogie, přesto je ale tento souboj nejenom parádně vygradován, ale skutečně se tu pokládá základ pro nový konflikt mezi světlou a temnou stranu síly. Epizoda VII si sice logicky nechává otevřená vrátka naprosto stylovým cliffhangerem, přesto si ale stojím za tím, že neurazí ani jako samostatné dobrodružství. Dostáváme se k bodu, který jsem schválně odkládal- Je Epizoda VII remake Epizody IV? Ne, není. Pár vztyčných ploch se sice podobá Nové naději, nevzpomínám si ale, že by někdo vyčítal Skryté hrozbě to, že se několik klíčových dějových prvků podobá těm z Nové naděje (objevení vyvoleného, smrt mentora, zničení vesmírné stanice). Člověk, který tvrdí, že je Rey Luke Skywalker 2. 0, Poe Dameron Han Solo 2.0, Han Solo Ben Kenobi 2.0 nebo Kylo Ren Darth Vader 2. 0 prostě nedokáže odlišit zásadní charakterní odlišnosti, kterými prostě nemůže říct, že je Kylo Ren jako Darth Vader. Ani Starkiller Base není doslovná Hvězda smrti 3. 0 a dostává alespoň upgrade v podobě toho, že může ničit několik planet náraz (mimochodem se podle mně napětí z jejího zničení vybuduje stejně parádně jako se to udělalo u Epizod IV a VI s ničením Hvězd smrti). Vztyčné plochy možná Síla se probouzí některé má, zároveň je ale diametrálně odlišná a ve finále když si srovnám veškeré očividné production vales, nové charaktery, které jsou za mně lépe vystavené než v Epizodách IV a I, jednoduše precizní režisérskou ruku (Abrams na tom už na první pohled prostě režíjně není George Lucas) a především to jak dodnes Epizodu VII beru jako jeden z příkladů ideálního vrcholného blockbusterů dnešní doby si nemůžu pomoct a musím osobně Epizodu VII označit jako svou nejoblíbenější Star Wars epizodu. Rozebírat Epizodu VII by celkově dalo ještě hodně času a člověk by se u toho musel dotknout detailního rozebírání klíčových momentů a jednotlivých detailů, to je ale možná námět spíše pro podcast (hmmm.....) než několik dalších řádků už tak možná tak trochu zbytečně dlouhého textu. Co chtěl prostě básník říct? Síla se probouzí není sračka! Nedělá Star Wars ostudu! Je to pecka! Abrams našel ideální kompromis mezi vzdáváním pocty a zároveň novou cestou! A není to remake Epizody IV! Domhnall Gleeson si ten ,, náckovskej´´ projev neskutečně herecky dal! To už asi hádám stačí....... () (méně) (více)

lamps

Záměrný retro kabátek tomu sluší, Williams znovu odvádí fantastickou práci, Han Solo je pořád Indiana Jonesem jiné galaxie, Rey je moc sympatická (nebo spíše Daisy Ridley, byť je mi jasné, že její herectví to bude ještě hodně schytávat) a v součtu to rozhodně je dobrý film, ALE dobré Star Wars to nejsou ani za mák. Veškerá inovativnost v prezentaci prostředí, ve vztazích mezi charaktery nebo ve znázorňování hierarchie či řádu různorodých galaktických světů a seskupení, s níž Lucas a ostatní ke každé dosavadní epizodě přistupovali a jejich úchvatný fikční svět takto před očima diváka neustále rozvíjeli, se tady trestuhodně smrskla na ustrašené okopírování Epizody IV, kde jsou přírodní lokace převážně nevýrazné a jeden by skoro řekl, že nejsou vůbec odlišné od těch na Zemi, a kde se až moc nudně kecá a přešlapuje na místě. A byť si noví klaďasové určité sympatie získají (ale jen proto, že stojí na ramenou starým známým), záporáci připomínají prázdniny Mr. Beana v daleké galaxii a jsou vedeni ošklivým uplakaným děckem, jehož motivace je více než zmatená a respekt vzbuzuje asi jako kotě s růžovou mašlí. Naštěstí umí Abrams dobře vyprávět, když už dojde na akci, je se na co dívat, a vrcholná dramatická sekvence skutečně patří k nejlépe zvládnutým a vygradovaným scénám roku. Každopádně, po tolika letech příprav a s takovým potenciálním materiálem sáhnout jen k hrubému, řemeslně kvalitnímu přepisu a nepřijít skoro s žádným původním dějovým nápadem, to je zklamání o velikosti pozadí Stiflerovy mámy. 60% ()

Pepinec

Jestli nejsi posedlá fanynka, vyprdni se na kino a pojď se mnou radši do vinárny čekat na Star Wars: Síla je vzhůru. ()

Jhershaw

Předpokládám, že nové Star Wars se nemůžou nelíbit. Je to návrat k původní trilogii bez digitálních orgií, s důrazem na charaktery a interakce mezi nimi, s nadhledem, humorem a špičkováním. A nový robot je roztomile k sežrání. Přesto mi tam něco chybí; a nemyslím jen uzavřenost do plnohodnotného filmu (tohle je fakt spíš pilot), jako spíše něco zapamatování-hodného až kulervoucího. Dokonce ani hudba, která každé z epizod 1-3 nadělila jeden výborný motiv, tu tentokrát stojí v nevýrazném pozadí. PS potěšilo mě, že nejsem jediný, komu v některých chvílích Daisy připomínala Keiru... ()

JohnnyD

Neviem sa zbaviť pocitu sklamania desaťročia, i keď budem musieť dať ešte minimálne jedno-dve repete v kine. Začnem konšpiračnou teóriou. Je známe, že počas písania scenára sa Arndt nezhodol s Abramsom a Kasdanom, ktorí chceli divákom dopriať poslednú jazdu so starými hrdinami. A tu je asi koreň problému, kde sa to celé zvrhlo. Nové postavy sú skvelé, ich uvedenie do príbehu je úžasné, aj rozpoltený záporák a jeho ryšavý nacistický parťák sú tiež super, no nechápem, že to píšem, ale problémom sú Han Solo a Chewbacca a ostatné postavy, ktoré sú úplne umelo vložené do príbehu, že to bije do očí. Ďalšou vecou je príbeh, ktorý pôsobí ako fan-fiction. Bolo strašne ťažké naviazať na pôvodný ucelený príbeh a čakal som, že budem prekvapený, no to s čím vyrukovali je - minimálne v rozmedzí epizódy 7 - totálna rutina (nehovoriac, že je to do veľkej miery pastiš Novej nádeje). Problémom je aj neskutočné množstvo expozičných dialógov krkolomne vysvetľujúcich, čo sa s kým stalo no na strane druhej nefungujúca tajomnosť okolo celého Prvého rádu a situácii v republike po 30 rokoch. Kto miloval na Star Wars viac mystiku a fatálnosť rytierských rádov a dobra a zla, bude sklamaný. Kto bazíroval na akcii a hláškach, bude sa radovať. A to je posledná veľká vec a to humor, ktorý nie je infantilný ako Jar Jar či Ewokovia, ale skutočne vtipný, no je ho také množstvo, že film si nedokáže dlhšie ako chvíľu udržať ucelenú temnú atmosféru - opäť to, čo som tak zbožňoval na Star Wars. Záverom len dodám, že nové Star Wars ma donútili radikálne doceniť prequel ságu. Cez všetky scenáristické prešľapy a niekedy až bolestnú tvrdohlavosť dokázal byť Lucas to, na čo tvorcovia sedmičky rezignoval - anglicky sa tomu hovorí "edgy", teda nebál sa nehrať na istotu. ()

Nin

Když jsem viděl Force Awakens poprvé, tak jsem byl šíleně nahypeovaný a šíleně se mi to líbilo. Teď jsem se na to podíval znovu s tím, že možná ten hype mě tenkrát trochu ovlivnil, ale... Ne, i na podruhé se mi to šíleně líbilo. Tenhle film je hodně kontroverzní, ale nebudu brát ohledy na názory ostatní (respektuju kritiku ostatních, naposlouchal jsem se jí spousty, a i když hodně z toho respektuju a s něčím možná i trochu souhlasím, tak to stejně neovlivní můj pohled na film), a prostě napíšu, co si myslím a co cítím. Ten film je prostě bomba snad ve všech ohledech. Je vizuálně úchvatný, jednotlivé planety jsou zajímavé a nádherně natočené... Stejně jako jsou parádně natočený akční scény, kde je fakt na co koukat. Vše tak nějak působí nově, svěže a moderně, a to včetně příběhu, který má - vědomě, samozřejmě - hromadu paralel se starou trilogií. Nové postavy (které mají všechny jednoslabičná jména jako hrdinové původní trilogie) jsou mi taky všechny ohromně sympatičtí. Připomínají staré postavy (Lukea, Hana, Vadera...), ale zároveň přinášejí něco nového. Klaďasové jsou zajímaví a nový Darth Vader, Kylo Ren, sice nemá tak cool masku, ale je to pro mě taky zatraceně zajímavá postava, a to hlavně díky fenomenálnímu herci Adamu Driverovi. Tenhle film je prostě jízda, a to nejen díky nostalgii. Dokonalá fantasy-sci-fi-western-pohádková jízda. (10/10) ()

Madsbender

Nechcel som komentár unáhliť, ale nedá mi nezareagovať na názory niektorých užívateľov a fanúšikov. The Force Awakens je bez najmenších pochýb nielen najlepší, ale vo vzťahu k sérii najpodnetnejší diel (ktorý sa ako jediný takmer úplne zbavuje nedostatkov ako prequelovej, tak i pôvodnej trilógie - námatkou nezriedka slabá motivovanosť, uprednostňovanie fascinácie svetom pred rozvíjaním postáv, okrem výnimiek veľmi jednoznačné až čiernobiele vyznenie a infantilita, patetické dialógy, zle vedení/prehrávajúci herci, až na 1. a 5. epizódu genderová zakonzervovanosť), druhým dychom dokazujúci, že J.J. Abrams je vedou posadnutý geek s veľkým srdcom, ktorý točí najinteligentnejšie blockbustre súčasnosti. Úprimne ľutujem tých, ktorí v tom nevidia viac než prvoplánový fanservice a prostriedok na dojenie diváckych peňaženiek. Komentár upravím, až film uvidím znova a dokončím pripravovaný externý text. ()

sheen

Zklamání, alespoň pro mně. Jako nostalgie pěkný pokus, Abrams se snaží zavděčit starým fandům ale nepovedlo se........Proč nenatočil svůj vlastní film, své vlastní Star Wars, dle sebe - tak jako Star Trek 2009! Proč? Takový potenciál a on raději vykrade epizodu IV a V, naprosto mě tam chyběla atmosféra předešlých SW, jak jsem nadával na Jar Jara, tak bych to bral všemi deseti!! PS : JJ, to co jsi provedl na tom mostě ti neodpustím! Jinak hezká půlnoční premiéra a nutnost shlédnout znova. Při druhé návštěvě kina s 3 denním odstupem jsem byl ještě naštvanější a zklamanější touto vykrádačkou :( snad se s dalším dílem vrátí originalita a atmosféra pravých Star Wars! "I have a bad feeling about this!" ()

Indiana

Já byl nadšenej a to hodně, návrat k duchu původní trilogie na mě zafungoval a fakt jsem si to celou dobu užíval. Z novejch postav se mi nejvíc libila Rey, ale i ostatní byli super a Han Solo se Žvejkem jsou pořád borci. Akorát ten Kyluv mistr na mě působil nějak divně, jako nějaká postava z Harryho Pottera nebo Pana prstenů, co má svým zjevem děsit malý děti a samotnej Kylo Ren byl mega hustej ze začáku, ale bez masky na mě působil občas jako rozpolcenej puberťak s parukou, co vypadá až moc jako mladej profesor Snape nebo Cival z Moviezone a při závěrečný akční scéně jsem se v duchu modlil, ať si tu masku nasadí a mluví tim vytunenym hlasem. Jinak ale naprostá bomba a chci to vidět co nejdřív znovu. ()

salahadin

Star Wars: Síla se probouzí Aneb Já zase usínám. Bez všech těch ohraných serepetiček by to prostě ani nemohly být Hvězdné války, ale kvituji s povděkem, že se tu neobjevil žádný nucený rádobyvtipný šnorchl typu Jar-Jar Binks a hrdinové z řad plyšové čínské produkce! Abrams sázel na to, že fanouškům zjihnou oči, když uslyší staré známé "May the force be with you". Jenže to je málo. Záporáci jsou tragédi bez výjimky, kde se vzal ten přerostlý E.T. jsem se bohužel nedozvěděl. Maskot s červeným párátkem je bohužel hodně k pláči, na jednu stranu má díky hlasu působit démonicky, na druhou je to srábotka, který není s to porazit necvičenou holku. Vzbuzuje pocity ňoumy a zakomplexovaného chudáka (záměr či nechtěná parodie?). Jistý potenciál to má, ale chce to něco přidat....a Andy Serkis už se nám tak, jak jej stvořil jeden sportovně-pohlavní úkon dvou heterosexuálů, asi neukáže:-) ()

Pilda17

Dobře se na nový Star Wars dívá, ale nenabídne nic nového. Pořád ta samá pohádka. Navíc těch dílů je tolik, že se divák ztrácí. Pauzy mezi díly jsou desítky let a to není ono. Další díl by byl jen ztráta, a proto restart by byl nejlepší volba. Nové postavy, dějová linie a tak dále. 6/10 = 65% ()

Deimos

KINO-Brno-Olympia/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// PLUS: skvělá vizuální stránka, vrátil se Harrison Ford a další oblíbené tváře, hlavní dvojice srší vtipem, občas skutečné zábavné dialogy, často hraní na nostalgickou strunu a snaha zavděčit se fanoušům MÍNUS: mírně rozvleklé, s otevřeným koncem, téměř bez originálního nápadu, hodně se kopírovalo, snad ve snaze nic nepokazit a příliš se neodklonit z vytvořeného universa/// Shrnutí: Neuvěřitelné se stalo skutečností. Když mi bylo asi 11 (psal se rok 95), tak jsem poprvé shlédnul první trilogii a ze všeho nejvíc jsem si přál vidět Epizodu VII. Po dvaceti letech jsem se dočkal. Avšak výsledný dojem je takový rozporuplný. J. J. Abrams vytvořil Hvězdné války přesně tak jak si většina fanoušku představovala, nicméně nedokázal (nechtěl) přijít s vlastní invencí, což je po osobitém Star Treku zarážející. Otázkou je jestli to stačí na nejočekávanější film letošního roku./// Celkem 84%/// ()

Disk

Džej Džej to dokázal. Přichystal si pro věrné fandy ten nejkrásnější vánoční dárek. Nemá momentálně smysl se pouště do nějakých velkých rozborů. ()

Cappuccino

Komentár môže obsahovať prvky spoilerov. Veľmi som sa tešil, že budem môcť bez premýšľania nahodiť plný počet a unášať sa na vlne nostalgie a radosti z nového dielu Star Wars, na ktorý sme všetci tak dlho čakali. Avšak, nie všetko vyšlo podľa predstáv. Nedá sa povedať, že by som tvorcov kritizoval za ich snahu urobiť z hlavného záporáka ľudskú bytosť, ktorá má taktiež svoje pocity a chyby. Nevadilo mi, že jeho myseľ bola väčšinu času rozpoltená medzi temnou a svetlou stranou sily. Nevadilo mi dokonca ani to, že si dal asi v polovici filmu dole masku a odhalil tým možno až príliš skoro svoju pravú tvár (čo mu bohužiaľ ubralo na charizme a asi od tej chvíle sa to s ním tiahlo len dole). Čo ma ale pekelne vytočilo bola bojová scéna Kyla Rena s Ray. Veď to dievča, ktoré nedávno objavilo spojenie so silou, to dievča bez adekvátneho jedi-bojového výcviku (okej asi to "má v sebe", ale aj tak), nakopalo Kylovi naozaj statočne prdel. A to ešte nepočítam, že sa Kylo musel chvíľu pred tým mierne trápiť aj s Finnom, ktorého podľa pravdy, ak máme byť "sci-fi realisti", mal sith ako Kylo Ren poraziť behom pár sekúnd. K Finnovi ale taktiež mám svoje výtky. Nesedel mi v traileri a nesedel mi ani vo filme. Je taký nemastný neslaný, vôbec mi akosi do série Star Wars jeho tvár nepasuje - a to prrr, vážení, niesom rasista - náhodou, taký Mace Windu bol vyslovene štýlový jedi. Aby sme sa ale nezaoberali len "temnou" stránkou nového dielu, NA DRUHEJ STRANE musím povedať, že akčné spracovanie snímku hodnotím za jedna. Rozpočet bol využitý naozaj do posledného centu, po vizuálnej stránke sa na The Force Awakens pozeralo fantasticky. Taktiež aj čo sa očakávanej nostalgie týka - jedno veľké vau! Perfektný Han Solo, Chewbacca, Leia, Luke, C-3PO, R2D2, pozerať sa na nich všetkých "pokope" (veď nie všetci boli doslovne pokope) muselo vyčariť neskonalý úsmev na tvári každého fanúšika, mňa nevynímajúc. Z nových postáv zase vyniká mladá zberačka šrotu (a.k.a. asi nová nádej jediov), Ray. Je sympatická, je pohyblivá, ma potrebnú dávku šťavy a charizmy na to aby utiehla rolu jednej z hlavných postáv. Má presne to, čo u Finna tak príšerne absentuje. Ak by som to mal ale zhrnúť a podtrhnúť. Nebyť toho, že z Kyla Rena spravili osobu, ktorá možno až príliš chybuje a ktorá mi na jeho postavenie prišla too lame (alebo možno Ray bola too overpowered, ale skôr Kylo Reno too lame), s prílišnými emóciami (čo by až tak nevadilo), s občasnými detinskými, nevyzretými reakciami (čo by tiež až tak nevadilo), ale hlavne osobu, ktorá bola porazená dievčaťom bez akéhokoľvek jedi výcviku (to nie!!)... a nebyť Finna samého o sebe (možno na neho počas dvojky zmením názor), tak môžeme SW TFA označiť za poriadnu dávku akcie, perfektne využitej nostalgie a výborných hlášok. Čiže spokojnosť bola nadpriemerná, zatiaľ to vidím na 8/10. Pri domácej projekcii hodnotenie ešte keď tak zvážim. ()

-OverLord-

Dlouho jsem nebyl ohledně filmu takhle rozpolcený, ale současně i jaksi prapodivně spokojený. Může za to hlavně fakt, že se v novém kabátě vrátilo něco, co jsem hltal již od doby, kdy jsem poprvé zapnul televizi a považuji to za naprostý kult a sérii, jaká nemá v historii žánru obdoby. Teď, když se vše znovu oživilo, oživily se i vzpomínky a mám hroznou chuť se opět začít ve světě SW pravidelně pohybovat. Za to tvůrcům patří můj velký dík. Ve filmu bylo vlastně úplně všechno a já cítil jistou dávku spokojenosti, nicméně nemůžu dát jako u předchozích dílů plný počet, protože bych se považoval za blázna. Chtěl jsem dostat další dokonalý díl Hvězdných válek, nicméně se obávám, že takový už nikdy nedostanu, ale svým způsobem to tak prostě má být. Spíše než věci, které bych si jako fanda přál jinak, mi více scházelo to, co jsem vlastně vůbec nedostal. Záporák měl být o dost drsnější (viz. Maul, který byl jen v jednom díle a přesto si dokázal vzbudit neskutečný respekt, a co víc, zabil sobě rovného, a to v kulervoucím boji). Možná za to u Rena nemohl ani tak kukuč uplakánka, protože se jinak docela snažil a v masce jsem mu to fakt žral, ale spíš to, že dostal čočku hned v prvním pořádném duelu. Stát se tohle Maulovi, tak ho Sidious okamžitě popravil a hledal si náhradu. V tomhle byly předchozí díly nekompromisní, žádné růžové brýle. O to víc si říkám, zda v dalším díle nedostaneme někoho našláplejšího, nebo se snad Ren ještě něco málo doučí. Ten samý problém jsem měl ale také u strany "dobra", kde mi prostě chyběl Jedi. Pak by došlo i na spoustu typických a drsných fajtů, což by bylo super, protože jako fanda jsem prostě vždycky hltal duely Jedi vs Sith. Těším se na další díl, protože tam tohle všechno určitě dostanu (včetně těch Sithů, protože to je tak typické, že to prostě nemůže nebýt). Nicméně jen škoda, že mají tvůrci o jednu "vyplýtvanou" šanci méně. Jako pilotní díl nové trilogie každopádně parádní. Star Wars univerzum je tak šťavnaté a zajímavé, že mi sem teď klidně perte dva filmy ročně! ()

vteco

Sedmé pokračování sci-fi ságy Star Wars působí spíše jen jako remake Nové naděje, ale i tak se tvůrcům podařilo opravdu obdivuhodným způsobem přenést na plátno naprosto vše, po čem fanoušci touží. Nové postavy si poměrně rychle našly své místo a spolu s výpomocí starých ikon tvoří výborný celek. Nádherná vizuální stránka podkreslená legendární hudbou vzbuzuje mnoho emocí, čemuž dopomáhá i samotný příběh. Film stvořený pro fanoušky. [90%] | Kino ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý