Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Režie:

Ryan Coogler

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (více)

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 3/10 ... Celkový dojem: 2/10. ()

megajalec

Príbeh je v pohode, zasadenie na čierny kontinent medzi africké kmene a s tým súvisiace reálie tiež (ako jediná marvelovka). Aj keď to nie sú tie primitívne kmene ako by si človek predstavoval, skôr naopak. Poteší, že sa nerieši hroziaci koniec sveta (čo je veľa, to je málo). Čierny panter je priemer medzi marvelovkami, rozhodne iný ako ostatné, čo je fajn, ale nič, čo by si človek potreboval prehrávať viackrát. Nominácia na Oscara??? ()

Kanee

Jak odradit fanoušky Marvelu jedním nepovedeným kouskem. Takhle by se dal tento film popsat, jde to mimo hlavní děj, nepochopitelné spojení několika hudebních žánrů do jednoho soundtracku, spojení několika zemí, nesmyslných rozhodnutí a příběh stojí za starou belu. Dvě hvězdy, jelikož to i tak mělo trochu dobrý začátek. Chápu, že se Marvel pokouší udělat story každé postavě, ale někdy i Marvel chybuje, neříkám že film stojí za starou belu, jenom, nehodí se to k Marvelu, je to jak nové Rychle a Zběsile. Rozpočet: 200 milionů $, Výdělek: 1 miliardu $. ()

homer91

Black Panther je sólovka nového (nepočítám Civil War) hrdiny a jak je známo, polovinu úspěchu filmu o hrdinovi dělá dobrý záporák. Po dlouhé (extra dlouhé) řadě MARVEL padouchů typu Ego, Ultron, Mordo (atd.) přichází perfektně prokreslený padouch. Když se někoho zeptáte na hlavního padoucha Thora, každý řekne "Loki". Přesně tak by to mělo fungovat. Zkuste například vyjmenovat padoucha u Iron mana. Dobře prokreslený padouch zkrátka uvízne v hlavě a nadhodnotí celý film, Stejně je tomu zde. Black Panther VS Killmonger zkrátka fungují skvěle. Připočítejte sem obrovský svět Wakandy, skvělý soundtrack, grafiku na maximum a Stana Leeho a získáte nadprůměrnou Marvelovku, která neni zázrak roku (pro mě zkrátka nezáživný komiksový hrdina všeobecně) ale také žádné zklamání pro fanoušky MCU. ()

FuRYaN_iS_BaCK

SPOILERY Kde začít? Výbornej rozjezd, krátké představení Wakandy, trochu akce. Skvělý hudební podkres, kombinace hip-hopu a afrických melodií. Wakanda vizuálně nádherná, kombinace modernosti a tradice se povedla na jedničku. Následuje pasáž v Jižní Korei, která je jedna z nejlepších akcí, kterou sem ve filmu viděl za posledních pár let. Nicméně zhruba v polovině filmu, kdy se objeví hlavní záporák, film ztrácí tempo. Druhý souboj o korunu Wakandy je nudný, výsledek očekávaný. Konec filmu mi přišel divný, protože mnoha postavám chyběla motivace, bitvy se účastnil jenom jeden kmen (kde byly zbylé tři). Proto pro mě zůstává Panter jen lehce nadprůměrný, konec to pro mě zkazil. 70% ()

Willynka

Klasické problémy amerického bílého světa natřené načerno mají zastřít fakt, že hlavní hrdina je nezajímavý, hlavní záporák opět trestuhodně nevyužitý s odpornou gestikulací 50 Centa a scénář stá variace téhož. Klasický Marvel posledních pěti let. CGI o ničom, takový dnešní standard, nicméně líbila se mi výprava a kostýmy plus všechny důležité postavy mají dostatek prostoru. Hip hopový podmaz otravný. Klasický nagelovaný produkt vyrobený jen za účelem potěšit afroamerickou část publika, další propad do komiksového průměru. Po tomhle by v Infinity War musela černá vdova srát zlaté cihly a Iron-man metat galaxie jako v TTGL, aby mě někdo donutil jít na další Marvel film. Se slzou v oku vzpomínám na prvního Thora. Každopádně množství nakradených reálií po celé Africe, byť herci jsou převážně z té západní, nominuje tento snímek na pozici nejrasističtějšího fláku za poslední dekádu. (P.S. černoši skuhrající jako opice, to byl hodně nechtěný vtip) ()

sebulba1981

Další super biják ze stáje MCU,opět velice zajímavý příběh,který se odehrává kdesi v Africe,kde se ukrývá vyspělá civilizace.Pro mě zase perfektní film,který až na slabší konec opět dokazuje,jak jsou filmy od Marvelu skvělé.5 hvězdiček tentokrát dát nemůžu,právě k vůli konci,který je až moc pohádkový. ()

panki9922

Solídna Marvelovka, Určite lepšie zvládnuté ako Wonder Women. Trocha kratšia stopáž by filmu pomohla a pomohlo by aj NEzabitie Andyho Serkisa. Plusom je určite režisérova snaha o čo najlepšie charakterové vykreslenie postáv a krásne kostýmy. Medzi množstvom súčasných superhrdinov sa Black Panther nestratí, ale ani nevynikne. ()

RoseThrone

Samozřejmě, že ten film není perfektní. Je tam spoustu scén, nad kterými musíte přimhouřit oči. Soundtrack je zklamání, vzhledem k tomu jak nabitě to znělo v traileru a kdyby z něho vytěžili mnohem víc, epičnost filmu by se zvedla o velkou část, ale i přes to je tenhle film epický v mnoha ohledech. Zvraty, které mají přijít nepřichází a jasné scény berou jiný směr než by si člověk představoval. Promíchání africké a americké kultury je naprosto dokonale zmáknutý a sedí jak prdel na hrnec. Myslím si, že tenhle film MCU potřeboval. Vlastně i tahle doba ho potřebovala. Thumbs up! ()

Sharkman odpad!

Tak to mame tady, jeden z prvnich filmu, kde hraji vyhradne cerno/hnedi herci. Bizardni scenerie z filmu, kde se snazi ukazat, ze Afrika by se bez zasahu cizincu z jinych zemi vyvinula do neuveritelne future podoby. No proste sranda na druhou. Je to jiste reakce na minule oskary, kde si stezovali ti druzi, ze neziskavaji nominace ani ceny. Cili ze je vsude vlastne rasismus :-D. ()

Deeus

Marvel se rozjel v žánru pohádek - jako live action Lvího krále dobrý, Danai Gurira a Letitia Wright alias Okoye a Shuri jsou ty dvě hvězdičky a třetí je za naprosto božího a výbornýho Andyho Serkise, který imho mohl dostat prostor až do konce místo Jordana... Ať přemýšlím, jak chci, nevím jistě, co se na Jordanovi tolik chválí jako na "nejlepším záporákovi". Já usínala. Hudba na mě působila jako patchworková deka, co kouše; mělo to slabá místa, nelogické chvilky a po smršti mírně egoistických hrdinů je král Wakandy docela změna - sice příjemná, ale něco tomu chybělo... Možná humor? Lepší scénář vůbec? Vizuál byl hodně povedený, i když jsem tam cítila podobné rozpaky jako u posledního Thora (zatímco sem barvy seděly, ta technologická stránka už mi tam přišla přilepená poměrně násilně), bohužel celkově to bylo okatě předvídatelné - ten, kdo tvrdí opak, asi zaspal klasiku, nebo má velký dar zapomenout jednu z nejstarších zápletek příběhů vůbec. Což není mínus. Jenomže i u Frozen jsem aspoň překvapeně vyskočila u toho, jakej byl Hans mrcha, tady... jak někdo zmínil, oceňuju charakter Black Panthera a smutním nad tím, že Andy Serkis tam neřádil déle, ale asi to bude všechno. Těším se na Infinity War. Bez origin stories se teď chvilku obejdu. ()

cad_bane

Black panther je naprosto odlišná marvelovka od jiných a to je jen dobře, protože dostáváme dávku originality. Potěšilo vidět opět Bilba a Gluma, akorát teď v civilu. Co se týče Michaela B. Jordana tak si roli záporáka dává dost dobře a s jeho dobrou myšlenkou bezvadně doplňuje film. Jenom vedlejší postavy nedostaly tolik prostoru. ()

Lukys

I přes můj nemalý nezájem o další šablonovitou barevnou marvelovku mě film neuvěřitelně překvapil ve směrech, ve kterých bych to nečekal. Nejvíc chci pochválit soundtrack, který hlavně bezvadně pasuje do akčních scén a celkově je velmi originální a hlavně zapamatovatelný. Výrazný africký styl zpracování je osvěžující, neokoukaný a akci hodně přidává na efektivitě. Postavy jsou tu opravdu nad očekávání dobré a každá hlavní postava si ukradne nějakou tu chvíli pro sebe. Neříkám, že jsou zázračně napsané a jejich charakter se nějak vyvíjí. Ale zdatně se s nimi pracuje v příběhu a hlavně skvělý a charismatický záporák tu dokázal zastínit i samotného hrdinu. Celkově i výprava stojí za to a samotné prostředí děje je velmi výrazné a stále je se na co dívat. I přes to, že většina toho jsou digitální jedničky a nuly tak to nijak neruší zážitek, snad jen krom pár momentů při závěrečné bitce. Akce tělo na tělo tu je slušná. Byla by lepší, být lepší kamery, ale jinak jsem neměl větší problém sledovat dění. Celkově se jedná o jednu z nejlepších marvelovek posledních let, která si určitě úspěch zaslouží. ()

HellsAngel

Najosobnejšia a zároveň najlepšia marvelovská sólovka. Po skvelom T'Challovom predstavení v Civil war som mal od jeho vlastného filmu nemalé očakávania. A tie boli veru do bodky naplnené. Spočiatku ide o komorne dramatický príbeh, ktorý sa nebojí typicky marvelovský humor odsunúť do úzadia a pôsobiť dospelejšie, ako jeho predchodcovia. Aj keď je samotná príbehová schéma značne jednoduchá, vďaka skvelo napísaným a správne v celkovom kontexte umiestneným postavám má patričnú hĺbku. Najmä Killmonger, ktorý sa zaradil do úzkej skupinky kvalitných záporákov zo stajne marvelu, je skvelým dynamickým hýbateľom celej story. Politický kontext mi vôbec neprekážal, vnímam to ako režisérovo vlastné umelecké vyjadrenie, na ktoré ma plné právo. V záverečnom akte je ale badateľné jemné zníženie sa na tradičné komiksové happy-end finále, čo je trošičku škoda. Po prvom pozretí som chcel dať (aj keď subjektívnych) 5*, no po druhej návšteve kina idem s hodnotením málinko nižšie. Black Panther si to proste hrá vo svojej vlastnej váhovej kategórii, v ktorej nastavuje nový štandard pre celé univerzum. ()

halberdier

Další marvelovský skoro-origin se opět povedl. Co zprvu vypadalo na nepříliš výrazný origin jakým byl např. Ant-Man, se pár měsíců před premiéru najednou díky obrovskému hypu stala událost dosahující úrovně Avengers. Black Panthera dostal do rukou šikovný Ryan Coogler a natočil nejen další povedenou Marvelovku, ale především asi nejzásadnější blockbuster s černošskými hrdiny. Je zde vidět dost paralel z nedávnou Wonder Woman (cílení filmu, úspěch, původ hrdiny). Ale podobně jako u Wonder Woman mám pocit, že se z tohoto filmu dalo vytěžit trochu víc. Všichni herci jsou fajn (a to že jsou téměř všichni černí mně vůbec nevadí a je to osvěžující), záporák je oproti tomu z Wonder woman lepší (ačkoliv je škoda že nedostal Michael B. Jordan ještě víc prostoru), nicméně o nejlepším comicsovém záproákovi nemůže být řeč (Joker či Bane můžou zůstat v klidu). Akce není moc, ale je klasicky marvelovsky zábavná, potěšila africká tématika a kostýmy. Škoda, že Coogler ještě nepřitlačil na dramatickou strunu, protože v jiných aspektech se přece jen film liší od klasických Marvelovek (absence ostatních hrdinů je pro jednou fajn). Black Panther je další kvalitní comicsovka, bude obrovský úspěšná, ale bohužel cítím, že měla potenciál více vyčnívat nad ostaními comicsovými filmy. (7/10) ()

tybro

Děj dalšího komixu se nám přemístil do středu afriky a tentokrát je to fakt síla. Po zmařeném thorovi 3 se kvalita sune vzhůru, bohužel je zde zase chybně pojat pokus smysl o humor, který opět nefunguje. Další výtka se týká bojové choreografie, která je zmařena rychlým střihem a roztřesenou kamerou, takže z toho fightu je vidět jetel. Co se týče děje, většina mezer děje byla vysvětlena a uvidíme kolik prostoru dostane panther v IW. pokud se nebudu zamýšlet nad dějem, ... dalo by se namítnout, že ... ale to je jedno. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)