Bohéma

Česko, 2017, 7 h 56 min (Minutáž: 72–94 min)

Scénář:

Tereza Brdečková

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Michal Rataj

Michal Dlouhý, Vladimír Javorský, Jaroslav Plesl, Saša Rašilov nejml., Judit Pecháček, Michal Balcar, Ondřej Pavelka, David Novotný, Václav Jiráček (více)

Epizody(6)

Bylo jednou jedno studio na Barrandově, kterým prošly dějiny. Patřilo k vůbec nejmodernějším v celé Evropě. Ve filmech, které se tam natáčely, hráli velikáni z Národního divadla, komici, krasavice, lamači srdcí. Občas se jelo natáčet do exteriéru a často se vyráželo do barů, chodilo do kina nebo konspirovalo v bytech. Ale studio, to byl opravdový domov. Kdo sem zapadl, tomu se nemohlo nic stát – anebo to aspoň tak vypadalo a dlouho si to všichni mysleli. Jenže pak přišlo osvobození následované znárodněním filmu a studio patřilo lidu. Ale hercům šlo i nadále hlavně o filmové role... Hitler a Goebbels zbožňovali film a věděli, že pro masy pracujících ve válečné výrobě je kino důležité jako chleba a mnohdy snad i nahradí svobodu. Předpokládali, že na tomto se s českými filmaři shodnou, a nemýlili se: komedie a romance se slavnými českými herci se točily skoro až do konce války jako na běžícím pásu.

Němci založili společnost Pragfilm, která pohltila bývalé AB Barrandov. Investovali do vybavení ateliérů a zaměstnávali dvě tisícovky převážně českých lidí s cílem natáčet německé i české filmy. Díky tomu na tom byla poválečná znárodněná kinematografie skvěle. České filmy pomáhaly udržet v protektorátu klid a pořádek, konstatovali nacisté. A zároveň udržovali národní povědomí, konstatovali Češi. A tak byli všichni spokojení a ruka ruku myla: diváci v kině zapomínali na drsnou skutečnost, producenti vydělávali a filmaři díky šlapající výrobě nemuseli na práce do Německa. Tito všichni nebyli vidět. Vidět ale byli herci, jejichž popularita za protektorátu vyletěla jako kometa. Jenže se neobešla bez společenských styků s nacisty, a tak většina českých hvězd stála po válce před lidovým soudem pro kolaboraci. Motivem obvinění byla často jen závist a špatné svědomí právě těch diváků, kteří hvězdám krátce předtím nadšeně tleskali. Někteří byli očištěni, ale většině to stejně nepomohlo. A byli takoví, kteří klidně zradili kohokoliv a prohlásili cokoliv. Jen aby mohli hrát dál – i za komunistů. Prostě vklouzli z jedné kolaborace do jiné. (Česká televize)

laepus

Podrobnější komentáře u každé epizody. Zkráceně snad jen - Proboha proč zase Sedláček? Proboha proč zas ta otravná hudba? Proboha proč si vymýšlet, když ty osudy byly i tak dost napjaté? Proč zase ty zbytečné kontroverze a nahé zadky? Proč zase vše tak polopaticky vysvětlovat? A to bylo jen krátce... Závěrem - nejpromarněnější příležitost v dějinách České televize. ()

IvcaSammet

Nemám ráda filmy (nebo seriály), které jsou natočeny podle skutečných událostí, ale vlastně se skutečností mají jen málo společného ... Nemyslím si, že je Česká televize natolik zoufalá, aby musela točit seriály jako je Bohéma ... Pardon, ale myslím, že tato historie ještě není takovou historií, o které by se muselo točit ... Snad kromě Vladimíra Javorského, který byl v roli Vlasty Buriana naprosto excelentní, se do své role nehodil ani jeden z herců ... Vždyť já jsem se v těch postavách úplně ztrácela a to je všechny minimálně podle jména znám! Nejdřív jsem se na seriál vůbec dívat nechtěla, nakonec jsem se ale přece jenom nechala učarovat Jaroslavem Pleslem v roli Miloše Havla a na seriál se podívala. Ze začátku jsem se spíš nudila a rozčilovala nad tím, že tak to přece nebylo, ale čím víc se seriál blížil do finále, tím víc jsem si nakonec na jeho formu zvykla a nakonec mi z toho všeho vyšel čistý průměr ... Kdyby se scénář držel skutečných událostí, věřím, že bych hodnotila úplně jinak a snad bych přežila i to, že když se řekne Nový, nejedná se o Nového, ale o Rašilova ... Jenže bohužel ... Tvůrci se zřejmě snažili získat co nejvyšší sledovanost a oslovit všechny věkové kategorie diváků ... No, to se potom nedivme, že si do seriálu museli přimyslet nějakou Lili Královou a polovinu děje si museli domyslet, aby to vůbec bylo pro takového diváka zajímavé ... ()

arcticsky

Bohéma...pro mne emotivní zážitek a některým komentujícím bych za tupost, s jakou nepochopili to základní dal takovýho lepáka, až by se jim protočila hlava v pantu. Naše filmová a TV veřejnost nepochopí ani takové jednoduchosti, jaký význam a smysl měla postava Krallové. Nebo někteří mají problém, že herci "imitují" své postavy - to je na střílení, ne na lepáka - jak asi mají hrát staré provařené bardy? Stejně tak prostřihy do r. 68 jsou velice a velice případné a v pořádku. Některé díly se trochu táhnou (druhý, šestý), ale celkově je to nekompromisně za pět... ()

crozet

Špatná hudba, nevhodné a rušivé prostřihy do kutlochu se vzdychajícím a hulícím Pavelkou, nicméně opět rozeklané historické konceptuální opus magnum. Ano, s interpretací (sic!), bez níž to přeci nikdy nejde, ale pevnou a nechvějící se rukou vedené a se zpravidla excelentními hereckými výkony (marně pátrám, představitel kterého z 'doyenů' selhal - Javorský či Plesl to tedy rozhodně nebyli, i Rašilov se vynasnažil). Osobní styl a výraz pána v mikině neobdivuju, jeho práce je ale záslužná! ()

Milwa

Jsem nadšena, skvělý scénář, zpracování, kontext...nechápu zdejší zatím velmi nízké hodnocení. Už dlouho mě nějaké české dílko tak nenadchlo, vlastně nadchlo, naposled "České Století". Po posledním díle se moje hodnocení a pocity nemění. Klíčové slovo je "kontext"... jo a taky znalost prostředí, bez ní to lidem připadá "nudné" ()

mh.mail

50% — Seriál se podle mého názoru nepovedl. Na jedné straně maskování herců do podoby hvězd tehdejší doby (asi nejlepší výkon předvedl bezpochyby Vladimír Javorský coby Vlasta Burian, ale ani Michal Dlouhý jako Zdeněk Štěpánek a Saša Rašilov jako Oldřich Nový se neměli zač stydět; ostatní postavy, především ty stojící za kamerou, už neměly tak profláknutou vizáž a taky dostaly méně prostoru) a věrohodná výprava (někde zmiňované povlečení z IKEA jsem nezaregistroval), na straně druhé roztříštěný děj, kdy se autoři nejspíš nedokázali rozhodnout, jestli budou točit faktograficky přesný dokument anebo vyfabulovaný příběh. Zvolili si střední cestu, která v tomto případě rozhodně nebyla zlatá, ale která seriál prakticky zabila. Jestliže seriál míchá historické postavy s jejich pravými jmény a postavy vymyšlené, které byly napsány podle někoho skutečného*), jestliže míchá reálné situace s vymyšlenými, vzniká tak zmatek. Divák pak neví, co je popis skutečnosti a co autorská fikce. Navíc bylo až příliš okaté, ke komu tvůrci cítili sympatie a ke komu nikoliv. Vzhledem k tomu, že si upravovali skutečnost dle libosti (podle Terezy Brdečkové to byla autorská licence), má tohle dílo jenom pramalou hodnotu. Nemůžeme si ani říct: „Ten Marvan byl ale nevděčnej parchant!“ Můžeme si tak maximálně říct: „Tereza Brdečková a Robert Sedláček považují Marvana za nevděčného parchanta.“ A to je tak asi všechno, co nám slavná Bohéma dala. ______ Poznámka pod čarou: *) Proč na jedné straně psali o skutečném Burianovi, o skutečném Marvanovi atd. a na druhé straně psali vymyšlenou postavu, jejímž předobrazem byl někdo skutečný. Proč tedy nepsali o tom skutečném člověku? To mi hlava nebere. ()

Bozvav

Celý seriál vidím jako dosti promarněnou šanci. Obrovský potenciál proměněn jen z části. Škoda toho. Výprava slušná, hudba také. Herci se snažili, ale mnohým role nesedla, nebyli si vůbec podobní (Nejvíce zprznili Mandlovou). Spousta patosu a silných okamžiků mohlo být více. Zajímavé prokreslení postav a jejich charakterů. jen málokdo neprošel jistým vývojem. Kde ovšem zůstaly takové hvězdy jako Baárová, Štěpničková a jiné? Za mne 70% s odřenýma ušima i nosem. ()

Jurkodak1

Mohl to být dobrý seriál, kdyby si Robert Sedláček odpustil ty fiktivní postavy a dějové linie. Mohl to být dobrý seriál, kdyby do Německých postav neobsazoval Čechy a Slováky (spíše Maďarko-Slovenky). Mohl to být dobrý seriál, kdyby vypustil několik fiktivních postav a použil tam jiné, reálné postavy, které byly pro tu dobu důležité. Mohl to být lepší zážitek, kdyby kompletně vypustili dějovou linii z roku 1968. Ale abych to jen nekritizoval, Saša Rašilov zahrál Oldřicha Nového úžasně, Javorský jako Burian byl také dobrý. Seriál mě bavil, když jsem se naučil ignorovat výše uvedené věci (postava Krallové byla opravdu nesympatická, a to nemyslím charakterově, ale jako postava, blbě napsaná a blbě zahraná). Poslední díl byl pro mě asi nejlepší, jelikož tam bylo vysvětleno nejvíc to, co mě celý seriál zajímalo, jak se Československý film vyvinul od 30. do 50. let, a také důvody proč (například že první Československý barevný film byl natočen na materiál Kodak, který ukradli Němci Američanům a Němcům ho zase sebrali Sověti, jakožto válečnou kořist). Chytilová mě v posledním dílu překvapila, tak doufám že ČT jednou natočí něco podobného a nové vlně, ale možná by to chtělo jinýho režiséra a scenáristu. ()

ivamka odpad!

Tendenční jako za komunistů opět Čt nezklamala. Chtějí nám naznačit jací byli všichni za okupace hrdinové neb spíš, jak to měli těžké. Věřím, že je to těžké, pořád lézt někomu do zadku. ()

MartinX.

Mám už dlouho slabost pro Terezu Brdečkovou i Roberta Sedláčka. Tátu T. Brdečkové považuji za jednu z velkých osobností české kultury 2. poloviny 20. století. Osobnost ne zcela doceněnou, dodávám. Bohému jsem proto očekával se zájmem a přízní. Upřímně řečeno, zatím nejsem uspokojen. Do děje se neumím dostat, chybí mi v seriálu něco, co by mne dojímalo a udržovalo můj zájem. Až na Vladimíra Javorského, který v kreaci na téma Vlasta Burian předvádí výkon na hranici možného. Samozřejmě, je to stále trochu toporná a snaživá nápodoba, ale lépe zahrát už to asi není v lidských silách. Kupodivu, špatný není ani Michal Dlouhý v roli Zdeňka Štěpánka. Od Dlouhého už léta nečekám nic, takže tohle "něco" mne příjemně překvapilo. Má v té roli osobnost a charisma, byť Štěpánka připomíná jen málo. Dodatek: Slyšel jsem rozhlasový rozhovor se Sedláčkem, právě o Bohémě a záležitostech okolo. Povídal tam zajímavé věci, například o hercích. Jaká úleva, když režisér v rozhovoru o své práci říká něco, co má obsah a myšlenku! A jaký nezvyk, bohužel. Až se v Sedláčkových filmech plně projeví jeho vnímavost a svébytné uvažování, může být velkým tvůrcem. Zatím to jen občas prchavě zažhne, Dodatek 2: Po shlédnutí všech dílů jsem zvedl hodnocení na 4 hvězdičky. Nejvíce na mne zapůsobily linie Vlasty Buriana a Miloše Havla. Štěpánkův příběh se postupně vytratil, linka Lilly Králové nedošla k něčemu uchopitelnému, story hlavního vypravěče Arnošta Žáka byla, bohužel, asi nejslabší. Výsledný dojem ovšem spíše příznivý. ()

anatheman

Po druhém díle to vzdávám. Ach jo... Ačkoliv mám někdy tendenci naše filmy trochu nadhodnocovat a vidět v nich spíše to lepší, začínám se od tohoto přístupu pomalu a jistě distancovat. Máme úžasné herce, námět z historie, kterou nám může celý svět závidět, režiséra, který stál za výborným Českým stoletím... Co nemáme? Obstojný scénář a jasnou vizi. Seriál se zkrátka skládá ze slušných ingrediencí, které se bohužel zbytečně vypotřebují na nestravitelný guláš. Především nechápu, pro koho je tento cyklus určen. Neznalce unudí k smrti svou chaotickou a nepřehlednou formou, zájemci o historii budou zase kroutit hlavou nad překládanými nesmysly. Zářivými body seriálu jsou "rekonstrukce" natáčení dobových filmů, které bohužel působí silně samoúčelně, neboť pro vývoj děje nemají absolutně žádný význam. Prostě katastrofa. ()

herák

velice sestupná tendence..velice..jedna hvězda za mistra javorského, jedna hvězda za mistra dlouhého a jedna za krásnou j. bárdos..ve skutečnosti vetšina herců a hereček zahráli opravdu dobře a kvalitně..jen ty dva nahoře sem musel vypíchnput..ještě píchám mistra plesla ()

mardun odpad!

Mdlé bez emocí. Hudba otřesná, ruší a to strašně. Radeji to meli nechat bez hudby. Pokroucena fakta. Brdeckova by za tohle mela bručet. Tak zklamán jsem snad ještě nebyl. Na seriál jsem s éře těšil, ale koukat se na lži, bylo se mnou v rozporu. Pokud chtěla Brdečková napsat seriál o té době v hereckém prostredi, mohla si vymyslet jina jmena, jelikoz se serial nezaklada na pravde. Takhle prisoudila vymysly k urcitym postavam. Brdeckova stydte se!!! Lituji pani Janu Stepankovou zkousnout tenhle brak. ()

papaguy

Zatím hodnotím jen první dojem. Látka je zajímavá, zpracování zvláštní. Uvídíme, jak se to bude vyvíjet. ()

Ozzy2

Naprostá pecka.Konečně seriál o něčem, co tu nikdy nebylo.Vypravěč Pavelka/Balcar mně vůbec neruší, naopak, od začátku je jasné, že to jsou jeho vzpomínky, tak chápu.jde hlavně o vykreslení charakterů v okupaci Německé a potom té sovětské.Tam není rozdíl,. okupant, jako okupant. Mnoho postav nevnímám také, protože vzhledem k tomu, že mne film opravdu zajímá a nechodím sem jen nadávat, tak ty postavy díky solidním maskám poznávám a nemám s tím problém. Tápal jsem jen u postavy Lily, chvílemi mne to mátlo a považoval jsem jí za Natašu Gollovou.Obzvlášť po scéně, kdy ji Oldřich Nový říká, že by mohla hraj jeho ztřeštěnou sestru (Eva tropí hlouposti). Tento seriál by měl být povinný pro všechny, kteří Miloše Havla obviňují z kolaborace.Doufám, že pochopili, co za tím stálo. Těším se na další díly. ()

Kakho-oto

Jako zdroj poznatků k historii českého filmu či jednotlivých filmařů za protektorátu to nelze brát bez ověřování z hodnověrných zdrojů, poněvadž něco bylo jinak, jak uvedla scénáristka Tereza Brdečková. Čistě jako filmové dílo (televizní seriál) nejde bohužel o více než průměr - zaujme pár scén či rozhovorů, z postav seriálu nejvíce Burian - skvěle ztvárněný Javorským. První tři díly jsou horší než film Lída Baarová od Filipa Renče, nicméně čtvrtý díl o Letenské je brilantní (vrcholem pro mě byla ukázka popravy ze dne 24. 10. 1942 v Mauthausenu, toho dne stejným způsobem zemřelo okolo 250 Čechů - rodinných příslušníků a pomocníků paraskupin ze západu). Pokud by byly poslední dvě epizody na úrovni čtvrté, dal bych seriálu čtyři hvězdičky, avšak po solidním pátém dílu následovala poslední (stalinistická) epizoda, jež se kvůli dlouhému časovému záběru děje (1945-1954) příliš nepovedla (a to je teď jako jediná v červených číslech...). Celkem 65 % ()

tranquill

Chápu kritiku toho, že scénář se moc nezabýval skutečností postav a mrzí mě to, protože by mne opravdu zajímalo "jak to tehdá v šoubyznysu bylo". Na druhou stranu herecké výkony se mi líbily a rozhodně nesouhlasím s tím, že Vladimír Javorský byl pouhou karikaturou Vlasty Buriana a po jeho výkonu v tomto seriálu bych ho jistě dosadil za hlavní postavu možného životopisného díla o Burianovi, určitě by si to oba zasloužili... Co vy na to, filmoví tvůrci? ()

anitae

Líbilo - Miloš Havel, Oldřich Nový a jeho žena, Vlasta Burian, "nucení" hercu k rolím, vzestupy a pády. Čekání na svobodua změnu, která nepřichází. Nelíbilo - Poprava Letenské. Fiktivní postava Lili Krallová - proč to nebyla rovnou Gollová? Moc nedotažených a málo rozpracovaných pasáží. Na konec citát Nového: " Hrdina jsem nikdy nebyl, ale to neznamená, že budu svině!" ()