L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Bezda22

Tak možná mi ve filmu něco unikalo a nebo to není tak úžasný, jak by se mohlo zdát. Možná jsem to jen celý nepochopil. Ale pro mě celkem prázdnej film, bez nějakýho napětí a "wow" zápletky a vyřešení. Ale nemůžu říct, že jsem se nudil. 70% ()

Shitonit

Pohlazení na duši, filmová lahůdka, tipi topo picobello, prostě superparáda, to a ještě mnohem víc je tahle dektektivka, povedeně zasazená do prostředí který mám prostě rád, prošpikovaná hrci, který mám prostě hodně rád. Přidávám do svý top téééén ! ()

papadoce

Bud White, Jack Vincennes, Ed Exley a Rollo Tomassi. Štyri zapamätateľné postavy scenáristicky nekonečne premakaného krimi thrilleru vsadeného do Hollyúdu rokov päťdesiatych. LA Prísne tajné reálne odštartovalo kariéru Russella Crowea a Guya Pearca. Podľa mňa ak máte radi krimi, filmy z policajného oddelenia a filmových detektívov so zásadami, ktorí sa neštítia násilia, tento film budete milovať. S čím nesúhlasím, je Oscar pre Kim. Keby ho dostal práve pán Vrana, to ok, ale pre Kim nie. Veď začo. Sledujeme troch hrdinov, každého z iného súdka, ktorých spojí jeden spoločný nepriateľ, Rollo Tomassi. Symbol zla s vesmírnym egom, že môže čokoľvek a prejde mu to. Koľko Rollov je u nás v politickom, či podnikateľskom prostredí ? Ešte tak nájsť takého Buda Whitea čo by ich rozj***l a Eda Exleyho čo by ich pozatváral. Nuž, ale pre mňa L.A. Confidential patrí do mojej top 10 filmov. A je to práve kvôli tým trom rôznorodým hrdinom a hercom, ktorí boli uveriteľní jak oči. Perfektná vec. ()

TaNya_

Na tu dlouhou stopáž mi celý film utekl hrozně rychle. Tahle skvěle napsaná kriminálka si musí diváka podmanit od první chvíle, protože ačkoliv tady nemáme vyloženě žádnou větší akci, tak celé to zkorumpované prostředí stačí na vytvoření správné atmošky. A výběr herců... no slast se na to dívat. Jen kdyby si odpustili ten drobný šťastný konec. ()

Ex_Machina

„Šesť ľudí je v márnici a niekto za to musí zaplatiť.“ Ak za to majú zaplatiť tí čo s tým pravdepodobne nemali nič spoločné, tak karierista a nie príliš  obľúbený, no čestný  policajt Guy Pearce s tým problém má. Tuší, že všetko je inak, ale dokázať to je takmer nemožné. Súhra náhod spojí troch absolútne rozdielnych policajtov dokopy. A tak sa spolu s Russellom Croweom a Kevinom Spaceyom snažia prísť celej veci na kĺb. Dej odsýpa rýchlo a je nutné ho pozorne sledovať, aby sme ostali v obraze, nestratili sa v príbehu a tak si o to viac mohli vychutnať tento film. Los Angeles z pred pol storočia bolo v tej dobe rajom na zemi a atmosféra Hollywoodu a okolia je tu pastvou pre oči. Šokujúce rozuzlenie je len čerešňou na torte tohto 5 hviezdičového krimi trilleru. ()

J.e.r.e.c

Naprostá devadesátková klasika a jedna z nejlepších kriminálek vůbec. Je perfektně promyšlená, nekompromisně drsná a dokonale stylová. Líbí se mi neobvyklý koncept tří hlavních hrdinů, kteří se navzájem doplňují. Crowe mě obvykle sere, ale role tupé (no dobře, ne až tak tupé) mlátičky mu zde sedla dokonale, Pearce úspěšně kombinuje Mirka Dušína s pedantským zmrdečkem a Spacey je sympatický elegán, kterého začne tížit vlastní prohnilost. Každá z těch postav fascinuje jiným způsobem a je přitažlivá i odpudivá zároveň. Oceňuji komplikovanost celého případu i to, že šokující twist pro jednou zase dává smysl.  A za třešinku na dortu je Kim Basinger, která si střihla poslední fatální roli svojí kariéry. 85 % ()

Hydr0gen

Výborná krimi, to určitě. Ale nic tak zásadního, aby to mělo na 44. NEJ film všech doba...To pardón. Tohle přímo volá po 10tistupňovém hodnocení. 9/10 by bylo optimální. ()

Zdenda

Zatim jen 4* Ze zacatku sem se ztracel v mnozstvi postav, ktere jsou vsak, prakticky bez vyjimky vyborne zahrane... Btw myslim, ze tenhle film ma potencial dotahnout to po druhem zhlednuti na 5* :) ()

charcoal

Vynikající retro s kvalitním scénářem podle hodně těžké předlohy. Výborně zahrané - drsná škola jak má být. ()

Marat

Detektivka, která se mi více jak líbila. Propletenost mafie a policie je tu vskutku velmi dobře prolnutá. Herecké výkony hlavně russella Crowe a Guy Pearce se mi líbily. Doufám, že někdy ještě uvidím takovéto filmy, kterých je pomálu:-( ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Herečka vedl. role - Kim Basinger. Nominace 4: Režie, Film, Hudba, Scénář ......... Bafta 2 : Střih, Zvuk. Nominace 10 : Hudba, Kamera, Kostýmy, Film, Masky, Herec - Kevin Spacey, Herečka Kim Basinger, Výprava, Scénář, Režie. ()

Exix

Na jednu stranu je Hollywood továrna na sny a jindy jak v tomto případě spíše peklo na zemi.To co někteří musí vytrpět jen pro potěšení druhych a pro svuj sen. ()

Bigfuckman

Vrána prostě umí hrát drsňáky a to i v kombinaci s poldou. Trošku mě to připomělo Harry Calahana (Clint Eastwood) a jeho vyšetřovací metody. Film má si myslím zbatečně dlouhou stopáž. Celé by to šlo určitě sehrát trošku rychleji aby se to vešlo do necelých 2 hodin. Takhle mi přišla chvílemi celkem nudná nějaká místa. Ale celkově jde o nadprůměrnou detektivku a hvězdným hereckým obsazením. A hlavně lidi bacha na sklepy u starých lidí. Maj tam hodně přerostlé, opuchlé a aromaticky odpudivé "krysy". :) ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji