poster

2010: Druhá vesmírná odysea

 • Česko

  2010

 • USA

  2010

 • USA

  2010: The Year We Make Contact

 • Slovensko

  2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Komentáře uživatelů k filmu (241)

 • radimartin
  ***

  [Literární předloha: Arthur C. Clarke - 2010: Druhá vesmírná odysea](5.6.2009)

 • Slartibarkfast
  ****

  Pokračování vesmírné odysei, které odpovídá na předešlé otázky. Film pojatý méně mysticky. Zkrátka pěkné sci-fi se skvělými efekty. Možná měl na to získat víc, kdyby se sešlo lepší osazenstvo jak v režii, tak mezi herci. Každopádně 75% si zaslouží.(11.11.2009)

 • Ivoshek
  ***

  Tak možná jsem já sofistikovanej a film je blbej a možná taky je to přesně naopak. V každém případě je to vizuálně působivé srovnatelně s Kubrickovým 2001: VO. Jen tam nejsem schopen najít ten ultra super zajímavý příběh s emzáky a vůbec.(3.10.2018)

 • sinp
  ****

  Pokračování zásadního milníku ve vývoji žánru sci-fi v osidlech politiky. Na pohled nepřeklenutelná propast, taková dehonestace myšlenek Kubrickova díla, si možná říkáte. Ale ono to naštěstí není až tak snadné a i sequel řemeslníka Hyamse má co nabídnout. Kochat se nebudete myšlenkovým přesahem (který je stejně vždy jen relativní), Hyams sází na kompaktnost a chytré triky. V tom tichém vesmíru si Roy Schneider rád pokecá i s tupě podanou Ruskou posádkou, která skrývá klišé všeho druhu a nebude jen zírat na mazaný počítač. Nemůžu úplně říct, že by 2010 zodpověděla všechny otázky předtím položené, ale naštěstí to nezkouší a chová se (na poměry Hollywoodských pokračování) důstojně a pokorně. Žádná exploze odhalení a zbytečné odkazování na každém rohu. Jen zábavná a chytrá jízda, která bude možná proti srsti jen jedné skupině - fanouškům Kubricka.(19.10.2009)

 • Mgb21
  ***

  Další z řady filmů, které nenaplňují očekávání po přečtení knižní předlohy. I když film sám o sobě není vůbec špatný hodnocení musím uspůsobit očekávání. I když vím, že celá kniha nikdy nejde věrně převyprávět na plátno, tak si myslím, že scénárista se měl přeci jen více držet knihy. Jo a titulek Timesů je skvělý!!!(9.7.2005)

 • Katullka
  **

  Nesrovnávejte to s 2001. Tak by to nemělo být pokračování, že jo. Americká sračka s výborným námětem a tady velmi afektovanou Helen Mirren. Onanie alespoň u té sedmdesátky. /// Krrr! 70mm fest Krnov 2013(14.4.2013)

 • maseer2
  **

  film, který si bohužel hraje na něco, čím není.. totiž na výpravnou sci-fi s hlubokou myšlenkou, zatímco je jen politickým blábolem, který pomocí sci-fi tématiky říká, že bychom měli mít jeden druhého rádi a neměli bychom válčit.. zklamání.....(28.12.2010)

 • Anderton
  ****

  Metafory a metafyziku nahradila doslovnosť a priamočiarosť. Ako sequel je to teda skôr sklamanie, ale ako samostatný film s náväznosťou na originál, ktorý je adaptáciou, čiže ak má niekto problém so snahou o vysvetlenie toho, čo vysvetliť nechceme, tak sa treba obrátiť viac na Clarka, ako na Hyamsa, u mňa jednoznačne boduje. Atmosféra a dobové triky ma uchvátili. Ani nie dokonalosťou, pochopiteľne, ale proste tým pocitom blaha, že som niekde s posádkou vo vesmíre a prežívam s nimi úžasné dobrodružstvá. Prieklatím tohto filmu je samozrejme nedostižná aura okolo jeho prequelu, s tým ale nič neurobíme a najlepšie je to vôbec neriešiť a ďalšiu vydarenú výpravu do hlbín vesmíru si proste iba patrične užiť.(29.6.2016)

 • 902 10
  **

  1984, LA, produkce - na pracovni schuzce ohledne planovani novych filmovych projektu si producenti pro inspiraci trochu prihnuli/pripudrili/priinhalovali a pri pohledu z terasy na hvezdnou oblohu se shodli, ze ani jeden z nich vlastne vubec nepochopil vesmirnou oddyseu od kubricka. a vubec, jak by to asi vypadalo bez opic, zato vsak s jasnym dejem a standartnimi dialogy? moc dobre asi ne, minimalne by to vsak mohlo pritahnout milovniky originalu, ochotnych donekonecna spekulovat o vyznamu obelisku a zaverecne trippy sceny. a kdo to napise/zreziruje? v budove studia uz skoro nikdo nebyl, byla pulnoc. vratny, ktery nadsenym producentum pomahal s hledanim (musime ho najit jeste dnes!) zaslechl podivny zvuk, vychazejici z popelnice pred striznou. popelnici otevrel a za krk vytahl petera hyamse, v nemz ten nejstrizlivejsi z producentu poznal rezisera svetoznamych trhaku jako soudni dvur a kozoroh 1. behem chvile bylo vse ujednano, hyams mel napsat scenar i rezirovat. pri odchodu z budovy se jeste otocil, sundal si z hlavy slupku od bananu, dal si ruku na srdce, zahledel se kamsi do dali a pravil "mam vizi, vizi skveleho pokracovani, ktere bude nejen zcela odlisne od originalu, ale ktere jej zastini. stane se novym meritkem pro posuzovani filmu. a nekde v dali, jako zamlzene a ve snu, vidim jakesi nezretelne postavy prebirajici oscara. panove ted to vidim zcela jasne, ty postavy jsme my...". jeste tehoz roku byl film hotov, neuspel vsak ani u fanousku kubrickova filmu, ani u nikoho jineho. peter hyams byl znicen, nejen ze nedostal oscara, ale rozesla se s nim zena a zacal pit. pri jedne toulce chudinskou ctvrti mesta s lahvi v ruce spatril uz lehce schatraly kostel. otevrel tezka vrata a zamiril si to rovnou do zpovednice. "otce, muj zivot nestoji za nic. muj film 2010, do ktereho jsem dal vsechno, je propadak. co mam delat?" farar na nej ustarane pohledl a rekl "vite pane hyamsi, 2001 je muj oblibeny film a na pokracovani jsem se docela tesil. bohužel vas však musim zklamat, nijak me nenadchl.“hyams do sebe nalil mocny hlt koralky „ale proc! to není mozne, ten film je prece dokonaly, ma zabavne dialogy, jasny dej, happyend, skvele triky a.“ „dost!“ prerusil hyamse farar.“mam toho uz dost. stupidni dialogy, slabomyslny pribeh, nulova atmosfera a samoucelne zakomponovani politiky. triky, ano, ma to moc pekne triky, ale to uz byly i v kubrickove o mnoho let starsim filmu, navic s nesrovnatelne lepsim designem. ne, na tohle opravdu nemam naladu. vite co? bezte pryc, vypadnete a uz se tady neukazujte!“(8.10.2006)

 • Nick Tow
  ****

  Kubrickom nastavená latka je pochopiteľne nepreskočiteľná...(15.9.2006)

 • curunir
  ***

  ,,TIEŽ SA MI TO STALO KEĎ SOM TU BOL PRVÝKRÁT." ,,KEDY SI TU BOL PRVÝKRÁT." ,,NIKDY." __ ,,2010", pokračovanie azda najslávnejšieho sci-fi filmu všetkých čias, má viacero chýb súvisiacimi nielen s jeho napojením na ,,prvý film", ale tiež v celkovom dramaturgickom, obsahovom i profesnom prístupe. Z celkového hľadiska nejde o zlý film, ale o dobrý priemer. Snímke predovšetkým uškodila celá politická rovina, ktorú nakoniec príliš nepotrebuje a jej použitie o to zbytočnejšie, že o nič také nešlo predtým ani Kubrickovi. Ako napísal ktosi v diskusii, ozaj prichádza ku strate nadčasovosti príbehu. Krátkozrakosť tvorcov umiestniť do roku 2010 - teda do pomerne ďalekej budúcnosti - súperenie medzi USA a ZSSR sa dá ospravedlniť iba pálčivosťou vrcholiacej Studenej vojny, vtedy veľkého problému sveta. S takouto predstavou budúcnosti toho obdobia som sa však v kinematografii nestretol prvý raz. Treba povedať, že po obsahovej stránke ,,Druhá vesmírna odysea" disponuje hutnejším dejom, väčším počtom dialógov a teda i doslovnejších vysvetlení, pritom by sa z príbehu dalo vyťažiť aj viac. O väčšinu oscarových možností ju toho roku obral Formanov ,,Amadeus", hoci treba pripustiť, že aspoň cena za zvuk je pomerne otázna a víťazstvo ,,Indiana Jones a chrám skazy" v kategórii vizuálnych efektov nie je tiež úplne zaslúžené. Po technickej stránke je ,,Rok prvého kontaktu" aj po rokoch stále na veľmi slušnej úrovni a efekty zostarli iba minimálne. Skôr mi chýbala výraznejšia atmosféra, aj keď jej neprikladám za vinu, že som počas sledovania dva razy zaspal, pretože sa mi to stalo aj pri Kubrickovi a vo všeobecnosti v poslednej dobe takmer pri každom filme. (3240. hodnotenie, 219. komentár k filmu)(28.1.2016)

 • Terva
  ****

  Velice hodnotné pokračování Kubrickova díla.(6.2.2009)

 • Frajer42
  ***

  Před zhlédnutím Druhé vesmírné odysey je třeba zhlédnout také tu první. První a druhá vesmírná odysea jsou dva naprosto odlišné snímky. Zatímco ta Kubrickova působí strašně velkolepě a otázky spíše klade, tak ta druhá je mnohem snadněji vstřebatelná a především hledá odpovědi. Nejlepší výkon opět podal palubní počítač Hall 9000, který prostě nejde nemilovat. Supertajemný monolit opět ukázal, že umí být pěkná svině. A tak nějak celkově to bylo moc pěkné. Dokonce při některých scénkách šel mráz po zádech. Očekával jsem obrovský průšvih, protože jsem byl přesvědčen, že se tahle vesmírná odysea nezvládne vyrovnat svému staršímu předchůdci. Překvapilo mě, že se mu ani vyrovnat nesnažila. Prostě šla svojí vlastní cestou, která nebyla špatná. 3*(22.6.2012)

 • DDT
  **

  Pro mě přímo prototyp zbytečného pokračování.(18.9.2017)

 • Pan Filuta
  ****

  7/10 Skvělá podíváná. Určině dostupnější než 2001, ale zcela o něčem jiném.(24.9.2007)

 • JohnCZ
  ****

  Výborné pokračování! Nebudu tu prosazovat, že je dvojka lepší, ale budu prosazovat to, že se mi líbila mnohem více. Zachovává skvělou hudbu a fenomenální mystery atmosféru a nápaditost, naopak zahazuje zbytečné natahování a je mnohem doslovnější v závěrečné pointě, což je pro mě bezpochyby klad. 2010 je po stránce myšlenek a příběhu rozhodně jedno z nejnápaditějších sci-fi, do plného počtu mu však něco chybí.(13.1.2013)

 • Kryton
  ***

  Za mistra Třísku (nemyšleno s želvama!).(14.10.2007)

 • Terter
  ***

  Poměrně povedené a dobře natočené pokračování kultovního Kubrickova sci-fi filmu. Dobrým tahem bylo obsazení Rona Scheidera a použití hudebních motivů z 2001. Na 3* ho bohužel sráží občasné nudné pasáže a trochu přetáhnutý happy end.(31.10.2005)

 • liquido26
  ****

  Kdybych nevěděl, že film není přímým sequelem ke Kubrickovu geniálnímu dílu, ale adaptací Clarkovy knihy, asi bych hodnotil daleko níž. Takhle musím říct, že to bylo velmi slušné, i když trochu rozvleklé sci-fi.(9.3.2009)

 • Kaluž
  ***

  Je nejen plný hvězd, ale i protiválečné agitky, což tentokrát zcela ubírá z jeho tajemna. Ovšem HAL je zpět a je hrozivý a nepředvídatelný jako nikdy předtím.(10.11.2009)

 • MissJ
  ****

  "ALL THESE WORLDS ARE YOURS EXCEPT EUROPA. ATTEMPT NO LANDINGS THERE." Film úplně z jiného soudku než Kubrickova Odysea a jako takový ho taky hodnotím. Smekám před Hyamsovou odvahou se do tohoto projektu pustit.(9.2.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace