Yellowstone

USA, (2018–2023), 45 h 19 min (Minutáž: 37–93 min)

Kevin Costner, Kelly Reilly, Dave Annable, Kelsey Asbille, Wes Bentley, Gil Birmingham, Ian Bohen, Luke Grimes, Cole Hauser, Jill Hennessy, Danny Huston (více)

Série(5) / Epizody(53)

Původní dramatický seriál zachycuje rodinu Duttonových v čele s Johnem Duttonem (Kevin Costner), která ovládá největší dobytčí ranč ve Spojených státech. Uprostřed měnících se aliancí, nevyřešených vražd, starých ran a těžce získávaného respektu je ranč v neustálém konfliktu se svými sousedy – rozrůstajícím se městem, indiánskou rezervací a prvním americkým národním parkem. (Paramount Network)

Yardak

Američtí kovbojové současnosti. Neuvěřitelné drama, které táhnou svými výkony zejména Kevin Costner, Kelly Reilly, Cole Hauser a také perfekní scénář. Seriálový masterpiece! ()

hrona

Yellowstone je pro mojí osobu neskutečné zjevení. Viděl jsem mnoho výborných seriálů, které vychválím vždy a každému, ale jednu nevýhodu tyto seriály pro mojí personu mají a tou je, že si je již nikdy znovu nepustím. (myšleno seriály příběhové, ne sitcom)  Yellowstone si troufám říct, že jsem schopen zařadit mezi pár seriálů, ke kterým e budu vracet a to víckrát. Tady je zkrátka úplně vše. Perfektně napsaný scénář, neskutečně nádherné prostředí, ukázka práce se zvířaty, extrémně nadupaný soundtrack a hlavně herecké osazenstvo, počínaje Kevinem, který už pro mě bude vždy jen Duttonem, Kelly Reilly do které jsem se zamiloval na první dobrou je pravda, že ve své roli je  neskutečně sexy a zároveň extrémně dramaticky silná, samozřejmě Wes Bentley u kterého nevím, jestli ho milovat nebo nesnášet, nekompromisní kovboj se srdcem na pravém místě Cole Hauser, mimochodem tahle figura by si zasloužila vlastní seriál, Luke Grimes, který mi přijde jako takový John Snow celého seriálu a v neposlední řadě celá baráková banda, která umí být nekompromisní. ale dodržující pravidla a oddanost své práci a svému šéfovi. Seriál staví na silné americké hrdosti, přes to žádné nucené bití se v prsa, jak to amíci umí.  Seroš ukazuje, že i do těchto krásných kovbojských končin a širých plání se dá velice slušně zanést korupce, nekalost a praktiky za které by se nestyděli ani slavní gangsteři.  Takže shrnuto podtrženo :  v seriálu se intrikuje, vraždí, háže miliony, sexuje, ale i rodeuje, ukazuje jak se chová domácí zvěř, romantí  a jezdí v sakra nadupaných jeepech. Ze mě jednoznačně palec nahoru. A komu to bude málo, rodina Duttonových od stejných tvůrců se představuje i v seriálu 1883, kde ukazuje jak to začalo a následně pokračovalo v seriálu 1923. ()

Morholt

Westernům ze současnosti moc nehovím, protože dnešní doba nemůže nikdy vykouzli atmosféru Divokého západu. Nicméně v případě Yellowstone se u mě dostavilo nadšení. Dáno je to i tím, že seriál dokáže výborně využít klasická westernová klišé. Máme tu půtky s Indiány, bezohledného magnáta z města, který si brousí zuby na pozemky, nouze není ani o přestřelky a nakonec i rančera, který se kormě výše zmíněného snaží zvládnout i svoje potomstvo. Že tu létají vrtulníky, jezdí moderní dodávky a děj se často přesouvá do kanceláří či luxusních restaurací, to je tady vlastně plusem, protože to tvoří parádní kontrastu vůči drsnému a staromileckému venkovskému životu. Kevin Costner se do sedla narodil a nezklamal ani tady, což se dá říct i o zbytku herectva v čele se sexy mrchou Kelly Reilly. Sem s druhou sérií. 100% ()

Lacike

Hodnotenie po piatich dieloch: Tak sa ukludnime, ano? Zase tu mame dalsi pripad obycajneho serialu z ktoreho miestni intelektuali robia umelecke veldielo. Pritom to je v jadre jednoduchy tupy Dallas v trochu drsnejsom westernovom prevedeni a to je tak vsetko. Zase sledujeme jeden rodinny klan s rôzne posahanymi clenmi rodiny, ktorych zajima len ich majetok o ktory maju zaujem dalsie strany. Hlavnym superom je rasisticky indian, ktory chce cely Yellowstone ziskat spät pre svoj lud, ale pravdepodobne hlavne pre seba. Cele je to podane drsnejsie a nekompromisnejsie, ale v jadre je to stale primitivny Dallas s absurdnymi podzapletkami a pre mna extremne nezazivnym Sheridanovskym tempom. Vsetky postavy su skazene, takze nie je komu fandit, ale bohuzial nie su skazene takym spôrobom, aby som si ich naprieky vychutnaval. Len mi proste skoro vsetci lezu na nervy. Jedinu celkom cool postavu tu ma Cole Hauser ako verny poskok Costnerovej familie. Costner neustale balancuje medzi absolutnym zlom a dobrakom od kosti. Fanusikovia predoslych Sheridanovych projektov najskôr budu nadseni, ale podla mna pise a toci primitivne projekty, ktore sa tvaria strasne umelecky. 5/10. ()

ledzepfan

Papírově by to mělo jít úplně mimo mě. Americké westerny (až na pár vyjímek) vlastně nemusím a western hozený do součastnosti zní skoro až odpudivě. Navíc mě moc nebaví takové ty Houseofcartovské politickomocenské přetlačované.. a tohle je vlastně taková přetahovaná, akorát na ranči... Přesto mě to svou syrovostí a upřímností pohltilo. Chlapácké pózy, potlačené emoce tlačící se na povrch, generační traumata, vypiplané charaktery, ambivalence, rituály, povinnost, vzdor... to všechno Sheridan namixoval a vybalancoval tak zručně, že to empatickému divákovi musí vyrazit dech. S01: Nářez 95%, S02: Vrství se to (což sebou přináší plusy i mínusy) 85%, S03: Kvalitativní propad. Je znát, že tady nejspíš Sheridan paralelně rozpacovává několik dalších projektů(Mayor of Kingstown, Those who wish me dead, 1883..) a Yellowstone pokračuje dál dost na volnoběh (což má za následek, že spousta jindy geniálních dialogů najednou působí jako prázdná póza) 60%, S04: Yellowstone je zpět. 80% ()

agentmiky

Taylor Sheridan je prostě pán! Já mu ten jeho nezaměnitelný rukopis žeru i s navijákem! Na Yellowstone jsem se hodně dlouho chystal. A teď konečně nastal čas zhodnotit všechny čtyři série naráz. Seriál těží zejména ze tří věcí. Zaprvé bych zmínil perfektně vykreslené charaktery, které si buď zamilujete, nebo je budete pekelně nenávidět. Kevin Costner herecky vládne, ale i ostatní nezůstávají tolik pozadu (zejména dvojice Beth a Rip přiroste k srdci). Dále tuto ságu posouvá na hodně vysokou úroveň krásná krajina Montany (člověk si užívá kamerové záběry reálné krajiny...po těch všech CGI počinech z posledních let jednoduše změna, co potěší). A na posledním místě nesmím opomenout brilantní scénář. Tak chytře napsanou a zručně zrežírovanou podívanou dnes člověk moc často nevídá. Uvidíme, co přinese pátá série. Vypadá to na pořádný masakr! A hlavně sem s dalším projektem Sheridana, tedy seriálem Tulsa King. Mafiánsky laděné drama se Stallonem v hlavní roli? Prosím, perte to do mě! Yellowstone si prozatím odnáší silných 8,5/10 ()

Makky

Reklama na Montanu a prírodu, na rančerov a dávno zabudnutý spôsob života. To všetko v typicky Sheridanovskom štýle plnom uhrančivých postáv, ktoré trpia a trpia a trpia. Yellowstonu som veľmi fandil, stal sa však niečím viac, než v čo som dúfal. Spolu s prequelom ide o udalosť. ()

higuain

All men are bad. But some of us try real hard to be good. Sheridanovská verze Kmotra. Včetně (SPOILER) toho motivu s nejmladším rebelujícím synem, co se ale nakonec vrátí pod otcova křídla a pravděpodobně i zdědí jeho impérium. Ale o tom až příště. První série velmi dobrá a na pokračování není důvod se netěšit, Sheridan je jedním z největších objevů posledních let a očividně je ve formě. S1: 80%. ()

Foma

Viděl jsem dvě řady, při druhé mi postupně došlo, že je to celé něco jako Kmotr po rančersku. Je to o krutosti, zabíjení a nelidství. Snad žádná postava není kladná, všichni jsou to antihrdinové, pronášející rádoby archetypální moudra a chovající se rádoby archetypálním starozákonním způsobem. Prostě "dotkni se mé půdy a já tě za to zabiju". V Americe jsem byl hodněkrát, tohle je přehlídka toho nejhoršího, s čím se v její mentalitě setkáte. Nevím, jak moc to autor myslí - jestli jako "ódu" na americký způsob života nebo jako sarkastickou kritiku, možná obojí, ale z tohoto "duchovního" poselství je člověku nic moc. Jinak technické zpracování, záběry Montany, napětí, herecké výkony, chytlavost příběhu, to všechno je skvělé. Takže ty tři hvězdičky jsou nedokonalým obrazem kvalit tohoto seriálu. Tak třetí série vykazuje zlepšení, jde více do hloubky ohledně "vedlejších" postav i ohledně těch hlavních. Vyvažuje v akci a krutosti minulé série, tzn, že jich tam je pomálu :-). Začíná být i jasnější poselství díla, možná, uvidíme po čtvrté sérii. Čtvrtá série se povedla, charaktery se jaksi zlidšťují a morální dilemata se konečně dostavila intenzivněji a více do hloubky. Jsem zvědavý na konečnou, pátou sérii. ()

1frida2

Zajímavý vhled do novobobého boje indiánů s kovboji. No a co vám budu povídat,  ujížděla jsem na vztahu Beth s tím zlým dlouhým půstem, čili černým chlapem, kovbojem, hmm.. ()

CinemaRanger

Perfektní příklad vítězství formy nad obsahem. Výborná technická stránka – ano, krásně se na to kouká. Ale to by u tak opěvovaného seriálu nemělo být všechno.(Ikdyž například první Avatar dopadl přesně takhle.) Ač mají herci co hrát (páč Sheridan psát postavy umí) a odvádí skvělou práci, jsou většina postav nesympatičtí čuráci, ke kterým si nedokážu vybudovat vztah. Jedinou výjimkou je Luke Grimes se svojí krásnou manželkou a synem. Sheridanův scénáristický um tentokrát neplatí u děje. Celé to má atributy telenovely. V první sérii se skoro každou epizodu něco děje. Jenže velmi nahodile, na sílu a chvílemi zachází až do absurdna. Navíc dění v rámci série je nekonzistentní a díly působí antologicky. Finální hřebík do rakve je finále, které startuje celý děj od znova a je spíše druhý pilot. Následné série 2-4 jsou ovšem ještě horší. Motáme se kruzích, mnohdy se za celou sérii nikam neposuneme a na nějakou větší akci čekáme až do pilotu 4. řady, načež se zase nic neděje. Tvůrci už netuší kudy kam a snaží se udržet naživu seriál, který dávno odvyprávěl všechno, co mohl. Pátou řadu jsem zatím neviděl, počkám si až vyjde celá. Obrovské zklamání! V 1883 je Sheridan úplně někde jinde. ()

Mrkvič

1. řada má hodně silné momenty, předvádí filmařinu na velmi vysoké úrovni a má jen pár hluchých míst. Odejít si chvíli od televize se často nevyplácí, protože zde každý okamžik má svůj význam. Každý rozhovor a takřka každá věta má nějaký smysl. Až poslední díl přišel s dlouhými záběry plnými zvažování "co a jestli" a já u něj málem usnul. Těším se na další řadu, ale možná 1883 nebo 1923 bude lepší volba. 2. řada je drsnější, ale zase s některými až neuvěřitelně chovajícími se postavami (hodně mě štvou Bath a Jamie, že je Bath taková p*ča a jak jí vše prochází, a naopak je Jamie je takový po*raný ko*ot, kterýmu bych ale přál jen to nejlepší). Ale ta drsnost seriál posouvá o dost dál od často přirovnávaného Dallasu. Což je jedině dobře. ()

ivan bohatyr

Pěkně natočené, luxusní prostředí a příroda, Costner tam sedí taky výborně, ale bohužel děj je hodně slabý, chvílemi úplně pitomý, nic pořádně nedává smysl. Obecně to plyne od ničeho k ničemu, bez nějaké pointy, zkrátka dohromady se tam nic neděje. Škoda, mohl to být dobrý seriál. ()

_DAVE_

Yellowstone je pro mě jako zjevení, dostal jsem se k němu díky zkušebnímu týdnu na Sky a příjemné, místy až mrazivé překvapení. Perfektně napsané postavy i scénář obecně, Kostěj tady hraje asi největšího drsoně ve své kariéře. S takovým člověk bych reálu nechtěl nic mít, stejně tak jako s jeho excentrickou seriálovou dcerou :) ()

Eleanor05

Moderní western, který díky dvěma prvním, ne příliš vydařeným dílům, působí zprvu jako přehnaná a nabubřelá fraška, jdoucí po povrchu, plná umachrovaných, rádoby drsných postav. Teprve až s přibývajícími díly a především díky flashbackům do minulosti, se postavy stávají hlubšími a divák začíná chápat jejich chování a motivace k činům. Nic převratného, ale rovněž nic stupidního, či nekvalitně natočeného. Mimochodem Kelly Reilly si svou Beth Duttonovou dává s takovou chutí, že jí přeju minimálně nominaci na nějakou cenu, její postava v podstatě táhne celý děj. ()

vyfuk

1. série: Sheridan se ukázal mnoha způsoby. Známe ho jako člověka, který dokázal svou kariéru nastartovat nešpatným akčním dramatem z prostředí kartelu. Poté v celku velmi dobrou honičku po odpadlících a zakončil to geniální atmosférickou kriminálkou z hor. Tam se skoro nedalo moc co vytknout. Ale poté přišel Yellowstone. Seriál, který začal velmi slibně a dokázal zajímavě rozehrát hru cowboyů v 21. století. Jenže... stejně takhle to zůstane. Celý ten koncept. Prostě slibně, ale vlastně nijak. Žijeme si ve světě, kde je asi nějaký problém s investory, který se řeší až moc, indiány, které neřeší nikdo a mezilidské vztahy se mění jak názory Donalda Trumpa. O stupiditě některých postav ani nemluvě. To vše je zakomponováno v seriálu, kde mne skoro žádné postavy nezaujali a za celou jeho délku se toho vlastně ani nic moc nestane. Zase mne opět mrzí jenom nevyužitý potenciál. Který ještě ke všemu udělal tvůrce, kterého jsem považoval za naději budoucí kinematografie, což byl i důvod, proč jsem po tomto díle sáhl. A druhá série mě mine. A nad návštěvou kina dalšího jeho filmu ještě popřemýšlím. Je asi vidět, že komplexnější záležitosti ještě nejsou v jeho portfoliu úspěchu. ()

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

20.09.2023

Ještě začátkem roku platil Yellowstone za jeden z nejsledovanějších a díky péči scenáristy Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) taky nejstabilnějších seriálů v Americe. Jenže s tím, jak… (více)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení