Kleopatra

• Polsko Kleopatra (více)
Velká Británie / USA / Švýcarsko, 1963, 192 min (Special Edition: 233 min, Director's Cut: 320 min, Televizní verze: 110+126 min)

Caesarovy legie – výkvět mocného Říma – vítězí v občanské válce. Další Caesarovy kroky směřují do Egypta, kde právě probíhají spory o trůn mezi králem Ptolemaiem a jeho sestrou Kleopatrou, které se chce král zbavit. Kleopatra zde není a je patrné, že mladého krále zcela ovládá eunuch Pothinus. Caesar ale přijíždí právě proto, aby sourozence smířil a dohlédl na jejich společné vládnutí. Večer se objevuje Kleopatra. Do Caesarových komnat ji tajně přináší její věrný sluha Apollodorus smotanou v koberci. Kleopatra se pokouší Caesara přemluvit, aby pouze ji dosadil na trůn. Caesar skrývá velké tajemství – mívá nepříjemné záchvaty. Ale lstivá Kleopatra se o tom samozřejmě dozví. Caesar si uvědomuje, jak je na cizím území zranitelný. Nechává proto spálit egyptské loďstvo. Bohužel při požáru shoří i velká knihovna. To rozlítí Kleopatru, ale Caesar jí dává najevo svoji převahu i jako muž. Za tento čin je nucen svést první bitvu, ve které vítězí. Mezitím se eunuch Pothinus pokusí Kleopatru zabít. Za tento čin je Caesarem odsouzen na smrt a jeho pán – král Ptolemaios – je poslán do středu svých beztak obklíčených vojsk. Kleopatra je tak Caesarem jako jediná dosazena na trůn a mladý král téměř odsouzen na smrt. Kleopatra a Caesar se velmi sbližují. Ona by chtěla, aby zůstal v Egyptě a odsud společně vládli. Caesar však pomýšlí na návrat do Říma. Nakonec zůstává, protože mu Kleopatra oznámí, že s ním čeká dítě. O tom, že se Caesar v Egyptě oženil a zplodil syna, se dozvídá nejen jeho římská manželka, ale i celý Řím. Ne všichni jsou jeho činem nadšeni. Caesar se loučí s Kleopatrou a odjíždí do Říma, kde chce vše připravit k tomu, aby i ona se synem mohli vyrazit za ním... (TV Prima)

junxi91

Jak lze charakterizovat tento film? Jako dlouhý, spektakulární, výpravný, historický, monumentální velkofilm o jedné vychytralé a svůdné egyptské královně, která popletla hlavy ne jednomu, ale dvěma mocným římským vládcům. Na začátku filmu vyhraje Caesar občanskou válku a stává se doživotním diktátorem Říma, tedy mužem, kterému bude prokazována velká úcta. Poté se vydává do Egypta, přistane v Alexandrii a setká se s mladým králem Ptolemaiem a jeho eunuchem, kteří mu vydají hlavu jeho dřívějšího spojence a nynějšího protivníka Pompeia, což Caesara moc nepotěší. Caesar se pak sejde s krásnou Kleopatrou a nechá se jí přesvědčit k tomu aby jí vrátil trůn a vyhnal Ptolemaia do pouště. Ti dva společně sní o tom, že budou vládnout celému světu a myslí si, že jim nemůže nic stát v cestě. Tento mocný páreček se nechá sezdat a Kleopatra porodí Caesarovi syna a nástupce Caesariona, což se moc nelíbí obyčejným Římanům a především Senátorům. Kleopatra velkolepě přijíždí do Říma, doprovázená umělci, herci, kejklíři, a především černými otroky. Přijíždí na obrovské sfinze, ze které vedou schody, po kterých jí společně s Ceaserionem snesou dolů černí otroci. Jedná se o jednu z nejlepších historických filmových scén, ktero jsem kdy viděl. Caesar se chce stát králem Říma, což se nelíbí Senátu, a tak dojde k notoricky známé vraždě Caesara na půdě Senátu. Vznikne tedy druhý triumvirát skládající se z Octaviana, Marka Antonia a Marcuse Lepida, kteří si rozdělí říši. Oficiálním dědicem Caesara se stává jeho adoptivní syn Octavianus. Markus Antonius táhne proti Parthské říši a vydává se pro zásoby do Egypta. Markus a Kleopatra se sejdou v Tarsu na královské bárce a je z toho opět milostný vztah. Antonius se musí vrátit do Říma a z politických důvodů se oženit s Octavianovou sestrou Octavií, což se Kleopatře nelíbí, ale stejně se usmíří a vezmou. Antonius je přitahován Egyptem více než Římem, a tak Octavianus vyzve k válce proti Egyptu, která se rozhodne během námořní bitvy u Actia 2. září 31 př.n.l. Antonius si věří a je přesvědčen o své přesile, ale hrubě se splete a Octavianova flotila pod vedením Agrippa porazí Antoniovu a Kleopatřinu flotilu. Antonius během této bitvy zemře, ovšem pouze uvnitř, a stává se z něj zlomený muž. Přesto se opět s Kleopatrou usmíří a rozhodne se vytáhnout proti mohutné přesile Octavianových legií, a zbytek je už historie, jak se říká. Skvělý historický film, plný inteligentních a ikonických dialogů, nádherných římských a egyptských paláců, dvorů, kostýmů, zbrojí a zbraní. Jsou zde sice jisté historické nepřesnosti, to ovšem neubírá tomuto filmu na vysoké umělecké hodnotě. Romantický vztah mezi Kleopatrou a Caesarem/Antoniem nebyl zaplaven sladkými řečičkami a nudnými projevy lásky, a proto mně romantický aspekt tohoto filmu vůbec nevadil. A proto tomuto monumentálnímu velkofilmu dávám silné 4*.  ()

xylofonka

Kleopatra byla snad prvním historickým filmem, který jsem shlédla a snad právě proto ji stále vyhledávám. Elizabeth Taylor je pro mě jedinou a skutečnou Kleopatrou a Rex Harrison přesným a dokonalým Césarem, totéž platí o Richardu Burtonovi v roli Antonia, tuhle trojici v mých očích nikdo nepřekoná. Také proto, že mám ráda téměř dokonalé filmy na kterých se nešetří. ()

rottik-cb

Legendární výpravný velkofilm, který musí každý alespoň jednou vidět. Já se ale přiznávám, že zejména kvůli délce si to podruhé hned tak nedám… Elizabeth Taylor se mi i přes svoje občasné přehrávání celkem líbila, Richard Burton také, ale hlavní roli ve filmu hrají kostýmy, účesy a interiéry. Tvůrci se snaží o historickou přesnost, kdo se ale zajímá o dějiny trochu podrobněji, nevyhnutelně objeví pár chyb. Druhá polovina je slabší než první a trochu se vleče, film ale přesto stojí za to vidět. ()

Godhaj

,,Were she not a woman, she’d be considered an intellectual.“ Kleopatra je opravdu tak megalomanská, jak se o ní říká. Tedy co se zpracování týče. Davové scény jako třeba Kleopatřin vjezd do Říma jsou až hypnotizující. Takový kompars se jen tak nevidí. Během konverzačních scén mě však trochu jímala nuda. Za to mohl i scénář, který výborným hercům cpal do pusy tak umělé repliky, až mně jejich výstupy připomínali spíše divadelní hru. Druhá polovina filmu byla slabší a utahanější, než ta první a konec se nesnesitelně táhl. To vše mi způsobilo trochu zklamání, škoda, že film nebyl akčnější, civilnější a trochu živelnější. ()

PaRi

Stále absolutní historický velkofilm v tom nejlepší kabátě, jaký uměl Hollywood ušít a stále na něm nezestárnul ani záběr, natož výjimečné herecké výkony tehdejších superhvězd. Jeden z mých nejoblíbenějších historických filmů, který můžu vidět znovu a znovu. ()

DadysGirl

Ja jako nevim, ale mam predstavu, ze presne takhle to bylo a Kleo s Cesarem a vsechny lokace vypadali presne tak! :-) Rozkosne! ()

1mArc0

Dnes už nevidím takéto filmy, výprava neskutočná na tú dobu. HERECKY, RÉŽIOU, SCENÁROM, HUDBOU, KAMEROU.... ťažko písať, nesmrteľná klasika klasík . Elizabeth Taylor, vtedajšie doby najlepšia herečka Európy. No, no čo si človek môže viac priať..... ULTIMATE...odporúčam si zakúpiť director´s cut.. to je iné žúžo.... ()

Duke90

Nakonec jsem byl příjemně překvapen jak se dá u 320 minut nenudit!! Kleopatra je opravdu obrovským skvostem kinematografie a kromě úžasných hereckých vystoupení také velmi obdivuji překrásnou výpravu a dobové kostýmy. Na plných pět to sice není, nicméně mě určitě tento velkofilm zaujal o něco více, než třeba věhlasný Lawrence z Arábie se svými unikátními panoramatickými záběry z pouště (budu muset dát po dlouhé době opakování). Ze stejné éry se ale pořád nejraději podívám na vynikajícího Spartaka. ()

Amonasr

Nejpozoruhodnější na filmu je jeho velkolepá výpravnost, která asi nejvíc udržuje divákovu pozornost. Méně už pak skutečný emoční prožitek a napětí. Dokonce i ten občasný americký patos působí často jen teatrálně. ()

Pulper

Tenhle film stojí na výpravě, která je uchvancancující. Herci jsou na můj vkus moc dramatičtí a jejich role by zvládl kdokoliv s výjimkou Elisabeth Taylor a možná Rexe Harrisona. ()

maoc

Jako dítě jsem na tohle čuměl jak zjara (ano, tak mi to vzalo dech) a Líza byla pro mne spolu s Angelikou prvním sexsymbolem. ()

lolaloka

V tomhle velkofilmu je naprosto všechno . Kritizovaná rozevláčnost a roztahanost mi zde vůbec nevadí, ba naopak, vydržela bych se na ty obrazy dívat klidně mnohem déle....a Liz T.- dokonalost sama. ()

xxlch

V době svého vzniku,byl tendle filmík naprostou bombou.Velkolepá výprava,skvělí herci a tak dále a dále...Byl to magalomanský počin a díky němu jsem se více začala zajímat o historii oněch časů.Po letech už se ta velikost vytrácí a filmík se stává pouze dobrým,4 hodinovým,historickým velkofilmem se všemi těmi "mega",kterých je v něm požehnaně.Jeden z filmíků na který se vždy ráda kouknu. ()

Asdas

Videl som to na blu -ray , takže klobúk dole pred remasterom obrazu . Kladom filmu je skvelé obsadenie hercov do hlavných úloh a celkom slušná výprava ( ak sa samozrejme nebojuje a kamera nie je veľmi na blízku) inak v porovnaní s o rok starším Lawrencom z Arábie film zostarol a nová verzia je u takejto celkom zaujímavej historickej postavy nutná . ()

Red-horse

Skvělý film! Docela jsem se bála těch čtyř hodin, ale u filmu jsem se nenudila. Bavilo mě to, mělo to super výpravu, výkony herců také dobré, ani mně nevadila taková ta přehnaná dramatičnost, kterou vidíme u starých filmů. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Gal Gadot bude Kleopatra

Gal Gadot bude Kleopatra

11.10.2020

Studio Paramount oznámilo novou verzi Kleopatry. Velkofilm o nejslavnější egyptské panovnici – respektive nejslavnější panovnici vůbec – natočí režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman), a jak už jste… (více)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

Elizabeth Taylor: 1932 – 2011

24.03.2011

Dlouhodobým problémům se srdcem včera podlehla jedna z největších filmových legend. Právě když se studio Sony Pictures snaží vrátit královnu Kleopatru na plátna kin (po Jamesi Cameronovi a Paulu… (více)