Černé Vánoce

• Kanada

• Austrálie

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 93 min

No, ten film je možno úplne iný, ako sa podľa trailerov aj názvu, odkazujúcemu na slávny vianočný slasher zdá. Hrozne nerád by som potencionálnych divákov odradil, ale namiesto tradičného gore a vynaliezavých kills sa film sústreďuje na sympatickú hlavnú hrdinku, gotickú atmosféru starej školy, tajné spolky a vcelku pôsobivý vizuál("snehový anjel" hneď na začiatku, ale celkovo to nie je žiadna bieda), vydarené napätie(sčasti to JE aj slasher, takže o nejaké tie naháňačky a jumpscares neprídete) a celkom podarený, na dnešné pomery aj štipku originálny príbeh s troškou nadprirodzena. Prečo nie. Možno zasa pôjdem proti prúdu, ale ja som si film užil a rád si ho pozriem znovu. Trošku mi to pripomínalo tohtoročný " Nočné mory z temnôt", pointa apelovala na lásku k pulpovým hororikom, aspoň mne to tak pripadalo. A samozrejme, tvorcovia apelovali aj na vzťahy medzi mužmi a ženami, feminizmus, atď. Nevadilo mi to, nebolo to nijako otravné a krásnu zimnú, vianočnú atmosféru to nepokazilo. Osobne sa mi to páčilo, ale viem, že názory budú lietať hore a dole. Za mňa palec hore.(12.12.2019)

• silentname

Myslím, že bolo pár filmov, ktoré som označil ako mizogýnne. Ale po druhýkrát v živote som sa dočkal niečoho, čo mi prišlo naopak vysoko mizandrické. Neviem či to bolo cieľom alebo nie. Riešiť to nebudem. Dôležitý je len výsledný feeling a to je presne to čo mi to dalo. Takže neviem či má Sophia Takal nejaké vnútorné zážitky, ktoré ju dostali k tomu, aby spracovala tento film, alebo niečo iné, no pre mňa je to vnútorne jeden z najhorších filmov, čo som videl za celý svoj život. A keby som nemal uzatvorenú nástenku najhorších filmov 2019, tak by si tam vychytil celkom pekné miestečko. Ale z čoho tieto pocity plynú? Poďme si to vysvetliť. "Black Christmas" tak nejako vôbec nechce budovať atmosféru. Prvá hodina filmu je čistá nuda, a potom si všetku akciu a vysvetlenia len užijeme v poslednej polhodine. Myslím si, že film nemal reálne na divákov zapôsobiť tak, ako na mňa zapôsobil. Skôr mám pocit, že chce byť komentárom k sociálnym skutočnostiam. Má pravdu film v tom, že sa tieto veci dejú? Áno má. Ale je to podané spôsobom, ktorý človeka najprv otrávi a potom len vyslovene znechutí. Možno sa Sophia Takal snažila z filmu odstrániť tú hnusnú mizandrickú nálepku len z toho titulu, že tu máme 2 mužské postavy, ktoré nie sú absolútne hovadá a svine, no nemyslím si, že za to dokážem tento film okomentovať inak. Pretože všetci ostatní muži a chalani sú v tomto filme vykreslení ako absolútne svine, ktoré chcú len poslušné ženy, ktoré im doprajú robiť si čo chcú, nebudú sa brániť a nikdy nebudú proti nim viesť akékoľvek námietky. A očividne to je ideológia, ktorú viedol zakladateľ školy Calvin Hawthorne a posúvala sa skrz čiernu mágiu v jeho buste ďalej až o niekoľko 200 rokov ďalej. Mám pocit, že posledné roky výrazne stúpol počet vyjadrení žien ohľadom toho, ako im muži ubližovali a zneužívali. A je mi ľúto každej jednej, ktorá si niečím podobným musela prejsť. Ale nehádžte nás do jedného vreca tak ako to robí tento film a ako sa nám to snaží povedať. Pretože pri konci si mohol film nájsť inú cestu a záver. Nebudem dávať spoilery o čo ide, no potenciál k tomu bol. Ale film túto cestu nevyužil a miesto toho sme videli niečo úplne iné. Niečo, čo dokopy len potvrdzuje to, čo som hovoril na začiatku. Ja ako muž sa cítim týmto filmom urazený. Nemyslím si, že to bolo cieľom filmu, no ako som povedal na začiatku, počíta sa len výsledok. Premýšľam čo pozitívne by som mohol o tomto filme povedať, no dokopy ma nenapadá skoro nič. Jediná postava, ktorá ma trošku šarmu je tu dokopy na 2 scénky a potom je zavraždená. Všetky postavy sú plytké, nikto nemá žiadny reálny charakter, príbeh je nudný, ničím nie je zaujímavý a je mi z neho vnútorne zle. Neľutujem, že som nemal čas si pozrieť film v kine, lebo bolelo to sledovať len doma na obrazovke. Predstava, že by som si kúpil lístok a odsedel to v kine je skutočne hrozná. Hodnotenie: F(21.2.2020)

Imbecilní vánoční čas, ve kterém se produkující Jason Blum přežral dobrot, zalil to navrch punčem a už nestačil tenhle hororový kousek překontrolovat, než jej poslal do kin. A do kin přišlo něco zcela nevídaného, co vyhlíží extrémně lacině a nechtěně směšně, když přijde na hororovou složku. Na studentské koleji se vyskytuje neskutečná parta hereckých motovidel, kterou vede zkušená Imogen Poots, co je na studentku už poněkud věkově přestárlá, je jí ve skutečnosti 30 let, a mladistvý vzhled dohání tím, že je dokonale ohyzdná, tedy minimum líčidel a zástřih, jak když jde ráno na popravu a mají jí setnout hlavu. Mezi jejími kamarádkami se najde pár slibných ksichtíků (Lily Donoghue, Brittany O´Grady, Madeleine Adams), vesměs se ale jedná o málo známé kolegyně. A tahle dívčí parta neboli sesterstvo kravek zůstane o vánočních prázdninách na kampusu, to chci vidět studenty, co tráví vánoční svátky na koleji, a tím na sebe nalákají maskované individuum v pršiplášti a kápi, načež po pár podprůměrně inscenovaných zabití mimo záběr divák nabere dojmu, že se jedná o slasher. Ovšem záhy je vše úplně jinak, koncept slasheru nabere zcela nový směr a naprosto stupidní. Počne se rýsovat neadekvátní feminizující výtok. Výsledná pointa je taková, že se ukáže, že na koleji také přebývají stvoření s varlaty a pyji, přičemž jeden takový nemravný pyj způsobil před časem trauma hlavní hrdince. A ta je ve svém poševním rozladění vydatně podporována svými vrstevnicemi. A ke všemu se studentíci s pyji poněkud obsedantně upnuli na dávného zakladatele univerzitních prostor, čímž vás nechci o to nejhorší, co z filmu vyleze, připravit neohleduplným spoilerováním, ovšem spolehlivě se nad rozuzlením zasmějete. A světě div se, druhá polovina, jakkoliv je legračně natočená, je paradoxně tím nejúchvatnějším na celém tomhle rafinovaně blbém počinu. Film nabere tempo, které už nepoleví, ovšem na místech, která měla být napínavá a vážně míněná, nastupuje mizerná řemeslná realizace. Režisérka Sophia Takal si osvojila amatérské zpracování většiny hororové přísady. Její předchozí režijní počin nepůsobil takhle trapně. Jisté je, že tahle dáma by už neměla točit pro kina, v zásadě je špatnou režisérkou. Blume, dej jí padáka. A třeba někdo ocení jisté náznaky originality a neokoukanost hereckého osazenstva, načež uděluji průměrné hodnocení. 5/10(23.2.2020)

• castor

„Ty jo, udělejme asi tentokrát horor, ať je ale hodně levnej, ať se odehrává během vánočních svátků, přilípněme mu nějaký profláknutý název, ale je důležité, aby měl přístupnost PG-13, ať shrábneme hodně zlaťáků.“ Když někdo u slasheru kývne na takový rating, je zle. Když se navíc pokouší o jakousi oslavu síly dívčího přátelství, je ještě hůř. Děj se točí kolem sesterstva na vysokoškolské koleji, dámy se sice chovají jako šlapky, ale sestersky pohlíží na traumatický zážitek jedné z party, kterou chtěl kdysi jeden hošan pomocí prášků osouložit. Postupně jim začnou chodit výhružné textovky, vzápětí začnou mizet. Bez krve, bez nápadu, bez atmosféry. Výsledek není hororem, i do thrilleru má daleko. Kamera uhýbá, jakákoliv přidaná hodnota chybí. Pokud tedy nemyslíme povrchní sociální komentář, který řeší témata jako sexismus. Dámy jsou ve výsledku uječenými slepicemi, pánové pak za násilníky a idioty. V druhé polovině jsem už jen zíval. Ty dvě hvězdy jsou možná i moc štědré.(27.2.2020)

• darkrobyk

Nic velkého jsem neočekával, a tak jsem také nic takového nedostal. Vlastně jsem dostal jen mizerný film, který není ani strašidelný, ani tajemný, ani krvavý. Paskvil plný sexismu, rasismu, emancipace, Me Too a klevet o ničem je trapný a k smíchu. Bohužel není humorný, je směšný. Přímo k popukání je scéna, kdy se to děvčata rozhodnou chlapcům natřít! A přitom spojení černé magie se školou předvedla v dokonalém provedení Suspirie a hned dvakrát. Kdyby alespoň došlo na masomlejn, že by si člověk užil, když nic jiného, práci trikových specialistů...leč nic. Atmosféra nula, napětí nikde a o hercích škoda mluvit. Naprostá ztráta času, to už raději Černé Vánoce z roku 1974 nebo třeba Silent Night, Deadly Night (1984).(16.12.2019)

• - V úvodnej scéne sa na stole na chvíľku objaví soška jednorožca. Podobne tomu bolo aj v zvyšných dvoch filmoch tejto série. (beso74)

• - Film mal mať pôvodne natáčať s ratingom R (mládeží do 16 rokov prístupný len v sprievode rodičov), avšak po negatívnych reakciách skúšobného publika bol film prestrihaný na verziu s ratingom PG-13. (beso74)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme: 25. (beso74)