Černé Vánoce

• USA Black Christmas (více)

Studentka Reily (Imogen Poots) má po lehce traumatickém zážitku ze střetu s opačným pohlavím pifku na všechny chlapy a její spolubydlící na koleji ji v tom mohutně podporují, protože od čeho jiného jsou kámošky, že? Všechny se těší, jak si užijí vánoční svátky ve vyprázdněném univerzitním kampusu, z něhož většina studentů odjela strávit prodloužené volno s rodinami. I proto, že kvůli nevraživosti vůči opačnému pohlaví začalo být tohle sesterstvo dost nepopulární. Dokonalou idylu plnou sněhu a blikajících světel naruší série znepokojivých textových zpráv, která jim začne chodit na mobily. Následně jedna z nich zmizí a další zavraždí maskovaný útočník. Než si Reily a ostatní dívky uvědomí, že jim všem jde o život, ztratí jakoukoliv naději na únik. Mají jen dvě možnosti – pasivně čekat, než si smrt přijde i pro ně, nebo se postavit na odpor. Klíčová otázka zní, kdo proti nim vlastně stojí, a jestli můžou věřit některému z kluků, kteří jim přišli na pomoc. (CinemArt)

Gorehound

No, ten film je možno úplne iný, ako sa podľa trailerov aj názvu, odkazujúcemu na slávny vianočný slasher zdá. Hrozne nerád by som potencionálnych divákov odradil, ale namiesto tradičného gore a vynaliezavých kills sa film sústreďuje na sympatickú hlavnú hrdinku, gotickú atmosféru starej školy, tajné spolky a vcelku pôsobivý vizuál("snehový anjel" hneď na začiatku, ale celkovo to nie je žiadna bieda), vydarené napätie(sčasti to JE aj slasher, takže o nejaké tie naháňačky a jumpscares neprídete) a celkom podarený, na dnešné pomery aj štipku originálny príbeh s troškou nadprirodzena. Prečo nie. Možno zasa pôjdem proti prúdu, ale ja som si film užil a rád si ho pozriem znovu. Trošku mi to pripomínalo tohtoročný " Nočné mory z temnôt", pointa apelovala na lásku k pulpovým hororikom, aspoň mne to tak pripadalo. A samozrejme, tvorcovia apelovali aj na vzťahy medzi mužmi a ženami, feminizmus, atď. Nevadilo mi to, nebolo to nijako otravné a krásnu zimnú, vianočnú atmosféru to nepokazilo. Osobne sa mi to páčilo, ale viem, že názory budú lietať hore a dole. Za mňa palec hore. ()

Miseet

Začátek filmu, který byl umístěn do kampusu amerických sester a bratrů, vypadal docela přiměřeně nadějně. Člověk by si pomyslel, že to bude nějaká vyvražďovačka zlobivých holek. Ovšem od druhé půlky to sklouzlo někam, kdo ví kam, do brutálního feminismu a omagicovaného bratrstva. Wtf? To jako vážně někoho napadlo? Nevím, co se dělo v hlavě tvůrce, POZOR tvůrkyně - Ženy sobě. ()

darkrobyk

Nic velkého jsem neočekával, a tak jsem také nic takového nedostal. Vlastně jsem dostal jen mizerný film, který není ani strašidelný, ani tajemný, ani krvavý. Paskvil plný sexismu, rasismu, emancipace, Me Too a klevet o ničem je trapný a k smíchu. Bohužel není humorný, je směšný. Přímo k popukání je scéna, kdy se to děvčata rozhodnou chlapcům natřít! A přitom spojení černé magie se školou předvedla v dokonalém provedení Suspirie a hned dvakrát. Kdyby alespoň došlo na masomlejn, že by si člověk užil, když nic jiného, práci trikových specialistů...leč nic. Atmosféra nula, napětí nikde a o hercích škoda mluvit. Naprostá ztráta času, to už raději Černé Vánoce z roku 1974 nebo třeba Silent Night, Deadly Night (1984). ()

Marceloo odpad!

Vianočné sviatky sú časom pokoja, ale nie každý ich môže stráviť s rodinou. Riley (Imogen Poots) má to šťastie, že má pri sebe svoje kamarátky zo sesterstva, ktoré jej rodinu nahradia. Ocitnú sa ale vo velkom nebezpečenstve, keď sa v okolí ich školy začne počas sviatkov pohybovať zamaskovaný útočník, ktorý ich terorizuje aj cez internet. - Totálna katastrofa. Nechápem prečo mala režisérka potrebu vziať meno hororovej klasike a vytvoriť takúto úbohosť. Už len spracovávanie hororového žánru vo feministickej rovine je úplne na smiech, pretože tento žáner za posledné desiatky rokov vytvoril tolko silných ženských protagonistiek, že mu môžu konkurovať snáď len komiksy, ktoré sú ale rozpočtovo niekde inde. Nefunguje tu absolútne nič, postavy tvrdia že sú 'sestry', ale každá interakcia medzi nimi je neprirodzená. Všetci muži sú zlí, ale našťastie sa nájde jeden SIMP, ktorý tieto 'sestry' dokáže spasiť. Finále je ako zlá komédia a som rád, že som si to nepozrel pred včerajším dňom, lebo by som sa za to hanbil. Roky som si šetril hodnotenie odpad! pre nejaký horor, ktorý by pre mňa toto hodnotenie definoval. Dnes môžem konečne povedať, že som ho našiel, a paradoxne nejde o horor natočený na mobil a pridaný na YouTube, ale o horor vytvorený velkým štúdiom. + Cary Elwes + herečka z Green Room ()

dr.horrible

Film, ktorý vstúpi do dejín kinematografie, ako najsmiešnejšia girl power tímovka všetkých čias. A aj keď to bol v dvoch-troch scénach evidentne úmysel, aj tak je to zle. Režisérka nezvláda žáner horor, nezvláda žáner satiry, a čo je najhoršie; nevie ako vyjadriť to, čo chce povedať. Od odhalenia pointy pôsobí, ako keď sa nedostatok intelektu stretne s nedostatkom zdravého úsudku. A je úplne jedno, či sa malo jednať o jednoduchú hororovú komédiu a la Ready or not, dômyselnú satiru typu All cheerleaders die, alebo nejakú formu sebereflexívnej deštrukcie žánru, keď vo výsledku nedokáže byť dostatočne zábavná ani ako camp. Držte si menštruačné kalíšky a ja dávam jeden, alebo nech nežerem, jeden a pol hviezdy za “Up in the Frat House.” Pôjde do denníčku. ()

• V úvodnej scéne sa na stole na chvíľku objaví soška jednorožca. Podobne tomu bolo aj v zvyšných dvoch filmoch tejto série. (beso74)
  • Meno mačky patriacej dievčatám je Claudette, je to narážka na originál z roku 1974, kde sa v podobnej úlohe objavila mačka menom Claude. (beso74)
  • Film mal mať pôvodne natáčať s ratingom R (mládeží do 16 rokov prístupný len v sprievode rodičov), avšak po negatívnych reakciách skúšobného publika bol film prestrihaný na verziu s ratingom PG-13. (beso74)

Časové pásmo bylo změněno