Hlava Medúzy

• Slovensko Hlava Medúzy
Česko, 2021, 7 h 41 min (Minutáž: 52–60 min)

Režie:

Filip Renč

Scénář:

Petr Hudský

Kamera:

Petr Hojda

Jitka Čvančarová, Jiří Dvořák, Michal Isteník, Petra Bučková, Jana Švandová, Jan Vlasák, Karel Heřmánek ml., Pavel Kříž, Gabriela Štefanová, Štěpán Tuček (více)

Epizody(8)

Zmizelý originál Rubensovy "Hlavy Medúzy" a dva mrtví muži. Tak začíná první epizoda nového seriálu České televize, který natočil Filip Renč. Osm příběhů podle scenáristy Petra Hudského zavede diváky do Brna a jeho okolí. Čtveřici kriminalistů vede precizní a cílevědomá Karin v podání Jitky Čvančarové. Dalších rolí se zhostili Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková. „Vybrali jsme si podobu Medúzy jako symbol našich kriminálních příběhů. Co jeden jedovatý had v její hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo,“ říká režisér Filip Renč a dodává: „Je pro nás velkou výzvou přijít v dnešní bohaté produkci detektivek a kriminálek s originálním realizačním řešením. Jednotlivé příběhy jsou tedy kombinací skutečných kriminálních případů a fikce autorů. Co se týká stylu vyprávění i hudební dramaturgie, rád bych obnovil atmosféru českých kriminálek ze šedesátých let. Jednoduchá, výrazná hudba, napětí, účelné dialogy, tajemná atmosféra a minimální barevnost obrazu. (Česká televize)

fabecc1222

Je to takový klasický Renč, který si o sobě nejspíš myslí, že je filmovým velikánem, a vytváří světové dílo, a tomu tak přizpůsobuje hudbu, styl natáčení atp... Ve výsledku to vše působí spíš komicky, a mnohdy je viditelné plagiátorství od jiných tvůrců (Lynch, Boyle...). Tady se ještě ke všemu příliš nepovedlo obsazení. Isteník a jeho příšerný hlas, proč ho k tomuhle přinutili, to vážně nedá rozum... Čvančarová jako kriminalistka velmi nereálná. Postavy šustí papírem, vesměs nemají žádné charaktery, a slouží jen k tomu, aby vyřešili daný případ. Je to kriminálka, ale problémem je tu to, že většina pachatelů se dá odhadnout během pár minut... ()

Lukoboss

Poslední dobou se ČT dařilo produkovat celkem slušný kriminálky, ale co mělo být tohle, to jsem vůbec nepobral!? Už jenom fakt, že hlavní a jakože hrozně drsnou vyšetřovatelku hraje kozatá J. Čvančarová, které obarvili vlasy na černo a na hlavu jí narazili kulicha, rozhodně nebyla trefa do černýho. Její rádoby drsný hlášky působí komicky a neautenticky. Scénář místy solidně kulhá a od F. Renče za kamerou bych taky čekal víc. U některých scén zůstává rozum stát, jestli to fakt někdo myslel vážně. A na závěr si neodpustím... V seriálu Most byl M. Isteník výbornej, tak proč tady proboha má hlas, jak kdyby mu celou dobu stál někdo na koulích?!?! P.S.: Filmařsky neokoukaný lokace Brna a okolí jsou velký plus. ()

bari68

Bohužial. Laťku akú si za poslednú dobu nastavil ovenčený Medailou za zásluhy tento režisér , tak v žiadnom prípade ju tu neprekročil. K Čvančarovej a jej (ne)vkusnom kostýme a celkovom vzhľade sa tu už napísalo dosti, ale to mne je celkom jedno. Sympatický tu bol hlavne Dvořák, ktorý bol uveriteľný a prirodzený. 3* zo zavretými očami, Trochu lepšia kriminálka Anděl .... resp. ,,šlágry z Novy. ()

mira007

Renčova kriminálka ČT, u které mi naskočila myšlenka z kritiky kritika Kamila Fily, který postřehl, že veřejnoprávní televize točí tyhle jednoduché formou hloupé i provedením obstarožní seriály úmyslně, aby uspokojila největší skupinu konzumentů svého obsahu z věkové kategorie 65+ a úplně rezignuje na něco jako moderní quality tv. Já jako příznivec domácí tvorby zkonzumuju všechno, ale něco výživnějšího jdu opravdu hledat na Netflix a HBO. Případy jsou podprůměrné, týmu vyšetřovatelů jsem to moc nevěřil, Čvančarová s hroznou čepicí, Dvořák se nelogicky furt poťouchle směje ( ikdyž provádí výslech někoho z okolí oběti vraždy a ještě má ironizující poznámky ) a ti dva přicmrndávači Isteník s hlasovým problémem alá mutant a snad jediná Bučková umí běhat jako policajtka. Nejzábavnější je E07 , nejtragičtější E01. Kam režie a scénář došly po osmi dílech, jsem si uvědomil v poslední scéně, kde jsem se měl jako divák bát a šedivět hrůzou, když psychopat jde v temném sklepě jak z hororu mordovat nahou krásku v řetězech ( Kristína Povodová, kterou si Renč dovezl dle tradičních zvyků ze Slovenska ) potřísněnou krví a ukřičenou jak z Hyčkoka... jenže mně to přišlo neskutečně směšný a já vyprskl smíchy, zvlášť když tam pak vlastně křičeli úplně všichni. PS: Jediný světlý moment po tomto seriálu je, že mne začíná bavit hraní mladýho Fešáka Huberta ()

Garch

Mrkl jsem na první díl, jestli je to na ČT opravdu tak pitomé. Nevím. Přehrávají fest, Ale proč ten otec s dcerkou nepoužívají v autě pásy? Drobnost, ale podstatnější než kulich Čvančarové. Celkově: seriál jako ušitý pro Primu (?) ..PS při pomyšlení na Renče nemohu pochopit ten mnohaletý stálý sešup po skvělé prvotině Requiem pro panenku. ()

petikacka

Tohle je nejhorší český krimi seroš za posledních minimálně 10 let. Případy jsou nezajímavé a Jitka Čvančarová mě tady neskutečně irituje tím svým ohozem s čapkou na hlavě a havelokem na sobě. Celé je to tak divně blbé a navíc v režii Filipa Renče, který opět ukázal, že nic neukázal. Nebýt Jirky Dvořáka, tak tomu dám odpad, ale jenom díky jemu měním na dvě *. Za mě 45% ()

Luk Skywalker

No čekal jsem kriminálku ve stylu Strachových seriálů, to se rozhodně nekoná. Takže sice jsem se pravidelně díval, ale nic moc. Vyšetření na jednu epizodu mohlo vyhovovat nepravidelným diváků, přičemž jednotící celek o ničem a ani mě nezajímal. Úvodní hudba je hrozná. ()

tranquill

"Vraha přece nemůže vyšetřovat jeho ségra!" Tento krimi seriál je jen na jedno použití a také mě zklamalo, že se to odehrává na Brněnsku a pražádná snaha o mluvení po našem... ()

DAPDO

Ty samotný případy by nebyly na pár vyjímek až tak strašný, ale Renč to zabil tou druhou linií s bratrem, kde se nahromadilo tolik nesmyslů a nelogičnosti, až to bolelo. Čvančarová mi jako herečka nevadí, ale na roli elitní policistky se nehodila. Dvořák se naopak na roli policajta hodí, ale je do nich obsazován tak často, že jsem ho už přežranej a Isteník je velice dobrej herec, ale jeho hlásek, kdy mluví jak kdyby mu někdo drtil koule, by probudil i mrtvýho. Někde jsem se dočetl, že to Renč vyžadoval, protože se mu nezdálo, že by ajťák mluvil hlubokým hlasem...my máme v práci ajťáka a ten mluví jak kdyby kalil a hulil 50 let v kuse a nikomu to divný nepřijde. Takže z herců potěšil jako vždy jen Jan Vlasák, na kterýho je spoleh, bohužel dostal málo prostoru. 40%. ()

FOCKE_WULF

Občas jsem se díval, ale mělo to pro mě nízkou atraktivitu, když mě něco vyrušilo, tak už jsem se ke sledování třeba nevrátil. Heřmánek pořád někam pelášil, bylo mi to jedno, ať si klidně poutíká.. ()

anitae

Kriminalistka Čvančarová a její zajímavý styl oblékání, kulich a něco jako pytel. Pak její psychicky vadnej bratr Heřmánek Jr. a úplný magor Kaňkovský. A konec tak trochu otevřenej. ()

Trixinka

Průměrná kriminálka s dobrým obsazením. Bohužel to někdy ani Jirka Dvořák nezachránil, ovšem jindy mnou nenáviděná Čvančarka mi zde kupodivu až tak nevadila. Kvalita jednotlivých dílů kolísá, úplně zbytečný byl vedlejší příběh bratra Karin - kdyby se tento motiv nacpal do jedné z epizod, bylo by to lepší. Možná to chtělo i víc dílů, potenciál tam byl. Celkově se jedná o kriminálku, na kterou se podíváte, ale za pár dnů zapomenete o čem vlastně byla. Nic významného vám v hlavě neutkví. Takže 3* jsou až až, jen za mého oblíbence Dvořáka. ()

rublik05

Už první díl jasně vymezil, v jakých kvalitách se bude Hlava Medúzy pohybovat, a ze kterých se po celých 8 epizod ani o milimetr nevychýlila. Vůbec nechápu, jak něco takového vůbec někdo mohl seriózně natočit a s klidným svědomím vypustit ven. Z herců byl asi nejvíc v pohodě Jiří Dvořák, kterému jako jedinému šla role policisty uvěřit a působil přirozeně. Hlavní šéfka Jitka Čvančarová byla naprostý úlet, roli jsem jí ani za mák nevěřil a její drsná póza s čepičkou byla opravdu k smíchu. Nejvíc mě zklamal Michal Isteník, z kterého tvůrci udělali mutujícího puberťáka. Scénáře jednotlivých epizod vesměs velice jednoduché, vedlejší linka s nadějným Karlem Heřmánkem ml. působila naprosto zbytečně a rovněž velice hloupě. A to jsem se těšil, že ČT přijde s další povedenou kriminálkou. Bohužel jsem dostal jen nekvalitní špatnou parodii, jakýsi nedomyšlený paskvil, před kterým by se mělo dávat upozornění, že shlédnutí způsobuje nevolnost či silné rozrušení. 2/10. ()

milwaukee

Rozhodně to lepší, co se v Česku, v žánru kriminálky urodilo. Filip Renč to zvládl docela dobře a já celou sérii dal za dva dny. A vůbec jsem se nenudil. Ba co víc, na každý další díl jsem se těšil. Celkové hodnocení 42% mi přijde poněkud málo. A taky mě docela zaráží, že dost lidí na Renče nadává. Vidím to úplně jinak. 70%. A klidně bych dal druhou sérií. ()

subic

Pátrací duo Čvančarová, která tu má celkem novou image a ani nevypadá tak oplácaně, a tak nějak zpustlý Dvořák jsou v poho. Jako normálně se na to dá dívat. Hudský napsal už Labyrint a nováckou Kriminálku anděl, nepíše blbě. Ale prostě Renč není Strach, on to prostě tak neumí. ()

ostravak30

Hlava Medúzy, pominu-li slabý nápad s Medúzou samotnou, není zase tak špatný seriál. Je zde jasná snaha o modernu. Inspirace zahraničními seriály je patrná. Ale bohužel tak nějak opět po našem. Jde o problémy kriminalistky Karin, respektive jejího bratra. Možná, kdyby urpchl hned na začátku, byl by seriál malinko zajímavější. Takhle se sice dějová linka táhne celým seriálem, ale ten je příliš krátký na to, aby mohla být zajímavější, dramatičtější či napínavější. Jednotlivé díly jsou vcelku zajímavé, vždy vraždí někdo trochu vyšinutý a je to pro diváka překvapivé. Přesto jednotlivé postavy nemají šanci si vás získat. Jitka Čvančarová působí v čapce trochu zvláštně a hlavně při běhu nebo držení pistole jí to lze jen těžko věřit. Žádného kriminalistu pak vlastně neuvidíte v nějaké akčnější scéně, zrovna u Jiřího Dvořáka by to bylo záhodno. I Petra Bučková působí docela drsnějším dojmem, takže je škoda, že seriál se týká čiště jen vyšetřování bez složitějšího pátrání nebo dramatických momentů dopadení pachetele. Chybí tomu prostě šťáva. Určitě lze ocenit, že se seriál odehrává v Brně, protože Praha už je na vraždící seriály trochu profláknutá, ale celkově je seriál takový mdlý. Za více podívání prostě nestojí. ()