Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

Gumby

Scorsese ani box nejsou zrovna můj šálek čaje, což ale nijak neopodstatňuje to, že Býk mě především nudil a obsahovou prázdnotou dráždil. Nebýt De Nira, na kterýho je fascinující pohled kdykoli a kdekoli (tady ovšem, vhledem k drastický změně podoby, dvojnásob) film bych nedokončil..... - anebo, vzhledem k znění ostatních příspěvků, přiznám, že jsem to prostě nepochopil a jakýkolii hlubší význam nenašel..., ani mě to netrápí. ()

strikeman

Po nějaké době jsem "Býka" zhlédl opětovně a musím říci, že ve svém komentáři k Těžké váze s Crowem jsem se unáhlil. Takže nakonec bych to viděl na remis. De Niro je zde opravdu úchvatný, ale taky Joe Pesci. A ten dokonalý scénář, tak realistický a bez jediné promile patosu. Mňam. 100% ()

gombarix

Proč to všechno dávají tak pozdě, když se potřebuju vyspat... jinými slovy, bylo by ode mě nefér přičítat fakt, že jsem bez zájmu přetrpěl hodinu a půl (když to je přece Taková Klasika) a pak se radši poddal spánku, (pouze) kvalitám tohoto snímku, takže prozatím nehodnotím. Podívám se na to ještě jednou. ()

Adm.Nelson

Spomína sa tu, že ide o jeden z najlepších boxerských či športových filmov, porovnáva sa to s Rockym, ale to je ako porovnávať borca v strednej váhe s iným v ťažkej. Box je len pozadím pre znázornenie jedného smutného ľudského osudu. Tento film je predovšetkým o človeku. O človeku, ktorý toho v hlave veľa nemal, bol chorobne žiarlivý na svoju manželku, ak sa mu nejaká hlúpa myšlienka vnorila do hlavy, už ju von nepustil a zožieral sa ňou. O človeku, ktorý robí v živote chybu za chybou a žiaľ, svojím dosť primitívnym uvažovaním, si tieto chyby neuvedomuje a život sa mu postupne rúca ďalej a ďalej. Pre mňa najlepší Scorseseho film, navyše sledovať De Nirov herecký výkon (taktiež s vynikajúcim Joeom Pescim) je niečo úchvatné. 10/10 "Či je hriešnik, neviem. Ale jedno viem: že som bol slepý a teraz vidím." ()

Heavyman

Že po celou dobu filmu hraje Jakea LaMottu jeden herec, kterej na konci vypadá úplně jinak než na začátku bez použití dnešních zlepšováků, tomu se říká výkon!!! ()

rekkky

Herecký výkon Roberta De Nira oceňuju zvlášť 5 hvezdičkami. Cathy Moriarty hraje manželku hodně "luxusně". Film není čistě jen o boxovacím řemeslu, ale také o soukromém životě boxera. Skvělá práce :) Film nejvyšší kvality :) ()

Radek.SCH

Boxerských, sportovních a životopisných filmů jsem viděl už spoustu, takže když až teď vidím Zuřícího býka, nemá mi to nic moc co nového nabídnout. Asi ani tomu nepomohl fakt, že jsem dokoukal až po třech dnech (život vysokoškoláka není žádné peříčko). Sílu to má, ale trpý to neduhy životopisných filmů (kolikrát jsem už viděl začínání flashbackem, pozvolný úpadek osobnosti a konečnou "nudu")? ()

sandis

Co všechno se může člověk naučit o životě z jednoho filmu je až neuvěřitelné. Robert de Niro v jedné ze svých životních rolí. A jeden z nejlepších filmů Martina Scorseseho! Film, který mě přesvědčil Milovat Martina Scorseseho :) ()

Topolos

Skvělý De Niro, precizní kamera, nasvícení a atmosféra dob dávno minulých. Filmařské umění výborné. Ale, klidně mě nazývejte barbarem, mě v tom filmu něco chybělo. ()

Evander

Po zralé úvaze musím jít s hodnocením ještě dolů. Slavní herci sami o sobě nedělají dobrý film. Výkony hlavních postav a obzvláště pak Roberta De Nira byly super, je vidět, že tomuto filmu i mnohé obětoval, ale film jako takový mi přišel o ničem. Po pravdě mě to nebavilo od začátku až do konce a aby se v celém filmu neobjevila ani jediná světlá chvilka, to už je opravdu zarážející. Možná jsem na tento žánr jen neměl náladu, nevím, nicméně na mém hodnocení to nic nemění. Na závěr si neodpustím poznámku, že se mi Zuřící býk jevil o mnoho dekád starší, než ve skutečnosti je a tím nemyslím černobílé zpracování. ()

Hapretor

V matice jsem nikdy nevynikal, ale taky se nedá říct, že by mi vyloženě nešla. Mám tedy takovou teorii, kterou jsem "odborně" nazval "stereotypní rovnice". Spočívá v tom, že když např. Nolan natočí nový film, tak: Nolan + nový film s velkolepou promo reklamou = trhák, úžasné dílo, geniální epos, automaticky 5 * na ČSFD. Bohužel jsem asi divný, ale pak mně takový film přijde debilní a nudný. Stejně aplikovatelná je tato rovnice v případě M. Scorseseho: Jméno režiséra + libozvučný název filmu, poutavý text distributora = mistrovské dílo, pět * na ČSFD, klasika filmařiny. Bohužel mě pak takové dílo zklame. Zuřící býk je právě ten případ. R. De Niro je bezesporu výborný herec, pro film byl jedině plusem, ale co naplat, když děj je nudný, zápasy natočené naprosto bez atmosféry a nějakého náboje - (např. v Million Dollar Baby jsem měl pocit, že na mě nechutně cáká pot boxerů při každém zasazeném háku - ne, neviděl jsem to ve 3D, ale doma na monitoru), jednotlivé postavy se chovají jako totální idioti, a tím to ještě více dějově strádá, ani není odkryto zázemí a dětská léta, dospívání, prostředí, kde boxer, o kterém to celé je, vyrůstal - vždyť to přece do životopisného filmu patří, minimálně by mělo patřit, aby to právě dokreslilo atmosféru, aby si divák mohl udělat ucelený obrázek, názor na ústředního hrdinu - tady je ukázán jako kretén, psychicky narušený člověk, který blbne z toho, jak mu pořád mlátí do palice, tak jak to jinak mám hodnotit? - Pro mě - Scorsese NeScorsese - opravdu nezáživné, nepodmanivé, nevýrazné. ()

RedDuck

Film je životopisem La Motty, slavného boxera a je inspirován nejen životem ale i La Mottovou knihou. V hlavní roli exceluje herec De Niro, který by prý byl schopen po přípravách na film boxovat i profesionálně. Záběry z boxovacích scén byly natočeny podle toho jak se hlavní postava v nich měla cítit – když byl unavený tak byl ring široký, a naopak když hýřil energií tak byl ring úzký. Film byl také revoluční v zobrazování všeho – krve, potu a brutality. Samotný hrdina (nebo spíše antihrdina) se potýká se všemi svými pocity a obtížemi. Zatímco většina jiných boxerských filmů ukazuje, jak se z bahna dostat na vrchol, Zuřící býk ukazuje pravý opak – jak ze z vrcholu dostat do bahna. ()

GOREGASM

Scorseseho boxerské drama vykresluje bez jakýchkoliv pozlátek osud jedné boxerské legendy, kterou vytahuje do roviny legendárního zážitku nejen Martyho exkluzivní režie, ale zejména více než dokonalý Robert DeNiro. Jeho postava si nevyslouží vaše sympatie, ale neskonalý obdiv vůči tomuhle hereckému Bohovi. Černobílý formát snímku sedí a jen dokresluje punc klasiky, kterou se Raging Bull za ta léta již doživotně stal. 90% ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

23.08.2017

Drak přichází... opět

Drak přichází... opět

16.08.2007

Neděste se, tahle novinka není o pokračování Eragona (studio 20th Century Fox o dvojce fantasy zmetku naštěstí mlčí). Je o novodobé verzi klasiky, která udělala z Bruce Leeho mezinárodní hvězdu a… (více)