Když se Dalimilovi a Elišce narodí dceruška, která dostane jméno Růženka, je to sláva převeliká, protože rozhodně není obyčejná. Je to princezna Růžového království, v němž je Eliška královnou a Dalimil spravedlivým vládcem. Jediný, kdo nejásá, je královnina starší sestra Melánie, která se užírá závistí a vztekem ve zchátralé věži, protože je starší a podle tradice měla být královnou. Dalimil se však zamiloval do Elišky, a tak Melánie o vytouženou korunu přišla. Naplněná zlobou Růženku prokleje kletbou, podle níž se v den sedmnáctých narozenin píchne do prstu, usne navěky a s ní celé království. Král nechá princeznu střežit, snaží se odstranit všechny ostré předměty z dosahu, a když se její sedmnáctiny nebezpečně přiblíží, rozhodne se provdat ji a tak ji zbavit prokletí. Za ženicha jí vybere prince Jiřího z Půlnočního království, jenže Růženka se zamiluje do princova mladšího bratra Jaroslava. Ten sice namyšlenému, hloupému bratrovi vždy ustupuje, ale tentokrát se rozhodne, že ho vyhrát nenechá. Nečekaná nehoda mu sice prohraje sázku o princeznin polibek, chytrá Růženka však brzy odhalí, jak je to s hrdinskými kousky prince Jiřího, a ke zděšení rodičů si ho odmítne vzít. Nastává den narozenin, a když se kletba naplní, může ji zlomit jen jediný člověk. A tak se princ Jaroslav vydává přes zákaz rodičů do zakletého království, aby ji zachránil. (TV Nova)

Sifaka

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, moc pěkně zpracované klasické téma. Pěkná hudba a výborný herecký výkon Menšíka ... ()

luka4615

Výborná česká pohádka, k níž se díky zajímavě zpracovanému příběhu vždy velmi rád vracím. „Půl tuctu stráží, abych se nepíchla, a půl tuctu švadlen, abych se vdala.“ ()

Tommassi3

"Princi, vy snad nemáte srdce !!" - "Srdce ??" - "No, tak nemáte žaludek.." ;) Měla to být show Jana Krause, ale nakonec stejně tradičně famózní Menšík všechny nachytal na Hruškách..;) ()

BoPo

Václav Vorlíček bez formy. Princ je kandidátom na najhoršieho a najškaredšieho princa zo všetkých československých rozprávok. Princezná pôsobila znudene až nemocne. Veď aj jej matka či zlá teta vzbudzovali väčšie pnutie než ona. Menšík stvárnil síce zábavnú postavu, ale bohužiaľ pôsobil silne unaveno. Ako po veľkom fláme. Filipovský, Sovák úplne zbytočne investovali svoj dôchodkový čas. Kráľom nekráľom rozprávky je jednoznačne Kraus. Za mňa jeho životná rola. Videl som prvý raz až v roku 2023 a bez akejkoľvek detskej nostalgie som nenašiel žiadne namotávky. ()

Terva

Scénář: Bohumila Zelenková Kamera: František Uldrich Hudba: Karel Svoboda. CHYBA VE FILMU - Matěj učí prince Jaroslava plavat prsa, ale když Jaroslav plave k Matějovi, plave kraulem. CITÁT - Hej, osobo, počkej! Jak to, že tady nespíš?! ()

Marek1991

Podľa mňa to, že Jan Hrušínský po svojom otcovi Rudolfovi nejaké herecké vlohy nezdedil a že v mladosti nebol ešte dobrým hercom, dokazuje tento film, kde bol podľa ma jalový. Horáková je tu celkom pekná, ale nech sa na mňa nikto nehnevá, to masové zaspanie ľudí postojačky, to ako prišlo k úvodnej kliatbe, či to ako prežili dvaja chlapi pád veľkého kamenného útvaru na ich hlavy z veľkej výšky, to bolo také amatérske a tak mi rozprávka privodila pár rozpakov. Je taká nenáročná, priam až cukrová v niektorých momentoch, ale zas nemá ani nejakú výraznú hudbu. Moje hodnotenie na úrovni priemeru je preto dokonca len tak tak. ()

Padme_Anakin

Moc pěkná pohádka s půvabnou Marií Horákovou v roli Růženky a nádhernou hudbou Karla Svobody, dala jsem si s velkým časovým odstupem opáčko a užila jsem si to.. Vladimír Menšík jako princův sluha úžasný, krásná role, skvělé hlášky.. Celkově se jedná o příjemnou, milou a místy i velmi vtipnou záležitost.. ()

PauloZ

Jak se budí princezny považuju za jednu z našich nejlepších pohádek. Výtečný Menšík, který, jen co je pravda, táhne 70% filmu, skvěle namachrovaný Kraus, no a k tomu všemu láska jako trám v podání Jan/Marie. Co víc si od pohádky přát :) ()

ConanVJ

Klasická pohádka, která pobaví i vtipnými situacemi a není to jen uřvaná slátanina, jaké se teď točí. 80% :) ()