Když se Dalimilovi a Elišce narodí dceruška, která dostane jméno Růženka, je to sláva převeliká, protože rozhodně není obyčejná. Je to princezna Růžového království, v němž je Eliška královnou a Dalimil spravedlivým vládcem. Jediný, kdo nejásá, je královnina starší sestra Melánie, která se užírá závistí a vztekem ve zchátralé věži, protože je starší a podle tradice měla být královnou. Dalimil se však zamiloval do Elišky, a tak Melánie o vytouženou korunu přišla. Naplněná zlobou Růženku prokleje kletbou, podle níž se v den sedmnáctých narozenin píchne do prstu, usne navěky a s ní celé království. Král nechá princeznu střežit, snaží se odstranit všechny ostré předměty z dosahu, a když se její sedmnáctiny nebezpečně přiblíží, rozhodne se provdat ji a tak ji zbavit prokletí. Za ženicha jí vybere prince Jiřího z Půlnočního království, jenže Růženka se zamiluje do princova mladšího bratra Jaroslava. Ten sice namyšlenému, hloupému bratrovi vždy ustupuje, ale tentokrát se rozhodne, že ho vyhrát nenechá. Nečekaná nehoda mu sice prohraje sázku o princeznin polibek, chytrá Růženka však brzy odhalí, jak je to s hrdinskými kousky prince Jiřího, a ke zděšení rodičů si ho odmítne vzít. Nastává den narozenin, a když se kletba naplní, může ji zlomit jen jediný člověk. A tak se princ Jaroslav vydává přes zákaz rodičů do zakletého království, aby ji zachránil. (TV Nova)

PKD

Kvaltině udělá pohádka,o tom žádná,ale pro mě,pokud by tam nebyl geniální pan Menšík(,,osobo,jak to,že nespíte?´´),poněkud mdlá. ()

Her0.89

Velice krásná pohádka. Vladimír Menšik v roli Matěje mě pobaví pořád a pořád. Jedna z našich nejhezčích a nejpovedenějších pohádek vůbec. ()

buldock

Velmi dobře zpracovaná , výtečně atmosférická a komediálně laděná "Šípková Růženka" s nezapomenutelným Vladimírem Menšíkem v roli sluhy Matěje , která navodí tu správnou pohodu a zaručeně nenechá vaši bránici v klidu. 85% ()

Naslund

Tuhle pohádku opravdu nemám rád. Hlavní "hrdina" je pro mě jedním z nejnepřijemnějších princů. Vlastně mi byl natolik nesympatický, že jsem musel fandit jeho bratrovi, kterému chudákovi celou dobu velice křivdili. Zatímco se snaží celou dobu dělat co nejlepší dojem podle toho, jak ho vychovávali, jeho "hodný" bratr ho neustále pomlouvá nehledě na to, že jej celý život podvádí. Navíc mu to podvádění očividně nevadí, jako to, že se nemůže plně ukázat své schopnosti, a ještě to dává za vinu "zlému" bratrovi. A do takovéhoto člověka se princezna okamžitě zamiluje... sice to je realita, ale v pohádkách chci charismatického price s dobrými hodnotami a rozumně vybírající krásnou princeznu. Bohužel tato bilance je na 1/4. ()

blackrain

Variace na Šípkovou Růženku. Výborný herecký koncert v podání Vladimíra Menšíka, Mileny Dvorské a Jiřího Sováka. Postava sluhy Vladimíra Menšíka je nezapomenutelná. Objevuje se zde plno výborných českých herců. Pan Vorlíček pohádky prostě umí. Opět vsadil na krásnou pohádkovou atmosféru. ()

Rakosnicek77

Přítelkyně říká, že nechápe tak vysoké hodnocení této pohádky, já naopak nechápal to, proč se tomuto ona diví :o) Já ji prostě považuji, za hodně zdařilou a v oblíbenosti Československých filmových pohádek, ji řadím určitě do první pětky! Takové se už dnes netočí a tenkrát k tomu nikdo nepotřeboval vizuální triky a efekty, stačil pěkný námět, trochu té řemeslné práce a kvalitní herecké obsazení. Pak už mohl jen Vláďa Menšík zalézt do medvědího kožichu a krásná podívaná byla na světě :o) ()

Derek

jedna z mala ceskych rozpravok ktore mi nikdy neprirastli prilis k srdcu, mozno kvoli nevyraznym postavam (potesi jedine mensik a filipovsky) a pribehu ktory i ked ma par vtipnych momentov je dost nevyrazny... ()

kajas

"Láska je silnější než smrt." Tuhle pohádku odjakživa milovala moje mamka a já jsem jí přišla na chuť taky. Boj s "medvědem" je boží a Hrušínský s Menšíkem jsou super dvojka. Po Máchalovi opravdu má nejoblíbenější pohádková klasika. ()

Vědma

Roztomilá pohádka, kterou jsem zatím nikdy neviděla celou, až teď. Můžu konstatovat, že se mi líbila víc, než jsem čekala. -" ten převozník tam snad spí, nebo co!" ()

dyfur

..........pekná rozprávka - hlavne prvá polovica....potom už -po pichnutí do prsta- trocha poslabšie,ale stále nadpriemer - režisér + herci - urobilo to svoje.... ()

easaque

nostalgické +4* tuhle klasiku netřeba představovat a patří určitě do Zlatého českého pohádkového fondu. Autoři se pokusili osvěžit pohádku o Šipkové Růžence, do které přidali komediální prvky, které má téměř všechny na svědomí sluha prince Jaroslava v podání Vladímíra Menšíka. Nezbývá než doporučit, i když bych se divil, že ji někdo nezná. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

balba

Úsměvná pohádka.Zase jedna zdařilá česká filmová pohádka.V.Menšík co by v roli Matěje je vynikající. ()

lekr

Příšerný český pohádkový kiks!! Celý snímek je neuvěřitelně směšnej. Nevýrazný scénář, přihlouplé herecké výkony a neuvěřitelná dětinskost všech postav. Jedna hvězdička za skvělého Menšíka, který film zachránil před tím nejhorším!!! ()

rakovnik

Krásná pohádka, patřící do mého TOP TEN. První polovina je hezky dramatická, romantická i vtipná, druhá zase krásně dojemná. Skvostná je výprava filmu, taktéž jeho obsazení a hudební doprovod. Velikou porci kvalit tohoto filmu nese na svých bedrech mimořádně vynikající sluha v podání Vladimíra Menšíka. Vyzdvihnout je ale třeba skvělé obsazení v téměř každé větší roli. ()

Martin741

Kvalitna normalizacna rozpravka z byvaleho Ceskoslovenska. Jo, jo : Vorlicek tocil kedysi kvalitu, skoda ze dnes uz nie. 78 % ()

kaposlav

Slabé 3*. Trošku mohli domyslieť, že keď tak dlho spali a burina narástla do výšky dospelého človeka, že ovocie na tácke by bolo už dávno hnilé a mäso pokazené a smrdelo ma metre. ()