Doly krále Šalamouna

H. Rider Haggard (kniha)

John Shirley

Scénografie:

Luciano Spadoni

Dobrodružná klasika, při jejímž sledování musíte: a/utlumit činnost mozkové kůry (doporučuji diazepam), b/vyřadit centrum logiky (doporučuji LSD), c/přikusovat něco dobrého (doporučuji vdolky s hašišem), d/něčím dobrým to zapíjet (doporučuji vodku), e/soustředit se podle pohlaví a preferencí buď na mužného Richarda nebo mladou Sharon. Když to přežijete, skvěle se pobavíte.(4.8.2007)

Rozpočet $12,5miliónovTržby USA $15,057,465Tržby Celosvetovo $21,700,000║ Na prekvapenie vydarené dobrodružné dielko s vydarenou strhujúcou akciou, v podstate len jedno z málo čo sa ako tak dá porovnať aspoň z diaľky s Indy Jonesom. Richard Chamberlain a Sharon Stone vytiahli svojou súhrou počin nad slušný zaujímavý priemer, ku ktorému sa dá opäť vrátiť a s dávkou nostalgie si ho vychutnať. /70%/(20.4.2008)

Dobrodružná podívaná, která se nebere naštěstí vážně. Logické nesmysly jsou mi ukradené, neb sem patří. Sice je to levná a béčková produkce třeba oproti Indiana Jonesovi, ale pobaví. Má pár nudných chvilek, ale není jich naštěstí moc. Různé hlášky a skvěle podané souboje mi to vynahradily. Ano, bavil jsem se skvěle, ta chemie mezi oběma hlavními hrdiny fungovala, na mladou Sharon se dobře kouká, občas oba dobře hrají i mimikou, což by zrovna tady nečekal. A souboj v podvozku vlaku, obří kotel (!), stromoví lidé, gramofon nebo skok o tyči jsou velmi neotřelé nápady. Co jsem chtěl, jsem zde dostal - zábavu, pohodu, vtipy, dobrodružné akční scény, pohoda.(22.7.2018)

• Radyo

Nebýt Sharon Stone, spláchl bych to do odpadu. Takový zoufalý pokus o remake, navíc ještě snaha o přizpůsobení se trendu dobrodružných filmů a la Indiana Jones, v konečném výsledku ale jen klopýtající blábol, který nemá snad nic ani z původní verze, ani z Indiana Jonese. Než další takovýto film, raději si stokrát po sobě pustím Dobyvatele ztracené archy.(28.8.2002)

• Historik

Ten film je příliš ztřeštěný, příliš sám sebe zlehčuje až paroduje, tady to zkrátka tvůrci přepískli. Jinak musím říci, že vyčítat tomuto příběhu, že napodobuje Indiana Jonese, není úplně fér, zvlášť když si uvědomíme, že je to právě naopak. Spielberga s Lucasem inspirovali k vytvoření Indiana Jonese právě dobrodruhové typu Alana Quatermaina.(4.3.2006)

• - John Rhys-Davies si zahrál i ve snímcích z filmové série Indiana Jones, kterou byl film inspirován. (Lorge)

• - Úloha Allana Quatermaina (Richard Chamberlain) byla inspirována stejnojmennou postavou z literární série Sira Henryho Ridera Haggarda, z níž první byla kniha "Doly krále Šalamouna" z roku 1885. Stejnou postavou byl inspirován i hlavní hrdina filmové série Indiana Jones. (Lorge)