Doly krále Šalamouna

H. Rider Haggard (kniha)

John Shirley

Scénografie:

Luciano Spadoni

"Dal jsem příkaz, aby šli ke mně a podívejte.......ehm, oni utíkaj pryč." nebo "Oni pořád jen utíkají. Viděl jste někdy utíkat německou armádu? Viděl?Chacha............... Tak teď vám to předvedu." nebo "Sakra. Dvakrát sakra." nebo "Vy nejste v nesnázích, vy nesnáze způsobujete." Tento film pochybné kvality je prošpikovaný podobnými hláškami. Musíte se smát a začne vám být jedno, koho a co vykrádá. Okouzlí vás ústřední dvojka (přispívá k tomu i dokonalý dabing Jany Paulové, sem opravdu sedne). A nebo taky ne. Je to opravdu hodně velká vykrádačka, přesto má i své momenty, které potěší. Vystihl to uživatel Cervenak 58%(5.3.2010)

Rozpočet $12,5miliónovTržby USA $15,057,465Tržby Celosvetovo $21,700,000║ Na prekvapenie vydarené dobrodružné dielko s vydarenou strhujúcou akciou, v podstate len jedno z málo čo sa ako tak dá porovnať aspoň z diaľky s Indy Jonesom. Richard Chamberlain a Sharon Stone vytiahli svojou súhrou počin nad slušný zaujímavý priemer, ku ktorému sa dá opäť vrátiť a s dávkou nostalgie si ho vychutnať. /70%/(20.4.2008)

• ancientone

Ruka v ruke s nízkym hodnotením, King Solomon's Mines je ultimátny mix dvoch najbizarnejších estetík amerického filmu. Zúfalo zlá hra na Indianu Jonesa v sebe prepája absurdnú exotickosť, závratné etnické stereotypy a infantilnosť starých dobrodružných/mysterióznych filmov (napr. Face of Fu-Manchu) s toporným, okato lacným, nahlúplo machistickým a v neposlednom rade obdobne detinským štýlom akčných Béčok z 80-tych rokov (vzorový model: Missing in Action). King Solomon's Mines síce nedosahuje dychberúcu insitnosť tvorby bratov Priorovcov, no aj tak sa môže hrdo prehlásiť za jednu z najväčších dobových anomálií (nielen v rámci produkcie Cannon films).(4.3.2017)

Jedno z mojich najväčších guilty pleasures. Viem, že je to stupídne a v každom ohľade úboho napodobňujúce Indyho Jonesa, ale keď ono je to zároveň tak neodolateľne nahlúplo zábavné! Zakaždým dostanem záchvat smiechu už pri úvodnej bitke v arabskom obchode, kde slizký kupec konečne nájde zapálený dynamitový šúľok („Mám ho! Mám ho!“ – BOOOM!!!), a potom sa až do konca neprestanem baviť.(23.3.2007)

• pursulus

Šalamoun a Jones.¬         "Doly krále Šalamouna" jsou horší podobou příběhů o Indianu Jonesovi (série snímků režírovaných S. Spielbergem). Jsou hůř natočeny, hůř zahrány, v nadsázce upadají až do fraškovitosti, při čemž míra bezduchovosti je přibližně srovnatelná s "Indianem Jonesem". Osobně bych doporučil, mladým jako starým, shlédnouti spíše snímky s "Indianem Jonesem"; a "Doly" nechati na nějakou pozdější příhodnou chvíli, která, když nenastane, nic se nepokazí.¬                 Poznámka: Podnětné a zajímavé opoznámkování napsal uživ. "JFL", ovšem jeho ohodnocení je vysoce nadsazeno.(2.5.2018)

• - Úloha Allana Quatermaina (Richard Chamberlain) byla inspirována stejnojmennou postavou z literární série Sira Henryho Ridera Haggarda, z níž první byla kniha "Doly krále Šalamouna" z roku 1885. Stejnou postavou byl inspirován i hlavní hrdina filmové série Indiana Jones. (Lorge)

• - John Rhys-Davies si zahrál i ve snímcích z filmové série Indiana Jones, kterou byl film inspirován. (Lorge)