Reklama

Reklama

Doly krále Šalamouna

  • USA King Solomon's Mines (více)

Lovec a zálesák Allan Quatermain se vrací do Afriky, aby pomohl krásné Jesse zachránit jejího otce. Toho drží v zajetí jeden z domorodých kmenů, protože jako jediný ví, kde hledat bájné doly krále Šalamouna, v nichž se nachází poklad nepředstavitelné hodnoty... Profesor Huston je unesen tureckým darebákem Dogatim a jeho společníkem, plukovníkem německé koloniální armády, Bocknerem. Zanedlouho se Afrikou prodírá malá výprava, kterou vede Allan Quatermain. Quatermain se nechal najmout profesorovou dcerou Jesse Hustonovou. O skutečném účelu výpravy se však Allan Quatermain dozvídá až v malém městě Tongole, kam výprava dorazila. Jesse zde hledá obchodníka s egyptskými starožitnostmi, Kassama, se kterým se její otec měl údajně sejít. Přímo v městečku se ji ale pokusí unést Dogati s Bocknerem, kteří Quatermainovu výpravu již nechali sledovat zvědy. Naštěstí se Jesse podaří už z jistého zajetí uniknout a Quatermain jí následně pomůže zbavit se jejích pronásledovatelů. Quatermainovi se ale také podařilo vyslechnout německé plány ohledně převozu uneseného Jesseina otce do Barnudy, kde je hlavní německý tábor. Quatermain si s Jesse a černochem Umbopoem počkají na německý vlak a naskočí na něj. Jejich snaze osvobodit profesora velmi pomůže i útok místních povstalců na soupravu. Když se jim ale po různých eskapádách podaří skutečně profesora osvobodit, ten jim oznámí, že už svým trýznitelům prozradil cestu ke hledaným dolům. Quatermain i Jesse ihned pochopí, že je třeba Němce s Dogatim zastavit, nebo alespoň předběhnout, a tak zabránit, aby se poklad dostal do nesprávných rukou. Jelikož Dogati a Bockner s částí své výpravy dál pokračovali vlakem, Jesse a Quatermain řeší problém, jak je dohonit. Naštěstí je nedaleko, jak jinak, německé polní letiště a na něm několik letadel. Jesse s Quatermainem nepříliš bystrým Němcům ukradnou letadlo. Německý pilot, který je pronásleduje, je nedokáže sestřelit a Quatermain ho mistrným kopem do hlavy pošle k zemi. Bohužel, jak se ukáže, letadlo, ve kterém letí Quatermain a Jesse, je také poškozeno, a oni se jen tak tak zachrání seskokem. Zdá se, že místo, kde seskočili, je jen kousek od hledaných dolů krále Šalamouna. Jenže oba cestovatelé jsou obratem zajati nepřátelskými domorodci, kteří si je chtějí uvařit v obřím kotlíku k obědu. Jesse a Quatermain kotlík rozhoupají a on se převrhne. To je zachrání. Dalšímu pronásledování Jesse a Quatermaina zabrání útok německé výpravy vedené Bocknerem a Dogatim na tábor kanibalů. Jesse a Quatermain znovu utíkají, nicméně nemusejí utíkat příliš daleko. Zachrání je totiž domorodci, kteří žijí na stromech. U nich se mají oba cestovatelé jako v ráji. „Stromoví lidé“ je dokonce dopraví až na hranici dalšího domorodého kmene, který žije právě u dolů krále Šalamouna. Kukuvanové ovšem tak přátelští už nejsou. Ihned Quatermaina s Jesse zajmou a chtějí Quatermaina předhodit krokodýlům... (TV Prima)

(více)

Recenze (97)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Jedno z mojich najväčších guilty pleasures. Viem, že je to stupídne a v každom ohľade úboho napodobňujúce Indyho Jonesa, ale keď ono je to zároveň tak neodolateľne nahlúplo zábavné! Zakaždým dostanem záchvat smiechu už pri úvodnej bitke v arabskom obchode, kde slizký kupec konečne nájde zapálený dynamitový šúľok („Mám ho! Mám ho!“ – BOOOM!!!), a potom sa až do konca neprestanem baviť. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Nebýt Sharon Stone, spláchl bych to do odpadu. Takový zoufalý pokus o remake, navíc ještě snaha o přizpůsobení se trendu dobrodružných filmů a la Indiana Jones, v konečném výsledku ale jen klopýtající blábol, který nemá snad nic ani z původní verze, ani z Indiana Jonese. Než další takovýto film, raději si stokrát po sobě pustím Dobyvatele ztracené archy. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $12,5miliónovTržby USA $15,057,465Tržby Celosvetovo $21,700,000║ Na prekvapenie vydarené dobrodružné dielko s vydarenou strhujúcou akciou, v podstate len jedno z málo čo sa ako tak dá porovnať aspoň z diaľky s Indy Jonesom. Richard Chamberlain a Sharon Stone vytiahli svojou súhrou počin nad slušný zaujímavý priemer, ku ktorému sa dá opäť vrátiť a s dávkou nostalgie si ho vychutnať. /70%/ ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Zdá sa, že mysleli na všetko.“ J. Lee Thompson nie je Spielberg, Stoneová nie je Karen Allenová a Chamberlein nie je Ford (ale oči má lepšie)... hoci v oboch hrá John Rhys-Davies. Umelohmotné (doslova) kulisy, masovo/výpravne nedostatočné, nepresvedčivé až trápne, otrasné herecké obsadenie... zrazu pavúk, ach Odula čo ty tu robíš! Potom niečo veľké... prerazí to vodnú hladinu a zožerie zloducha jojha ojha! Chichotajúca sa šamanka... skočí do lávy... prečo to urobila? Ojojojojoj. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Sice nelze popřít, že osmdesátkovou produkci filmových adaptací quatermainovek motivoval hamižný plán Cannon Films přijít s vlastní dojnou krávou, která se sveze na popularitě Indiany Jonese, potažmo jeho úspěšného klonu "Honba za diamantem". Čert vem očividné paralely s "Dobyvateli ztracené archy", protože mnohem podstatnější je, co "Doly krále Šalamouna" mají vlastního - slapstickové sekvence včetně zrychlených záběrů, namísto napětí se hraje na vtip a absurditu, z ničeho nic se bez předchozího varování vynořují fantaskní potvory, lidé při dopadu do lávy explodují a to všechno zasazeno do fantazijní variace Afriky, kde se realitě na míle vzdálená romantická naivita dobrodružných románů devatenáctého století potkává s absurdní exotičností a záměrně přemrštěnými stereotypy. Co na tom, že část zábavy je spíše dílem mizivého rozpočtu? Nemotorné papundeklové potvory a okaté zadní projekce přesně zapadají do celkového campového rámce. Ústřední duo, na 120 % naplňující šablony šviháckého dobrodruha a rozpustilé dívky v nesnázích, díky energickým hereckým výkonům Richarda Chamberlaina a Sharon Stone získává adekvátní charisma i nadsázku. "Doly krále Šalamouna" jsou výtečnou dobrodružnou groteskou a skvostně praštěnou taškařicí, která právě díky humoru a stylizaci kráčí vlastní cestou. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (4)

  • Ve 20. minutě při automobilové honičce se několikrát po sobě střídá detailní a celkový záběr na vůz řízený Allanem (Richard Chamberlain). Při detailních záběrech má Umbopo (Ken Gampu) rukama zakryté oči, při celkových záběrech má ruce před sebou a drží se, aby nevypadl z vozu. (Korsak)
  • John Rhys-Davies si zahrál i ve snímcích z filmové série Indiana Jones, kterou byl film inspirován. (Lorge)
  • Úloha Allana Quatermaina (Richard Chamberlain) byla inspirována stejnojmennou postavou z literární série Sira Henryho Ridera Haggarda, z níž první byla kniha "Doly krále Šalamouna" z roku 1885. Stejnou postavou byl inspirován i hlavní hrdina filmové série Indiana Jones. (Lorge)

Související novinky

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

Hemsworth předchůdcem Indiana Jonese?

21.11.2015

Jméno Allan Quatermain už jste možná slyšeli. Sean Connery si tohohle dobrodruha zahrál v Lize výjimečných, adaptaci stejnojmenného comicsu Alana Moorea, a posléze se už nikdy nevrátil před kameru.… (více)

Reklama

Reklama