Millerova křižovatka

Miller's Crossing

Millerova križovatka

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1990, 115 min

Hodne povedeny scenar, dobre obsazene postavy. Byrnovi neco malo chybi, ale zas ne moc, John Polito je naproti tomu dokonaly. Trochu navic mi prisly "chandlerovske" sceny Toma/Byrna s Vernou/Harden, kde je vsak Byrne naprosto uveritelny jsou sceny, kdy manipuluje ostatni a take, kdy dostava (pravidelne a casto) od ruznych particek do zubu. Radost sledovat, a to i na potreti...(29.11.2006)

Mafiánský film, ve kterém se zrodí konflikt prakticky v první minutě a tudíž nás od první minuty zajímá, jak se co vyvine.(1.10.2011)

S absolutním žánrovým nadhledem natočená a neopakovatelně poetická gangsterka, během které jsem se nespočetněkrát doslova tetelil blahem, nad tím jak mi Coenovi kluci a Carter Burwell svým nádhernými motivy prosyceným soundtrackem hrajou do noty. Naprosto bezchybně vypiplané dialogy, v nichž nic nepřebývá, ani nechybí, pronášejí charismatické, zbabělé a nevypočitatelné postavy, kterým propůjčili to nejlepší ze svých schopností herecké persóny, které s Coeny už mají něco za sebou. Přesto vytáhnu jedno jméno. Neznámý, tedy alespoň pro mě, J.E. Freeman je v roli hitmana zatraceně působivý. Další z nevyvratitelných důkazů geniality Coen brothers. 100%(29.9.2012)

Zisťujem, že po rok 2000 sa mi veľmi páčili všetky filmy od Coen bratov, ktoré som videl a od roku 2001 ma od nich takmer nič extra nezaujalo... Tento film sa mi taktiež dosť páčil, je skvelo natočený, má výborné herecké obsadenie a aj scenár je dobrý, ale aj tak tu bolo ešte dostatok priestoru na zlepšenie... Hodnotenie: 7.8/10(14.9.2014)

Červená znamená stůj.(4.1.2015)

Dobre napísaná, slušne zahraná a pekne natočená konverzačka aká nebyť dvoch thompson-výstupov mohla štartovať aj na divadelných pódiách. Odporúčam nerobiť nič popri sledovaní, už prvou "Kmotr scénou“ sa rozbehne kolotoč mien "kto s kým / proti komu“ a pokiaľ sa nechytíte, film vás baviť nebude. V opačnom prípade čaká diváka iná pesnička. Coenovci totiž nie sú len dobrí rozprávači, ale rovnako vedia ohúriť formou. Občas by ale nebolo na škodu vypustiť grotesknosť a rovnako nezraniteľnosť hlavnej postavy, ktorá je jednu chvíľu fackovací panák, druhú sa tvári ako po dvojtýždennej rekonvalescencii.(14.9.2016)

Se Scorseseho či Coppolovými výpravnými a strhujícími mafiánskými opusy se tento snímek nedá srovnávat, nicméně přesto mne velmi oslovil. Film je pojat komorně a je na něm poznat nižší rozpočet, ale jeho kvality stojí jinde - tkví zejména v brilantním scénáři, stojí na kvalitních hereckých výkonech a těží z dovedně prokreslených charakterů jednotlivých postav...(2.2.2009)

Kdyby naše armáda přezbrojila na Thompsony,tak si ty dva roky dam znova.A dobrovolně!!(22.3.2009)

Byrne predvádza svoje schopnosti na jednotku. Nechýbajú "dvorní" herci Coenovcov ako Buscemi, McDormand atd. Samozrejmosťou sú hlášky a Coenovské strieľačky. Napr. scéna, kde Leo spred domu samopalom roztancuje už ako rešeto deravého zabijaka zo súperiaceho gangu ma dostala do kolien :) Je to skrátka mafiánska klasika na spôsob Scorsesho.(20.9.2009)

Dokonalá atmosféra, skvělý Byrne a takový Coenovský černý humor.(27.6.2010)

Coenovská klasika z toho temnějšího soudku. Cynická gangsterka, labyrint podrazů, nedůvěry a pochybné loajality, ve kterém hlavní hrdina bloudí a hledá svoje místo, obrazně chytá svůj klobouk aby v závěru dospěl k poznání, že zodpovědný je jenom sám sobě a nikoli žádnému z přítomných bossů, tím méně pak zbabělému vychcánkovi Berniemu ve skvělém podání Johna Turturra. Coeni kouzlí s obrazem, dialogy i dějovou linkou, jdou svojí originální cestou a díky tomu můžeme Millerovu křižovatku směle přiřadit ke klenotům žánru od Coppoly, Scorseseho nebo De Palmy. 90%(4.9.2011)

Co mi utkvělo? V zajímavých a lehce ironických náznacích zobrazená gangsterská realita, skvělý scénář a Gabriel Byrne. Sice se to může někomu zdát jako málo, ale ve výsledku jde o parádní kombinaci. Coeni jsou velmi nepředvídatelní a zároveň tolik sví. A prosím, "crossing" zde není křižovatka. Možná by se hodilo film zhlédnout, pak teprve přidělit název. Já si prostě musím rýpnout.(2.2.2013)

Výborný scenár s výbornou zápletkou stvorili zaprášený klenot Coenovcov. Skvelá gangsterka s tradične skvelými, jedinečnými dialógmi. Výkony Jona Polita čoby Johnnyho Caspara a jeho pravej ruky J. E. Freemana čoby Eddieho Danea vo mne zanechali silný dojem. Opäť sa potvrdilo, že Coenovci majú čuch na správnych podivínov, ktorí hoci nemajú veľa priestoru, o to viac vedia zaujať. A nesmiem opomenúť nádhernú hudbu pri úvodných titulkoch, lahôdka.(5.8.2009)

Vynikající gangterka (dovolím si tvrdit jedna z nejlepších) s velmi dobrým scénářem a chytře propracovaným dějem. Coeni postě umí natočit filmy, které opravdu zaujmou a vůbec nenudí.(7.8.2009)

Výborný film z mnoha důvodů: Skvěle vytvořená ponurá atmosféra, vynikající casting a herecké výkony, dobrý příběh i režie. Bratři Coenové v nejlepší kondici. Přitom překvapivě málo známý film. 4,5*.(20.9.2009)

Nikdo nezná nikoho. A nikdo tudíž neví, kdy může zemřít. Hlavně, aby to bylo dostatečně krvavé. Gangsterské prostředí není zrovna mé oblíbené, příběh mi přišel zmatený a vlastně o ničem... Ale ta úžasná hudba!(12.10.2010)

Snaha o propletený děj, který uchvátí diváka? Možná. Ale u mě vede jen G. Byrne. Jinak ničím nijak zvlášť poutavé. A to je to dílo od Coenů.(17.7.2011)

Velice zajímavá gangsterka, jejíž největší devizou je propracovaný příběh a herecké obsazení, u kterého musím nejvíc vychválit Gabriela Byrne, kterému jeho role výborně padla a kdyby se Phil Marlow někdy stal gangsterem, vypadal by přesně takhle. Jediné, co mě vyloženě vadilo, byla filmová hudba, která se sem prostě nehodila a kazila tím některé scény.(24.10.2011)

Výborné! Myslím, že skoro až divadelní vizuál této Coenovce velmi prospívá, protože divák se tak může snadněji koncentrovat a lépe vnímat naprosto skvěle napsané dialogy, na nichž je příběh postaven a jež jsou alfou a omegou celého děje. Ten je dokonale propletený, pokud se ale dokážete zorientovat ve jménech jednotlivých postav, stává se přehledným a velmi poutavým magnetem tohoto snímku. Takže suma sumárum MILLEROVA KŘIŽOVATKA není ani tak akční jako spíše konverzační gangsterka okořeněná typickým coenovským černým humorem, řadou úsměvných parodických scén, ale i špičkových hereckých výkonů, které dodávají onomu mafiánskému podsvětí plnému mocenských intrik a zvrácených charakterů potřebnou uvěřitelnost. A jako taková mě velmi bavila.(3.7.2012)

Co jste to Coeni udělali?! Kopa mnou zbožňovaných herců v období, které považuji za nejúžasnější a nejstylovější vůbec a ještě takhle naservírovaný? Každé další zhlédnutí vyvolá exponencionální růst radosti.(24.7.2013)

Film bez napětí, což je u krimi thrilleru docela vada.(1.2.2014)