Černá Dahlia, příběh posedlosti, lásky, korupce a mravní zkaženosti. Mladá a krásná Elizabeth Short (Mia Kirshner) "Černá Dahlia" přišla do Hollywoodu, aby se stala slavnou herečkou. Nebyl to však její herecký talent, který ji přinesl slávu, ale její brutální vražda. Detektivové Lee Blanchard (Aaron Eckhart) a Bucky Bleichert (Josh Hartnett), se stávají posedlými nalezením vraha. V dalších rolích uvidíte Scarlett Johansson a dvěma Oscary oceněnou Hilary Swank. Natočeno podle skutečného příběhu. Příběh je založen na nejznámější, nikdy nevyřešené vraždě kalifornské historie. Hollywoodská herečka Elizabeth Short byla zavražděna tak brutálně, že se fotografie z místa činu nesměly objevit v tisku. (Magic Box)

Aven

Atmosféra se povedla, o tom žádná. Škoda, že se nepovedlo obsazení hlavní role - netvrdím, že Josh Hartnett neumí hrát jen mi v téhle roli moc neseděl. Ostatní herci v pohodě, škoda jen, že v překombinovanosti příběhu jejich výkony trochu zapadly. ()

Timak

Mno nejsem velký fanda tohoto žánru. Těšil jsem se na Scarlett a ta mě trochu zklamala. Raději bych ji viděl v roli Hilary - to by byla role pro ni. Kdo mě mile překvapil byl Aaron - to jsem nečekal a začínám toho kluka mít víc a víc rád. Josh podal standardní výkon - ale hraje pořád to samé. Nemůžu se zbavit pocitu, že ten kluk není ani herec, spíš vypraveč. ()

Sany33

Od začiatku očarujúci film v okúzľujúcom prostredí s vynikajúcimi hercami. Nenechajte sa ale pomýliť mojimi prvými dojmami. Od zhruba 15 minúty ma to omrzelo. Nezrozumiteľný sled udalostí, korunovaný nudou a premrštenými rozhovormi a pritom celý produkčný tým dostal do vienka taký brutálny námet akým bola masová vražda v Hollywoode. No nuda nuda a nuda pár ostrejších situácií ako je pád s 10 poschodia vežiaka alebo prestrelka za jasného dňa v strede sídliska ale inak nuda. Vesi do seba začali zapadať prekvapivo až ku koncu to jesť posledných 10-15 minút filmu a vrah sa vykľul z niekoho kto vo filme ani len nebol ani nefiguroval takže tý čo od začiatku skúšajú tipovať vraha si určite prídu na svoje. V konečnom dôsledku som sa nudil a film, ktorý prvými minútami navodil perfektnú atmosféru skončil fiaskom a nudou. Samozrejme ako je u mňa zvykom musím povedať ako veľmi sa mi páčila Scarlettka aj keď si strihla úplne prijebanú úlohu, ktorej význam som vo filme tiež nechápal. Harnett bol prekvapivo sympatický a Eckhartov rock face mi sa mi do tohoto obdobia samých drsných skorumpovaných flojdov dosť hodil. Čo by som povedal sčítané podtrhnuté oku vábivý nudný priemer. 43% ()

VanTom

Víc stylové cvičení v (neo-)noiru, než vtahující dobová kriminálka. "Tupoúhlý" milostný troj(čtyř)úhelník se s přibývajícími motivy a v důsledku vyšetřování rozpadal na jednotlivé (jednorozměrné) odvěsny, přičemž celý případ Černé Dahlie tu působil navíc, bez dostatečného odůvodnění svého společenského dosahu či psychologického dopadu. Nějak mě v průběhu De Palma ztratil (nejenom ve jménech) a při staticky literárním, komplikovaném odhalení jsem žádné "osudové" emoce nepocítil, spíš bezmála obracel oči v sloup. ()

liuk

Black Dahlia je filmem, na který je radost se dívat, výtvarná složka je fakticky parádní, při sledování se nesleduje jen zrovna mluvící postava nebo místo, kde se zrovna něco děje, ale kompletní kompozici aktuální scény, některé se opravdu velmi povedly. Už jen kvůli téhle vizuální vybroušenosti se vyplatí na tohle dílko podívat, ta sice přebijí a na její uhrančivosti se jen veze všechno ostatní, ale na dobrý zážitek to stačí. Že byla Johansson scénaristicky přizabita mi nevadí, nemám jí rád, Hartnett a Swank jsou super a Eckhart dobře přiťukává. A oči Mii Kirshner zase jednou prokázaly, jak kouzelné i rozpolocené dokážou být. Jen ta rodina Madeleine byla hrozná, aspoň že byla více než stylově uvedena. Škoda, že je celé překombinované vyšetřování vraždy dost nuceně nacpáno až do poslední čtyřicetiminutovky, ale zase působí tak nějak úderněji, a ona ta předehra k němu měla také svůj důvod. Black Dahlia je dobrým filmem s ještě lepším chuťovým jazykem. 3,5*. ()

Ichabod

De Palma rozhodne natocil dobry film, ktery ale bude bohuzel opet ziskavat rozporuplna hodnoceni. A opet budu ten kdo bude hodnotit nadprumerne :). Film se mi moc libil, jak kamerovymi vychytavkami tak i zapletka je proste skvela. Obsazeni je mnohem lepsi, az kdyz film aktualne sledujete. Jen shlednuti titulku moc nevypovi o hereckych vykonech - Hartnett umi hrat!!! - to jsem skutecne netusil. Aaron Eckhart (jmeno jak nejakeho zaporaka z bondovky) je sympaticky v prvni polovine, stejne jako slusne vysinuty ve druhe. Je to jeden z mala filmu, ktery jsem videl a zasluhuje nalepku noir. De Palma nasadil tempo, ktere mi naprosto vyhovuje a vse se odhaluje velice pomalu jen ta zaverecna vysvetlovacka je holt asi nejaka povinnost v zanru jelikoz mi tak nejak nezapadnula, ale neni obzvlast neprijemna. Kdyz nic jineho Vas nezaujme, tak se alespon pokochate eleganci doby davno minule, kdy si chlap skrtne sirkou o stenu, pripali cigaretu a klobouk nesundava snad ani pri sexu. Kazda zena je prostituka, nebo alespon nekoho zabila. Atmosfera z filmu primo sala. ()

blackJag

Stylová podívaná ve všech směrech. Slušné herecké výkony silného obsazení, pěkná výprava, noirové atmosféře není co vytknout. Pointa ale tak trochu vycucaná z prstu a těch cukrblikových pohledů skrz špičku se zapálenou retkou možná až příliš na příběh s reálným zázemím. 60% ()

KarKulA

Tendle film mě jaksi minul. Chvilkama to sice mělo jakýsi záblesk té atmosféry ala noir, ale snad jen proto, aby se celá atmosféra mohla záhy naprosto vytratit. Celkově to nedovedlo udržet moji pozornost, takže jak byl příběh spletitý, tak jsem se v tom po chvíli začala ztrácet, až jsem zjistila že vlastně nevím o co tady jde. Příjemné bylo snad jen obsazení Scarlett Johansson, která se do 40l. minulého století prostě skvěle typově hodí. Hartnett mi tam bohužel neseděl vůbec. ()

Mr.KarlAdler

Tuctová kriminálka, která celkem vtáhne diváka do děje, je pouze inspirována skutečnou událostí, což se sice dozvíme na konci filmu, ale možná je to dobré vědět už na začátku. Mia Kirshner ty flashbacky sice obstojně hraje, ale celkově to Hartnettovo opakovaně zadumané koukání na její nahrávky moc ovoce nenese a spád nepřináší. Herecky hvězdně obsazené, poctivě natočené, i když rozuzlení přichází nějak až moc nenadále na předchozí kvantum nevyřešených otázek a v té chvíli trochu postrádá šmrnc, ale (na jeho obranu) vzhledem k době, ve které se příběh odehrává, je to možná i samozřejmostí. Hilary Swank jako dámička z vyšší společnosti mě opět přesvědčila, že umí zahrát snad všechny typy ženských a svým výkonem, abych tak řekl, převýšila zbytek pole. Nuda se nekonala - ideální film na dlouhý zimní večer. ()

zigíš

Určitě vydařená detektivka. De Palmu je pořád zábavné sledovat a Black Dahlia patří mezi ta zábavná pokoukání (minimálně výpravou). Tentokrát bych si raději přečetl předlohu -dříve- protože mám takové tušení, že její převod na plátno se tak úplně nepovedl. Nevím čím to, jestli tempem, vedením herců ? Každopádně dostanu li se k ní někdy, svoje hodnocení ještě poupravím. ()

jefff

Film mě docela bavil, ale druhý den ráno už jsem sotva věděl o čem to vlastně bylo. Žádný hlubší dojem to na mě neudělalo. A to by kvalitní film asi měl. Bohužel Dahlia kvalitní zas tak není. Je to průměr průměrů. Kráťoulinká epizodka ve vašem filmovém životě na kterou rychle a právem zapomenete, jako já. ()

Styxos

Křišťálově čistá noir story, ve které se po čtvrté Brian De Palma vrhá do drsného světa gaunerů a detektivů, pro něž je dopadení pachatele noční můrou a stává se otázkou cti. Největší ozdobou filmu je překrásná Scarlett Johanson (nic proti, Hilary (tebe mám taky rád :-) Naprosto nechápu zdejší 65% hodnocení díky kterému se tento kousek neprávem ocitl v modré zóně, protože ten film si to nezaslouží. Na to je příliš dobrý. Dávám pět hvězdiček, protože zbožňuju gangsterské filmy a každý snímek z téhle oblasti je pro mě malým dárkem, obzvlášť v dnešní době, kdy se s gangsterskými filmy pytel zrovna netrhá. ps: jen škoda, že film není černobílý, to by bylo kouzlo filmu ještě větší... ()

HomeAlone

Celkove hodnotenie filmu je tu podla mna az moc podhodnotene . Nieje je to ziadny priemerny krimi triler , ale krimi na dost vysokej urovni , ktora fanusika zanru urcite potesi . Filmu nechyba slusna zapletka , zaujimave postavy , skvela spinava atmosfera doby a huste napetie . Je to triler ktoremu v mojich ociach nechyba nic a B.D.Palma si svoju pracu spravil na jednotku ()

Ironfood

Podobnost s L.A. Confidential není čistě náhodná, oba filmy jsou natočeny podle předlohy od stejného autora. Bohužel, Černá Dahlia nemá takové grády, působí poněkud utahaně a zároveň roztříštěně. Detektivní zápletka mi příliš nesedla, některé věci mi tu tak nějak neštymovaly, i když je možné, že to byl jen důsledek nepochopení z mé strany. Vizuální stránka je celkem fajn, ačkoli mi přijde, že ve starších filmech dokázal De Palma vykouzlit mnohem působivější scény. ()

Soweek

Mno, musím se přiznat,že mě tento film docela nudil, ale to bude nejspíš tím, že nejsem velký příznivec tohoto žánru. Přesto za herecké obsazení a za výborné monology, kdy hrdina promlouvá sám k sobě dávám 3,5 hvězdy. (fakt bych si přál aby se bodovací škála rozšířila na 1-10, poslední dobou si s pěti hvězdičkama nevystačim:-) ()

ZkuKol

Asi nejhorší film co De Palma natočil - dokonce horší než Femme Fatale! To Djkoma: film se odehrává naopak po 2. svět válce:-) sorry nemohl jsem si to odpustit. ()

sedm.1

Retro snímky mám docela rád,ale bohužel si nemohu pomoct,přijde mi že většinu těchto dobových filmů zachraňuje právě jen výprava a s ní spojená atmosféra.Vesměs se jedná o noir detektivky.Drsní vyšetřovatelé,zkorumpovaní kolegové,osudové femme fatale,zákeřní zloduchové,slabošský práskači atd,atd.Příběhy jsou pak obvykle postaveny na skutečných událostech(ovšem samozřejmně pozměněné pro filmařské potřeby) a čím drsnější mordy,tím lepší.Černá Dahlia vše toto splňuje do puntíku,jen se pere tak nějak sama se sebou.Základním motivem mělo být vyšetřování brutální vraždy začínající herečky,ovšem místo toho se vše okolo ní spíš jen točí,film má spousta odboček a jiných maličkých odklonů a odklonků a ikdyž závěr je pak na toto téma už jasně zaměřen,pointa už nemá tu správnou sílu a samotná pointa je dost nudná a nepřesvědčivá.Herecky jde o průměr,Hartnett se pro svou roli zrovna dvakrát nehodil,Eckhart ovšem charizmem disponuje,Scarlett Johansson to sluší,takže svou roli také naplňuje,zato Hilary Swank je tentokrát skutečně jen šedou myškou bez povšimnutí.Brian de Palma zkrátka podle mě nenatočil příliš dobrý film,je hodně roztříštěný,bezduchý a velmi často i dost nečitelný a nudný. ()

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

De Palmov thriller

De Palmov thriller

17.05.2005

Brian De Palma (na obr.) nakrúti 60-miliónový kriminálny thriller THE BLACK DAHLIA, kde Josh Hartnett a Aaron Eckhart stvárnia dvojicu policajtov čoraz viac posadnutých snahou odhaliť brutálneho… (více)

Střídá hvězdu s hvězdou

Střídá hvězdu s hvězdou

24.02.2005

Po té, co Hilary Swank zazářila pod režijním vedením legendárního Clinta Eastwooda, nálepky legenda se nevyhne ani u nově připravovaného filmu Briana De Palmy. Režisér nejen kultovní Zjizvené tváře… (více)