Americká kletba

• Velká Británie An American Haunting (více)

Film je založen na základě jediného zdokumentovaného případu v historii Spojených států, kdy duch způsobil smrt člověka. V letech 1818 – 1820 v Red River ve státě Tennessee byla rodina Bellů a zejména jejich nejmladší dcera vystavena teroru neznámého původu. Případ byl popsán ve více než dvaceti knihách a jeho stín se nad městem vznáší dodnes. Rodina Bellů se zoufale snažila najít racionální vysvětlení pro hrůzné události kterým čelila, ovšem zcela bez úspěchu. Teror postupně nabýval na intenzitě a duch začal dokonce komunikovat. Zanechal hrůzný vzkaz: jednoho dne budu zabíjet. Až v roce 1998 byl nalezen rukopis tehdejšího místního učitele a rodinného přítele Bellů, který vnáší do případu nová fakta. (oficiální text distributora)

cariada

No další z příběhu na téma Posedlá dáblem či Přichází satan. Jedna rodina v 19 století je prokletá a na jejich nejmladší dceři řádí duch ,který jí nádherně fackuje. No je to sice strašidelné ,ale to je asi všechno. Nikdy člověk nevidí v podstatě nic podstatného. Jen je duch prohání. Pak tatík nátáhne brka a duch odkráčí. ()

dubinak

Solomone už nic netoč. Ani jednou jsem s sebou necukla. Ani jednou jsem neměla pocit, že bych se měla bát. Atmosféra nulová. A osobně Rachel Hurd-Woodovou od srdce nesnáším. Takže i tento faktor je příčinou mého nízkého hodnocení. I když 58% není úplně málo, pro mě nebyla An American Haunting svým dějem přijatelná. Není to film na doporučení. ()

Fallen_One

Jeden z mála hororů co má vskutku libózní atmosféru a velmi solidní herecké výkony (Sutherland, Spacek a hlavně Rachel Hurd-Wood - z tý holky jednou něco bude). Paráda, už se nemůžu dočkat DVD, abych si to mohl pustit znovu a znovu :-) ()

destroy83

Velmi vydařená, atmosférou prosáklá, duchařina založená na pravdivých událostech na začátku 19. století ve Spojených státech. Snímek zobrazuje zdánlivě idylickou rodinu Bellů, kterou terorizuje bytost z jiného světa. Její řádění se nejvíce zaměřuje na nejmladší dceru Betsy a hlavu rodiny, kterou si vystřihl Donald Sutherland. V průběhu snímku řádění zlého ducha nabírá na intenzitě i brutálnosti a výsledné odhalení je dost nečekané. An American Hauting si drží po celou stopáž celkem hustou atmosféru, která ovšem v několika sekvencích ztrácí štávu. Dále počin disponuje dobře vystavěným příběhem, vynikajícími lekavými scénami, zejména útoky černého vlka a řádění ducha na nebohé Betsy. Filmu napomáhá i slušné herecké obsazení, efektní hudba a podařené pojetí dobovosti. Díky několika úpadkům jinak celkem parádní atmosféry musim s hodnocením dolů, takže u mě za čtyři hvězdy. ()

pufina

Kdyby film nebyl náhodou přiložen k filmovému časopisu, co jsem si kdysi koupila, tak by mě nenapadlo se na to podívat. "Duch" bloudí tam a zpátky.. bla bla bla.. nic se neděje, příjde fackování holčičky, co je půl metru nad zemí... bla bla bla.. Závěr mi přišel trochu nelogický, ale hlavně nudný a otřepaný. ()

Juto

Je to dobre natočený, dobre vyzerajúci film, ale medzi nepretržitým pocitom premyslenosti o jeho dobovej autenticite, film produkuje veľa kriku, plaču a krutosti, ale nie veľkú drámu. 4/10 ()

emo

Dúfal som, že okolité hodnotenia sú príliš kritické, ale musím im dať za pravdu. Na tento film som sa ohromne tešil. Skvelé herecké obsadenie, slušná réžia, hudba... A všetko vo filme aj bolo. Ale naviac tam bol nudný scenár s totálne stupídnym koncom. Kto vie aspoň čo-to o Bell Witch, vie že ten koniec je kravina... Ale slušne natočená a so skvelou atmosférou! ()

fars

Atmosferická podívaná se slušnou vizuální stránkou... jo, leda kdybych si pred samotnym shlednutim dal jointa. Tohle je spis atmosfericka nuda. Vypada to jako epizodni pribeh z verte neverte roztahnuty na hodinu a pul. A zadne bojim bojim se konat nebude, film nabizi jen jeden fackovaci prizrak, ktery kdyz se nahecuje tak septa lidem do ouska ze zemrou. Ma byt? Kazdy prece zemre, driv nebo pozdeji. Nevim co na tom filmu vsichni vidi... ()

Radiq

Celkem mrazivej horůrek, kterej dokáže upoutat. Připadalo mi, že Donald Sutherland poslední dobou hraje už jenom dlouhovlasé otce rodiny ve staré době. Nepochopil jsem, proč se někdy obraz najednou změnil na černobílo a pak zas zpátky (jako pochopil, ale bylo to tam zbytečný). Koukat na to sám mě ještě jakž takž bavilo, protože trocha hororového mrazení byla. Ale do kina bych na to nešel. ()

Aargh

Debilní scénář, přehrávající herci, mizivá atmosféra, místy vyloženě trapné situace a hlavně nebetyčná nuda. Jen 90 minut a přesto to bylo k nevydržení (na hodinky jsem od druhé poloviny koukal co pět minut). ()

Triple H

Bu, bu, bu. Miestami celkom fajn atmosféra, ale nič čo by som už sto krát nevidel. Páčila sa mi veľmi umiernená stopáž. ()

filmmovier

Tohle je pravda, skeptici... Další suprové hororové překvapení, které předčilo má očekávání. Film má výbornou atmosféru, která vtáhne do děje, kostýmy i příběh. V excelentním obsazením mi vadila pouze Sissy Spacek. Jsou tu parádní lekačky a strašidelné momenty, podtržené celkem velmi dobrou hudbou. Jen triky mohly být trochu filmovější, ale kdyby tenhle film v sobě neměl ani jeden vůbec by to nevadilo. Děsivé je to totiž parádně a já jsem byl nadšen. 80%. ()

cocrHeLL odpad!

Co to bylo? Prosím, když už duchařinu, tak aspoň ne až takhle debilně. Jde to udělat lépe a nepokoušet se nahradit atmosféru rádoby akčním pojetím, zmatenou všude kroužící kamerou, nesmyslným bouřením ohně v krbu, přeblikáváním barev na černobílou nebo negativ. Tvůrci to chtěli mít mnohem akčnější, než samotné téma Bell Witch nabízí a film se tak dostává na samotné bahenní dno bažin v Pantanal. ()

Sfinkter

Nadprůměrný horůrek zakládající se na skutečných událostech z první poloviny 19. století. Mladá dívka je pronásledována zlým duchem, který nepřišel odnikud zdaleka, ale je součástí rodiny více, než si dlouho dokáže kdokoliv uvědomit. ()

Mrkvič

Pro mě snad lepší než vymítač ďábla. Solomon umí natočit děsivou scénu, ze které běhá mráz po zádech. Že jde o "skutečný" příběh, může být divákovi jedno, stačí si jen užívat skličující a beznadějnou atmosféru. Horory založené na tajemnu a nejistotě by měly v divákovi probudit vlastní fantazii (ne jako pitomosti typu Saw a další vyvražďovačky). Americké kletbě se to daří na výbornou. Efekt umocňuje navíc prostředí přehnaně věřících křesťanů, které se v návalu skutečností bortí. ()

st.verka

To je tedy něco! Velice skvěle natočené, jak se ta hrůza stupňuje. Je to umocněné tím, že se to odehrává v šeru, nebo ve tmě. Velmi sugestivní. Ten děs a bezmoc těch lidí byly tak skutečné, až přímo nakažlivé. Ten duch si je opravdu vychutnával. Při sledování doporučuji rozsvítit. ()

Avathar

„BOH NÁS OPUSTIL.“ Achjo. A ja som sa tak chcel báť! Bohužiaľ, tento fraškoidný blábol je viac smiešny ako desivý. Solomon je neskutočný patlal. Príbeh nie je nič extra originálne, ale atmosféra miestami vydarená – sychravé jesenné lesy 19. storočia, malý domček, všade hmla. Rovnako pointu by som úplne nezatracoval. Bohužiaľ to celé padá na režisérovej neschopnosti funkčne rozohrať príbeh. Solomon možno vie vykúzliť zaujímavý výtvarný záber, či efekt a podfarbiť to príjemne mystery hudbou, ale katastrofálne zlyháva v dynamike, gradácii a napätí. Scény sú na seba nahádzané ako špinavé trenky, snáď tisíckrát sa rozbehne nejaká dramatická scéna, ktorá skončí tým, že postava otvorí oči a povie si: „Ou, tak to bol ale sen!“ Herci mizerní. Hoci sú tu esá ako Sutherland či Spacek, film vôbec neťahajú. Furt len blbo čumia a pôsobia akoby ani poriadne nevedeli, čo majú robiť, ako sa tváriť apod. Fascinovala ma režisérova neschopnosť vdýchnuť postavám život a emócie. Všetci strúhajú kamenný pokerface a to aj vtedy keď najmladšia členka rodiny levituje vo vzduchu, poltergeist jej uštedruje facky a dvere sa samé od seba zatvárajú. Obzvlášť jedna scéna je mimoriadne vypečená... Alebo keď vidíme ako postavu očividne ovláda duch, vykrúca jej končatiny a trieska ňou o zem, budeme len tak sedieť v kreslách, zadumane si podopierať hlavy, poprípade nudne obrátime očami a nasadíme výraz: „To už došli sušienky?!“ Fakt, išiel som do kolien. Dialógy otrasné, správanie postáv na hranici debility („racionálne“ argumenty pána učiteľa, to jako vážne?). Strih zmätený, silné WTF momenty, chaos, neschopnosť poriadne vykresliť vzťahy medzi postavami, neschopnosť vytvoriť napätie. Len tisíckrát videné ľakačky, vizuál opajcnutý zo SLEEPY HOLLOW a hudba od Elfmana. Fail jak hrom. 20% za to, že Solomon sa pochlapil a prekonal svoj opus DUNGEONS & DRAGONS (hoci, to zas také ťažké nebolo), za dobovú atmosféru a za Rachel Hurd-Wood, ktorej jedinej som to ako-tak veril. ()

Underworld of the Dead?

Underworld of the Dead?

12.04.2007

Dopřejte neschopnému, ale zato nadšenému tvůrci ždibec úspěchu a zavalí vás tunami dalších pozlacených výkalů. Určitě je znáte velí jim Paul W.S. Anderson. Dalším do party je Courtney Solomon, který… (více)