Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Marsik

NOVA CINEMA HD - Já vám nevím...film má přes 2 a půl hodiny a i přes to, že jsem se nemusel zabývat čtením titulků, mě film moc neoslovil. Je zde velká spousta extrémně dlouhých nudných pasáží, poté sice přijde na scénu opět Zodiac a vám se na okamžik zrychlý tep, ale pak se vrátíte opět k tomu rutinnímu sledování zdlouhavých rozhovorů mezi vyšetřovali. Chápu, že je to true-story, takže se spíše dávala váha na reálné vykreslení, než na atraktivnost, ale zase si říkám, že když má film na starosti takový velikán, jako je David Fincher, měl by umět podchytit obě složky. Na mě to zkrátka nefungovalo. 69% ()

spaceboyCZ

K dokonalosti tomuto filmu chybi az prilisna vykonstruovanost hlavne ze zacatku druhe poloviny. V podstate lze film rozdelit do ctyrech casti, kdy ta prvni je naprosto uzasna, az neuveritelnym sesupem dostavame jako na zlatem podnose napinave deni, pak prichazi chvile, kdy nas nuti film premyslet, nasleduje ale bohuzel pomerne dlouha a nudna pasaz, a to vse korunuje zrychleny konec, kdy jakoby Fincher uz jednoduse nechtel divaky unudit se k smrti, a tak nam predlozil jakes takes reseni...davam 70% ()

ledzepfan

Budu velkorysý a dám čtyři hvězdy protože Fincher dokázal natočit napínavý a chytlavý film i z takhle divné zápletky o Zodiacovi...Zodiac není"démonický zabiják"se třiceti"sežranými"zářezy na pažbě-není to zrovna divácky atraktivní zabiják-jeho jediným trumfem je fakt, že dokázal zamotat šišky spoustě lidí..Ve filmu se moc přímé akce neodehrává-spíše se mluví a hledá a hledá, jména padají v ratatatempu a i když divák vlastně ví, že to nikam moc nepovede-stejně je vtažen do života lidí, kteří se na dlouhá léta utopí v řešení zapeklité hádanky o nevýrazném vrahovi, který na sebe uměl strhnout pozornost................=Řemeslná frajeřinka-nevýrazná, trochu zbytečná ale fungující=75% ()

faana21

Na můj vkus příliš roztříštěné, ukecané až běda, podprůměrného napětí, bez gradace, bez šmrncu. Škoda. ()

bublajsa

Čtyři a 1/2. Film mě dostal jako celek. Příjemný role a herecký výkony, stejně jako průběh, konec a autenticita. Někomu se může zdát zbytečně dlouhej a utahanej, pro mě to ale byla smršť fakt, informací a emocí. Ani chvíli jsem se nenudila, děj samotnej mě dokonale vtáhl a Roberta Downey Jr.(!) jsem si řádně užila. Postava Zodiaca fascinuje dodnes. ()

nigga

Tak, po druhém shlédnutí musím konstatovat, že Zodiac je třetí nejlepší film perfekcionisty Davida Finchera a taky podle mě jeden z nejlepších filmů tohoto roku, pěkně vyzrál, jako ostatně téměř všechny jeho předchozí filmy. Do detailu (jak obrazově, tak scénáristicky) promyšlené, ta kadence všemožných informací, datumů (ještěže to skáče pouze dopředu), postav a jmen je smrticí, naštěstí to dává smysl (aby taky ne, když je to podle skutečné události, a Fincher opravdu nenechal nic náhodě, je to dost přesný), takže když nenamáhá mozkovnu (hlavně soustředěnost), aby se v tom člověk neztratil, tak tam opět nenásilně vloží humorné scény, dost syrové scény, když Zodiac vraždil (scéna u jezera je vážně mrazivá) atd. kamera je úžasná, skvěle vyhlazená(už v Collateralu byly Viper FilmStream kamery super), atmosféra 60., 70. let funguje absolutně dokonale, herci hrají přirozeně, ta beznaděj a frustrace je z nich dost cítit, no, opravdu nevím, co bych vytkl, prostě čistá filmařina. Tady je jen vidět, jak je většina kriminálních filmů a seriálů zidealizovaná, čímž samozřejmě neznamená, že jsou špatné, ale skutečná vyšetřovací práce, hlavně bez moderních zařízení, vypadala asi takto. 100% ()

ladko

Po vizuálnej stránke je Zodiac dokonalý. Je vidieť, že Fincher si dal záležať na každom detaile, na každej maličkosti. Zodiaca som si dlho odkladal - strašilo ma najmä tých 160 minút - ale teraz už viem, že som ho odkladať nemal. Film ma nenudil, do príbehu som sa ponáral čím ďalej tým viac a posledná trištvrť hodina ma totálne pohltila. Pri scéne v pivnici(sklepe) som nedýchal a srdce som mal až v krku. Ale všetky vraždy, scéna na diaľnici(!), telefonáty boli vynikajúce. Niekto môže namietať proti dĺžke filmu, množstvu dialógov, ale myslím si, že všetko malo v príbehu miesto a ja by som ho určite neskracoval. Koniec bol presne podľa môjho gusta. To, že Zodiac nebol ani medzi nominovanými na Oscara, je nepochopiteľné. ()

baribal

Fincherova preciznost a puntičkaření k samotnému Zodiacovi musí patřit. Stylem možná trochu návrat k legendárnímu filmu Sedm, ale tentokrát ve více sociálním kabátě. Pokud jde o můj vkus, tak se mi tahle do extrému přehnaná detailnost moc líbí. ()

Krissty

Hodně zajímavá a tajemná kriminálka, která je úplně jiná než všechny ostatní - a to je asi ono, co mě zaujalo nejvíc. Příběh je fantastický a Davidu Fincherovi se ho podařilo natočit ještě fantastičtěji! Herecké obsazení je vynikající, především tedy Jake Gyllenhaal mě mile překvapil, ale i Mark Ruffalo a Robert Downey Jr. byli úžasní.. Mimochodem i skvělá kamera, té jsem se nemohla nabažit.. Atmosféra je temná a přesně pasuje k případu Zodiaca.. David Fincher mi zkrátka potvrdil, že do mé TOPky patří.. ()

JimWayne

Precízne natočený, napísaný a zahraný film, ktorý má všetko presne zorganizované. Réžia, pozeral som s otvorenými ústami a nechápal som. Prekrásne dlhé zábery ,ktoré striedaly tie kratšie. Scenár, aj na svoju dĺžku mi film pripadal kratší minimálne o tridsať minút, skvele napísané. Herecké obsadenie výborné, zaujal ma výkon Ruffala. Čerešničkou na torte bola asi prvá hodina pri ktorej som v podstate nedýchal.100% ()

Krt.Ek

A jestlipak víte (pouhá řečnická; jak byste to taky mohli vědět?), že v době, kdy mě ještě fascinovala tematika sériových vrahů, kdy jsem takříkajíc hltal vše, co s tímto tématem souviselo, jsem Zodiaca dokonce považoval za nejlepší Fincherův film? Krom toho, že příběh, jež film prostředkuje vychází ze skutečných události, tudíž se nejvíc přibližuje reálnému zlu tam někdo venku (a konkurovat mu v tom může jedině seriál MINDHUNTER), mě provokovalo asi hlavně ono tajemství, které se dodneška vznáší nad Zodiacovou nevyjasněnou identitou, neuzavřenost tohoto děsivého případu. Dnes už mám mezi Fincherovými filmy jiné favority, to však nic nemění na obdivu, který k tomuto dílu chovám – kupř. kdyby se hlasovalo o nejlepší true crime, zřejmě bych byl nucen dát hlas tomuhle filmu, a to navzdory tomu, že - a to jsem zjistil až poté, co jsem si tenhle film zopakoval - vlastně prvořadě není o pátraní po Zodiacovi (jehož negativní výsledek musí být divákovi – zvláště tomu americkému – dobře znám), ale je studií nezdravé fascinace (chce se říci: posedlosti) zlem, jehož průvodním jevem jsou pravidelně – tehdy když vaše tvrdá práce nenese plody – se navracející frustrace (pro to se nedivím těm, pro které je tento film nezdolatelným; divák je de facto nucen dvě a půl hodiny sledovat muže, kteří selhávají, respektive narážejí na „důkazní“ limity). Všimněte si, že v centru pozornosti nestojí Zodiacovy vraždy, odlišování, které zločiny můžeme připsat Zodiacovi a které už ne, ale trojice „vyšetřovatelů“ (skutečným detektivem je pouze jeden z nich, Dave Toschi, kterého hraje Marc Ruffalo) a jejich transformace pod tíhou vlekoucího se (nerozřešitelného) případu. Na příkladu Gyleenhalova Roberta Graysmithe se zkrátka ukazuje, jak může vypadat člověk, který dlouho „hledí do propasti“. Mnozí v komentářích srovnáváte Zodiaca s Všemi prezidentovými muži A. J. Pakuly (což je srovnání, které jistě sedí; oba filmy jsou excelentní procedurální thrillery), já ale vidím i další podobnost, tím, že se biograf (Robert Graysmith) stává „biografovaným“, tím, že vyhřezávají – a to víc než Zodiacovy – jeho pohnutky a obsese, mně tenhle film připomněl o dva roky staršího Capote(ho). ()

pan.Kaplan

85% David Fincher se pustil do odvážného počinu, když zfilmoval policejní případ, který nikdy nebyl uzavřen (a nejspíš ani nebude). Protože je ale David Fincher mistr dramatu, vzniknul pozoruhodný film. Zodiac má temnou atmosféru, postavy plné posedlosti. Ve filmu je několik scén, kdy jsem si hrůzou skoro trhal chlupy v nose. Hlavně na konci, návštěva bývalého promítače - scéna, kdy se vlastně nic dramatického neděje, ale v tu chvíli jsem skoro nedýchal. Potom má film úžasnou kameru (Harris Savides už mockrát dokázal, že s kamerou pracovat umí). Bohužel má ale Zodiac také menší problémy. Vlastně za zmínku stojí dvě - tou první je stopáž. Jsem přesvědčený o tom, že dvě a půl hodiny je na takovouhle látku hodně moc. Po cca hodině jsem měl pocit, že film ztratil výborné tempo ze začátku a tohle tempo nabral někdy 45 minut před koncem. Ta druhá výtka (a možná to souvisí s tou první) je děsná užvaněnost. Hlavně v první třetině filmu (porady redakce) se mi zdálo, že to natahujou zbytečně. ()

SaNcHeZ_cz

Další Fincherova okamžitá klasika. Příběh brutálního sériového vraha jenž nebyl nikdy přesně objasněn Fincher pojal jako jemu typicky temný, depresivní a surově podaný thriller. V tomto honu na vraha nejen vyniká jeho režijní umění, ale také bravurné herecké výkony které i přes poměrně dlouhou stopáž baví celé dvě a půl hodiny. Už jen za způsob budování atmosféry si tento snímek zaslouží plné hodnocení. ()

Bakllazaan

Přestože je to chvílema až moc propletený příběh a v knize se určitě vyjímá líp, je to brilantní filmový flák, kterých jsou ve filmovém světě tak dva, tři(imho). 90% ()

Wysch

Dvě rychlé věci, které jsem k Zodiacovi chtěl říct dřív, než je zapomenu: Za prvé: Fincher je neskutečný perfekcionalista a hlavně není žádný rutinér. Snímek je plný obrazů, které by rutinér natočil jinak. Příklad: Děje-li se dialog, nestříhá se mezi protagonisty VŽDY podle toho, který mluví. Málo režisérů umí skutečně natočit dvě a půl hodiny dlouhý film plný dialogů (Zodiac je pouze o dialozích, málokdy objevíš scénu, kdy je herec sám po celou dobu; a dialog je natočen vždy tak, aby podával informace a zároveň umožňoval divákovi si informace přebrat po svém - proto diváka mnohem dříve než sympatickýho Gyllenhaala napadne, že Zodiac jsou ve skutečnosti dva, byť je brzy přesvědčen o opaku [za což díky ale scénáři], což všechno ve výsledku přináší hlavně otevřený sandboxový svět a ne uzavřenou krychli; jistými prvky se tak Fincher blíží Nolanovi, ale jen jistými, protože oba dva režiséři jsou jiná liga - Fincher hraje s divákem fotbal, Nolan hokej). Při sledování jsem si hned v úvodu vybavil scénu z filmu Smrt čeká všude, kdy hlavní charakter běží ulicí a v prostřihu s ním naprosto nelogicky sledujeme řezníka, jak tahá prase (nebo krávu nebo co to bylo). Řezník zde neměl žádnou úlohu. Kdežto v úvodu filmu sledujeme v prostřizích pošťáka, kterej veze poštu, a nám je tak hned od začátku jasný, jakou formou bude probíhat kontakt vraha s divákem, potažmo ostatními postavami. Fincher se zároveň ve svým perfekcionalismu brání jakýkoliv možnosti interpretace vlastních idejí - film tak nemá působit jako detektivka o tom, kdo je vrahem a kdo má být potrestán, protože Fincher ti nechce sdělit svůj názor. On ti jen postupně odhaluje všechny indicie a i když je představen potenciální hlavní podezřelý, předloha nepředloha ti nepodá jasný důkaz o tom, že ten a ten je skutečným Zodiacem. A za druhé: Fincher je úžasný v tom, jak málo mě jeho filmy nebaví, a přitom si nedokážu představit, že si jeho film pustím podruhé. Není žádným náročným režisérem vyžadujícím náročného diváka, ale množství informací a emocí podá tak, že je všechny vstřebáš najednou, a film pro tebe závěrečnými titulky skutečně skončí. Fincher se nevyplatí navštěvovat v kině a zároveň kupovat DVD, protože prostě a jednoduše druhou projekci budeš mít pouze náhodně a pouze za pár let. A ten, kdo se chce dívat na Finchera dvakrát do roka, je prostě sado-masochista, kterej se rád dvakrát do roka týrá hutnou atmosférou, která je živá; dávkou emocí a hlavně postupným tokem informací, které utvářejí tvůj názor. Jakmile jednou pochopíš jeho sandboxovej svět, už nemáš potřebu ho navštívit. A v tom je jediná výtka, kterou proti Fincherovi dycky mám. Je prostě až tak moc dobrej, že napodruhé nepobaví. Nezmění se. A obávám se, že točit filmy takhle znamená riziko, že se za chvíli začne moc opakovat. Opakovat tak moc, až to pozná víc lidí. Fincher nemá vizi, oproti Nolanovi, Fincher má jen řemeslo a umění. A to je škoda. Protože Fincher kurevsky baví. [DVD: Director's Cut:] to druhý dývko je dle mýho celkem zbytečný, ale budiž. () (méně) (více)

Z0oMb3E

Holywood miluje silné osobnosti a námety. A čo už môže byť silnejší námet, ako skutočný príbeh o masovom vrahovi, ktorý sa do oči vysmieval polícii? David Fincher je jedným z pár režisérov, ktorým sa podarí čoho sa dotknú. Námetu sa chytil a zvládol ho. Narazil však na jeden problém, a to množstvo detailov a faktov, ktoré chcel podchytiť a zakomponovať do filmu. Táto skutočnosť sa odrazila v siahodlhej stopáži, ktorá ku koncu otupila a znemožnila si spojiť každé detaily dokopy. Do filmu som však šiel z vedomím, že je to krimi a to je žáner, ktorý vôbec nemusím. Na moje počudovanie ma však príbeh zaujal a vtiahol do deja. Priemerný snímok, pri ktorom musí divákov zmysel pre detail pracovať na plné obrátky. Preto sa tu nenachádza veľa vedľajších dejových línií, alebo sú absolútne nepodstatné. Jedna hviezda navyše samozrejme za dramatizáciu skutočnosti. ()

Greg

“The last time I saw this face was July 4th, 1969. I am very sure that's the man who shot me.“ Zodiac je teprve druhý film od režiséra Davida Finchera, který jsem viděl. Ale teprve tady jsem poznal, jak skvěle umí budovat ve filmu napětí a nejistotu, jak celý film dopadne (u The Social Network to stejně ani moc nešlo). I když se divák myslí, že ví, jak to celé bylo, Fincher vše skvěle otočí, takže divák neví opět nic. Velmi dobře se mu ale muselo režírovat, když měl k ruce tak skvělé herce z trojlístku Gyllenhaal – Downey Jr. – Ruffalo. Všichni tři předvádí skvělý a hlavně velmi uvěřitelný (asi je to i tím, že je to film podle skutečné události) výkon. Na filmu mě trochu vadila hudba (a na té mi u filmu hodně záleží) a kvůli poměrně dlouhé stopáži pak děj občas padá do monotónnosti (ale jen na opravdu malé chvíle). Na závěr bych čekal od Finchera možná trochu více vygradované finále. Ale pozor, konec filmu je velmi dobrý, akorát jsem čekal něco více překvapivého. Jinak ale výborná detektivka se skvěle vybudovanou ponurou atmosférou a výbornými hereckými výkony. Rozhodně stojí za podívání. ()

Tayen

Co se ze začátku tváří jako typický krvák s psychopatickým lidským monstrem vybíjejícím lidi na osamělých místech , se mění v psychologické drama s dobře prokrelenými postavami, jejichž osobní životy poznamenává posedlost po dopadení Zodiaca. Samotná zápletka o Zodiacovi se dostává na vedlejší kolej a zbytek filmu se toho moc neděje. Ale ono se děje. A přes zdlouhavou skoro tříhodinovou stopáž se dostáváme ze 70.let do doby třetího tisíciletí, kdy se konečně povedlo Zodiaca odhalit, ač hlavní protagonisté jsou již mimo provoz. Film je neskutečně dlouhý a to, co dřží naší pozornost ve střehu je očávání zlomu, který přichází velmi pozvolna, přesto propletenec se uvolňue a my se dostáváme ke konci. Těžko něco kritizovat za přílišnou rozvleklost, když se to snaží, co nejvíc přilbížit faktům v průběhu skoro čtyřiceti let. Zodiac je povedený film, ale určitě ne pro masy lidí bažících po akci, jako spíše pro fajnšmekry, kteří už tolik nehledí na krev odkápávající z ostří ale upoutají je vedlejší produkty jako je nesmělý karikaturista, který se změní v muže posedlého po odhalení Zodiaca nebo cynismus jeho kolegy. Koukat na tenhle film chce trpělivost, mozek a polštář pod zadek. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině