Biyeolhan geori

비열한 거리

A Dirty Carnival

Drama / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2006, 141 min

Asi spíše zklamání.. Čekal jsem něco na styl jako je Ajjeossi či Dalkomhan Insaeng a ono je to spíše Gangsterské dráma téměř bez akce, jelikož hlavní hrdina se prát moc neuměl,i přesto jsem se nenudil,poněvadž film má poutavý příběh a slušné dialogy, ale kdo vyhledává akci jako já, klidně by to mohl vynechat.(27.5.2013)

Je to perfektná juhokórejská gangsterská dráma. Má skvelý príbeh o menšom gangsterovi, ktorý síce má na starosť niekoľkých podriadených, no od svojho šéfa je zanedbávaný a tak má finančné problémy, ale keď pomôže veľmi vplyvnému mafiánovi s odstránením prokurátora, pomôže mu dostať sa až na vrchol a tak sa mu začne dariť skvelo v práci a aj v osobnom živote, ale všetko dobré sa raz skončí a jedno zlé rozhodnutie ho dostane do nečakaných a ťažkých problémov. Spracovanie je vynikajúce, film si ma získal už od prvého záberu a aj napriek tomu, že dej plynie spočiatku pomerne pomaly, čo ale nie je nič prekvapivé, postup v rebríčku mafie nemôže byť rýchly, je to celý čas výborné a hlavný hrdina robí samú špinavú robotu, ale v druhej polovici sa to už zmení, špinavú robotu za neho robia ostatní a on si žije dobre, ale v poslednej tretine sa už dej posunie úplne iným smerom, hlavnému hrdinovi už ide o všetko a film získa skvelú dynamiku. Ale je úplne jedno, v akej fáze sa práve film odohráva, celý scenár je prvotriedny, tu nemám absolútne čo vytknúť. Veľmi spokojný som aj s akciou, opäť je tu niekoľko klasických kórejských gangsterských súbojov, takže desiatky protivníkov vo veľkej hromadnej bitke, ale tu to rozhodne patrí medzi to lepšie, sú dobre natočené a správne drsné, často sa používajú nože a basebalky, ale najväčšiu pochvalu si aj tak zaslúži perfektná pešia naháňačka s policajtmi v kníhkupectve alebo skvelá situácia na diskotéke s perfektným výberom hudby. Herecké obsadenie je výborné, charizmstický Jo In-seong v hlavnej úlohe, Jin Goo ako jeho hlavný podriadený, príjemná Lee Bo-Young a plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú špičkové, tu nemám čo kritizovať. Vynikajúci film, A Dirty carnival je jeden z najlepších juhokórejských filmov a zároveň najlepší mafiánsky film, aký som kedy videl. 88%(13.4.2012)

Já to říkám pořád - krutá rasa! To taliánští mafiáni se někde v kuchyni za bublání boloňské omáčky hezky čistě odstřelí, nebo si elegantně proříznou hrdla na veřejném záchodku, my se tady, pěkně prosím, fackujeme a v Koreji se jednoduše umlátí klackama, nejlépe v bahně, jak vánoční kapři... Tolik na úvod, jinak bych snímku dala pracovní název "I mistr gangster se někdy utne", ale vlastně by se tak mohl jmenovat každý takto žánrově vyhraněný film, neboť gangsterská curriculum vitae se velmi nápadně podobají, jen relax po práci se mění podle nátury té které země. Tak v Koreji například si po namáhavé vyvražďovačce jdou odfrknout do karaoke klubu, kde procítěným zpěvem uleví své černé duši, nebo polonazí, s tangama na hlavě, vypustí páru při tanci. Také zde mají mnohem skromnější cíle, pochopila jsem, že nejvyšší metou členů místních gangů je najít si bydlení, chudáci... Ale teď vážně - přes mé veškeré zlehčování výše jsem se nenudila ani minutu přesto, že průřezy jepičím životem mafiána jsou v podstatě neměnné, liší se jen priority, míry zrady a hloubky výčitek - "Jaké to je, bodnout? Je to na hovno"... "Dirty Carnival" nabízí to nejlepší z žánru a k bezchybné zvukové složce přihazuje skvělý mix hudby podle situací, časem poznáte i s přivřenými víčky, že v romantických pasážích (nejslabšímu článku filmu, mimochodem) zní jímavé smyčce, při obchodních jednáních veselá skočná, při akci rejdovák, ve vážných momentech vznosný waltz a v uvolněných chvílích francouzský akordeon - a všechno to dohromady úžasně ladí! A to nemluvím o originální zápletce, přesné kameře bez příkras a poctivých hereckých výkonech, z nichž nejvíc zaujal korejský Tom Hardy - Jin Ku. A ani můj smysl pro zadostiučinění nepřišel zkrátka, protože ten, co přežil, do smrti smrťoucí veselej nebude, jak praví klasik ...:-)(9.3.2013)

• verbal

Je to jako když stojíte v zoo před klecí plné roztomilých opiček. Něco hezkého si o nich předem přečtete, na základě toho si jednu z nich oblíbíte a se zájmem ji začínáte pozorovat. Potom však nějaký debil bouchne před klecí petardu a opičky se během okamžiku s vřeštěním mezi sebou promísí, začnou se chovat jako idioti a vy v tom maglajzu marně přemýšlíte, která to vlastně měla byla ta vaše oblíbená. "Drsné" války jihokorejských gangů o moč, kdy nejbrutálnější z brutálních hledí jen na to, aby náhodou, proboha!, někoho nezabili a pauzy mezi bitkami si vyplňují ryze "chlapskými" jízdami v podobě karaoke párty ve slipech, to je opravdu skoro to nejsyrovější, co jsem v životě viděl. Tedy hned po dokumentu o pářících rituálech kočkodanů na National Geographic. A srovnávat tuto ťamanskou sračku se Scorsesem zní jako prohlášení nezletilého gaye, že Hery Potrat je úplně skoro jako Barbar Conan.(29.6.2011)

Scénář: Ha Yu .. Ano, fikce bude pořád jen fikcí. Moderní korejská gangsterka, jež možná nezachutná všem staromilcům, kteří vyznávají drsnou školu hollywoodské nové vlny, ale pod typickým východník kabátkem (kdy se na každém setkání zpívá karaoke apod.) se skrývá velice ryzí příběh, který si od velikánu žánru bere opravdu hodně. Drsný, podrazácký a nečistý je i tento příběh, to se nebojte. Úpadek gangsterského řemesla, dostal Byung-du do nezáviděnihodné situace, pročež vsadil všechno na jednu kartu a po dlouhém strádání na dně se vydal ke strmému vzestupu. O úpadku svědčí i paralelní linka, kde sledujeme nezájem producenta o další gangsterský scénář mladého tvůrce, který se pro inspiraci vydá na ulici a sbírá příběhy, aby byl jeho příběh co nejrealističtější. Pro oba, gangstera i režiséra, se toto spojení stane osudovým. Scénárista a režisér Ha Yu vytvořil poutavý film s perfektním technickým provedením, důrazem na ruční bitky (které má evidentně v oblibě, stačí vzpomenout na Maljukgeori janhoksa), bezskrupulní jednání a pozvolně gradované vyprávění. 85%.(14.10.2007)