Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)
Trailer

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

HappyDeath

Taková ta klasika, co si budeme povídat. Ale jak sem viděl jak tu starou rašpli 3x za sebou složila na kolena a pak ji nechala a ona zas po ní šla, tak z toho sem rostl nehorázně....Asi je to dost příznačné pro horory té doby, ale pro mě top bylo téměř nepřekousnutelné :-) Ale výběr té herečky jakožto Jasonovi matky byl opravdu fenomenální. Ta tomu dala opravdu grády. ---72%--- ()

foundation

A sme doma. Presne o tomto stále hovorím. Friday the 13th a fenomén, ktorý okolo tejto série vznikol je pre mňa nepochopiteľný pretože sa jedná o úplne klasickú B-rated vyvraždovačku, ktorá ale, narozdiel od jej priamych konkurentov v podobe Halloweenu, Nočnej Mory a mnohých ďalších, nudí ako hrom od začiatku do konca, nedarí sa jej ponúknuť nič zaujímavé, a čo je najhoršie je nechcene komická takým spôsobom že nemôže na plno zapadnúť ani len do tej triedy ,,serióznych,, slasherov. Film sám seba neberie ani len trochu ako nadsádzku a potom sa pomaly každou druhou scénou ničí. Všeobecné hodnotenie je tentokrát na mieste s tým rozdielom že pre mňa to je ešte o 10-20 percent menej. (niekde okolo 45 tich). 2 hviezdy. Veľká slabota. ()

towstit

Nerozumiem. Kultovy film ktory odstartoval zaner slasher, ktory ma kvazi ikonicku postavu "jasona v hokejovej maske" vo filme niet. Je tam len spomenuty, ale jeho postavu a masku nevidime ani raz. A to ma cele zaraza. Minus je hlavne kvoli zaveru, kde hlavna hrdinka 3 x premohla vrahynu a za kazdym utiekla a az na 4ty krat sa rozhodla ze ju vlastne zabije. ()

Professor Zoom

Vážne som nevedel, koľko * tomu dám pretože sa jedná pre mňa o celkovo nemastný, neslaný kúsok. Ale čo,.... zas tak zlé to nebolo.... 50%-3* ()

Vabr

Zaprvé, divím se, že na to, že to je taková klasika, navíc první díl tak slavné série, to má od lidí jen 61%. Každopádně mě to dost hodně nudilo, až skoro hrozně. Bohužel je celý díl i dost repetetivní - nudnej děj, kill, kterej ale nikdo nezjistí, a takhle to jede furt až do posledních 15 minut, kdy to začne připadat postavám divné a najde se první tělo. To je zároveň kámen úrazu, protože celou stopáž nikdo neví, že někdo zemřel nebo je alespoň podezřele dlouho pryč. Killy nějak ušly. Dá se to ale chápat, když to je první díl. To tak beru. Nebudu psát, kdo je vrah, i když si myslím, že to je všeobecně známý fakt, ale poprvé se celý objevil na scéně strašlivě pozdě. A tím pádem ten zvrat, který chtěli celou dobu nastolit působí tak pětkrát míň. Moc proto nezasáhne a to je strašná škoda, protože je rozhodně zajímavý a originální. Konečná naháněčka byla nudná a celkem nereálná. Střetnou se, hl. postava utíká, skrývá se, střetnou se, chvílí zápasí, a tohle asi ještě tak čtyřikrát nebo pětkrát. Osobně mi přijde o dost lepší Halloween, který je navíc o dva roky starší a je v něm překvapivě o dost podařenější atmosféra, vrah, postavy zvraty i killy. Nechápu, že je tohle o tolik horší. Zatím to vypadá, že Pátek třináctého zařadím mezi nejhorší klasiky. Vyhodnocení: Na Pátek třináctého jsem se tak dlouho nechtěl podívat, protože jsem si myslel, že se jedná o blbost se sračkoidními killy, ne o ukrutnou nudu ()

FeroFabus

Dnes už tento kdysi slavný horor vzbudí občas spíše shovívaý úsměv. 3* za nostalgii, když jsme to hltali v osmdesátkách na VHS v nějaké šesté kopii se "skvělým" rychlodabingem. ()

Sosak

Zklamání jako to pověstné prase. Celou dobu jsem čekal na toho maniaka Jasona s hokejovou maskou a ona tam celou dobu vraždí jeho postarší mamina v nějakym svetru...co to má být??? Navíc je to typická vyvražďovačka a nic jinýho, takže celkem nuda, suchost, nezábava. ()

jay.lee

Věděli jste, že tu utonul mladý chlapec? Nebyl moc zdatný plavec. Dozor na něj nedával pozor. Měli se na něj dívat každou chvíli. Víte, byl to můj syn. Jmenoval se JASON! Chudák Mrs.Vorhees, kvůli synovi úplně ztratila hlavu... ŽEBŘÍČEK: PART 3, PART 2, REMAKE 2009, POSLEDNÍ KAPITOLA, NOVÁ KREV, PART 1, JASON ŽIJE, FREDDY VS JASON, JASON X, NOVÝ ZAČÁTEK, JASON NA MANHATTANU, JASON JDE DO PEKLA ()

vlado90

Tento kultovní americký horor o vraždách v prelkiatom letnom tábore Crystal Lake začal nie velmi sľubne prvý Cunninghamov diel z roku 1980 je pomerne nudný a až na konci to dostane grády ale napriek tomu že sa my celé séria páči tak ju doporucujem pozriet celu.Tento diel je zrejmä najslabší. ()

Valentin

První Jason mě nijak nezaujal, ani nebavil. Navíc vrahem tu ještě není známý zabiják s mačetou. Podle mě je dvojka daleko lepší. ()

vincchuppo

Klasika vyvražďovacího horroru. Jason, Chrystal Lake. Maso! Tento film vedl postupně k mnoha dnes již zaběhlým proměnným. Zavedení starých hokejových masek se stalo módní záležitostí. Podobně to platí o ostrých předmětech s delší čepelí. A také všeobecné povědomí o zabijáckých wydlácích se od té doby dost rozšířilo. ()

lakart

Takové typy hororů jsou běžné v poslední dekádě, ale tady se na to musím podívat jinýma očima, protože v 80. letech tomu tak nebylo. Tento filmařský počin se zapsal do historie a započal sérii vyvražďovaček teenagerů v děsivém prostředí. Jako první pokus, vlastně druhý, když počítáme slavný Hallooween, se film dle mého názoru velmi povedl. Scénář je uvěřitelný, herci nepůsobí trapně a zápletka mě v závěru vcelku překvapila. Tento film mě hlavně přesvědčuje o tom, že téma a myšlenka byly vyčerpány. Halloween a Pátek třináctého započaly hororový žánr, který měl skončit prvními díly a neměl být více napodobován nebo restartován. Jsem spokojen, ale další díly mě asi minou. 75% ()

haWranka

Povinnosti vidět tuhle "klasiku" mám za sebou. A rozhodně ne nikdy více před sebou. Děsivého nebo aspoň lekavého na tom nebylo nic, spíš jsem se celou dobu divila tomu iracionálnímu chování všech postav. ()

GTS_PUNK

Partia mladých ľudí sa rozhodne zamestnať v letnom tábore Crystal Lake, kde pred mnohými rokmi došlo k tragickým udalostiam. Nimi, ako sa však zdá, sa príliš veľa ľudí nezaoberá. Mladíci v tábore o nich pravdepodobne ani nevedia a tak plánujú, čo budú robiť. V noci piatka trinásteho sa ale za splnu Mesiaca spustí obrovská búrka, ktorá preruší dodávku elektriny. A rovnako rýchlo ako elektrina začnú miznúť aj mladí obyvatelia tábora. Nakoniec z pomedzi nich prežije len jedna, aby sa dozvedela desivú pravdu. Tak nejak by sa v stručnosti dal zhrnúť dej tohto filmu. V takomto podaní možno znie relatívne lákavo a možno by sa pozdával aj tvorcom, ale to, čo v skutočnosti vytvorili, má od filmovej dokonalosti, či dokonca len priemernosti, veľmi ďaleko. Dovolil by som si ho nazvať prototypom nielen zlého hororu, ale filmu ako takého. Aby som to zobral postupne. Už od samotného námetu je jasné, že nemožno očakávať žiadne zázraky, ale na až taký prepadák nemôže byť pripravený nikto. Od samého začiatku som sa divácky nedokázal správne ponoriť do filmu, pretože neponúka moment, ktorý by mal diváka zaujať, aby ho držal v napätí. Tu na začiatku akurát ponúka lacno zobrazenú vraždu z pohľadu vraha doplnenú o ten najhorší hudobný podmaz, aký som v ktoromkoľvek filme počul. Striedanie azda troch otravných tónov sa nesie celým filmom a na jeho konci som mal chuť prepichnúť si ušné bubienky, aby som tú hrôzu už nemusel počúvať. Podobne hrozné to bolo aj s hereckým obsadením. Nevýrazné postavy, o ktorých divák nič nevie, sleduje vyše trištvrte hodiny, kým sa niečo začne diať. A to je polovica filmu! Navyše, aj keď sa niečo deje, tak je to zlé - buď to vkuse vypadáva elektrina doplnená o predvídateľné momenty, ešte živé postavy pobehujú okolo vo farebných pršiplášťoch a pri záverečnej scéne "súboja" vidieť amaterizmus, z ktorého je vám do smiechu a plaču zároveň. Hlavne, keď sledujete Betsy Palmer. Friday the 13th je čisté zúfalstvo na filmovom plátne. Nie kvôli tomu, že postavy v ňom sú kosené jedna za druhou, ale preto, že kvalitatívne sa na to vôbec nedá pozerať. Nechápem ako môže byť tento film, rovnako ako celá séria, považovaný za klasiku. Je to len preto, že ponúka vraha, ktorý sa spoločne s Myersom a Kruegerom radia k "legendám"? Veď je to smiešne, ani jedna z týchto postáv neponúka niečo, vďaka čomu by mala byť zaujímavá. K samotnému prvému dielu tejto série dodám len toľko, že mi ho stačilo vidieť raz. A ak ste ho náhodou ešte nevideli, radšej si ho ani nepúšťajte. Nejedná sa o nič iné, len o lacnú snahu pôsobiť ako strašidelná vyvražďovačka. ()

Mouchal

Film, který pomáhal dotvořit podobu novodobého hororu. Nicméně to je asi jeho největší úspěch, jelikož jako film to moc kvalitní dílo není a troufám si tvrdit, že ani před třiceti lety nebylo. Vraždící scény jsou dnes už typicky k smíchu, stejně tak většina prkenného hraní zdejšího hereckého ansáblu, který připomíná spíše výběr podprůměrných jedinců z nepříliš známého ochotnického divadla (všechna čest Kevinovi, že se z tohoto dokázal odrazit i ke slušné kariéře). A bohužel se zde ani toho Jasona nedočkáme. Film beru na milost jen z toho důvodu, že je to tak blbý, až je to svým způsobem zábavné sledovat a nemůžu tomu upřít ani tu nostalgickou hodnotu. Nicméně s příchodem Jasona očekávám i příchod nějaké kvality. 55% ()

celticek

Takový ten klasický slasher, ale hodně slabý. Nálepku kultu nechápu, ale stejně to sjedu všechno:) Nejlepší je vražda mladého Bacona, jinak strašná slátanina, ale už jsem viděl horší věci. ()

Související novinky

PF 2017

PF 2017

30.12.2016

Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na…

Leprechaun se možná vrátí

Leprechaun se možná vrátí

14.08.2008

Všechny hororové ikony jsou už rozebrané a buď už jsou jejich remaky na světě, nebo se velmi brzy objeví. Hollywood je však stále línější a línější vymýšlet něco nového, takže přišla řada i na ty…

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

07.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých…

Nešťastný Pátek třináctého

Nešťastný Pátek třináctého

21.09.2007

A jaký jiný by měl být, že? Jenomže to velké P tam samozřejmě není náhodou. Dávno jsme tu neměli nic hororového, tak proč si nevpálit nějakou zlou zprávu? ;-) Fanoušci žánru jsou na zlé zvěsti zvyklí…