Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Berry

Taková hororová blbinka z roku 1980.... Vraždy k předvídatelné a smíchu. Postavy nijak zvlášť zajímavé a rozzuzlení není moc šokující. Ale i tak se na to dá v klidu dívat. Když to srovnám s Vřískotem, tak je tohle poklad:-) ()

Petrus1

Když sem byla dítě, taky sem jezdila na tábory. Naštěstí sem byla fakt malá a žádné mazlení, natož sex neprovozovala a taky mě teda minula úloha mladé vedoucí. Naštěstí. Jinak by bylo asi po mě! :-) Tenhle „klasický“ horůrek (teda nevím, proč tohle oslovení dostal) dýchá atmosférou osmdesátek. Hlavně teda mladej Bacon v těch džínových roztrhaných šortkách! Taky je tam jakože dost podivností – rýna se přibíjí dvěma hřebíkama asi centimetr od sebe, borka hází do vody záchranej kruh až, když už jsou všichni u mola,…Je to prostě klasická vyvražďovačka, bez hnusných scén - navíc po bezproblémovém vykydlení všech nadržených puberťáků, je probrém dorazit tu poslední, což se neuvěřitelně vleče. Prostě ke konci sem se už trochu nudila. Nechybí ani klasická americká věta: „Co se to tu, sakra, děje!“ Hudba mi připadala jako normální vykrádačka od Hitchcocka. Jelikož sem to neviděla ani nepamatuju, celkem se se na to těšila, ale byla sem celkem zklamaná. Ale přiznávám, že těm podivnostem se zasmála a i některým veselým vraždičkám (sekera, mačeta,…) Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete ()

Betmän

Mizernej film, kde všichni odpadaj jak mouchy a pitomou nánu, která nedokáže ani ujet autem, na konci pak bába honí asi 20 minut po táboře. Půlminutas Jasonem na konci filmu zachránila aspoň od odpadu. ()

fisus

Na začátek to nebylo špatný,ale závěr (až na finální scénu na jezeře) se moc nevydařil.Provedení vražd se ale povedlo a napínavou atmosféru si film držel až do konce.Nicméně díky za odstartování mé oblíbené série!!! ()

pend

Řemeslně dobře zvládnutý film, který je svým způsobem (a to i ve srovnání s Halloweenem) velice jednoduchý, přímočarý a průhledný. Přesto nebo právě proto se z něj stal základ jedné kultovní série. Rozhodně prvnímu dílu dominují efekty Toma Saviniho, hudba Manfrediniho. ()

Matli

Na 35 let starý film je to slušná práce, v dnešní době se člověk nebojí, ale svojí atmošku to má. Každopádně slušně se Jasonova kariéra rozjíždí:-) A mladý Kevin Bacon nečekané překvapení. 56% ()

pipapa odpad!

Klasický US odpad a podvod, kde se staví na divákově bujné fantazii a nikoli na tom, co skutečně uvidí. Na dané téma velmi málo hororu,o fingovaném zbytečném sexu ani nemluvě. Pouze pro hodně nenáročné obecenstvo, kterému stačí udělat si z komára velblouda! ()

Aurus

7/10. Hororová klasika kterou každý musel alespoň jednou vidět. Miluji série pátek třináctého a je to moje nejoblíbenější hororová série a moje druhá nejoblíbenější filmová série. Já prostě strašně miluji slashery. Sice ten nejslabší díl pátek 13 série ale každému kdo neviděl doporučuji. ()

chelsea17

Žánrová klasika nebo prostě jen zrod kultovní hororové postavy? Nejspíš začátek obojího, jenže tady Jasona nečekejte. To by ničemu nevadilo, jelikož matka postačí a jako úvod dobré. Kladu si otázku jak to brát dál? Dobrá kamera s hororovým podtextem a nepříjemnou hudbou. Zabíjení samotné je ovšem příšerný a akčnější scény nedůvěryhodné. Možná klasika dřívějších let, ale jestli měla být režisérova inspirace Halloweenem, tak se minula. Ne, fakt mě to nebavilo, maximálně poslední část, kdy přijíždí matka a zůstává poslední holka. A to je málo. Tři hvězdy, a to se vším možným osekané, ze soucitu a z trošku té úcty k prvnímu dílu. EDIT: Sebrána jedna hvězda, která byla udělena z milosti. ()

molcan2

Film Piatok trinásteho (1980) odštartoval fenomén slasherových filmov zo začiatku 80. rokov, ktorý sa rozprúdil vďaka Halloweenu (1978), ale intenzívne ho podporilo aj toto prepracovanie klasiky Maria Bavu "Krvavá zátoka". Po uvedení Piatku trinásteho už nebolo cesty späť. Slasher sa stal súčasťou amerického hororového žánru a zostal ním aj v nasledujúcich rokoch. Film, ktorý odštartoval nespočetné množstvo napodobenín, rádoby filmov, pokračovaní a televízneho seriálu?! Camp Crystal Lake a filmová séria Piatok trinásteho sú súčasťou americkej kultúry. Film je len kulisou pre efekty F/X majstra Toma Saviniho. Neskôr boli zmiernené pre americkú premiéru a ešte viac zjemnené počas vydania na videu. Samotný film nie je až taký skvelý. Po technickej stránke je nudný. Ak chcete z filmu vyťažiť čo najviac, musíte si ho pozrieť bez strihu. Piatok trinásteho bol navrhnutý okolo Saviniho krvavých scén. Sledovať ich bez neho je ako piť majonézovú limonádu. Odporúčam vám, aby ste si vyhľadali nezostrihanú verziu tohto filmu. Odporúčam. ()

SkyCaptain

Je to poměrně dobrý horor u kterého jsem se bál, ale je škoda že v něm ještě není Jason. Některé další díly v sérii jsou o dost lepší a zábavnější (třeba čtyřka). ()

Wolvie

Možná klasika,ale dnes už přece jen trochu vyčpělá.Vždy dám radši přednost Halloweenu nebo lépe Noční můře v Elm Street. ()

stansrac

těžko se odprostit od celé ságy a hodnotit zvlášť každou část. bezprostředně po skončení první části jsem byl přesvědčený, že nejde o nic víc než nezdařilý klon halloweenu. na tom že ten stále vede se sice nic nezměnilo, nicméně čím víc nocí s jasonem přibývalo, jakýmsi zvráceným způsobem mě stále víc zajímalo jak se dostane zpátky do hry. neznamená to však bohužel, že by kvalita měla stoupající tendenci-spíše naopak. po celé sérii musím říct, jakkoli bizardně to vypadá, první díl je vcelku nápaditým kouskem hororové klasiky(ano, po jedenácti filmech se nedá nepoužít slovo klasika) a vzhledem k pokračováním působí až zarážejícím způsobem promyšleně a ďábelsky zapeklitě. kromě toho mám rád tyhle osmdesátý léta ()

helloween93

Tenhle film nastartoval velmi rozsáhlou vyvražďovací sérii, jenž se táhla 80. léty a která se stala kultovní pro nejednoho fandu hororu. V prvním díle máme docela dusnou atmosféru, vraha, tedy spíše vražedkyni, které nevidíme 3/4 filmu do tváře a klasický slasherovský závěr. Kemp působí v noci opravdu děsivě a ještě k tomu je bouřka. Parta teenagerů postupně umírá a schyluje se na závěrečný souboj s Pamelou Vorhees...Co si budeme povídat, Jason je Jason...Ale jako rozjezd kultovní série to stačí. Hlavně díky atmosféře 4* // Na film mám vzpomínku, že jsem si ho kdysi nahrál z televize na VHS, ale bylo tam málo místa a v momentě, kdy hlavní hrdinku naháněla Pamela Vorhees, kazeta skončila a já pár let nevěděl, jak to dopadlo. Od té doby jsem film viděl třikrát v TV. ()

Hapretor

Spolu s Halloweenem (1978) asi nejznámější a "nejklasičtější" horor - původní hybatel žánru - pro mě ale nuda a v "děsivých" momentech k smíchu. Takže film pobavil, ale ve špatném smyslu. Vedle toho přehlídka neforemných, "nedospělých" těl. Jako výstavní kus zde byl Kevin Bacon. Sotva jsem ho poznal. ()

Zajdo

Piatok 13 je veľká legenda Slasherových horrorov ale film čistý priemer, ťažko povedať ako by sa mi to páčilo v roku 1980 ale tiež asi nie viac, Halloween z roku 1978 som videl prvý krát len nedávno a nedá sa to porovnať, ten film bol pecka. No dám ešte sérií šancu, som zvedavý na Jasona. ()

GOREGASM

Syrovou atmosféru a mordy chválím, stejně jako pod kůži se dostávající hudební doprovod, který někdy kvílí agresivněji, než dámská část obecenstva. Kdyby to někdo natočil nyní a stejně, ubili by jsme ho holí za klišovitost v každém coulu, ale tenhle biják byl jedním ze spoluzakladatelů slasher subžánru, a přestože nejde o takovou kvalitu jako například Halloween, pořád jde o poctivou vykosťovačku, která se moc nepáře s postavami, ale ani s dějem (za to strhávám významnou část hodnocení). Závěrečný twist, respektive cliffhanger se ale povedl a já už natahuju pazouru po druhém díle. 69% ()

Rathalos

Piatok trinasteho,datum,z ktoreho ma respekt vela ludi a taktiez aj k tejto hororovej klasike,ktora uz teraz vyznie by som povedal aj smiesne,ale na tu dobu fakt klobuk dole,nechyba napatie,atmosfera i fajn hudba,herci su priemerni,ale suma sumarov,kultova zalezitost si zasluzi plny pocet,aj ked ja dam styri,jednu hviezdicku dole za vraha,krutil som nechapajuc hlavou a pytal som sa,ze preco sa tvorcovia rozhodli tak...:-) ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej