Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Gekon

První díl kultovní slasherové serie. Můj žebříček pátků : 2, 1, 4, 3, 5 si drží víceméně slušnou úroveň, pak je spíše komediální 6 a potom už je to slabší 8 a mizerný 7,9 a Jason X. ()

mchlumak

Co se mě týče, očekával jsem od filmu s takovou pověstí aspoň něco, byť málo, ale nedostal jsem skoro nic. Postavy jsou vyloženě dementní, od "badass" policajta, co se snaží na začátku pouštět hrůzu, až po jedinou přeživší a jejího způsobu boje se zabijákem(nechci spoilerovat). Celkově nuda. ()

AlexUnited

Na jednej strane vyslovená amatérčina - vraždy, ktoré nie sú vidieť, odfláknuté súboje vyznievajúce priam sebaparodujúco (čo však rozhodne nebol zámer). Na druhej strane dobrá atmsoféra, nepredvídateľný a svižný priebeh (postavy, ktoré sa profilujú ako hlavné, sú zamordované medzi prvými) + sympatické baby. Zohľadňovať kontext doby nemá zmysel, pretože napr. taký horor Shining natočený v tom istom roku sa vyznačuje maximálnou precíznosťou a vycibrenosťou, čo sa o Piatku trinásteho povedať rozhodne nedá. Rád by som šiel s hodnotením vyššie, keďže ma tento film bavil a väčšiu časť dokázal držať v napätí avšak jeho posledné minúty ho ťahajú prudko dolu - záver absolútne nezvládnutý. ()

henrycruel

Začátek slavné hororové série, ale bez všemi oblíbeného vraha s hokejovou maskou. I tak je to docela slušný slasher, který nenechá diváka odejít od obrazovky a pořádně si pohraje s jeho představivostí! ()

ac1976

Legendárna vyvražďovačka, ktorá je síce príšerne hlúpa a jednoduchá, ale kvôli kostýmom, učesom a podobným drobnostiam, určite nie kvôli tej "kultovosti", jej s radosťou dám jednu hviezdu. Aj keď mám rád horory úplne iného razenia. ()

Guran

Film je prakticky jen o zabíjení a o ničem jiném. Hodně mi to připomíná film Identita, která je ale o dost lepší, tohle má hodně pomalý děj, který je také ale přehnaný. Dobrá, nápad o Crystal lake není špatný, ale mohla se z tohoto nápadu vyždímat lepší podívaná, tady byly dlouhé kecy o ničem a zbytečné scény. Rozhodně bych tenhle snímek nebral za úspěch. Představa, že vzniklo ještě 8 dílů a ještě abych nezapoměl na remake tuším z roku 2009. Ta představa je úděsná. No jo, lidi asi hodně natchlo to zabíjení, ale film rozhodně není dobrý. ()

DADOVAN

Ak chcete vidieť piatky trinásteho , tento možte kludne vynechať, Betsy Palmer je jediná dobrá vec vo filme ale objaví sa na konci a pozerať to do vtedy je celkom strata času. Nieže by to bolo úplne zlé , ale okrem konca nieje vo filme nič zaujímavé. Kľudne začnite druhým , v ktorom je prvý aj tak zopakovaný v prvých pár minutách takže o nič neprídete. A ak chcete vidieť skutočného jasona, s ikonickov maskou , kľudne preskočte aj druhý. S tým urobia to isté na začiatku trojky. ()

adamix

62%? A začo? I keď je to pomerne nízke hodnotenie, stále je to podľa zásad priemerné hodnotenie. A to si tento (horor?) bez deja, dusivej atmosféry, nejakej poriadnej akcie, dobrého úvodu, či aspoň slušného záveru nezaslúži. Celý film čakáme, že sa bude niečo diať, že konečne uvidíme chlapíka s hokejovou maskou - Jasona (ktorý sa mimochodom nachádza na filmovom plagáte aj s maskou), no nakoniec vidíme len jeho šialenú matku, pri ktorej súboj s hlavnou predstaviteľkou vyzerá ako jeden veľký nepodarený žart. Nech mi nikto nehovorí, že toto je ten pravý americký slasher. Tú hviezdičku dávam len z ľútosti, pretože tú tento film potrebuje, ale ak by som bol nekompromisný, bolo by to za odpad. ()

mark9th

Niekedy nechápem takéto nízke hodnotenia. Áno, dej má jednoduchú zápletku a samozrejme postráda moderné efekty, hudba sa nesie v 2-3 tóninách :) , lenže to je na tom práve také ikonické. V tej dobe prísť s niečím takým si žiadalo veľa odvahy a zrejme aj boli obavy ako bude film prijatý. No rokmi sa presne z takýchto nízkorozpočtových priekopníkov stali ikony, ako aj napr. z Halloweenu alebo Nightmare on Elm Street. A ľudia akoby nechápali, že vďaka ním máme teraz celú radu dnešných ikonických hororov a to nehovorím o množstve podžánrov v rámci hororuˇ, ktoré určite získali na obľúbenosti aj práve vďaka takýmto prvým odvážlivcom. Za mňa veľká spokojnosť, vôbec som sa nenudil, sem tam som sa pousmial nad vtedajšími trendami a veru v niektorých okamihoch film pekne prekvapil. ()

JackBurda

Výbornej začátek série. Vorheesová je správně šílená, atmosféra je čím dál hutnější a postavy teenagerů jsou celkem přirozený a ne banda idiotů, jak je dnes známe. Jsem příjemně překvapen. Být nervydrásající finále malinko kratší, tak dám pět. ()

Pitryx

Ale jo, má to něco do sebe. Ale mohlo se to natočit jako více gore. Takhle je to filmík i pro nedospělé. Někdy dosti hlucho, například když jedna z postav vaří kávu, nebo co to dělá. ()

horor2

Kvůli tomuto hororu jsem nechtěl nikdy jet na chatu nebo na tábor :-) Sean S. Cunningham odstartoval jednu z dalších pro mě dnes už kultovní sérii, která patří mezi to nejlepší, co se žánru Slasher týče. Čučuču - čačača :-D ()

Lyx

Prvý diel Piatku Trinásteho akurát rozbieha celú sériu, ale svetoborný nie je. Klasický, priemerný slasher. Nič viac, nič menej. Vyvraždenie hlúpych teenagerov mi v tomto podaní príde až príliš nudné a nezáživné. Tie dobré diely ešte len prídu, no ani to nebudú filmy, čo by stáli za veľa. Moje hodnotenie: 65% ()

Yuri69

Na druhé shlédnutí po letech celkem zvláštně nepříjemné. Závěr se samomluvným psychotickým vrahem je působivý. ()

johnsnow

V pohode film ktorý akurát podráža záver. Jednak je dlhý a jednak dosť blbý. Inak sa to ale dá a má to aj jedno zaujímavé prekvapenie. viac ako 3* ale nedám. Uvidím čo dalšie party. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej