Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

AgnesDee

Kombinace Halloweenu a Psycha a začátky trapných hororových klišé, počínaje postavami bez charakteru a konče závěrečnou bitkou, která by se zkušenostmi vraha měla skončit po prvním pokusu zabít přeživšího hrdinu. V podstatě jediné, co se mi na tomto filmu líbilo, bylo pochopení motivace vraha, i když jsem nad ní musela dlouho přemýšlet a ani tak mi na 100% nedává příliš velký smysl. ()

Snagleo

Někteří film zbožňují, někteří ne. Ja jsem však spokojen. Příběh je zajímavý a dobrý, ačkoliv tu není hlavní. Hlavní je zde napětí a akce. Zemře tu docela dost lidí. Každá smrt je dobře udělaná a u některých jsem se i trochu bál. Postavy jsou fajn a herci též. Možná je trochu škoda, že tu kromě Kevina Bacona nehraje nikdo známy. Délka je tak akorát a film uteče poměrně rychle. Finální souboj je na dnešní poměry trochu trapný, ale to nic nemění na tom, že jsem si Pátek třináctého užil. Dávám pěkných 70% ()

Blazkowicz

Jelikož jde o první kempový slasher, budu objektivní a zároveň dělat, že o dalších dílech zatím nevím. Než se to pořádně rozjede, tak to je doba panečku. Pak to taky není zrovna bomba, ale atmosféra tmy a deště něco dělá, vraždy překvapivě ujdou a jediná přeživší není zas tak hysterická. Až na konci mi došlo, že tu vlastně žádný Jason není. Dokud jsem to nevěděl tak fajn, ale pak jsem začal hodně pochybovat, zda by toto všechno jeho máti zvládla. Na začátek dobré. 3-* ()

Sepp598

Konečně jsem se dostal i k této sérii. Nikdy jsem neviděl žádný díl Pátku, a ani jsem neměl tu možnost, aby mi to někdo nebo něco vyspoileroval. Takže je to pro mě všechno úplná novinka, jako bych na to šel v osmdesátém do kina. Očekávání byla vysoká, nakonec jsem dostal příjemný slasher se skvělou atmoškou a překvapivě nápaditým zabitím jednotlivých postav. A už vůbec jsem nečekal, že mě film dostane těmi 3-4 jumpscare-y. Skvělá práce. Co mě naopak lehce zklamalo, bylo odhalení záporáka. Jak už jsem psal, neměl jsem absolutní ponětí, co ve filmu bude, takže mě snad chápete. Nečekal jsem to. ()

BradleyT

Hm, celkem nuda, i na tehdejší dobu ty vraždičky mohly mít trošku víc štávy a nápadů. Hudba též nic moc. Taky představa, že se nikdo krom jedné křehké holčiny nepostavil nepříliš statnému vrahovi na trošce reality nepřidá. ()

honzic

Pouze průměrný horor, má své světlé stránky jako zajímavý závěr, leč scénáristicky a herecky vůbec neuchvátí, mnoho nelogičností a příliš utahaný děj. Rozjel však celou sérii pokračování. Hodnocení: 45 % ()

Cechyno4

Začal jsem se dívat na sérii pátku třináctého, protože jsem si sám pro sebe chtěl zhodnotit kdo u mě zvítězí. Jestli to bude Freddy Krueger, Michael Myers nebo právě Jason. Asi vím jak to předem dopadne, protože Halloween je moje slabost. Ale určitě tato série bude zajímavá pro srovnání. První díl pátku třináctého se natočil dva roky po prvním dílu Halloweenu, takže se to dá i srovnávat. V prvním díle pátku třináctého je pár dobrých scén. Třeba když klukovi projede nůž z pod postele do břicha. Scéna kdy údajně Jason stahuje hlavní hrdinku do jezera byla taky dobrá. Nesmíte však brát vážně ten amatérský počin herců. Opravdu se jim nedá ten jejich křik a další výlevy věřit. Jde vidět, že až příliš hrají. I tak dám prvnímu dílu Pátku třináctého tři hvězdy. Protože dvě hvězdy jsem dal pár horším filmům. ()

djbarrel

Velkým plusem filmu je místo kde se vše odehrává, opuštěný kemp, který má dvě tváře. Přes den sluníčko, křišťálová voda v jezeře a pohoda. No a v noci temná atmosféra. Tohle se dost povedlo. Ani herecké obsazení není slabinou filmu, postavy se většinu filmu chovali celkem normálně, což se ne vždy v tomhle žánru povede. To, že vrah byl většinu filmu anonymní je alespoň dle mého soudu trochu krokem vedle, ale nevidím to přímo jako slabinu, jen mi to prostě nejak nesedělo. Člověk nejenže nevěděl nic, ale ani nic netušil. Co bylo ovšem úplně mimo byl ten konec. Jak se hned ukázalo slečna Alice měla buď lepší fyzičku a nebo víc štěstí než missis Vorhees, protože ji minimálně třikrát mohla sejmout, ale vždy si vystačila jen s pár údery a hnedka mazala pryč. Nevím proč byl konec tak strašně nastavovaný. Stejně jí nakonec usekla hlavičku, tak to mohlo být rychlejší. Ono to totiž až děsivě kontrastuje s tím jak se film rychle rozjížděl. Nejsem si jist jestli je sága Pátku třináctého skutečně kultovní, ale jestli ano tak díky prvnímu dílu to zajisté nebude. 64 % ()

Roucky

Tři *, protože je to klasika a měl by jí vidět každý. I když nechápu, proč to je klasika. V jistou chvíli to bylo spíš k smíchu než aby to člověka vyděsilo. ()

elanista1

Nikdy ma nenapadlo, ze niekedy zazijem, ze jeden film moze spoilerovat druhy aj ked s nim nema nic spolocne. Totiz nedavno som videl Scream a ona tam uvodna scena nieco o Piatku trinasteho rozpravala :). Vyrazne ovplyvnene Hitchcockovovym Psychom a Carpenterovym Halloweenom.Ale ani k jednemu sa to nepriblizilo. Vrazedne sceny su zahalene ruskom tajomstva, lebo su snimane z pohladu utocnika, preto netusime co je motivom. Vrazdy su vykonane brutalnymi sposobmi a zaroven velmi rychlo, cize jedna scena netrva ani 15 sekund, co je mozno skoda, mozno nie. Ale dvakrat som sa lakol poriadne, az som mal srdce v krku. Mraziaca hudba, tmavy les, temne prostredie, to vsetko tvori dobru atmosferu, len nieco tomu chyba. Mozno charakterovejsi zabijak. ()

rolly

Moj ty boze, co ale toto malo znamenat? Po zhliadnuti tohto "majstrovskeho diela" nedokazem pochopit, ako toto moze byt oznacovane za slasherovu klasiku, ked tu evidentne nic poriadne nefunguje - rezia nula bodov, herecke vykony na zaplakanie (aj chudak Kevin Bacon musi byt mimo, ked si spomenie v com to pre boha hral vo svojich zaciatkoch), hudba jedna tragedia, ktora akurat kopiruje tu zo Psycha, no pri tom zaverecnom "kill her mommy! get her!" som toho uz mal akurat plne kecky. Jedina vec v com nasadila trend slasheru je, ze jeden musi prezit... Paskvil najhrubsieho zrna a tu jednu hviezdu davam s odretymi usami za tu zaverecnu lakacku... ()

Fíma

Abych pravdu řekl, donedávna jsem se tomuto žánru vyhýbal, protože mi přišel neuvěřitelně bezduchý a pitomý, takže jsem ani nevěděl, že Pátek třináctého je nějaký jakože "kultovní" film. Nějak se mi nechtělo spát a zrovna to běželo v televizi, a tak jsem se na to podíval. Od začátku do konce jsem měl pocit, že se dívám na poctivé hororové béčko, od kterého jsem nic nečekal a taky nic nedostal, takže nikdo nebyl poškozen. Až na ČSFD jsem se, já neznalec, dozvěděl, že se jedná o první díl známé série a to mě velmi zahambilo (jaktože neznám něco známého), a tak jsem se rozhodl doplnit si vzdělání v oboru slasherů. Film rozhodně nedosahuje kvalit Halloweenu, ale v rámci této série velmi dobré úvodní dějství. Oběti se od počátku nechovají tak stupidně jako v dalších pokračováních a budovaná atmosféra s neviděným vrahem je mnohem působivější než krvavá jatka s maniakem v masce jako v jiných filmech. Chtěl jsem dát tři hvězdičky, ale za tu atmosféru přidám ještě jednu. Chápu, že je to plivnutí do tváře všem kvalitním filmům, které jsem tu čtyřmi hvězdami ohodnotil, ale hodnotit se musí v rámci žánru, a protože má film řadu pokračování, musím mít z čeho ubírat :-) ()

DonBraso

Nemohl jsem si vybrat lepší datum,než pátek 13. Když přeskočím všechno to krásné,tak co bylo prostě nejhorší byla mamka Jasona.Je to blbé,kravské a filmu to podle mě vůbec neprospívá,když si odmyslíte,kolik lidí zabila a přitom nedokáže na konci zabít holku.Jinak základ slasherů obecně s pěknou hudbou,vtíravou kamerou v první osobě,hodně povedený facelit vražd a status kultu v Crystal Lake.70% ()

martins

Tak další kultovní sága, spíše než hororová, se jedná o thriller, v prvních dílech vraždí osoby z masa a kostí a až v dalších pokračování by se dalo říct, že se jedná ryze o horor. Nejlepší díl celé ságy. ()

moviefan4

Začiatok legendárnej slasher série, ktorá si aj po x rokoch drží status jedna z najlepších. Za mňa plný počet bo Friday the 13th je moja naj slasher séria a Jason naj horor slasher killer. Proste srdcová záležitosť. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej