Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Kingjiri

Jeden z mála hororů, na kterym se zub času (skoro 40 let!) příliš nepodepsal a obstojně funguje i v dnešní době, což vidim jako velký plus. Míň odvařenej už jsem byl z dlouhýho úvodu nebo chování postav (nikdo si nevšimne, že někdo chybí nebo nezahlídne vraha, jak manipuluje s mrtvolou). Samostatnou kapitolou je vrah, kterej nikdy na místě nezanechal ani kapku krve a dokáže mrtvoly v krátkym čase vhodně narafičit. Všechno jsem ale z části ochotnej prominout, protože vrahova POV kamera na začátku byla cool, druhá půlka stopáže se až překvapivě rozjela, atmosféra měla napínavý momenty a filmařina byla na solidní úrovni. ()

Vabr

Zaprvé, divím se, že na to, že to je taková klasika, navíc první díl tak slavné série, to má od lidí jen 61%. Každopádně mě to dost hodně nudilo, až skoro hrozně. Bohužel je celý díl i dost repetetivní - nudnej děj, kill, kterej ale nikdo nezjistí, a takhle to jede furt až do posledních 15 minut, kdy to začne připadat postavám divné a najde se první tělo. To je zároveň kámen úrazu, protože celou stopáž nikdo neví, že někdo zemřel nebo je alespoň podezřele dlouho pryč. Killy nějak ušly. Dá se to ale chápat, když to je první díl. To tak beru. Nebudu psát, kdo je vrah, i když si myslím, že to je všeobecně známý fakt, ale poprvé se celý objevil na scéně strašlivě pozdě. A tím pádem ten zvrat, který chtěli celou dobu nastolit působí tak pětkrát míň. Moc proto nezasáhne a to je strašná škoda, protože je rozhodně zajímavý a originální. Konečná naháněčka byla nudná a celkem nereálná. Střetnou se, hl. postava utíká, skrývá se, střetnou se, chvílí zápasí, a tohle asi ještě tak čtyřikrát nebo pětkrát. Osobně mi přijde o dost lepší Halloween, který je navíc o dva roky starší a je v něm překvapivě o dost podařenější atmosféra, vrah, postavy zvraty i killy. Nechápu, že je tohle o tolik horší. Zatím to vypadá, že Pátek třináctého zařadím mezi nejhorší klasiky. Vyhodnocení: Na Pátek třináctého jsem se tak dlouho nechtěl podívat, protože jsem si myslel, že se jedná o blbost se sračkoidními killy, ne o ukrutnou nudu ()

FeroFabus

Dnes už tento kdysi slavný horor vzbudí občas spíše shovívaý úsměv. 3* za nostalgii, když jsme to hltali v osmdesátkách na VHS v nějaké šesté kopii se "skvělým" rychlodabingem. ()

JimiH

Nebýt závěrečné čtvrthodinky, jednalo by se o nezáživný slasher s několika skvělými kousky Toma Saviniho. Posledních patnáct minut je silných a pro osud i slávu série důležitých stejně jako chytlavá titulní melodie a soundtrack vykrádající Psycho. ()

Sosak

Zklamání jako to pověstné prase. Celou dobu jsem čekal na toho maniaka Jasona s hokejovou maskou a ona tam celou dobu vraždí jeho postarší mamina v nějakym svetru...co to má být??? Navíc je to typická vyvražďovačka a nic jinýho, takže celkem nuda, suchost, nezábava. ()

Deftie

Bohužiaľ som túto ,,legendu'' videla s českým dabingom a tak nemôžem posúdiť, či to tak pribrzdene hovorili herečky aj v originále. No, zo záporov to bol síce ten veľký, ale absolútne nie jediný. Hudba sa mi zdala neadekvátna a rušiaca a celý čas som čakala, kedy ten odkvap, ktorý pribíjala hlavná hrdinka na začiatku, spadne, lebo ten jej spôsob bol pre mňa, ako osobu s oboma ľavými rukami dosť zaujímavy. Nehovoriac o nepresvedčivom a komickom dese, ktorý sa zračil v očiach obetí. Aby som len nehanila, tak musím niečo vyzdvihnúť, čo je dosť ťažká úloha, Možno pekná príroda? Neviem, na odpad to nebolo, ale nejaké menovateľné klady to snáď ani nemalo. Asi z každého rožku trošku. ()

vlado90

Tento kultovní americký horor o vraždách v prelkiatom letnom tábore Crystal Lake začal nie velmi sľubne prvý Cunninghamov diel z roku 1980 je pomerne nudný a až na konci to dostane grády ale napriek tomu že sa my celé séria páči tak ju doporucujem pozriet celu.Tento diel je zrejmä najslabší. ()

Alexandre

Který hororový nadšenec by neznal Jasona... Nestárnoucí klasika o jedné z nejvýznamnějších hororových postav 80.let. Příjemný atmosférický slasher s dobrým hudebním doprovodem. ()

Sign

záčátek hvězdné horové série, prostě staré hororové béčko stejně jako všechny nadcházející díly, s výjimkou ze maminku nahradí synáček nám všemi už známý... The man behind the mask!!! ()

vincchuppo

Klasika vyvražďovacího horroru. Jason, Chrystal Lake. Maso! Tento film vedl postupně k mnoha dnes již zaběhlým proměnným. Zavedení starých hokejových masek se stalo módní záležitostí. Podobně to platí o ostrých předmětech s delší čepelí. A také všeobecné povědomí o zabijáckých wydlácích se od té doby dost rozšířilo. ()

sarfian

Videl som to už ako malý a chcel som si to trošku pripomenúť, ale pamätal som si to dosť inak ako vidím. Velmi slabé. VIDENÉ 2x ()

lakart

Takové typy hororů jsou běžné v poslední dekádě, ale tady se na to musím podívat jinýma očima, protože v 80. letech tomu tak nebylo. Tento filmařský počin se zapsal do historie a započal sérii vyvražďovaček teenagerů v děsivém prostředí. Jako první pokus, vlastně druhý, když počítáme slavný Hallooween, se film dle mého názoru velmi povedl. Scénář je uvěřitelný, herci nepůsobí trapně a zápletka mě v závěru vcelku překvapila. Tento film mě hlavně přesvědčuje o tom, že téma a myšlenka byly vyčerpány. Halloween a Pátek třináctého započaly hororový žánr, který měl skončit prvními díly a neměl být více napodobován nebo restartován. Jsem spokojen, ale další díly mě asi minou. 75% ()

haWranka

Povinnosti vidět tuhle "klasiku" mám za sebou. A rozhodně ne nikdy více před sebou. Děsivého nebo aspoň lekavého na tom nebylo nic, spíš jsem se celou dobu divila tomu iracionálnímu chování všech postav. ()

GTS_PUNK

Partia mladých ľudí sa rozhodne zamestnať v letnom tábore Crystal Lake, kde pred mnohými rokmi došlo k tragickým udalostiam. Nimi, ako sa však zdá, sa príliš veľa ľudí nezaoberá. Mladíci v tábore o nich pravdepodobne ani nevedia a tak plánujú, čo budú robiť. V noci piatka trinásteho sa ale za splnu Mesiaca spustí obrovská búrka, ktorá preruší dodávku elektriny. A rovnako rýchlo ako elektrina začnú miznúť aj mladí obyvatelia tábora. Nakoniec z pomedzi nich prežije len jedna, aby sa dozvedela desivú pravdu. Tak nejak by sa v stručnosti dal zhrnúť dej tohto filmu. V takomto podaní možno znie relatívne lákavo a možno by sa pozdával aj tvorcom, ale to, čo v skutočnosti vytvorili, má od filmovej dokonalosti, či dokonca len priemernosti, veľmi ďaleko. Dovolil by som si ho nazvať prototypom nielen zlého hororu, ale filmu ako takého. Aby som to zobral postupne. Už od samotného námetu je jasné, že nemožno očakávať žiadne zázraky, ale na až taký prepadák nemôže byť pripravený nikto. Od samého začiatku som sa divácky nedokázal správne ponoriť do filmu, pretože neponúka moment, ktorý by mal diváka zaujať, aby ho držal v napätí. Tu na začiatku akurát ponúka lacno zobrazenú vraždu z pohľadu vraha doplnenú o ten najhorší hudobný podmaz, aký som v ktoromkoľvek filme počul. Striedanie azda troch otravných tónov sa nesie celým filmom a na jeho konci som mal chuť prepichnúť si ušné bubienky, aby som tú hrôzu už nemusel počúvať. Podobne hrozné to bolo aj s hereckým obsadením. Nevýrazné postavy, o ktorých divák nič nevie, sleduje vyše trištvrte hodiny, kým sa niečo začne diať. A to je polovica filmu! Navyše, aj keď sa niečo deje, tak je to zlé - buď to vkuse vypadáva elektrina doplnená o predvídateľné momenty, ešte živé postavy pobehujú okolo vo farebných pršiplášťoch a pri záverečnej scéne "súboja" vidieť amaterizmus, z ktorého je vám do smiechu a plaču zároveň. Hlavne, keď sledujete Betsy Palmer. Friday the 13th je čisté zúfalstvo na filmovom plátne. Nie kvôli tomu, že postavy v ňom sú kosené jedna za druhou, ale preto, že kvalitatívne sa na to vôbec nedá pozerať. Nechápem ako môže byť tento film, rovnako ako celá séria, považovaný za klasiku. Je to len preto, že ponúka vraha, ktorý sa spoločne s Myersom a Kruegerom radia k "legendám"? Veď je to smiešne, ani jedna z týchto postáv neponúka niečo, vďaka čomu by mala byť zaujímavá. K samotnému prvému dielu tejto série dodám len toľko, že mi ho stačilo vidieť raz. A ak ste ho náhodou ešte nevideli, radšej si ho ani nepúšťajte. Nejedná sa o nič iné, len o lacnú snahu pôsobiť ako strašidelná vyvražďovačka. ()

Mouchal

Film, který pomáhal dotvořit podobu novodobého hororu. Nicméně to je asi jeho největší úspěch, jelikož jako film to moc kvalitní dílo není a troufám si tvrdit, že ani před třiceti lety nebylo. Vraždící scény jsou dnes už typicky k smíchu, stejně tak většina prkenného hraní zdejšího hereckého ansáblu, který připomíná spíše výběr podprůměrných jedinců z nepříliš známého ochotnického divadla (všechna čest Kevinovi, že se z tohoto dokázal odrazit i ke slušné kariéře). A bohužel se zde ani toho Jasona nedočkáme. Film beru na milost jen z toho důvodu, že je to tak blbý, až je to svým způsobem zábavné sledovat a nemůžu tomu upřít ani tu nostalgickou hodnotu. Nicméně s příchodem Jasona očekávám i příchod nějaké kvality. 55% ()

Likan7

Logicky mi to nedá a musím Pátek třináctého srovnávat s další legendou, Halloweenem. A přestože nejsem fanoušek Mike Meyerse ani náhodou. Na startu kariér je na tom mnohem lépe než Jason (i když ten prvním dílen nezačal ani náhodou, je vidět jen 2 sekundy před koncem). Atmosférou se tohle nechlubí vůbec, snad jen mladým Kevin Baconem a brutalitou, která ale nemá nějaký větší význam. I když čekám, že vrchol přijde v jiných filmech, první Pátek třináctého mě nepřesvědčil o kultu ani náhodou. ()

LordMysti

Mé hodnocení odráží to, že film jsem viděl nyní. Ale ve své době si ho moc dobře pamatuji jako malý kluk, který sebral kazetu rodičům když nebyli doma a pořádně jsem se bál. Přeci jenom před těmi třiceti lety byli nároky na horror podstatně menší než nyní... ()

Psycho.R

Z cekého filmu jsem měl zvláštní pocit, ne že bych se bál (nesnáším lekačky, ale tady jich je naštěstí pomálu), ale ta atmosféra byla taková prchavá. Jestli jsem to dobře pochopil, tak režisér neměl v plánu žádná pokračování, takže první díl se musí brát jako samostatný film. Doplácí však na to, že jde o jakousi směsici Halloweenu a Psycha. Potíž je v tom, že postrádá jak atmosféru, tak hloubku postav či motivací. Jestli mě, ale něco dost překvapilo, pak to bylo závěrečný zvrat, který byl zamýšlen jen jako špílec, ale dal tím vlastně pokračovatelů možnost, aby se točilo dál. Ps. Na DVD bývá hokejová maska, což je docela vtipné, protože nic takového se ve filmu neobjeví. Pps. Kevin Bacon mě překvapil, vůbec jsem netušil, že tu hraje. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej