Pátek třináctého

• USA Friday the 13th (více)

Vítejte v táboře Crystal Lake. Jeho historie je krvavá a místní říkají, že je prokletý. Je to dokonalé místo, kde může psychopat za svitu romantického úplňku zabíjet zamilované táborové vedoucí jednoho po druhém. Původní vyvražďovačka režiséra a producenta Seana S. Cunninghama vedla ke vzniku fenomenální filmové série a stovek imitací. Díky atraktivnímu obsazení (včetně mladého Kevina Bacona) a kreativnímu způsobu, jakým brutální syn zbožňující matky používá ostré nástroje, nepřestává tento klasický krvák napínat, inspirovat a děsit. (Magic Box)

Misterioso

Já jsem nikdy nebyl fanda do hororů, ale sem tam taky dokážu ocenit nějaký žánrový příspěvek, zvláště ty z kategorie "hororová klasika" bývají většinou povedené. Ne však tenhle údajně "kultovní" horor. Přišlo mi to laciné, debilní, skoro amatérské. A hlavně mi to nepřišlo ani náznakem děsivé. Vidět tenhle film na nějakém táboře, tak by mi možná (ale to je zatraceně velké možná) běhal mráz po zádech, ale takhle jsem se mohl jenom smát. A to tvůrci asi nezamýšleli. ()

linger

Rozbeh dobry, nazvala by som ho klasickym (nie prekvapivo mi napadlo: toto som uz niekde videla, kedze film ma byt praotcom vsetkych teen slasherov), ale niekde v polke, priblizne po zabodnuti sekery dievcine do cela, zacina byt nuda. Hlavny zaporak sa ani neukaze, namiesto neho dotrieli jeho matka, ktora vyzera ako z komedie o pekelnej svokre, a fackuje poslednu prezivsiu. Tu dochadza k fenomenu "ranenemu zvieratu neukazuj chrbat", pani Vorheesova sa po udere niecim sklati na zem, a blondina niezeby ju dorazila alebo aspon zviazala, ale uteka sa schovat a zamknut do komory, kde ju pani samozrejme o 10 sekund najde. Potom sa to cele aspon raz opakuje a logic nazi v mojej mysli trpi. Nieco podobne sa mimochodom udialo aj v Halloweene, neviem vsak preco sa Cunningham rozhodol inspirovat sa prave pribrzdenostou postav. Herecke vykony samostatna kapitola, keby som nasla na vankusi krvavu sekeru, asi nezareagujem prekvapenym: what happened here? hlasom ako pubertacka pri zhliadnuti vypredajov v new yorkeri. Este ma zaujala drobna paralela s filmom Cannibal Holocaust z toho isteho roku, ktory sposobil (pravom) pohorsenie kvoli autentickemu zabijaniu zvierat na platne. Tu bol autenticky zabity had, ale nemyslim, ze niekto okrem ochrancov plazov bol pohorseny. Z toho hada pod postelou siel podla mna vacsi strach ako z "utopenca" a jeho matky dokopy. ()

XxSTRIKERxX

To je mi teda dílo. Prdlá stařena tam všechny vraždí a je z toho kultovní horor. No nevím, ale dle mě je tento film bezduchý a nezajímavý. ()

Jimmoris

Musím říct, že tento film je jeden z NEJLEPŠÍCH hororů, které jsem kdy viděl. Poprvé jsem ho viděl v 8 letech a musím říct, že jsem skoro týden měl noční můry. Od té doby jsem taky na žádný tábor nechtěl jezdit :-) ()

Kristik

Celkovo som bol dosť sklamaný. Asi som čakal, že už táto časť je legendárny kultový horor. Prvé dve tretiny mali celkom dobré momenty, ale finále bolo až na smiech. Plagát dosť zavádzajúci. ()

Jason13

Je 13. června 1979 a kdosi začíná první sériové vraždění v táboře Crystal Lake... Tenhle film beru jako nesmrtelnou klasiku. Film, který mám rád a čas od času si ho rád pustím i přes všechny viditelné nedostatky (v čele s hereckými výkony).. Dřív mě ale hodně děsil. Asi také díky hudbě, která mi ani z dnešního pohledu nepřijde špatná.. Na tehdejší dobu film zřejmě vyčníval i způsobem některých vražd - made by Tom Savini.. A jsem rád, že nezůstalo jen u jednoho dílu a mohl tak vzniknout ikonický badass Jason, podle kterého vznikl i můj nick.. :) BODYCOUNT: 9 táborových vedoucích (z toho 2 už v roce 1958) ()

PeteBuck

V osemdesiatych rokoch klasika. Už vtedy béčkového razenia. Ale ľudia to žrali. Dnes tak trochu nuda, klišé a na smiech. Pamätám si, keď som videl niektoré diely piatku trinásteho pred 20 rokmi a viac, tak sme to brali trochu ináč. Ale tak som si jeden večer sadol, že konečne musím vidieť celú sériu komplet a mrkol sa na tento prvý diel. Proste ma zaujímal počiatok toho všetkého. Normálne by som sa uzíval k smrti. Vedúcich táborov tu predstavujú týpkov, ktorí sa venujú cez deň táboru a v noci súložia ako o život (aj to sa občas deje, pravda). Takže po úvodnej zavraždenej dvojici čakáme pol hodinu na ďalšiu vraždu, medzitým sa kocháme jazierkom, prírodou, omladinou, ktorá sa správa ako banda blbých deciek (to zabíjanie hada som nepochopil, už to tak trochu pripomínalo grotesku) no a večer to konečne začne. Každú chvíľu niekto niekam ide (pozrieť generátor, zašukať si, vyšťať sa po súloži, zavrieť okno, keďže prší - sranda výhovorka, ako sa odpútať od vyzliekacieho monopolu, vždy som si myslel, že existuje iba vyzliekací poker), takže vrah nemá problém brať ich pekne jedného po druhom. SPOILER: Takže, keď sa objaví na scéne pani Vorheesová, s patrične vyšinutým ksichtom, je jasné, že sa blíži záver. Zatiaľ čo predtým nemala problém podrezať chlapa či ženskú, odtiahnuť obeť kamkoľvek (na posteľ alebo prišpendliť šípmi na dvere!, ba dokonca prehodiť mŕtvolu cez zavreté okno!), tak teraz má problém poradiť si s jednou ženskou. Posledná ženská na rade kedykoľvek treskne pani Vorheesovú s niečím, tak miesto, aby ju dorazila, tak si ju so záujmom pozerá, uteká niekam do prdele, pred posledným finále si ide sadnúť k jazeru, to už som mal hlavu v rukách. A tak pani Vorheesova sa opakovane pozbiera a naháňa svoju obeť, ktorá, rovnako ako predchádzajúce (ak mali možnosť utekať), stokrát padne na zem, 2 hodiny sa zviecha. Koniec, samozrejme, dáva tušiť, že príde ďalšia časť. Čo na to ďalej povedať? Tých 90 minút je ledva únosných, človek má čas sa oboznámiť s okolím, postavami, je to proste ako tak pozerateľné, ale inak je to proste hrozná zlátanina. Vraha v podstate nie je vidieť, to zisťujeme až v poslednej tretine, čo je celkom zaujímavé, ak teda neviete, o čom sú ďalšie diely. Záver: Ak chcete vidieť začiatok série, ktorú musí poznať každý fanúšik hororu, tak to ako-tak strávite, inak je to smiešny a nudný film, ktorý by dnes nevystrašil ani malé deti. Pôvodne som dal 3 hviezdičky, zmenil som to na 2. Nemohol som si pomôcť. ()

Lukys

Napřed sympatické béčko s béčkovými výkony, ale posléze začne ztrácet dech i atmosféru a přijde neuspokojivý konec, který mě nenadchl. ()

Salvator

Legendární hororové béčko s potoky kečupu a závěrečnou lekačkou je dnes spíše úsměvnou vzpomínkou na éru kopírovaných videokazet. ()

Kontryhelka

Od prvního dílu až po další pokračování já mohu za sebe říct pecka. Sice je to na jedno brdo, ale každý díl má svoje kouzlo, vraždy a brutalita graduje, bláznivý teenageři,kteří se chovají podle jednoho modelu. Ale bez toho všeho by to prostě nebylo ono. Tyhle filmy miluju. ()

brasek

Hororová klasika. Slušný príbeh, mierne napätie a kultivované vyvrcholenie. Žiadne extrémne preháňanie brutalitou, krvou a tak podobne, na čom stoja dnešné filmy. ()

JesterKruger

Řeknu vám, že jsem tenhle film dlouho odkládal, vlastně ani nevím proč. A řeknu vám, že jsem dělal chybu. Protože kdybych to viděl dříve, tak tu nudu mám za sebou. Dodnes nepochopím, proč vzniklo více dílů. Ani v té době nechápu, jak to mohlo mít úspěch. I ty herecké výkony jsou někdy až k popukání. Celkem nápad natočit tento film pro mě není nic originálního. Jediná originalita možná je v tom, že vrahem není muž jak často bývá, ale žena. Navíc jak už jsem psal mě to velice nudilo. Za co vlastně dávám 2*??? Za pár zajímavých scén, někdy za triky, a začátek se docela dobře rozjížděl, pak to ale tvůrci pokadili na celé čáře. Lepší 2*. ()

Jason_1988

Na pátek třináctého dost slabí díl ale co čekáte je to první díl takže HLAVNÍ POSTAVY 6/10 VEDLEJŠÍ POSTAVI NEJSOU JASON NENÍ ALE MÁMA ANO TAKŽE 6/10 VRAŽDY SOLIDNÍCH 8/10 ATMOSFÉRA DĚSIVÁ 5/10 KAMERA 9/10 HUDBA 10/10  TENTO FILM SI NEZASLOUŽÍ 61% ALE 50% MAX  MOJE HODNOCENÍ 45% ()

david141474

Co to sakra mělo bejt? Celej film je prostě zajímavej a pak finále zkazí celej film, no super prostě. Celým filmem je cítit zajímavá a nepříjemná atmosféra, ale konec prostě všechno posere. Je to klasická slasherovka. Jak nečekané že? A teď bych se rád zeptal, kde byl Jason? Ano v tomhle filmu není Jason a přitom je to Pátek třináctého. Co má jako bejt? Prostě tohle mě celkem nasralo. Sorry že jsem vám vyspoileroval film, ale já se musel vyjádřit. Děj plochej, ale chvílema zajímavej. Soundtrack skvělej a zapamatovatelnej. Postavy dobrý, ale hlavní záporačka, velký špatný. Ve filmu se objeví i Kevin Bacon, ale jen na chvíli, bohužel. Finální potyčka, no to bylo něco neskutečnýho. Horší finále a horšího záporáka (v tomhle případě záporačku) jsem snad nezažil. 6/10 slabý film, zachraňuje ho soundtrack. ()

jiziczek

O hereckých výkonech a nesmyslném chování postav v takovýchto hromadných vyvražďovačkách nemá cenu moc hovořit, ale způsoby smrti hrdinů byly beze sporu zajímavé! ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

Práva na sérii Halloween jsou na prodej