Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

genetique

Idris Elba JE Luther! Nemám čo dodať, fantastický, fenomenálny, famózny seriál, každý diel, každá zápletka, každá postava boli dokonale zosynchronizované tak, aby tvorili jeden ucelený miniseriálový skvost plný emócií, napätia a hlavne originality v každom ohľade. Veľká poklona tvorcom! 95%. ()

3DD!3

Málokdy se mi stane, že by ve mě už prvních pár minut, takhle vcuclo (a při prvním rozhovoru jsem už vrněl blahem). Zatím mi LUTHER prostě sedí. PRVNÍ SÉRIE: Solidní atmosféra, zajímavý příběh, kvalitní herecké výkony. Přes pár kopanců (a jeden hodně slabý díl) , jde vcelku o nadprůměrný počin, zvlášť pokud jde o brity. Nebýt Idrise "Stringa" Elby ani bych o Luthera nezavadil, ale byla by škoda, kdyby tenhle mix Colomba, Dextera ad., prostě zapadl. Jsem zvědavý na pokračování. DRUHÁ SÉRIE: Solidní zabijáci (oba tři) a jejich zajímavé provádění jsou velké klady druhé řady. Nebo čtyřdílné minisérie, jak chcete. Mimozločinová linka není špatná, ale proč si Luther uvázal na krk takový šutr mi zůstává záhadou. Faktem je, že to vyřešil parádně. Jediné co mi chybí je Alice, která si klidně odjede na dovolenou. Snad se dočkáme jejího návratu. TŘETÍ SÉRIE: Možná nejlepší série. Potěšila nová holka Mary, která Johna pěkně doplňuje. Vrah v druhé polovině zpočátku parádní, ale v posledním díle mu hrábne nebo co a celé to svou nesympatičností pošle do kytek. Vůbec ty zvraty jsou někdy v LUTHEROVI těžce mimo a postrádají logiku, ale lidi jsou málokdy logičtí, že? Hlavně! Alice je zpět. Jestli ho ještě někdy zradíš, tak tě zabiju a sním. Safra teď jsem zjisitl, že už se dalších dílů nedočkáme. John rozhodně odchází na vrcholu a byla to parádní jízda. ()

hellstruck

The mind is its own place, and in itself, can make a heaven of hell, a hell of heaven. Všechno to klišé, co čekáte od kriminálky u Luthera nenajdete. Luther je jiný snad ve všech ohledech, na které si jen můžu vzpomenout. Je to nevyrovnaný detektiv, u kterého se rozhodně nedá říct, že by měl černobílý charakter. Navíc nebere ohledy na zákony a jedná výhradně podle sebe. U tohoto seriálu se taky musíte smířit s tím, že ne vždycky přijde happy end tak, jak jej u kriminálky čekáte. Prostě se vykašlete na všechno, co jste viděli v Kriminálce Miami. Všechno tohle a mnohem víc mě polapilo do své sítě, zrovna tak jako temný, ale úžasný a charismatický John Luther a zákeřná psychopatka Alice. K srdci mi sice více přirostl Good Cop, ale Luther je těsně za ním. Jestli to ale takhle půjde dál, s radostí mu nadělím těch pět hvězdiček, jen se nechci unáhlit, protože kriminálky si mě získávají hůř než jakýkoli jiný žánr - většinou preferuji ucelený příběh než jeden případ na každý díl. A mimochodem, ta znělka a celkově soundtrack? Nevídaný, originální, božský! ()

Spooner

Další z řady výborných britských kriminálek. Počáteční díly jsou sice značně nevyrovnané, jak v tempu, tak v místy i ději, ovšem ke konci se to rozjede nevídaným způsobem a poslední 2 epizodu považuji téměř za žánrovou dokonalost. Idris Eldba to navíc podrží i v těch slabších okamžicích. Ostatní postavy jsou také výborně napsány a hlavně zahrány. Sherlock získává do řad britských kriminálek dalšího výborného kolegu.90% 2. Série - Oproti výtečně první řadě malinko zklamání, trable s puberťačkou už prostě tolik netáhnou. I přesto však stále vysoký kriminální nadrůměr. 80% 3. Série - Návrat na vrchol se vším všudy. Realistické, syrové, napínavé a Idris Elba potvrzuje, že John Luther je prozatím jeho životní rolí. Ten chlapík má na první hollywoodskou ligu. Závěrečný případ s veřejným strážcem pořádku patří mezi ty nejlepší z celého seriálu a výtečné parťáctví mezi Lutherem a Ripleyem musí tvůrcům závidět většina americké produkce. Závěr musel potěšit každého fanouška. Pokud další série opravdu nebude, tak se britský drsoň rozloučil opravdu v nejlepším. Po této sérii je to pro mě definitivně jedna z nejlepších a nejoblíbenějších kriminálek vůbec. 90% ()

kinej

Další perfektní počin BBC. V porovnání se Sherlockem je Luther trochu uvěřitelnější, ale zase ne úplně, a hlavně o dost potemněleješí. Víceméně dokonalý seriálový produkt, v němž občas zaskřípe násilné roubování hlavní zápletky na ty dílčí (obzvlášť ve 2. sérii), ale jedná se o tak dobrou podívanou, že se tím všechna případná negativa vyvažují. A třetí série je zatím nejlepší. ()

Shakers

1. séria - 85%. Dosť dobré. Idris Elba tu sedí ako riť na šerbeľ, rola mu je doslova ušitá na mieru a okrem toho, že tam výborne pasuje, rolu detektíva Luthera aj perfektne hrá. Veľké plus je, že ma séria iba šesť dielov, takže to nie je zbytočne naťahované. Úvod sa síce trošku pomalšie rozbieha, ale záver je drsný, nekompromisný a vynikajuci! 2. séria - 80%. Druhá séria je tiež dobrá a bavila ma, ale na strhujúce finále prvej série sa to nechytá. Tretí diel je síce pekný masaker, no finále je trošku slabšie ako som čakal. Elba opäť perfektný. 3. séria - 80%. Rovnako ako v predošlej sérii, ani tu ma finále nedostalo do kolien, pritom predposledný diel bol vynikajúci až šokujúci. Prvé diely trošku nemastné neslané, čo uberá na krase tejto sérii, no ako celkom opäť veľmi zaujímavé. 4.séria - 85%. Prekvapivo sme sa dočkali namiesto štyroch dielov, iba dvoch, no o to väčší spád ma táto séria. Rozdelenie síce nechápem, pretože je to dlhé ako jeden celovečerný film, ale tak prečo to nerozdeliť a nenavnadiť divákov na druhu polku, že áno. Úvodný diel mi prišiel super, vynikajúci príbeh, super atmosféra záporák, či návrat Luthera, to všetko som žral od začiatku. Druhý diel mi prišiel slabší a hlavne malo napínavý. Škoda, mohla to byť strhujúcejšia jazda vo finále. 5.séria - 85%. Asi som divný, ale piata (najslabšie hodnotené séria) ma bavila viac ako vysoko hodnotená druhá a tretia séria. Piata séria ma bavila a to od začiatku až do konca. Veľmi mi sadol príbeh, brutálne vraždy, absolútne nesympaticky zaporák, ktorého mate chuť zavesiť za gule do prievanu. No a potom je tu zopár nečakane fajnovo krvavých úmrtí, zvratov a samozrejme vynikajúci Idris Luther Elba, ktorý je ako som už napísal vynikajúci. ()

sheen

Zatím po prvním díle, vypadá to velmi nadějně, další adrenalinový detektiv. Po celé první řadě musím prostě napsat, že je to ŠUPA! druhá série už není tak epická, každopádně je to pořád boží. A vraťte nám pls ALICE! ()

Stegr

90% - Pokud máte rádi temné a inteligentní detektivky s jedinečným hlavním hrdinou, tohle je must see! ()

Aky

Výtečně, výtečně. Zpočátku se občas objevily rozpaky, ale s každým dalším dílem se seriál posouvá o kousek výš. Samozřejmě se nabízí srovnávat se švédským Wallanderem, který mi vychází ještě kousíček líp, ale ne zase tolik, abych hvězdičku ubral. ()

misterz

Zo samotného nosného príbehu v sériách mám iba vlažný dojem, pričom ma rovnako ani jednotlivé krimi príbehy nedokázali zaujať. Chýbala tomu myšlienka a detektívna prepracovanosť, ako napríklad pri Poirotovi, Magretovi... alebo niečím zaujímavá atmosféra, s akou som sa stretol napríklad pri Wallanderovi. Luthera by som prirovnal iba k takej uspôsobenej televíznej krimi CSI Londýn s jedovatou a akože drsnou hlavnou postavou (pritom kde mal Luther prejaviť drsnosť tak tam zlyhal) alebo k filmom so Semirom - Kobra 11, len tu bolo menej naháňačiek autami. Skrátka príliš šedivé, aby to bolo zaujímavé. Priemer. 60/100 ()

liskam

Bez diskuze jeden z nejdokonalejších kriminálních dramat co kdy byl natočen. Každý díl je samonosný a jako celek dechberoucí. Za mě 98% ()

Sonnery

Dlouho, jak dlouho jsem se snažil uhasit žízeň po kvalitní kriminálce. Většina dnešních detektivních filmů jsou jen takový olízaný lentilky na dně pudinkový mísy, která se už druhý týden netknutě prasí v ledničce, a tak na ni není pěkný pohled. No a najednou čirou náhodou narazím na seriál, jehož každičký díl obsahuje zápletku, na které by mohla stát jakákoliv pořádná současná detektivka, tak za čtyři místní hvězdy. Obsahuje charismatické, a co víc ORIGINÁLNÍ, ojedinělé padouchy. Hlavní hrdina patří mezi to nejlepší, co přinesl vznik kimenatografie (v tohle slově mám určitě chybu). Je to inteligentní chlapák, hrdina osmdesátek, jelikož to není jenom pozér nebo libovej frajírek, ale člověk se svými přednostmi i slabostmi, se kterým bych šel na pivo. Taky musím vyzvednout scénář, protože v dnešním světě, kde se všechno musí dělat co nejjednodušeji, jelikož inteligence populace je každým dnem menší a menší, je úchvatný. Luther je pro mě jednoznačně jedním z nejlepších seriálů vůbec ()

Anderton

Skvelá hlavná postava, skvelo vybraté lokácie, to pretože takto hnusne ste Londýn ešte nevideli. Skvelá hlavná antagonistka v štýle Moriartyho, ale predsa len viac Lutherovi blízka. Nie príliš vyrovnané série, čo sa dá pričítať snahe vždy ich uchytiť iným spôsobom, najmä keď sa skáče od dvoch po šesť epizód v rámci jednej série. Človek sa potom čuduje, prečo je napríklad tá štvrtá považovaná vôbec za sériu a nie skôr za akýsi špeciál. Každopádne celková spokojnosť, niektoré prípady vás prikovajú ku kreslu, iné si len tak odsedíte. Príbeh sa uzavrel a pokračovať by sa asi už ďalej nemalo. ()

DwayneJohnson

Po právě dokoukané první i druhé sérii nemůžu dát nic jiného, něž maximum a zařadit Luthera do své seriálové topky. Možná první dva díly byly maličko slabší, ale ostatní to vynahradily bohatě. Skvělý Idris v hlavní roli, který mi určitě připomněl Kennetha ve Wallenderovi. Policista, který myslí hlavně na svou práci a chytání vrahů a svůj soukromý život odsouvá až na vedlejší kolej, ale také umí často měnit pravidla hry a prokazuje lidskou tvář. Perfektní herci v dalších rolích plus opravdu originální příběh, spousta násilí bez nějakého patosu dělají z Luthera aspoň pro mě naprosto top seriálový zážitek.... což už se bohužel nedá říct o právě dokoukané třetí sérii. Možné spoilery!!! Připadal jsem si jako ve špatném snu, abych byl zcela upřímný. První půlka, lépe řečeno první dva díly, ty byly ještě obstojné, ale poslední dva mně přišly slabější než můj ranní čaj. Seriálu nepřidala, dle mě zbytečná vložka s Lutherovým vyšetřováním a celé to na mě působilo, hlavně po scénaristické stránce jako šité hodně vařící jehlou. Proto snižuji hodnocení o jednu hvězdu a budu doufat, že tenhle seriál si místo v mojí top ten ještě nějaký čas udrží. ()

PetrPan

Je těžké býti Lutherem, ale možná ještě těžší je být s ním, hrozí vám totiž s velkou pravděpodobností, že se nedožijete ani příštího rána... Charakter hlavního hrdiny je díky Elbovi naprosto k sežrání. Charismatický a empatický drsňák, chlap s velkým CH, zároveň však člověk, který si nese břímě výjimečných a nemá šanci na poklidný a spokojený život tak jako všichni ostatní. Nebýt této páteře celého příběhu, těžko říct, zda bych unesl minimálně v první sérii zřetelnou zkratkovitost kriminálních zápletek. Díkybohu si však tvůrci tento fakt už od té druhé evidentně uvědomili a složité, a dodávám že i úžasné, případy rozdělili vždy alespoň do dvou částí. Na rozdíl od většiny hodnotících jsem byl se vzrůstající číslovkou v hlavičce jednotlivých řad spokojenější a spokojenější a už nedočkavě čekám na tu pátou. Zatím jasných a strhujících pět. ()

Ratemus

Výborné, nepředvídatelné, výborně zahrané v celé s Idrisem Elbou. Drsné, místy fakt brutálně násilné a hlavně to vůbec nenudí. Víc netřeba říkat. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)