Poslední vymítání ďábla

• USA The Last Exorcism (více)

Reverend Cotton Marcus přijíždí na odlehlou louisianskou farmu Louise Sweetzera, aby tu provedl další ze svých rutinních seancí „vymítání ďábla“. Náboženský fanatik Sweetzer v charismatickém knězi vidí poslední naději, jak ze své dcerky Nell, kterou podle něj s jistotou posedl ďábel, dostat zlo dřív, než její děsivé utrpení vyústí v nepředstavitelnou tragédii. Cotton, kterého po letech, co z kapes zoufalých věřících tahá peníze, trápí výčitky svědomí, chce se svým štábem natočit při této poslední seanci dokument se svou zpovědí a doznáním. Po příjezdu na krví prosáklou rodinnou farmu je ale hned zřejmé, že tady na něj čeká skutečné a ryzí zlo, na které se nemohl nijak připravit. Cesty zpět už není. To, co tady reverend Marcus zažije, do základů otřese jeho vírou. Podaří se mu najít způsob, jak Nell – a všechny ostatní – zachránit dřív, než bude pozdě? (oficiální text distributora)

JASON_X

Nejpodařenější "dokumentární" nízkorozpočtový horror od Blair Witch. Kdybych se dokázal u filmu bát, bál bych se možná místy u tohohle, a to hlavně zásluhou fantastického výkonu, jaký předvedla Ashley Bell - ten její fejs je fakt... divný. A cynický pastor-podvodník (Patrick Fabian) mě pro změnu dobře pobavil (tedy hlavně na začátku). Konec filmu mě pak přímo pohladil po duši... ach, ti zatracení tmářští a krvelační jižani... A propos - jak si tak pročítám zdejší komenty, spoustě lidem najednou hrozně vadí třepetavá kamera. Je zajímavé, že u "vysokorozpočťáků" si téhle moderní zhovadilosti skoro nikdo nevšimne. Já ruční skákavou kameru bytostně nesnáším, ale u tohohle druhu filmů se přece jaksi předpokládá... ()

Morholt odpad!

No jo no. Už by těm "dokumentaristům" mohl někdo vysvětlit, že poskakující ruční kamera a banda neherců nejsou zárukou autentičnosti. A nezachrání to ani hlavní postava na pěst a pipka, která místo scénáře dostala dývko s Vymítačem. Lenssen a spol. je důvěryhodnější než tenhle megashit. ()

Caelos

Už kvůli konci se "realistické" ztvárnění naprosto vytrácí. Ne, nemyslím to co snímá kamera, ale to, jak by se ten záznam dostal na veřejnost?! Když to teda má být realistické... Nasrat na filmy alá dokument, doufám že tenhle trend co nejdříve zmizí v propadlišti dějin. Samotný film mě nijak zvlášť neurazil, ani nenudil. ()

Khalesi

Príbeh bol natočený z trocha iného ako obvyklého uhlu. Oceňujem, že v ňom nebolo zobrazené žiadne zabíjanie zvierat i keď bolo naznačené a aj kvoli tomu som znížila svoje hodnotenie. Veľkým plusom bolo napatie, ktorým tvorcovia nešetrili, plus nepredvídateľnosť počas celého deja tiež zasluhuje nejakú tú hviezdičku naviac. Keď to zhrniem vyjde mi z toho málinko nadpriemerný horor, ktorý má síce príšernú kameru v štýle Blair witch, ale rozhodne nenudí. ()

st.ranger

Zajímavý nápad, ale jak už to tak bývá, nevhodně proveden. Dokument o vymýtání má svou úroveň, přestože se jedná jen o čtení hloupostí z Bible, ale nebýt posledních 5-10ti minut, mohlo to mít lepší efekt. ()

Litsarch

A já blbec se těšil na podařený horor... Krutý omyl vážení... Tohle jsme mohli klidně se ženou natočit doma a určitě i líp... To že reverend si z případů dělal srandu bych i bral, takový lidé se určitě najdou... I to ostatní, jelikož na tohle věřím a věřím že se to děje, jen to logicky nejde na veřejnost... Nicméně styl celého "dokumentu", pár "bubu" scén a celkově zhola nic... To mi ani k průměrnému filmu nestačí + ještě "krásná" hudba, která naprosto "dotvářela" už tak "hustou" atmosféru... P.S.: Víte, že když dáte dva zralé banány, vložíte je do mísy, přidáte trochu cukru a stále budete pokračovat a upečete to na 140. A vytáhnete ho ven a máte vlastní banánový chléb. Aleluja! ()

corpsy

Zaujímavo pôsobiaci snímok. Avšak jeho spracovanie už neprináša nič originálneho, podobne ako námet. Už sme tu mali toľko posadnutých dievčatiek, že to už hrôzostrašne nepôsobí. Záver je tak trošku o hubu a pôsobí násilne šokujúco, pravdepodobne sa tvorcovia nevedeli rozhodnúť, ako to všetko ukončiť. Suma sumárum ale snímok neodcudzujem, vo svojom žánri je to mierny nadpriemer a chválim aspoň to, že už keď sa teda tvorcovia rozhodli pre démonom posadnutú dievčinu, aspoň ju typovo skvelo obsadili - Ashley Bell. ()

Ten Druhy

Námet považujem za nadmieru príťažlivý. Poctivá, prapôvodná a kryštáľovo čistá hrôza z ovládnutia diablom určite nielen mne imponuje. Tvorcovia však príliš kladú dôraz na formu spracovania, no nie som si istý, či to filmu prospieva. Chápem úsilie filmových príbehov "based on a true story" vyvolať dojem autenticity, kvitujem ich sympatické pokusy o znovuprežitie zážitku, ktorý nápísal sám život. Z času na čas si takéto snímky rád pozriem, hoci viem, že mnohé z nich svojou úrovňou patria do filmového suterénu. Z tohto hľadiska je The Last Exorcism odvarom - dojem reálneho života budí až z dojmu true story. Scény posadnutia a vyháňania diabla majú desivú kadenciu, sú silné, podmanivé a veľmi výpovedné... Sú všetko - len nie nápadité. Pokúšať sa o hodnovernosť mocdokumentárnym štýlom a pritom využívať klišé rôznych démonických hororov z posledných cca 40 rokov (od Exorcistu po Emily Rose) a naviac sa tváriť originálne, nie je najšťastnejšie riešenie. Vyhnem sa písaniu spoileru, ale záver sa mi zdal lacný a pritiahnutý za vlasy. Film, ktorý celý čas dáva veľké garancie, ale v rozhodujúcej chvíli tvrdí opak - teda banálnu somarinu, je zradou na divákoch! Samozrejme, videl som už viacero podstatne horších hororov, takže k výrobcovi (Eli Roth...) The Last Exorcism reklamovať nepôjdem. Nakoniec ide o zaujímavý horor, ktorý sa oplatí pozerať, hoci jeho koniec je sklamaním... ()

RasputincZ

Zklamání. Současný fenomén točit horory na obyčejnou ruční kameru za účelem získání co možná největší reálnosti je sice obdivuhodný, ale cítím se tím už být trochu přesycený a The Last Exorcism to odnáší nejvíce. Původně jsem byl dost zvědavý, jak bude tento styl fungovat ve vymítačském subžánru a mohu říct, že zrovna zde mi to vadilo nejvíce. Atmosféru to až na jednu noční scénu vůbec nenazovalo a do poloviny filmu se prakticky nic neděje. A divně otevřený závěr vše jen podtrhnul. Někdo se snažil o závěrečný efekt v Záhadě BlairWitch? Opět to nefungovalo tak, jak asi tvůrci zamýšleli... Opravdu hořké zklamání. ()

mysiak

Dokumentáry štýl sedí Last Exorcismu...vyzerá to desivo, nenápadne sa to tvári a hlavne je to dobré..možno trochu lepšej kamery a spolupráce..a bola by klasika ako vyšitá..ináč je to len nadpriemerná exorcizmovina ()

GodComplex

Exorcisticka serie si v mych ocich vzdy drzela velmi vysoky hororovy standard (ano, vcetne obou kritizovanych prequelu), az do ted. Je fajn, ze se ve spojeni s exorcismem testuji nove postupy a styly, napr. mix se soudnim prelicenim v Emily Rose dopadl vyborne a take je fakt, ze styl natocime-to-syrove/realisticky/levne-rucni-kamerou-ala-Blair-Witch muze v hororovem zanru fungovat na jednicku (viz. excelentni REC), ale take muze dopadnout pomerne trapne, coz je presne tenhle pripad. Nemuze za to samotny styl, protoze treba zacatek brany jako exorcisticky dokument slibuje minimalne zajimavou podivanou (i kdyz ten low-tech zvuk po celou stopaz neni zrovna prijemny). Problem bych videl v pribehu a scenari, ktere jsou z cele exorcisticke sagy rozhodne nejslabsi. Asi takhle - prvni pulku cekate, ze se zacne neco dit, napeti stoupa, do te doby vsechno v poradku, pak se sice zacne neco dit, ale ani zdaleka ne v takove forme a kvalite v jakou jste doufali, zacnete silne pochybovat a vylozene trapny konec to cele definitivne pohrbi. Skoda, nevyuzity potencial a plytvani exorcistickeho tematu. 3/10 ()

Freemind

První dvě třetiny na tři až čtyři hvězdičky - civilní, vcelku vkusně gradovaný vymítačský horůrek. Závěr je ale na pořádný pohlavek - z sympaticky nezávislého filmu se tvůrci zoufale snažili udělat strhující hrůzu, což se samozřejmě téměř nikdy nepovede. Škoda ho. ()

blackrain

Tak tohle už jsme někde viděli a ne jen jednou. Někdo se pokusil řídit známým příslovím, že za málo peněz se dá udělat hodně muziky. Ale to by ta dotyčná osoba musela oplývat geniálními nápady a tahat je jako esa z rukávu. V tomto případě byl ten rukáv asi zřejmě prožraný od myší. Takže se žádná pořádná muzika nekonala. V podstatě jde o celkem zbytečný film, který může nabídnout akorát roztřesenou ruční kameru. ()

kaylin

I když „Poslední vymítání ďábla“ rozhodně není nijak závratně nápaditý film, stejně jsem měl po nějaké době pocit, že tohle je found footage, na které se dá dívat a kde se ukazuje, že možnosti zde jsou- Jen kdyby se tvůrci až tak moc nesnažili o to, aby divákům předvedli to, co se očekává. Přesně tohle ve snímku dělají a je to škoda, protože svým koncem je naprosto nezajímavý a okoukaný. ()

grogodil

A ja som sa sťažoval na amatérsku kameru pri Paranormal Activity. Po tomto človek totiž naozaj docení tú kameru na statíve, keď človek nemusel špúliť oči neustále ako tu, v snahe zaostriť na tie rozmazané šmuhy, čo sa v sprievode tajomných pazvukov mihajú pred očami. Toto rozostrené neatmosferické čudo, ktoré sa akosi do posledných minút nie a nie rozbehnúť toho pritom veľa dlží staručkej a vynikajúcej Blair Witch a o prehľadnej ručnej kamere sa môže zase veľa učiť od španielkeho REC. ()

Vessper odpad!

Filmu chybí uplně všechno co může, za to zde máme vymítače, který nevěří na démony, kazatele, který je šéfem "satanistického" kultu a nakonec červené dítě vhozené do ohně. U celého filmu jsem se pořádně nudil a to i když se posedlá ohybala do různých neuvěřitelných poloh. Celý příběh je o ničem a závěr stupidní. Velice nepovedené - odpad. ()

kalap

Film je prínosom aspoň tým ako ukazuje a usvedčuje kresťanskú cirkev z podvodov a vlastne vedomím okradaním nešťastných ľudí, ktorí potrebujú psychiatra a nie zlodejského farára, ktorý za taketo trápne vymietania berú nekresťanské peniaze. ()

Havaj8

Další z těch ohromně slabejch vymítaček. Sice netradiční úvod, kdy si reverend vydělává tak, že balamutí lidi a snaží se jim dostat z hlavy to, že jsou posedlí. Na démony absolutně nevěří a už to odhaluje děj na druhou polovinu filmu. Že se bude muset setkat s něčím opravdovým. Ale zpracování už tak zdařilý nebylo, celý pojatý ve stylu hádanky, kdo je fakt ten špatnej. Minimum hororovejch prvků, až na ten konec, kdy takovýhle obřady dokážou rozhodit. Ale nějakým způsobem se u toho bát? Bohužel. ()

cariada

Ze začátku jsem byl zděšený, když se zase objevil další film ala home video. První půlka je dost nezáživná, šílený kněz co si hraje na movie star, jede kamsi vymítat dívku (která není ani moc hezká). Celé se to zdá spíš jen jakási atrapa,aneb jak vymámit z nebohého tatíka peníze. (což je i vidět, když sipe do kříže prášek a pak dělá ,že dostal znamení. Jenže ono s tou dívkou opravdu není vše v pořádku a nezbývá než ve vymítání pokračovat, což je a není dobrý nápad, naštěstí to má dobrý happy end což ten film zachránilo. ()