Okno do hřbitova (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Komedie

Česko, 2011, 5 h 38 min (Minutáž: 26 min)

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

David Ployhar

Jiří Ployhar ml., Eva Vrbková, Milena Marcilisová, Rostislav Marek, Miloslav Maršálek, Eva Lesáková, Ondřej Mikulášek, Eva Gorčicová, Jan Grygar, Petr Bláha, Zdeněk Troška, Michael Beran, Matěj Hádek, Martin Havelka, Jana Štvrtecká, Simona Peková, Jana Musilová, Jan Kolařík, Norbert Lichý, Pavel Plešák, Petr Jančařík, Radoslav Šopík, Jiří Pecha, Jiří Vobecký, Jindřich Světnica, Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Hana Holišová, Miroslava Součková, Petr Štěpán, Eva Leimbergerová, Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Karel Mišurec, Josef Jurásek, Karel Janský, Zdeněk Bureš, Dušan Sitek, Erik Pardus, Jaroslav Dufek, Radim Novák, Pavel Zatloukal, Ján Jackuliak, Karel Fuksa, Arnošt Goldflam, Igor Ondříček, Viktor Skála, Zdeněk Černín, Pavel Vacek, Bolek Polívka, Zuzana Slavíková, Petr Váša, Zdeněk Julina, Ludmila Slancová, Jan Apolenář, Lukáš Hejlík, Milan Němec, Ladislav Kolář, Miroslava Kolářová, Jitka Josková, Aleš Zbořil, Luděk Randár, Martin Vrtáček, Jan Kučera, Pavel Leicman, Ivan Kalina, Jaroslav Kuneš, Jiří Pištěk, Blažena Rýznarová, Pavel Kunert, Vladimír Hauser, Zdeněk Dvořák, Vlastimil Peška, Petr Halberstadt, Martin Sláma, Iveta Austová, Robert Mikluš, Kateřina Liďáková, Milan Horský, René Barteček, Roman Blumaier, Mirka Páralová, Igor Stránský, Eva Daňková, Jarmila Turbová, Lenka Čermáková, Jaroslav Matějka, Sandra Riedlová, Josef Borek, Jan Čuma, Dana Pešková, Jaroslav Fert, Jiří Skovajsa, Šárka Bilíková-Šildová, Petr Pěnkava, Pavel Baďura, Tereza Tomšů, Milan Šindelář, Michal Bumbálek, Alan Novotný, Karel Kobosil, Arnošt Vacula, Ernest Vidlička, František Segrado, Jiří Kniha, Vladimír Krátký, Jan Grundman, Zdeňka Bosáková, Adam Kronek, Jan Mazák, Jiří Ressler, Kateřina Rakovčíková, Martin Cenek, Jan Gottwald, Šárka Bartošová, Tomáš Koubek, Danuše Klichová, Eva Jurůjová, Bedřich Výtisk, Tereza Hořínková, Radim Koráb, Michal Isteník, Jana Fišerová, Gabriela Štefanová, Ladislav Lakomý (vyp.), Dana Hostinská, Barbara Chybová, Kateřina Králová

Okno do hřbitova je vcelku solidní novodobý počin české televize. Ano, jednotlivé díly mají své mouchy, ale proč proboha většina registrovaných uživatelů dává nesmylsně po prvních dílech (někteří ani neviděli) hnedle odpad?! To rozum prostě nebere, ale což.....když to člověk vidí v politice, tak zblbne z těch hovad i kdyby nechtěl. U mě zatím slušných 75%.(23.11.2012)

Soubor krátkých horrorových povídek M. Švandrlíka, které bych doporučoval před spaním. Jsou zábavné, lehké a zaberou asi dvacet minut. Některé jsou lepší, některé nestojí za moc. A co se týče hereckého obsazování – v některých příbězích mi připadalo, že tam hrají ochotníci. Nicméně dávám tři hvězdy, protože ty dávám skoro vždy, když se jedná o soubor horrorových povídek. A zábava před spaním je to obstojná. Osobně se mi nejvíce líbila povídka „Králíci“.(13.1.2014)

• rakovnik

Povídky Miloslava Švandrlíka jsem doslova hltal, protože jsou krátké, vtipné, napínavé, se skvělými pointami. Není tomu tak bohužel při jejich zfilmování. Největší díl neúspěchu u mě vytváří tragické výkony hlavních postav, které spíše jakoby odvykládají text a vůbec nehrají. Práce režiséra je tedy doslova odfláknutá. V kontrastu s tím mě potěšila alespoň výborná práce kameramanů. Pokud toto obsazení je elita brněnských (moravských) herců, tak jsou na tom naši moravští přátelé dost bledě. Bez šťávy, bez všeho, co mají povídky pana Švandrlíka.(8.12.2012)

• pfa

Mám rád takovéhle příběhy, mám rád tento žánr, rád se podívám (a dívám) i na tento cyklus, jen trochu více nepobírám, proč je to celé, tedy snad vyjma námětů, tak nehorázně amaterské. A to jsem teď urazil amaterský film. Rozhodně doporučuji mnohem starší záležitost, ovšem, řekl bych již použitou a přívětivou mluvou, nehorázně lepší. Draculův švagr...(20.1.2013)

Mrazivé a zajímavé pásmo hororových povídek. Některé překvapily svojí invencí, některé nebyly tak úplně k pochopení a některé byly strašidelné. Klady: velké překvapení v režijním pojetí Vladimíra Michálka, kvalitní a nepříliš okoukané herecké obsazení, invence, vypointované závěry povídek, netradiční pojetí, sympatické lokace a prostředí, snaha o hororovou atmosféru a tajemno. Zápory: povídky jsou kvalitativně dost rozdílné až nevyrovnané, obtížně se v našem prostředí daří napodobovat americký styl, některé povídky byly překombinované a pro nehororového diváka těžko uchopitelné. 60%(8.2.2013)

• - Většina scénářů čítá až sedm verzí. [Zdroj: Česká televize] (hippyman)

• - První dva příběhy „Árie“ a „Imbecil“, jejichž kameramanem je David Ployhar a vedoucím produkce Radovan Kramář, se natáčely od 20. dubna do 4. května 2010 v Újezdě u Brna a v Bílovicích nad Svitavou, respektive v Mikulově, Pavlově a v Hustopečích. Zbylé části se natáčely během července a srpna opět v Brně a na jižní Moravě. V epizodě „Vzkaz od nebožky“ bydlí bezdomovec Ostřihoň (Arnošt Golgflam) v ruinách fotbalového stadionu Za Lužánkami. Jeho "lůžko" se pak nachází přímo vchodu do kabin fotbalistů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Scenáristi Dušan Kukal a Martin Bezouška písali scenár aj k seriálu Draculův švagr (1996), ktorý bol tiež na motívy poviedok od Miloslava Švandrlíka. (Jello Biafra)