Okno do hřbitova (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Komedie

Česko, 2011, 5 h 38 min (Minutáž: 13x22 min)

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

David Ployhar

Jiří Ployhar ml., Eva Vrbková, Milena Marcilisová, Rostislav Marek, Miloslav Maršálek, Eva Lesáková, Ondřej Mikulášek, Eva Gorčicová, Jan Grygar, Petr Bláha, Zdeněk Troška, Michael Beran, Matěj Hádek, Martin Havelka, Jana Štvrtecká, Simona Peková, Jana Musilová, Jan Kolařík, Norbert Lichý, Pavel Plešák, Petr Jančařík, Radoslav Šopík, Jiří Pecha, Jiří Vobecký, Jindřich Světnica, Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Hana Holišová, Miroslava Součková, Petr Štěpán, Eva Leimbergerová, Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Karel Mišurec, Josef Jurásek, Karel Janský, Zdeněk Bureš, Dušan Sitek, Erik Pardus, Jaroslav Dufek, Radim Novák, Pavel Zatloukal, Ján Jackuliak, Karel Fuksa, Arnošt Goldflam, Igor Ondříček, Viktor Skála, Zdeněk Černín, Pavel Vacek, Bolek Polívka, Zuzana Slavíková, Petr Váša, Zdeněk Julina, Ludmila Slancová, Jan Apolenář, Lukáš Hejlík, Milan Němec, Ladislav Kolář, Miroslava Kolářová, Jitka Josková, Aleš Zbořil, Luděk Randár, Martin Vrtáček, Jan Kučera, Pavel Leicman, Ivan Kalina, Jaroslav Kuneš, Jiří Pištěk, Blažena Rýznarová, Pavel Kunert, Vladimír Hauser, Zdeněk Dvořák, Vlastimil Peška, Petr Halberstadt, Martin Sláma, Iveta Austová, Robert Mikluš, Kateřina Liďáková, Milan Horský, René Barteček, Roman Blumaier, Mirka Páralová, Igor Stránský, Eva Daňková, Jarmila Turbová, Lenka Čermáková, Jaroslav Matějka, Sandra Riedlová, Josef Borek, Jan Čuma, Dana Pešková, Jaroslav Fert, Jiří Skovajsa, Šárka Bilíková-Šildová, Petr Pěnkava, Pavel Baďura, Tereza Tomšů, Milan Šindelář, Michal Bumbálek, Alan Novotný, Karel Kobosil, Arnošt Vacula, Ernest Vidlička, František Segrado, Jiří Kniha, Vladimír Krátký, Jan Grundman, Zdeňka Bosáková, Adam Kronek, Jan Mazák, Jiří Ressler, Kateřina Rakovčíková, Martin Cenek, Jan Gottwald, Šárka Bartošová, Tomáš Koubek, Danuše Klichová, Eva Jurůjová, Bedřich Výtisk, Tereza Hořínková, Radim Koráb, Michal Isteník, Jana Fišerová, Gabriela Štefanová, Ladislav Lakomý (vyp.), Dana Hostinská, Barbara Chybová, Kateřina Králová
  • choze

Takové neškodné, díky dialogům a brněnským divadelním hercům místy nechtěně komické televizní strašení po česku. Nezdá se mi to tak špatné jako DRACULůV ŠVAGR, se kterým to má společný scenáristický tandem Bezouška/Kukal (kteří jsou podepsaní i pod otřesnými televizními ČERNÝMI BARONY, takže mají na Švandrlíka jakýsi monopol) a kvalitního režiséra, který si zrovna vybral svou slabší chvilku (po Smyczekovi Michálek). Jako komparz jsem se mihnul v titulní epizodě.(23.11.2011)

Okno do hřbitova je vcelku solidní novodobý počin české televize. Ano, jednotlivé díly mají své mouchy, ale proč proboha většina registrovaných uživatelů dává nesmylsně po prvních dílech (někteří ani neviděli) hnedle odpad?! To rozum prostě nebere, ale což.....když to člověk vidí v politice, tak zblbne z těch hovad i kdyby nechtěl. U mě zatím slušných 75%.(23.11.2012)

Nemůžu si pomoct, ale většinu českých filmů hodnotí zamindrákovaní pupkáči a nebo brýlatí geekové..Jinak si nedokážu vysvětlit, že plno superních filmů (i tento) je tak zkritizováno...Noa! že nemá umělecké záběry, dokonalý střih atd..má to být mysteriózní horror u kterého se máte bát a to se povedlo...někteří by se nad sebou měli zamyslet a vylézt z černé kopky, ve které bydlí. howg(8.11.2012)

Tak se mi zdá, že někteří uživatelé ČSFD se zde cíleně přihlašují a hodnotí jen a jen proto, aby shodili v podstatě celou českou TV filmovou produkci za každou cenu. Přitom mnohdy ani nepočkají na více dílů a hnedle "vysoce odborně" hodnotí. Cyklus příběhů z brněnského studia ČT mi připadá nevšední a zajímavý. Na zajímavosti jistě přidává i celá řada neokoukaných hereckých tváří. Jistě i podle mého názoru je divácká přitažlivost jednotlivých příběhů nevyvážená, to však neznamená, že paušálně odsoudím vše. Mě připadá tento seriál minipovídek docela příjemně koukatelný, a když hodnotím třemi hvězdami, tak dávám najevo průměr, nikoliv propadák.(9.10.2012)

• pfa

Mám rád takovéhle příběhy, mám rád tento žánr, rád se podívám (a dívám) i na tento cyklus, jen trochu více nepobírám, proč je to celé, tedy snad vyjma námětů, tak nehorázně amaterské. A to jsem teď urazil amaterský film. Rozhodně doporučuji mnohem starší záležitost, ovšem, řekl bych již použitou a přívětivou mluvou, nehorázně lepší. Draculův švagr...(20.1.2013)

• - První dva příběhy „Árie“ a „Imbecil“, jejichž kameramanem je David Ployhar a vedoucím produkce Radovan Kramář, se natáčely od 20. dubna do 4. května 2010 v Újezdě u Brna a v Bílovicích nad Svitavou, respektive v Mikulově, Pavlově a v Hustopečích. Zbylé části se natáčely během července a srpna opět v Brně a na jižní Moravě. V epizodě „Vzkaz od nebožky“ bydlí bezdomovec Ostřihoň (Arnošt Golgflam) v ruinách fotbalového stadionu Za Lužánkami. Jeho "lůžko" se pak nachází přímo vchodu do kabin fotbalistů. (Elwanelyn)

• - Většina scénářů čítá až sedm verzí. [Zdroj: Česká televize] (hippyman)

• - Scenáristi Dušan Kukal a Martin Bezouška písali scenár aj k seriálu Draculův švagr (1996), ktorý bol tiež na motívy poviedok od Miloslava Švandrlíka. (Jello Biafra)