Okno do hřbitova (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Komedie

Česko, 2011, 5 h 38 min (Minutáž: 13x22 min)

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

David Ployhar

Jiří Ployhar ml., Eva Vrbková, Milena Marcilisová, Rostislav Marek, Miloslav Maršálek, Eva Lesáková, Ondřej Mikulášek, Eva Gorčicová, Jan Grygar, Petr Bláha, Zdeněk Troška, Michael Beran, Matěj Hádek, Martin Havelka, Jana Štvrtecká, Simona Peková, Jana Musilová, Jan Kolařík, Norbert Lichý, Pavel Plešák, Petr Jančařík, Radoslav Šopík, Jiří Pecha, Jiří Vobecký, Jindřich Světnica, Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Hana Holišová, Miroslava Součková, Petr Štěpán, Eva Leimbergerová, Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Karel Mišurec, Josef Jurásek, Karel Janský, Zdeněk Bureš, Dušan Sitek, Erik Pardus, Jaroslav Dufek, Radim Novák, Pavel Zatloukal, Ján Jackuliak, Karel Fuksa, Arnošt Goldflam, Igor Ondříček, Viktor Skála, Zdeněk Černín, Pavel Vacek, Bolek Polívka, Zuzana Slavíková, Petr Váša, Zdeněk Julina, Ludmila Slancová, Jan Apolenář, Lukáš Hejlík, Milan Němec, Ladislav Kolář, Miroslava Kolářová, Jitka Josková, Aleš Zbořil, Luděk Randár, Martin Vrtáček, Jan Kučera, Pavel Leicman, Ivan Kalina, Jaroslav Kuneš, Jiří Pištěk, Blažena Rýznarová, Pavel Kunert, Vladimír Hauser, Zdeněk Dvořák, Vlastimil Peška, Petr Halberstadt, Martin Sláma, Iveta Austová, Robert Mikluš, Kateřina Liďáková, Milan Horský, René Barteček, Roman Blumaier, Mirka Páralová, Igor Stránský, Eva Daňková, Jarmila Turbová, Lenka Čermáková, Jaroslav Matějka, Sandra Riedlová, Josef Borek, Jan Čuma, Dana Pešková, Jaroslav Fert, Jiří Skovajsa, Šárka Bilíková-Šildová, Petr Pěnkava, Pavel Baďura, Tereza Tomšů, Milan Šindelář, Michal Bumbálek, Alan Novotný, Karel Kobosil, Arnošt Vacula, Ernest Vidlička, František Segrado, Jiří Kniha, Vladimír Krátký, Jan Grundman, Zdeňka Bosáková, Adam Kronek, Jan Mazák, Jiří Ressler, Kateřina Rakovčíková, Martin Cenek, Jan Gottwald, Šárka Bartošová, Tomáš Koubek, Danuše Klichová, Eva Jurůjová, Bedřich Výtisk, Tereza Hořínková, Radim Koráb, Michal Isteník, Jana Fišerová, Gabriela Štefanová-Ježková, Ladislav Lakomý (vyp.), Dana Hostinská, Barbara Chybová, Kateřina Králová
  • Jello Biafra

Mám rád hororové poviedky pána Švandrlíka a čítal som všetky, ktoré kedy napísal, ale z tohto seriálu som dosť sklamaný. Tie chabé herecké výkony a dieravý scénár by sa snáď dali prehrýzť keby sa jednotlivé poviedky držali svojich predlôh. Už len treba "Králíci se nedočkali", "Vzkaz od nebožky" či "Filmová zkouška" sa predlohy vôbec nedržia a takto by som mohol pokračovať. Jednotlivé epizódy v rámci akejsi pochybnej atraktivity prekrúcajú predlohu naruby. Pre mňa je tento seriál premárnená šanca.(1.2.2014)

• rakovnik

Povídky Miloslava Švandrlíka jsem doslova hltal, protože jsou krátké, vtipné, napínavé, se skvělými pointami. Není tomu tak bohužel při jejich zfilmování. Největší díl neúspěchu u mě vytváří tragické výkony hlavních postav, které spíše jakoby odvykládají text a vůbec nehrají. Práce režiséra je tedy doslova odfláknutá. V kontrastu s tím mě potěšila alespoň výborná práce kameramanů. Pokud toto obsazení je elita brněnských (moravských) herců, tak jsou na tom naši moravští přátelé dost bledě. Bez šťávy, bez všeho, co mají povídky pana Švandrlíka.(8.12.2012)

• Idée_fixe

Mé dojmy po první povídce: Brněnské divadelní herce mám velmi ráda (až na ty nové, to by však bylo na jiné a dlouhé povídání), docela i ponuré příběhy, takže jsem se na seriál fakt těšila. O to větší pak bylo mé zklamání. Musím souhlasit s Bluntmanem - vypadalo to, jako by herci hráli v divaldle, nikoliv ve filmu (pravda - mohl to být záměr, to ale nic nemění na tom, že to k tomu příliš nesedělo). Zuzana Slavíková bývala v Mahenově divadle skvělá, než začala uvádět tu pitomou soutěž, pak se hrozně změnila, přišlo mi, "jako by pak v tom duchu pokračovala i na divadle" - a není to jen můj osobní názor, v tom se shodla i řada mých blízkých. A propo - některé brněnské herce jsem viděla i v "normálních filmech", kde hráli naprosto přirozeně. Takže fakt nechápu. Námět zajímavý, ovšem celkem klišé a hlavně - divně zpracovaný (to bych u tohoto režiséra fakt nečekala), hudba otřesná (sama od sebe, navíc k tomuto se absolutně nehodící). A celkově to bylo takové prkenné, "tak nějak divné". Ovšem zdůrazňuji - to vše soudím (zatím) jen po prvním dílu (povídce), třeba mne ty další překvapí, uvidíme. Dám tomu určitě ještě šanci, už jen kvůli "mému" Brnu a mým (již od dětství) oblíbeným Brňákům. ;-) ............................................................. Po shlédnutí dalších 2 povídek uznávám, že už to bylo o facku lepší, leč zatím zůstávám s hodnocením u jedné hvězdy. Příběhy mne vůbec nijak neoslovily. Uvidíme, co se bude dít dál.(8.9.2012)

• honajz

1. díl: Obraz - ****. Líbilo se mi spojení skutečného malíře se Švandrlíkovým námětem, brněnský producent tohoto seriálu, pan Kravka, mezi hosty na pohřbu, a toho cynika Bolek zahrál taky dobře. Za mne dobře vypointované, i když chvílemi se vedení příběhu trochu rozpadá. --- 2. díl: imbecil - **** Výborně vybrané lokace (i když jsem poznal jen Mikulov) a docela hezká hříčka o převtělování duší a místních bláznech a jednom poctivém poldovi, líbilo.(16.9.2017)

• choze

Takové neškodné, díky dialogům a brněnským divadelním hercům místy nechtěně komické televizní strašení po česku. Nezdá se mi to tak špatné jako DRACULůV ŠVAGR, se kterým to má společný scenáristický tandem Bezouška/Kukal (kteří jsou podepsaní i pod otřesnými televizními ČERNÝMI BARONY, takže mají na Švandrlíka jakýsi monopol) a kvalitního režiséra, který si zrovna vybral svou slabší chvilku (po Smyczekovi Michálek). Jako komparz jsem se mihnul v titulní epizodě.(23.11.2011)

• - První dva příběhy „Árie“ a „Imbecil“, jejichž kameramanem je David Ployhar a vedoucím produkce Radovan Kramář, se natáčely od 20. dubna do 4. května 2010 v Újezdě u Brna a v Bílovicích nad Svitavou, respektive v Mikulově, Pavlově a v Hustopečích. Zbylé části se natáčely během července a srpna opět v Brně a na jižní Moravě. V epizodě „Vzkaz od nebožky“ bydlí bezdomovec Ostřihoň (Arnošt Golgflam) v ruinách fotbalového stadionu Za Lužánkami. Jeho "lůžko" se pak nachází přímo vchodu do kabin fotbalistů. (Elwanelyn)

• - Scenáristi Dušan Kukal a Martin Bezouška písali scenár aj k seriálu Draculův švagr (1996), ktorý bol tiež na motívy poviedok od Miloslava Švandrlíka. (Jello Biafra)

• - Většina scénářů čítá až sedm verzí. [Zdroj: Česká televize] (hippyman)