Okno do hřbitova (TV seriál)

Drama / Mysteriózní / Komedie

Česko, 2011, 5 h 38 min (Minutáž: 13x22 min)

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

David Ployhar

Jiří Ployhar ml., Eva Vrbková, Milena Marcilisová, Rostislav Marek, Miloslav Maršálek, Eva Lesáková, Ondřej Mikulášek, Eva Gorčicová, Jan Grygar, Petr Bláha, Zdeněk Troška, Michael Beran, Matěj Hádek, Martin Havelka, Jana Štvrtecká, Simona Peková, Jana Musilová, Jan Kolařík, Norbert Lichý, Pavel Plešák, Petr Jančařík, Radoslav Šopík, Jiří Pecha, Jiří Vobecký, Jindřich Světnica, Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Hana Holišová, Miroslava Součková, Petr Štěpán, Eva Leimbergerová, Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Karel Mišurec, Josef Jurásek, Karel Janský, Zdeněk Bureš, Dušan Sitek, Erik Pardus, Jaroslav Dufek, Radim Novák, Pavel Zatloukal, Ján Jackuliak, Karel Fuksa, Arnošt Goldflam, Igor Ondříček, Viktor Skála, Zdeněk Černín, Pavel Vacek, Bolek Polívka, Zuzana Slavíková, Petr Váša, Zdeněk Julina, Ludmila Slancová, Jan Apolenář, Lukáš Hejlík, Milan Němec, Ladislav Kolář, Miroslava Kolářová, Jitka Josková, Aleš Zbořil, Luděk Randár, Martin Vrtáček, Jan Kučera, Pavel Leicman, Ivan Kalina, Jaroslav Kuneš, Jiří Pištěk, Blažena Rýznarová, Pavel Kunert, Vladimír Hauser, Zdeněk Dvořák, Vlastimil Peška, Petr Halberstadt, Martin Sláma, Iveta Austová, Robert Mikluš, Kateřina Liďáková, Milan Horský, René Barteček, Roman Blumaier, Mirka Páralová, Igor Stránský, Eva Daňková, Jarmila Turbová, Lenka Čermáková, Jaroslav Matějka, Sandra Riedlová, Josef Borek, Jan Čuma, Dana Pešková, Jaroslav Fert, Jiří Skovajsa, Šárka Bilíková-Šildová, Petr Pěnkava, Pavel Baďura, Tereza Tomšů, Milan Šindelář, Michal Bumbálek, Alan Novotný, Karel Kobosil, Arnošt Vacula, Ernest Vidlička, František Segrado, Jiří Kniha, Vladimír Krátký, Jan Grundman, Zdeňka Bosáková, Adam Kronek, Jan Mazák, Jiří Ressler, Kateřina Rakovčíková, Martin Cenek, Jan Gottwald, Šárka Bartošová, Tomáš Koubek, Danuše Klichová, Eva Jurůjová, Bedřich Výtisk, Tereza Hořínková, Radim Koráb, Michal Isteník, Jana Fišerová, Gabriela Štefanová, Ladislav Lakomý (vyp.), Dana Hostinská, Barbara Chybová, Kateřina Králová

Tak se mi zdá, že někteří uživatelé ČSFD se zde cíleně přihlašují a hodnotí jen a jen proto, aby shodili v podstatě celou českou TV filmovou produkci za každou cenu. Přitom mnohdy ani nepočkají na více dílů a hnedle "vysoce odborně" hodnotí. Cyklus příběhů z brněnského studia ČT mi připadá nevšední a zajímavý. Na zajímavosti jistě přidává i celá řada neokoukaných hereckých tváří. Jistě i podle mého názoru je divácká přitažlivost jednotlivých příběhů nevyvážená, to však neznamená, že paušálně odsoudím vše. Mě připadá tento seriál minipovídek docela příjemně koukatelný, a když hodnotím třemi hvězdami, tak dávám najevo průměr, nikoliv propadák.(9.10.2012)

Martin Bezouška a Dušan Kukal jsou zkušení, jde jim spojit Švandrlíkův svébytný satiricko-záhadný svět s naší současností a vytvořit povídky, které nejsou ani přehnaně šokující, ani pietní a mohou stát samy o sobě. Navíc má Vladimír Michálek filmové, ne televizní vidění. Problém pak zůstává klasicky s adaptací, od výtečné (Milenka mrtvého) až ke zpraseným koncům (První casting). Výsledek je víceméně průměr, ale zase nic, co by vyloženě urazilo.(11.12.2012)

• Jello Biafra

Mám rád hororové poviedky pána Švandrlíka a čítal som všetky, ktoré kedy napísal, ale z tohto seriálu som dosť sklamaný. Tie chabé herecké výkony a dieravý scénár by sa snáď dali prehrýzť keby sa jednotlivé poviedky držali svojich predlôh. Už len treba "Králíci se nedočkali", "Vzkaz od nebožky" či "Filmová zkouška" sa predlohy vôbec nedržia a takto by som mohol pokračovať. Jednotlivé epizódy v rámci akejsi pochybnej atraktivity prekrúcajú predlohu naruby. Pre mňa je tento seriál premárnená šanca.(1.2.2014)

Soubor krátkých horrorových povídek M. Švandrlíka, které bych doporučoval před spaním. Jsou zábavné, lehké a zaberou asi dvacet minut. Některé jsou lepší, některé nestojí za moc. A co se týče hereckého obsazování – v některých příbězích mi připadalo, že tam hrají ochotníci. Nicméně dávám tři hvězdy, protože ty dávám skoro vždy, když se jedná o soubor horrorových povídek. A zábava před spaním je to obstojná. Osobně se mi nejvíce líbila povídka „Králíci“.(13.1.2014)

• honajz

1. díl: Obraz - ****. Líbilo se mi spojení skutečného malíře se Švandrlíkovým námětem, brněnský producent tohoto seriálu, pan Kravka, mezi hosty na pohřbu, a toho cynika Bolek zahrál taky dobře. Za mne dobře vypointované, i když chvílemi se vedení příběhu trochu rozpadá. --- 2. díl: imbecil - **** Výborně vybrané lokace (i když jsem poznal jen Mikulov) a docela hezká hříčka o převtělování duší a místních bláznech a jednom poctivém poldovi, líbilo.(16.9.2017)

• - První dva příběhy „Árie“ a „Imbecil“, jejichž kameramanem je David Ployhar a vedoucím produkce Radovan Kramář, se natáčely od 20. dubna do 4. května 2010 v Újezdě u Brna a v Bílovicích nad Svitavou, respektive v Mikulově, Pavlově a v Hustopečích. Zbylé části se natáčely během července a srpna opět v Brně a na jižní Moravě. V epizodě „Vzkaz od nebožky“ bydlí bezdomovec Ostřihoň (Arnošt Golgflam) v ruinách fotbalového stadionu Za Lužánkami. Jeho "lůžko" se pak nachází přímo vchodu do kabin fotbalistů. (Elwanelyn)

• - Většina scénářů čítá až sedm verzí. [Zdroj: Česká televize] (hippyman)

• - Scenáristi Dušan Kukal a Martin Bezouška písali scenár aj k seriálu Draculův švagr (1996), ktorý bol tiež na motívy poviedok od Miloslava Švandrlíka. (Jello Biafra)