Smash (TV seriál)

Drama / Muzikál

USA, 2012–2013, 22 h 56 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvůrci:

Theresa Rebeck

Předloha:

Garson Kanin (kniha)

Debra Messing, Jack Davenport, Katharine McPhee, Christian Borle, Megan Hilty, Anjelica Huston, Jaime Cepero, Brian d'Arcy James, Jeremy Jordan, Raza Jaffrey, Savannah Wise, Wesley Taylor, Leslie Odom Jr., Krysta Rodriguez, Michael Cristofer, Emory Cohen, Andy Mientus, Thorsten Kaye, Will Chase, Lexy Hulme, Jesse L. Martin, Daphne Rubin-Vega, Ephraim Sykes, Neal Bledsoe, Bernadette Peters, Tala Ashe, Uma Thurman, Dylan Baker, Scott Burkhardt, Grace Gummer, Becky Ann Baker, Jennifer Hudson, Hale Appleman, Daniel Sunjata, Frankie J. Alvarez, Jason Ralph, Jolly Abraham, Li Jun Li, Ryan Tedder, Jake Wilson, Angela Jeanneau, Jonathon Grant, Annaleigh Ashford, Charlie Moss, Adam Fleming, Ryan Steele, Charlie Semine, Amina Robinson, Finnerty Steeves, Henry Stram, Teddy Cañez, Marc I. Daniels, Natalie Paul, Veanne Cox, Betsy Aidem, Cole Escola, Daniel Raymont, Nick Jonas, Lewis J. Stadlen, Lin-Manuel Miranda, James Monroe Iglehart, Daniel J. Watts, Susan Blackwell, Eisa Davis, Jonathan Haltiwanger, Sophia Anne Caruso, Happy Anderson, Alice Lee, Preston Lawrence, Romina Schwedler, Edward Hibbert, Condola Rashad, Larry Block, Steve Park, Mary Testa, Maddie Corman, Welker White, Rebecca Naomi Jones, Raymond Mamrak, Jake Robinson, David Lipman, Mary Joy, Sylvia Kauders, Kate Clinton, David Hull, Erik Heger, Thomas Higgins, Stephen Bogardus, Marc Kudisch, Andrea Bordeaux, Jennifer Ikeda, Alice Kremelberg, Christine Toy Johnson, Erin Holmes, Ramon O. Torres, Phillipa Soo, AJ Cedeno, Robert LuPone, Marilyn Monroe (a.z.), Zach Shaffer, Lucy Walters, Geoffrey Cantor, Norbert Leo Butz, Terrence Mann, Steven Kaplan, Marcus Schenkenberg, Isiah Whitlock Jr., Ty Jones, Marc Shaiman, Harvey Fierstein, Julian Ovenden, Margo Martindale, David Call, Sheryl Lee Ralph, Sean Hayes, Jason Kravits, Nikki Blonsky, Jon Robin Baitz, Jamey Sheridan, Liza Minnelli, Rosie O'Donnell, Kathie Lee Gifford, Luke Macfarlane, Cheyenne Jackson, Christine Ebersole, Ron Rifkin

Musim uznat, že Smash mě bavilo. Sice jsem nemusel nedočkavě čekat na každou další epizodu, ale pokaždé když jsem si ho pustil, tak mě příjemně zabavilo. A to i přes to, že se nemůžu považovat za žádného velkého fandu muzikálů nebo divadel. Zvláštní věc je, že obě série nabídly postavu o které jste si nemohli myslet nic dobrého. I když je fakt, že Ellise z první série Jimmy rozhodně nepřekonal i díky svému závěrečnému polepšení. Ellise jsem upřímně nenáviděl o Jimmym jsem si jen řikal, že je fakt divnej a otravnej. Hlavně první série byla intrikami prolezlá natolik, že jsem si řikal, jestli už toho není trochu moc. Oblíbil jsem si hlavně Karen (Katharine McPhee) a Dereka (Jack Davenport), doufám, že je brzy zase někde uvidím. Závěr druhé série mi poskytl i dostatek emocí a já se tak mohl se Smash rozloučit s dobrým pocitem.(17.5.2012)

Trvám na názoru, že Smash si může užít skutečně jen ten, kdo zná Broadway a všechny zákonitosti tamější scény, co jsou "workshopy", "out town try-out" apod. Na druhou stranu je úžasné, že se díky tomuto seriálu mnoho lidí "dovzdělá". Seriálové realistické pojetí vzniku nového broadwayského muzikálu s nelidským režisérem, teplým skladatelem, autorkou s milostnými problémy a dvěma rivalkami. Katharine McPhee je BOŽÍ! Nejen krásná, ale také skvělá herečka a zpěvačka. Celkově je obsazení skvělé, téma skvělé, písně skvělé, spád dobrý... Těším se na každý další díl tak, jak jsme se už dlouho na nic netěšil. Potvrzená je i druhá série, tak jen nezbývá doufat, že se to nezkazí. A hlavně... NEsrovnávat s Glee!!! -------- Série 2: Trochu jiné pojetí seriálu, mnoho nových postav, více zaměření na soap-operu, méně písní převzatých, více originálních songů, modernější muzikál Hit List... Kvalitou to neodpovídá úplně první sérii, ale stále je to pecka. Seriál je do značné míry originální, na rozdíl třeba od milionu různých kriminálek tu není ekvivalent (Glee skutečně stále nepočítám!), proto mě neskutečně mrzí, že je 2. série poslední. Každopádně pro mě jeden z nejlepších seriálů, pokud máte rádi Broadway, muzikály, divadlo... je tohle naprosto jasná volba a zklamaní určitě nebudete! Zajímavost na závěr - netušil jsem, že je možné vůbec nenávidět hlavní seriálovou postavu celou dobu stejně a možná ještě víc, takže gratuluji Megan Hilty... Tvoje Ivy je skutečně nesnesitelná, ještě víc než Ellis z první série!(25.3.2012)

• Naki

Přijde mi to jako pokus chytit se slávy Glee s muzikálovým seriálem, až na to, že to zmršili už od pilotního dílu. Ty písničky jsou doslova natlačené do děje. Myslím, že kdyby to bylo uděláno jako normální seriál, vypadalo by to daleko lépe. Pro mě je to naprostý propadák se šíleně nudným dějem. Nebýt Debry Messing, u mého jména by bylo napsáno Odpad!..(23.2.2012)

Na muzikály nejsem, ale tohle mě baví; je to asi to nejlepší z letošní slabé zimy. Debru mám rád z Will & Grace (a mimikou, hlasem a dikcí mi připomíná Jennifer Aniston), Jack opravdu válí (Coupling – dobrej, v Pirátech taky, ale tady je tahoun), Katherine neznám, ale plní dobře roli milé hodné holky-neviňátka (a když poprvé zpívala, měl jsem za to, že slyším Aguileru). Není záplava humoru, moc jsem se nenasmál, ale o tom to není, komedie je spíš druhořadá, hlavní je děj. Zatím mě baví, seriál řadím do sledovaných a uvidíme, co přijde dál. # 1x08 - vizuálně hodně povedené číslo Katharine McPhee, vypadá jako videoklip.(29.3.2012)

Tak já se vám teda přiznám: už od Pirátů z Karibiku a Párování mám slabost pro Jacka Davenporta. Ten chlap perfektně zvládá kupu hereckých poloh, má unikátní charisma a naprosto boží hlas - na první poskecg rozpoznatelný, hluboký baryton s posh britským přízvukem, u kterého si nemůžete být jistí, jestli si z vás dotyčný sarkasticky neutahuje. Smash jsem dala šanci kvůli němu a rozhodně nelituju. Hlavní hrdinka se zlatým srdcem a krásným hlasem, drsné a falešné prostředí broadwayských umělců, fajn dialogy, choreografie a skvělé originální písničky (jdi se bodnout, Glee!). Seriál se asi bude víc líbit ženám (jde tu hodně o vztahy krásných lidí, zpívání, podrazy, lásku, nedorozumění...), ale alespoň první série je příkladem toho, jak se něčeho směřovaného na ženské publikum zhostit originálně a s nadhledem. Oh, a Davenportův drsný režisér Derek je samozřejmě k sežrání a krade si pro sebe každou scénu, ve které je.(30.10.2014)

• - Několik herců ze seriálu skutečně účinkovalo v broadwayských muzikálech. Megan Hilty (Ivy) hrála Glindu ve slavném „Wicked“, Christian Borle (Tom) si zahrál v kontroverním „Spamalotu“. Brian d’Arcy James (Frank) se objevil v muzikálových verzích „Titanicu“ a „Shreka“, Wesley Taylor (Bobby) pak v „Addamsově rodině“ nebo „Rock of Ages“. Will Chase (Michael Swift) účinkoval v „Rent“, „Aidě“ nebo „Billym Elliotovi“. Anjelica Houston (Eileen) nikdy v muzikálu nehrála, ale v roce 1969 ztvárnila Ofélii v broadwayské produkci „Hamleta“. (novoten)

• - Ve skutečnosti už proběhlo několik pokusů o muzikálovou adaptaci života Marilyn Monroe. Nejznámější neúspěch se zrodil v roce 1983, kdy se představení „Marilyn: An American Fable“ dočkalo jen sedmnácti repríz. Režii měl na starost Kenny Ortega. V hlavních rolích účinkovali Alyson Reed jako Marilyn a Scott Bakula jako Joe DiMaggio. (novoten)

• - Becky Ann Baker a Dylan Baker, kteří hrají rodiče Karen, jsou manželé i ve skutečném životě. Oba manželé současně patřili i ke stálicím muzikálů na Broadwayi. (novoten)