Smash (TV seriál)

Drama / Muzikál

USA, 2012–2013, 22 h 56 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvůrci:

Theresa Rebeck

Předloha:

Garson Kanin (kniha)

Debra Messing, Jack Davenport, Katharine McPhee, Christian Borle, Megan Hilty, Anjelica Huston, Savannah Wise, Raza Jaffrey, Dylan Baker, Will Chase, Jeremy Jordan, Uma Thurman, Scott Burkhardt, Grace Gummer, Becky Ann Baker, Leslie Odom Jr., Jennifer Hudson, Emory Cohen, Thorsten Kaye, Jesse L. Martin, Hale Appleman, Daniel Sunjata, Frankie J. Alvarez, Jason Ralph, Jolly Abraham, Daphne Rubin-Vega, Li Jun Li, Ryan Tedder, Jake Wilson, Wesley Taylor, Angela Jeanneau, Jonathon Grant, Annaleigh Ashford, Charlie Moss, Adam Fleming, Ryan Steele, Tala Ashe, Charlie Semine, Amina Robinson, Finnerty Steeves, Henry Stram, Teddy Cañez, Marc I. Daniels, Andy Mientus, Natalie Paul, Veanne Cox, Betsy Aidem, Neal Bledsoe, Brian d'Arcy James, Cole Escola, Daniel Raymont, Nick Jonas, Lewis J. Stadlen, Lin-Manuel Miranda, James Monroe Iglehart, Daniel J. Watts, Susan Blackwell, Eisa Davis, Jonathan Haltiwanger, Sophia Anne Caruso, Happy Anderson, Krysta Rodriguez, Alice Lee, Preston Lawrence, Romina Schwedler, Edward Hibbert, Condola Rashad, Larry Block, Steve Park, Mary Testa, Maddie Corman, Welker White, Rebecca Naomi Jones, Raymond Mamrak, Jake Robinson, David Lipman, Mary Joy, Sylvia Kauders, Kate Clinton, David Hull, Erik Heger, Thomas Higgins, Stephen Bogardus, Marc Kudisch, Andrea Bordeaux, Jennifer Ikeda, Alice Kremelberg, Christine Toy Johnson, Erin Holmes

Trvám na názoru, že Smash si může užít skutečně jen ten, kdo zná Broadway a všechny zákonitosti tamější scény, co jsou "workshopy", "out town try-out" apod. Na druhou stranu je úžasné, že se díky tomuto seriálu mnoho lidí "dovzdělá". Seriálové realistické pojetí vzniku nového broadwayského muzikálu s nelidským režisérem, teplým skladatelem, autorkou s milostnými problémy a dvěma rivalkami. Katharine McPhee je BOŽÍ! Nejen krásná, ale také skvělá herečka a zpěvačka. Celkově je obsazení skvělé, téma skvělé, písně skvělé, spád dobrý... Těším se na každý další díl tak, jak jsme se už dlouho na nic netěšil. Potvrzená je i druhá série, tak jen nezbývá doufat, že se to nezkazí. A hlavně... NEsrovnávat s Glee!!! -------- Série 2: Trochu jiné pojetí seriálu, mnoho nových postav, více zaměření na soap-operu, méně písní převzatých, více originálních songů, modernější muzikál Hit List... Kvalitou to neodpovídá úplně první sérii, ale stále je to pecka. Seriál je do značné míry originální, na rozdíl třeba od milionu různých kriminálek tu není ekvivalent (Glee skutečně stále nepočítám!), proto mě neskutečně mrzí, že je 2. série poslední. Každopádně pro mě jeden z nejlepších seriálů, pokud máte rádi Broadway, muzikály, divadlo... je tohle naprosto jasná volba a zklamaní určitě nebudete! Zajímavost na závěr - netušil jsem, že je možné vůbec nenávidět hlavní seriálovou postavu celou dobu stejně a možná ještě víc, takže gratuluji Megan Hilty... Tvoje Ivy je skutečně nesnesitelná, ještě víc než Ellis z první série!(25.3.2012)

Po třech epizodách první série to na mě působí ploše, průměrně a nezáživně. Asi tomu ještě, jako fanynka muzikálů, dám šanci, ale zatím je to na 3 hvězdy. S Glee se to nedá srovnat, přesto si myslím, že kvality Glee to nedosáhne nikdy. Mimochodem, na tento seriál jsem přišla při hledání obrázku mé oblíbené norské sladkosti Smash! :) Editace 7.4.13 - po skončení první sezóny dávám 4 hvězdičky. Zlepšilo se to :)(30.3.2013)

Smash obsahuje všechny typické ingredience seriálu pro ženy - pozlátko, city, intriky, krásní lidé - takže si nejsem jistá, jak moc se může líbit mužským divákům. S diváky ovšem tenhle seriál hraje otevřenou hru a netváří se, že je něčím víc než oddechovým seriálem (byli jste varovaní!). Většina písní navíc na rozdíl od Glee není karaoke, ale původní čísla, takže už za to musím dát palec nahoru. Pro mě osobně seriál táhnou sympaťanda Debra Messing s čupřinou jak z katalogu na vlasové výrobky, naprosto přesná Maegan Marylin Hilty a striktní profesionál Jack Davenport, který jenom svým přízvukem dokáže všechny postavit do latě.(30.10.2014)

Loňské hledání Marilyn bylo rozhodně zajímavé, mělo parádní hudební čísla, ale (jak už to u tohohle běhu na dlouhou trať bývá) také spoustu vaty (těch dílů klidně mohlo být o 2 méně a tempu by to jenom prospělo). Příběh se naštěstí celkem uzavřel a druhá sezóna už bude o něčem trochu jiném. Boužel se bude muset obejít beze mě (těch seriálů je totiž neskutečné množství). 6/10(15.4.2013)

Na muzikály nejsem, ale tohle mě baví; je to asi to nejlepší z letošní slabé zimy. Debru mám rád z Will & Grace (a mimikou, hlasem a dikcí mi připomíná Jennifer Aniston), Jack opravdu válí (Coupling – dobrej, v Pirátech taky, ale tady je tahoun), Katherine neznám, ale plní dobře roli milé hodné holky-neviňátka (a když poprvé zpívala, měl jsem za to, že slyším Aguileru). Není záplava humoru, moc jsem se nenasmál, ale o tom to není, komedie je spíš druhořadá, hlavní je děj. Zatím mě baví, seriál řadím do sledovaných a uvidíme, co přijde dál. # 1x08 - vizuálně hodně povedené číslo Katharine McPhee, vypadá jako videoklip.(29.3.2012)

• - Ve skutečnosti už proběhlo několik pokusů o muzikálovou adaptaci života Marilyn Monroe. Nejznámější neúspěch se zrodil v roce 1983, kdy se představení „Marilyn: An American Fable“ dočkalo jen sedmnácti repríz. Režii měl na starost Kenny Ortega. V hlavních rolích účinkovali Alyson Reed jako Marilyn a Scott Bakula jako Joe DiMaggio. (novoten)

• - Několik herců ze seriálu skutečně účinkovalo v broadwayských muzikálech. Megan Hilty (Ivy) hrála Glindu ve slavném „Wicked“, Christian Borle (Tom) si zahrál v kontroverním „Spamalotu“. Brian d’Arcy James (Frank) se objevil v muzikálových verzích „Titanicu“ a „Shreka“, Wesley Taylor (Bobby) pak v „Addamsově rodině“ nebo „Rock of Ages“. Will Chase (Michael Swift) účinkoval v „Rent“, „Aidě“ nebo „Billym Elliotovi“. Anjelica Houston (Eileen) nikdy v muzikálu nehrála, ale v roce 1969 ztvárnila Ofélii v broadwayské produkci „Hamleta“. (novoten)

• - Becky Ann Baker a Dylan Baker, kteří hrají rodiče Karen, jsou manželé i ve skutečném životě. Oba manželé současně patřili i ke stálicím muzikálů na Broadwayi. (novoten)