Šílená bejvalka (TV seriál)

Crazy Ex-Girlfriend

Komedie / Muzikál

USA, 2015–2019, 41 h 52 min (Minutáž: 22–43 min)

Rachel Bloom, Donna Lynne Champlin, Santino Fontana, Vincent Rodriguez III (herec, a.z.), Vella Lovell, Gabrielle Ruiz, Pete Gardner, Scott Michael Foster, David Hull, Erick Lopez, Gina Gallego, Tovah Feldshuh (herec, a.z.), Ava Acres, Amy Hill, Michael Hyatt, Olivia Edward, Michael McMillian, Stephnie Weir, Parvesh Cheena, Rene Gube, Brittany Snow, Michael McDonald, Ashlee Füss, E.J. Callahan, Caleb Brown, Ester Dean, Zayne Emory, Tess Paras, Scott Vance, Taylor Blackwell, D'Arcy Carden, James Morosini, Megan Heyn, Patton Oswalt, Jimmy Bellinger, Tom Beyer, Grant Rosenmeyer, Scott Hislop, Eugene Cordero, Lulu Antariksa, Briga Heelan, Amber Riley, Arden Belle, Danny Jolles, Carlos Lacámara, Meredith Thomas, Ayden Mayeri, Aurelia Scheppers, Michael Grant, Josh Groban, Robin Thomas (herec, a.z.), Steele Stebbins, Aline Brosh McKenna, Rachel Grate, Katie Malia, Esther Povitsky, Bayne Gibby, Bunnie Rivera, Kimia Behpoornia, Dan Gregor, Doug Mand, Eric Michael Roy, Isabella Hofmann, Carla Jeffrey, Shanna Strong, Gary Perez, Joshua Elijah Reese, Jay Huguley, Allison Dunbar, Molly Pan, Denise Dorado, Tembi Locke, Iris Almario, Cedric Yarbrough, Andy Kreiss, Daniel Curtis Lee, Mel Harris, Roshon Fegan, Albie Selznick, Britney Young, Michael Hitchcock, B. J. Novak, Kimmy Gatewood, Ricki Lake, John Allen Nelson, Patricia Scanlon, Lyle Kanouse, Chaim Dunbar, Monica Barbaro, Ansley Gordon, Lea Salonga, Kathryn Burns, Bruce Holman, Elijah Nelson, Jayden Lund, Albert Tsai, Jana Marie Hupp, Christine Estabrook, Yael Grobglas, Jerry Lambert, Matthew Jones, Janis Valdez, Andrew Patrick Ralston, Gregory White, Jamie Denbo, Matt Knudsen, Patti LuPone, Seth Green, Tanisha Lang, David Grant Wright, Adam Kaufman (herec, a.z.), Rachel Specter, Tom Virtue, Jay Hayden, Susan Blakely, John Gatins, Zoë Hall, Craig Gellis, Sydney Scotia, Lyndon Smith, Christian Gehring, Matt Walsh, Mary Holland, David Wain, Carole Gutierrez, Angela Robinson Witherspoon, Michelle Hendley, Ser Anzoategui, Hunter Stiebel, Harvey Guillen, Jordana Capra, Ivan Hernandez, Phil McGraw, Sonya Eddy, Fay DeWitt, Ani Sava, Vaughn Armstrong, Paul Welsh, Steve Monroe, Heather Olt, Piter Marek, Benjamin Siemon, Jully Lee, Karibel Rodriguez, Audrey Wauchope, Dan Levy, Siri Miller, Valerie Yu, Angela Fornero, Cloie Wyatt Taylor, Grant Rosenmeyer (a.z.), Paul Wong, Nia Vardalos, Clark Moore, West Liang, Joanna Sotomura, Burl Moseley, Emma Willmann, Natasha Behnam, Elisabeth Kiernan Averick, Anjali Bhimani, Luca Padovan, Tan France, Allelon Ruggiero, Fernando Rivera, Kayla Maisonet, Carlease Burke, Sharon Sachs, Anne McDaniels, Sarah Adina, Carson Fagerbakke, Elayne Boosler, Judy Kain, Skylar Astin, Fred Armisen, Todrick Hall, Riki Lindhome, Rebekka Johnson, Jack Dolgen, Candace Kita, Megan Amram, Alberto Isaac, Susan-Katey Heaney, Phoebe Neidhardt, Chandni Parekh, Ilana Peña, Kunal Dudheker, Kalea Mcneill, Maribeth Monroe, Reggie De Leon, Carmela Zumbado, Kalama Epstein, Tony DuShane, Cheri Oteri, Herbert Russell, Jacob Guenther, Toks Olagundoye, Rebecca Lee Robertson, Juan Alfonso, Weird Al Yankovic, Stephanie Escajeda, Phil Abrams, Eliza Skinner, Tatiana Carr, Denise G. Sanchez, Rory O'Malley, Jeff Hiller, Riley Scott, Megan Liu, A.J. Rivera, Paul Karmiryan, Patrick John Hurley, Quinn Lipton, Haneefah Wood, Erica Lynne Arden, Chiquita Fuller, Matthew Kimbrough, Daniel Luján, Tanisha Long, Cindera Che, Nikki Tuazon, Murphy Cross, Janna Cardia, Taylor Misiak, Sharon Omi, Devere Rogers, Gregory White, Eddie Pepitone, Aubree Storm, Susan Berger, Casey Feigh, Janie Haddad Tompkins, Nipsey Hussle, Sophia Stephens

Počas pozerania seriálu mi prišlo na um mnoho reakcií, ktorými by som ho okomentoval, no teraz si spomeniem len na malý zlomok. Úprimne, po prvom dieli-dvoch sa mi veľmi nechcelo pokračovať v pozeraní, no potom som si ako-tak zvykol na spievanie v každom dieli. Stále mi trochu vadila dĺžka, pretože by podľa mňa tento typ seriálu lepšie vyznel v 20-minútových častiach. Postupne som sa hrýzol sériami, už to bolo celkom pozerateľné, až prišla posledná séria, ktorou všetko pokazili. Darmo, mlátila sa prázdna slama, väčšina dielov bolo hluchých a zbytočných, návrat postavy, ktorú preobsadili a snažili sa to uhrať "kreatívnym" spôsobom nebol tou pravou šálkou kávy. Skrátka už sa len čaká na koniec, ktorý je svojim spôsobom fádny. Čudoval som sa poslednej "epizóde" zo živého vystúpenia, no v konečnom dôsledku napravila seriálu reputáciu a umocnila jeho "kultovosť" v popularite, ktorú seriál získal práve vďaka muzikálovým prvkom.(9.4.2020)

Občas geniální muzikál hodný Broadwaye (Broadway herci už jsou v ceně), občas jsem si zakrýval oči, jaké trapasy se odehrávaly na obrazovce (Steve Carell z amerického Kanclu proti tomu hraje 2. ligu), ale to je ve skutečnosti taky plus, protože jsem se s Rebeachel Blunch natolik sžil, že jsem s ní prožíval všechno. Ona to přirovnala k Ally McBeal plus Flight of the Conchords. Z filmů a seriálů, co já už viděl, bych to přirovnal k Ally McBeal (prostředí plus humor plus drama) plus 30 Rock (meta plus humor plus drama) plus písničky. Ty by se vám třeba nemusely líbit, protože je to taková žánrová ruleta, která bere inspiraci z existujících písniček, ale mně sedla, písničky přichází ve správných chvílích a často jsou vrcholem zábavy i ostatních emocí. Chytlavé melodie. Texty, ty často pramení z reálných situací (což je dokonce zmíněno v Textmergency), a i když třeba nejsem právník nebo nemám židovské rodiče, v textu písniček se čas od času najdu. A je jich díky čtyřicetiminutovým dílům požehnaně (2-3 za díl, dle poslední epizody 157). Stále se tam tak vejdou i mluvené dialogy postav, z nichž jsem nenašel nikoho, kdo by mi tam vadil. Na pozadí ústředního trojúhelníku Josh-Rebecca-Greg (potažmo čtyřúhelníků Rebecca-Josh-Nathaniel-Greg) se odehrávají zajímavé příběhy, které dokonce nejsou epizodní ale protínají několik epizod. K tomu se pne i několik mých výtek - některé postavy jsou trestuhodně málo využívané nebo málo viděné a ne všechno drama je nutně zajímavé, v důsledku čehož jsem půlku 4. série jen proposlouchal písněmi. K samotné písňové stránce žádnou kritiku nemám, všechny písničky (včetně několika stejně dobrých, které vznikly před seriálem), občas v necenzurované verzi, lze najít pohodlně na YouTube kanálu Rachel Bloom pod názvem racheldoesstuff. Jsou zabaleny do hromady standardních žánrů a stejně jako dialogy v seriálu, i texty písní boří tabuizovaná témata a nestydí se mluvit o věcech, které k životu patří, ale k tomu skutečnému, ne k tomu na televizní obrazovce. Závěrečný záznam z živého koncertu byla hezká třešnička na dortu.(16.4.2016)

Rachel Bloom je needy holka a nebojí se to přiznat. Jde otevřeně proti tropám nezávislých žen, kterých se nějaké to boleníčko srdce ani nedotkne - Rachel, jo, děkuju ti za všechny holky, co si svoje zoufalství a nepřiměřené reakce schovávají pod peřinu ---> jsem needy a jsem na to pyšná! // Deprese a úzkost v báječném kontrastu s muzikálovými čísly je jako čokoláda se solí - I just can't get enough//Tak trochu Welcome to me v seriálu.// Kdybych hudební čísla měla na kazetě, už je úplně rozšumnělá a ohraná, protože Sexy getting ready time, Sexy french depression nebo Where's the bathroom jsou velmi pecky.// Santino Fontana nad postelí. <3(3.12.2015)

Nejdepresivnější seriál (nejen) o duševním zdraví, navíc skrytý pod škatulku muzikálové komedie. Pokud na začátku seriálu je Rebecca Bunch jen trochu trhlá žena posedlá romantickými vztahy, na konci druhé série už je jasné, v jak temném prostoru se pohybujeme a že vlastně o Joshe/Grega/Nathaniela ani zase tolik nejde.(5.2.2017)

• kockodan

Opět mladá, úspěšná, newyorčanka, single a (jak jinak) po třicítce, ale nenaplněná a s otřepaně typickou vlezlou matkou co jí neustále volá a buzeruje (a debilní seriálová a dávno nevtipná klišé se nám kupí a kupí...), se rozhodne hledat štěstí a lásku, a tím jakoby začíná spousta "roztomilých ztřeštěností" a úletů "k popukání"... Ano, znechucený sarkazmus a ironie ze mě přímo tryská, a to dávám standardně šanci každému seriálu vždy třemi epizodami, tady ale opravdu ne, a už po prvním dílu tuhle otřepanou příběhovou linii s radostí vzdávám. Ráchel Blůmová je bezesporu nadaná (nejen) muzikálová umělkyně. Bohužel typ příběhu ani zpracování scénáře mě nenadchlo. Kupodivu nejmíň mi na celé té nenápadité a vyšumělé slátanině vadilo muzikálové zpracování, a ty písňové vložky byly de facto docela úleva od jinak všudypřítomné trapnosti a předvídatelnosti. Musíme znova vidět už do mrtva a ze všech možných i nemožných stran probrané, vypreparované a dokonale úhledně přetřesené (a dyzajnově do detailu vystajlované) útrapy mladých třicátnic z USA, kterým biologické hodiny bijí na poplach a tím spouští frenetický závod o nalezení toho správného chlapa, lásky, štěstí a smyslu života? (How relatable, right?). Nestačila za všechny a jednou pro vždy (jako odstrašující případ) Carrie Bradshaw??? Odpad jako bič!(16.3.2020)