Black Panther

• USA Black Panther (více)
USA, 2018, 134 min

Režie:

Ryan Coogler

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (více)

Film od studia Marvel Black Panther je dobrodružstvím válečníka T’Chally, který se po smrti svého otce, krále Wakandy, vrací domů do odloučené, avšak technologicky vyspělé africké země, aby se stal novým právoplatným králem. Když se však znovu objeví mocný dávný nepřítel, jsou T’Challovy schopnosti jako krále a Black Panthera podrobeny těžké zkoušce, neboť T’Challa je vtažen do konfliktu ohrožujícího nejen Wakandu, ale i celý svět. Tváří tvář zradě a ohrožení musí mladý král zmobilizovat své spojence a využít naplno sílu Black Pantera, aby porazil své nepřátele a zajistil svému národu a jeho kultuře bezpečnou budoucnost. (Falcon)

Dejf19

Asi už stárnu nebo jsem těch Marvelovek přesycený, ale tohle se mi vůbec nelíbilo. Za mě určitě nejhorší film od Marvelu. Být mi 13 tak si to určitě užiju, spousta udělátek, nesmrtelní hrdinové, barvičky, CGI nosorožci (WTF?). Ale mě už na tohle neutáhnou, byla to přeplácaná slátanina, kde jsem se ani chvíli nebál o jediného hrdinu, a proč taky když jsou neprůstřelní a nosorožci s nimi hází 50 metrů daleko a nic se jim nestane. A jakmile byl náznak problému tak si hrdina pomohl svojí nashromážděnou energií :D. 3 hvězdy dávám jen díky skvělému M. Jordanovi a potěšil i Serkis. Jo a bavili mě souboje, kde se šlo bez jakýchkoliv udělátek a nadpřirozených schopností. ()

Tafee

Hele, tak jsem si ani tuhle Bordelovku ujít nenechal. Je to slušně akční, ale není to to nej od Bordela. Asi tak někde na úrovni Uchcanka Amerika. Ale na druhou stranu je velmi příjemné vidět, že si někdo dal práci a postavy mají nějaký smysl a nejsou plochy jak moje stará. Dementní politickou zápletku a tón si mohli Bordelaci strčit třeba do šuplíku, pac je docela zbytečná. Nebo ji mohli strčit do filmu o kvokajici feministce SuperSlePička, coz je dneska taky superhrdinka. Wa-kunda je docela slusne vyčuněný místo se spoustou vifikundaci a Wa-kunďáci si žijou skoro jak v ráji, díky tomu jejich vibratoriu. Tuším, že tady se tvůrci mohli držet víc při zemi (i když to už by pak nebyla taková wa-kunďácká zábava, že). Jo a jako ty čokoládový děvčátka ve Wa-kunde maj ale fakt něco do sebe - asi to bude nějakým tím blahodárným vlivem vibratoria na jejich (po)hlavní orgány. Docela bych to šel prozkoumat... 3,5/5 ()

KcarlosK

Kvalitní origin a výsledek rozhodně lepší, než jsem čekal. Po tomhle už nechci slyšet nic o diskriminaci. Černější už ten film vážně být nemohl. Neříkam, že si stěžuju. Jediné, co lze vytknout, je to, jak pořešili Klaua. To mě celkem namíchli. Wakanda forever! ()

psot

sorry jako, ale todleto fakt né --- Nestavějme zdi ale sbližujme se !!! Zpřístupněme naše africké technologie celému světu ať se má taky tak dobře jako my ! Asi jsem jeden z mála totálně zklamaný z tohohle kousku. Zřejmě jsem byl tuze naivní když jsem čekal něco jiného než čistou sociálně-politickou propagandu... ()

kareluh

Úplně boží film. Mnohem lepší, několk levelů nad dohromady všema Bondovkama s Danielem Craigem. Takto mají vypadat hračky pro bondovku a charizma hlavního hrdiny. A k filmu Marvelovky? Od začátku až do konce stupňovaná jízda. Zajímavě postavený humor, který to odlehčí a hlavně se člověk zase končně zasměje od dob prvního dílu Iron Muže :) Dost dobře udělaný příběh. Těším se na další díl. Za mě 90 %. ()

OBU4JDLB odpad!

Toto ma pobavilo. Zaujímavé, aké technológie a poznanie mali, ale napriek tomu sa tam stále necivilizovane zabíjali medzi sebou, zrovna ako primitívni divosi. A preslov na konci tomu nasadil korunu, keď kráľ Wakandy na pôde OSN dojímavo rečnil o tom, ako chcú vystúpiť z tieňa a zdieľať tú svoju civilizáciu so zvyškom sveta, lebo sa už nemôžu pozerať na to, čo sa deje. To len chvíľu potom, ako zabil svojho bratranca a ako sa tam medzi sebou všetci skoro povraždili. Fakt pekné. Celé zle. ()

Fiffty

Tak máme za sebou ďalšiu marvelovku, ktorá nie je úplne typickou marvelovkou na aké sme zvyknutý. Black Panther ma zaujal už v Civil War, kde sa objavil po prvýkrát a určite patril k najzaujímavejším postavám a kradol si každú scénu pre seba. Paradoxne v jeho vlastnom filme nebol pre mňa úplným ťahákom za čo môžu ďalšie skvelé postavy, ktoré sa v jeho sólovke objavili. Ako prvé by som vyzdvihol ženské hrdinky, ktoré boli skvelé v každej scéne a pre mňa osobne Okoye takže ma teší, že sa objaví aj v Infinity War. Dostali sme dvoch záporákov a obidvaja boli vynikajúci, ale čo ma mrzí najviac, že Killmonger nemal viac priestoru, čo by si určite zaslúžil, pretože Michael B. Jordan sa úlohy zhostil skvelo a patrí medzi jednoznačne najlepších záporakov v Marvel Universe. Čo sa týka prostredia a atmosféry vo Wakande, nie je čo vytknúť, bolo to premakané a spojenie africkej kultúry a modernej technológie pôsobilo vynikajúco. Ďalším plus bolo pre mňa obmedzenie humoru a aj tých pár humorných scén nekazilo dojem a dalo sa to brať vážne. Naopak čo mi prekážalo boli scény v tme, ktoré boli veľmi tmavé a málo prehľadné. Taktiež som očakával viac premakanejšie bojové scény a lepšie choreografie, lebo miestami vyzerali postavy pri súbojoch ako gumový panáci, čo kazilo dojem. Záverečný súboj medzi Pantherom a Killmongerom bol krátky a nie veľmi zaujímavý, no čakal som od toho viac. Potitulkové scény ma osobne sklamali, pretože som čakal niečo viac, takže ak ich aj neuvidíte o nič neprídete. Každopádne ide o vynikajúcu komiksovku z krásneho prostredia a s vynikajúcimi postavami, aj keď niektoré veci trochu kazia dojem, ide určite o nadpriemer, takže určite odporúčam. ()

Caesarion

Zaporak mohl Serkise dostat do Vakandy hned na začátku a hlavně mi je divný že by si syn kriminalnika mohl upřednostňovat právo být králem když je vlastně sám kriminalnik a ještě ve Vakande nikdy nezil a nemá africkou matku. Navíc vypadá jak Dr.Alban a svým rapem a drsnymi pohyby je spíš směšný se svymi pupinky a zlatými zuby. Nicméně je to nádhera. Triky exteriery interiery napady prvky jsou pojistka dokonalé zábavy. Krom B.Jordana samý sympataci a sympatacky. Humoru akorat a dramatu taky. Libilo se na pět ()

KateDanny

Black panther přinesl zase jiný pohled na Marvel svět. Příběh byl skvělý a diváka vtáhl. Dozvěděli jsme se něco o Wakandě, jejich tradicích a zejména o black pantherovi. Jako podívaná to byla báječná, ale stále mi tam něco chybělo. Možná kdyby to bylo o něco kratší, tak by to neztratilo šmrnc. ()

ProchySBK

Tohle se nepovedlo. Jedna hvězda za těch pár minut kde jsou auta Lexus a pro pěknou kombinézu toho hlavního černýho papuánce. Film pro černochy by měl bejt plný drsných gangů a přestřelek a drahejch okázalejch věcí. Tady se jen furt poskakuje v hábitech doma v africe a problémy se vytvářeji hrozně uměle. To nemluvim o vtipu, ktrej tu vůbec neni. Nejlepší postava Andy Serkis-záporňák, který se jako jediný do role opravdu vžil a byl uvěřitelný, mi byl zabit v první půlce filmu, takže dokonce už nebylo na co se těšit.. Tohle je Marvelovská podpásovka, chci vrátit prachy vy černá bando! ()

claudi77

Možno moje prílišné očakávania od tohto filmu spôsobili následné sklamanie. Iba mi to potvrdilo moju teóriu- nemajte očakávania! V tomto filme si dali záležať na vyzobrazení africkej kultúry, čo sa mi zdalo síce veľmi poučné a ohľaduplné, ale chýbalo mi tam to typické ,,marvelovské". T.j. viac vtipu, vtipných situácií, iste nie každý hrdina je typický sarkastický típek, ktorý sa špecializuje v ztrápňovaní situácie, ale tu mi taká tá iskra čo robí marvelovku marvelovkou naozaj chýbala. Dej bol tiež mätúci, slabo rozvitý, čakáte kedy sa to rozbehne a ono sa to nakoniec skončí a vy vychádzate z kina trochu neistí z toho, čo ste to práve videli. ()

PsenickaR

To už trochu zavání adorací Marvelu, ale nemůžu si pomoci a přiznám, že další sólovka nového komiksového hrdiny se mi prostě líbila. Oproti poslednímu Thorovi tu vidíme diametrálně odlišný film, byť ze stejného universa a přesto baví. Humoru tu máme méně, než bývá u Marvelu obvyklé, což ale není na škodu, když se objeví, je povedený a lepší kvalitní v menší míře, než kvantum nepovedeného. Hlavní záporná postava se chvíli trochu profiluje a když nastoupí, tak kvituji, že jí vedou naprosto lidské pohnutky, nárokovat si své právo, pomsta a snaha dát možnost bránit se utlačovanému etniku ze kterého sám také pocházím. Nic nereálného a v tom se Panther hodně přibližuje Captain America 2, kde se prolínalo i aktuální geopolitické téma, kterým bylo ztráta svobody a soukromí vlivem neustálého šmírování, tak tady máme na stole černošské etnikum, které je všude po světě utlačované a otázku zda se vše vyřeší tím, že jim dáme do ruky zbraně, aby se mohli bránit nebo dokonce aby se mohli z utlačovaných stát tou vůdčí kastou. Jasně, není to úplně ta hlavní message,protože pořád hraje prim zábava a snaha představit Black Panthera, takže tu máme skvělé akční scény, pěkné honičky, příjemné hudební pasáže,takže celkově má film spád a rozhodně to stojí za to jej vidět a bez zaváhání přijmout do své Marvel sbírky. Nyní nezbývá, než jen doufat, že u Marvelu zvládnout Infinity War, protože sólovka je jedna věc, ale teďka vzít úplně všechny a postavit je Thanosovi, proti tomu zatím předchozí Avengers i CA civil war byli jen slabý odvar... Těším se, ale zároveň mám i obavy z výsledku. ()

Raketka12

Docela dost jsem váhala nad tím, jak tento film ohodnotit. Bylo to dobré, ale nezařadila bych to mezi nejlepší filmy. Zase na druhou stranu se mi moc líbilo, jak dobře zvládli dát dva záporáky do jednoho filmu, ne vždy se to povede, ale tady jsem byla příjemně překvapena :) ()

goauld

Jeden by si už začal myslet, že co Pixar je mezi kreslenými filmy TOP, tak Marvel zase v tom "reálném světě". Ano, co se týče efektů - nelze tomu nic upřít. Co se týče hudby tak jakbysmet. Svým způsobem se dá říct, že ikdyby to bylo celé o vaření, tak to kuchařinky budou hltat s nadšením. A protože tomu tak nějak je taxi v Marvellu řekl, OK - černošská otázka - to je ještě nebylo - co to skloubit s vyspělou technologií a udělat "guláš", který bude stejnak stravitelný a ještě tam hodíme nějaké to "morálno", aby filmová obec byla spokojená (z genderové vyváženosti). A tak tu máme "pralesní" afričany, kteří disponují "převratnou" technologií, kterou však nechtějí nikomu dát, protože "tam za kopcem" jsou všichni zlí a hamižní, čož pralesní primitivní farmáři nejsou (a ani ti z nepřátelského kmene, ač na to třeba vypadají :-)) Jenom nějak tedy nechápu, proč ti afričani (když už mají tu vyspělou technologii) se stále cpou do tý "zlý civilizace" (především do Německa :-)))) ()

Denzen

Film, pri ktorom sa tvorcovia mohli chopiť toľkých šancí na vytiahnutie tém ako imigrácia, ale neurobili to. A to je dobre. Black Panther si ide svojou vlastnou cestou a aj cez otrasné dialógy prezentuje funkčné postavy (konečne aj záporák), ktoré majú vlastné problémy a majú rozdielné názory, ako by sa malo vládnuť vo Wakande. Oproti tradičným originom iných marvelovských hrdinov je to pokrok. ()

malahradna

až prekvapivo neskutočná nuda... postavy mi boli úplne ukradnuté, príbeh ma tiež veľmi nebral, to nútenie nejakej politickej roviny hľadám v iných filmoch...všetko som už niekde videl, jediné dve veci stáli za to - vizuál krajiny a miestami hudba...inak to beriem ako stratený čas a vyhodené peniaze... ()

eMejla

Nějak to nepobírám. Technologicky nejvyspělejší země světa, nejlepší vědci, všichni strašně "cool" a přitom udržují zvyklosti na úrovní doby kamenné a masakrují se stejně jako opice. Jako rasová agitka asi dobrý, ale nějak to nedokážu dostatečně ocenit. Jedna hvězda za Andyho, jinak nejslabší film od Marmelu. A ten afro přízvuk je hroznej. ()

zadarzno

Úplně nesdílím ten názor, že je toto slusná marvelovka. Ano, Wakanda je nádherně zpracovaná, efekty výborné, nápad s autem, které řídí sestra několik tisíc kilometrů od místa, kde auto skutečně je parádní, ale ve filmu je taky potřeba, aby trochu fungoval děj a jednotlivé nápady jako celek. A tady nám panter právě hodně pokulhává. Děj je očekáváný, není tam vlastně žádný zvrat a jako velké negativum filmu vidím v nevyužití nejlepší postavy, Andyho Serkise, který svým výkonem na sebe strhává pozornost. Bohužel se s ním rozloučíme moc brzy. Velká škoda, protože po té bych film asi hodnotil lépe. Coogler nám vlastně nepředstavuje nic nového, jako jsme třeba zažili u Ragnaroka nebo Iron mana 3, kde byli záporáci skutečně mega silní. Tady je to klasika. Hrdina dostane na pr......, pak zmoudří a vrátí se do souboje silnější, rychlejší, chytřejší, zkrátka je z něj ten správný superhrdina. A musím tedy uznat, že jsem se v kině místama dost nudil. Bez Serkise a akčních sekvencích to bylo hodně mdlé. Za mě je to tedy spíše ta horší marvelovka ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

25.04.2022

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (více)