Leatherface - zrození

• USA Leatherface (více)

Film předchází událostem původního snímku Texaský masakr motorovou pilou (1974) a přiblíží nám zrod legendárního masového vraha, známého jako Leatherface (Kožená tvář). Dospívající Leatherface uteče z psychiatrické léčebny spolu se třemi dalšími pacienty a unese mladou zdravotní sestru. Na stopě je jim však muž zákona toužící po pomstě. (Spidey3)

Aywes

Prostě další Leatherface. Mohl bych si stěžovat na poněkud slaboučký psychologický přerod v šíleného vrahouna, ale byl bych idiot. Tahle série stojí a padá na nechuťárnách a motorové pile (kdo by to byl řekl, že?). Stačí vám to? Mě částečně jo. ()

J.Mayen

Opravdoveho fanouska Texaskych masakru nenadchne,ale zase pribeh byl jiny a dalo se koukat srz nenarocnost snimku. Pro me to zase tak spatne nebylo. ()

ScarFace_V8

Ok… Když to nevyšlo s 3D sequelem, který mimochodem nebyl tak špatný, zkusíme to tentokrát s prequelem! Tento film je názorným příkladem jak bídně naložit s tak kultovní postavou, která stála za vznikem žánru tzv. Slasher hororu. Film má tak debilní scénář a chronologii vykazující se naprosto debilním chováním postav, nelogickými skoky v dění a ještě spousta dalších věcí nad kterými jsem otráveně kroutil očima. Nic na tom nepůsobilo uvěřitelně. První ¾ filmu naprosto o ničem ukazující nám úplně jiné magory než ty co nám byly představeny v originálním snímku z ’74. Absolutně jsem nechápal koho teď vlastně sledujeme a prakticky už jsem počítal každou minutu do konce. Zbytek postav na tomto nudném výletu už se jenom rýsovaly do finální formy. Do toho šílený policajt, který si vzal „spravedlnost“ až moc k srdci a nakonec propásl každou vhodnou příležitost zakročit/být užitečný. V poslední třetině se opět děje spousta podivností, ale už to aspoň minimálně začínalo být zajímavé – třeba to proč začal nosit masku. Jako chápu, že jako prequel to nemohlo skončit jinak (mladý Sawyer bude prostě nadosmrti panic), ale že to bude takhle debilní?! Ze stopáže celých nudných 90 minut, pila vrčela na nejvýš tak tři minuty. The Beginning oproti tomuhle působí jako masterpiece. Bože, tak jsem se u toho naštval. Hvězdička za pěknou Lizzy White (Vanessa Grasse). ()

Nikolas__

Ty kráso, takhle dobré jsem to vážně nečekal. V pořadí myslím již druhý prequel série TCM, která je fakt slušná. Nový Leatherface není nějak děsivý nebo převratný film, ale je to vydařená žánrovka s bezvadným řemeslem, kamerou, dobrými postavami a herci. Zápletka sice mohla být zajímavější, ale i tak jsem si to užil. Rozhodně jde o velký kvalitativní pokrok od posledního příspěvku do této série z roku 2013 :). Na závěr ještě přidávám shrnutí všech dílů. Originál od Hoppera zbožňuju, jde o vážně úžasný, silný a realistický slasher. Komediální dvojka měla pár fajn momentů i částí, ale celkově to byl téměř po všech stránkách průměr, i když s dobrým vizuálem. Trojka s podtitulem Leatherface se povedla více, vrátila skvělou a temnou atmosféru, psycho scény a opět měla slušný vizuál. Po první trilogii nastoupilo hrozné Next Generation, které dodnes zůstává nejhorším dílem. Potom přišel Remake od Baye, který se překvapivě dost povedl, měl dobré tempo, nápady, i atmosféru, bohužel z  Kožené tváře tentokrát nešel moc strach. Následovalo Beginning, což bylo skvělé hixploitation, které tuto sérii ještě více nakoplo a přineslo nám příběh z minulosti. No, a potom přišlo katastrofální 3D TCM, které málem franšízu zabilo. Ale teď je tu tohle a já jsem za to rád! 75-85% ()

halberdier

Sérii filmů s Leatherfacem mám rád (hlavně původní Texas Chainsaw Massacre a jeho remake z 2003). Nedávný Texas Chainsaw 3D nebyl příliš povedený, tak jsem uvítal, že se dalšího filmu ze série ujalo režisérské duo Bustillo/ Maury, kteří mají na kontě průměrné Livide, nadprůměrné Aux yeux des vivants a především skvělé À l'intérieur. Výsledek mě bohužel trochu zklamal, protože až na pár scén se v podstatě nejedná o Texas Chainsaw, ale o hodně nepřímý origin o Leatherfaceovi. Pokud nebudu Leatherface brát jako film s tohoto univerza, jde o slušný horror s lehce zvrácenou atmosférou a solidním gore. Jako origin Leatherface však příliš nefunguje. ()

hony23

Protože Kožená tlama patří mezi legendy hororových filmů, rozhodli se nám tvůrci ukázat, co předcházelo tomu, než vzala do ruky motorovou pilu. No jeden takový film už vlastně vzniknul, takže se jedná jen o jinou verzi příběhu. Pokud mám porovnávat, o malinko výš bych hodnotil film z roku 2006, byť tohle také není nijak špatné a závěr považuji za vyloženě povedený. Postavy jsou dostatečně úchylné a brutální, děj nijak složitý a masa je zde víc, než v Babišových párcích. ()

Kushina

Trošku slabší film, který nebyl nikterak kvalitní a jediný důvod proč se mi film líbil by ten, že to přecházelo událostem texaského masakru a jak to vlastně celé vzniklo. Jinak se ve filmu umíralo hlava nehlava, klaďasové, záporáci, prostě všichni umřeli dalo by se říct. Jinak to že umřela ta sestra mě vytočilo, protože co sakra dělala past uprostřed cesty? No nic moc. 45% ()

JenomDominik

Nechápu to hodnocení... skvělá atmosféra, pěkný záběry, rychle to utíkalo, plno brutálních scén. Za mě skvěle natočený film o tom jak to všechno začalo.. I kvůli podhodnocení ostatních uživatelů dávám 5* (85%) ()

veverysiak

Treba povedať, že tá nedoučená zdravotná sestra, čo sa chcela hrať na psychoša, si nič iné ako exemplárnu exekúciu ani nezaslúžila, ako chabé utešenie jej môže poslúžiť len to, že aj ostatní pridrbanci konali totálne krepo, vonkoncom nechápem, čo v tomto paškvile robila Lill, takže 20%. ()

Velislav

Značné pritvrdenie v nechutných gore scénach, trošku prekvapivé rozuzlenie a ťažké uvedomovanie si, že sledujem prequel, resp. nejakú časť zo série texaských masakrov. O scenár sa postaral prakticky pán Nikto, ale réžia dvojice režisérov obstojná, herci detto. Šerif Stephen Dorff si s postavou poradil perfektne a zvlášť na sestričku Vanessu Grasse sa pozeralo dobre. Nebola to taká filmárska hrôza ako sa môže zdať, v pozitívnom zmysle. 5/10 ()

buchannon

No konečně film, který má nějaký děj od začátku až do konce, ale zároveň bohužel je tak zvrácený a nechutný, že prostě nemůžu jít s hodnocením výš. Každopádně však ve mně vyvolal emoce, v tomto případě negativní, ale i to se počítá. Děkuji za každý film, který ve mně dokáže vyvolat emoce, avšak přece jen mám raději ty pozitivní. Zde musím napsat, že těm hovadům na útěku, stejně jako celé Leatherfaceově rodině, jsem jednoznačně a bezskrupulózně přál okamžitou a nemilosrdnou smrt. Pokud si dobře vzpomínám, musím konstatovat, že tento snímek je v rozporu se dvěma díly z let 2003 a 2006, kde jakási milá paní pravila, že tenhle hodný chlapec má kožní chorobu a proto na xichtě nosí onu fešáckou masku z kůže. Leatherface je průměrný film, který zaostává za filmy z let 2003, 2006 a 2013, rozhodně ale o míle překonává starší zpracování včetně původního filmu. ()

Catella

Je docela dobrý koukat na film, kterej osvětluje celou situačku okolo Texaskýho masakru motorovou pilou, když jsem Texaskej masakr motorovou pilou nikdy neviděla. Je to podobný, jako když si přečtete jenom posledních 10 stránek detektivky, aniž byste četli předchozí text. To doporučuju! Je to pak o poznání dobrodružnější a podporuje to rozvoj fantazie :-) ()

spawnxp

Finále je úchylný ale "horror" fakt dobrej - exekuce Vanessy Grasse mě trochu dostala - jediná lidská "face" - ale žánr je žánr ()

Lilith03

Nebavilo mě to moc, těšila jsem se na konec, ale zklamal mě. S texaským masakrem to nemá nic společného... A ten sex s mrtvolou byl nechutný. ()

exe.

Som rád, že niekomu napadlo natočiť a sprostredkovať príbeh kultového Leatherfacea zameraný práve na jeho detstvo a následný zrod na jednu z najväčších hororových ikon jak minulej, tak aj dnešnej dekády. Avšak nejedná sa o úplne najlepší prequel. Nahliadnutie do minulosti a následného vývoja (dospievania) psychopata s motorovkou je podávané celkom zaujímavo, lenže čím dlhšie to divák sleduje, tým viac sa jeho charakter potápa a nedarí sa mu až tak získavať si sympatie, ako by som si predstavoval,  scenár je celkom banálny a ťažko sa mu pracuje s niektorými postavami, ktoré by si zaslúžili trochu viac priestoru, nevie sa oprieť o nejaké pevné základy, na ktorých by si zakladal a problém mu robí aj samotný plot twist, ktorý pôsobí ako narýchlo zbúchaný (k poslednému bodu sa dostanem neskôr). Hneď v úvode sa naznačí, čo asi očakávať, keďže hneď sa ide na torture a následný kanibalizmus, čím Leatherfaceová rodina skutočne bola a tak isto začiatok obsahuje celkom zaujímavý kill. Prejde nejakých 10 minút a Jackson (budúci Leatherface) je odňatý svojej matke a odvezený na psychiatriu. Tam to svitalo na lepšie časy, celkom fajn sa tam pracuje s postavami a konečne to naberie ako také napätie, ale hlavne ten nádych temnoty, ktorý tomu dodával tú pravú atmosféru a celkom slušne stúpa brutalita a body count. Tvorcovia mali skvelý moment na prácu s dejom, z ktorého by sa dalo slušne ťažiť, lenže celé to trvá približne štvrť hodiny a po následnom úteku Jacksona s novými "kamošmi" to začína brutálne rýchlo upadať, konania postáv sú nezmyselné, často krát nezaujímavé a dosť sklamalo aj gore, z ktorého by mohol byť celkom slušný krvák, ale aj to je odfláknuté, keď vidíme zopár vrážd, z toho polovica ani vidno nie je a krv zamaskovaná jahodovým sirupom skôr pridáva na komickosti ako vážnosti. Posledná hodina  je chaotická a nudná zároveň, tam to vyzeralo ako keby tvorcom dochádzali nápady a potrebovali nejak vyplniť prázdne miesto, inak by z toho bol len kratkometrák a ten by v kinách nemal žiadne tržby. S čím som však spokojný, je casting, Sam Strike podáva dobrý herecký výkon a je vidno, že si túto rolu užíva, podobne ako jeho mladá partia z blázinca. Plusové body dávam za vyvražďovaciu scénu v reštaurácií a aj za mŕtvolu v rozklade, ktorá si vedľa súlože chorého psychopata s jeho psychopatickou priateľkou tak isto užila svoje. Len škoda, že o tom nevedela. ()

mikromishi

Jako sem strašně na vážkách...upřímně sem čekal víc, ale zase nedostal sem málo..linka Sywyerových se mi líbí víc než reboot, takže první hvězda, to že je začátek do půlky dost nejasnej (ikdyž utahanej - ale těšil sem se ne:D) - druhá. Útěk a zběsilá jízda alá Stone třetí no a za konec nemůžu nedát tu čtvrtou :) Psychoooor ať jde onanovat před základku, si ho aspoň někdo všimne...měšťáci nééé maximálně ;) ()

jenspifa

Příjemný překvápko. Sledujeme vznik legendy, který se dá i věřit. Lili Taylor hraje jak sběsilá, to samý Stephen Dorff. Všeho tak akorát, dobře vystavěný napětí, solidní gore, slušnej scénář a šikovná režie. Za mě spokokenost. Navíc vidíme úplně první masku. 65% ()