Resident Evil: Poslední kapitola

バイオハザード:ザ・ファイナル

Resident Evil: Rising

Resident Evil: Posledná kapitola

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Německo / Austrálie / Kanada / Francie / Velká Británie / USA / Jihoafrická republika / Japonsko, 2016, 107 min (Alternativní: 99 min)

Paul W.S. Anderson

Glen MacPherson
  • tron

Neúmerne naťahovaná séria, ktorá sa nedá brať vážne, nakoľko sa v nej stále riešia tie isté veci. Absolútne som rezignoval na to, že by som v scenári šestky mohol niečo (hocičo! Čokoľvek!) pochopiť. A tak som len tupo hľadel na pohyblivé obrázky. Mŕtve postavy bežne ožívajú (a už to nie je sranda), prípadne prichádzajú na scénu ich klony (alebo naopak – v minulosti zomreli klony a teraz sa objavujú originály). Dialógy sa nedajú počúvať, postavy sú o ničom (kladné aj záporné, vrátane titulnej hrdinky). Čo ma na údajne poslednej časti potešilo? Okrem myšlienky o riadenom armageddone a pár finálnych twistov? Hlavne to, že zrejme naozaj pôjde o posledný diel (ale, samozrejme, aj tak sú, pre istotu, na konci pootvorené zadné vrátka). Byť producentom, v sérii by som pokračoval, ale inak a rozhodne s inou hrdinkou/herečkou (a iným duchovným tvorcom, než je Paul W.S. Anderson). Výprava je občas fajn, ale len za denného svetla. Čo je zlé, pretože podstatná časť deja sa odohráva v noci, takže film je (nielen v akčných) sekvenciách neprehľadný. Na sérii mi vždy vadilo, že už v dvojke sa brutálne odklonila od hororu a začala sa prikláňať k akčnej sci-fi (a výberom niektorých monštier dokonca až jemne k fantasy). Púštna trojka sa to snažila napraviť, atmosférou sa vrátiac k temnej jednotke, ale to bola výnimka. Všetky ostatné diely, bohužiaľ vrátane tohto, nie sú temné príbehom, ale vizuálom.(6.3.2017)

Po piatom pokračovaní v očakávaní ničoho musím priznať, že som bol príjemne prekvapený. Nie žeby bola Posledná kapitola kvalitný film, ale mala v sebe atraktivitu jasného príbehu a silný realizmus postapokalyptického sveta. Od začiatku je divák postavený pred rovnakú šablónu, kde je uvedený do deja a potom je už vydaný napospas šialene divokému strihu, kde si tvorcovia naivne mysleli, že sa neodhalia všadeprítomné kiksy a nelogickosti. Všetky postavy majú svoj význam, pribúdajúcimi minútami ich je viacej ( nemyslím nemŕtvych ) a síce v závere niektoré prejdu scenáristickými kotrmelcami, všetko je odpustené. Posledný Resident Evil (?) je slušným béčkom za áčkove peniaze, dobre sa vyníma na plátne a keď ide divák po bezmyšlienkovitej zábave, tak sa aj možno pobaví. Slabší priemer. Tretie hodnotenie, druhý komentár.(25.1.2017)

Stříhá se tu jak o život, ale zároveň se tu pořád něco děje ... občas se do toho vmísí hloupé dialogy a pokus o nějaký zvrat, ale hlavně se jedná o akční béčkový výplach jak vyšitý. Kdo neočekává Shakespeara, a vyživá se až v epileptickém střihu (jinými slovy "hádej, co se zrovna děje"), tak si film užije.(30.1.2017)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $26,830,068Tržby Celosvetovo $312,242,626Tržby za predaj Blu-ray v USA $4,268,679Tržby za predaj DVD v USA $3,470,737║ dúfam že posledná kapitola, lebo posledné tri diely stáli za mílu kedleš, taký zbytočný dejoví balast môže ponúknuť len úplne nenápadití Anderson, väčší béčkar bez kúska svojej fantázie než on za posledných 20 rokov veru nebol, film na unudenie, za pár korún natočený guláš nechutil, ešte že Čína takýto blivajz komerčne zachránila, ešte keby tak urobili z tejto podivnosti remake, to by bol pekný gól, spolu Twilightom jedna z najhorších filmových sérii, vďaka Anderson /10%/(2.5.2017)

• Yoshitsune

Zatímco herní Resident Evil, teď působí jako Fénix, tak filmový Resident Evil s jasně daným podtitulem Poslední kapitola, působí ještě hůře než předchozí dva díly. Nejprve však musím napsat, že akce jako taková neni vyloženě špatná, pokuď zní tedy něco uvidíte, jelikož akční scény sou tak brutálně prostříhány, že i ti co nemají v lásce Megatona musejí uznat že, Anderson je brutální střihač. Aby jste to pochopili, Anderson stříhá u každé akční scény, takže to vypadá následovně : střih, střih, střih, střih a střih. Navíc ve filmu je taková tma že ani neni vidět, kdo z těch nezajímavých vedlejších postav, právě umírá, né že by na nich nějak záleželo, ale když už si nemůžete ani vychutnat nějaké lahůdkové sežrání nějakým digitálním monstrem, tak je fakt někde něco špatně. Předchozí dva díly, co Anderson režíroval, v akci taky nijak zvlášť neperlily, ale aspoň bylo vidět kdo s kým bojuje. Tak a k dalším věcem, postava Alice, zde již rezignovala na nějakou inteligenci, takže dobrovolně ze sebe dělá kreténa a nechává se chytat do různých pastí a nebo napadat. Takže to působí jednak hrozně legračně a za druhé, hrozně smutně. Příběh je v podstatě, to samé, jdi a získej něco, co "ne"ukončí celou apokalypsu. Logicky tohle má být poslední film, ale jelikož Andersona baví ojebávat lidi, tak další díl, je určitě za rohem. Ano, ano ve filmu je pak šokující zjištění, jak že ta Alice a ten její život se mají a kdo je tím zrádcem, ale zrádce odhalíte hned a zjištění s Alici, neni zase tak šokující jaké mělo být. Celé to tak trošku působí, jako by za nitky tahalo největší a nejtajemnější zlo vůbec........Uwe Boll. Mrzuté je, že to nestojí ani za tu jednu žalostnou hvězdičku, kterou bych udělil ze soucitu.(22.3.2017)

• Ruby Rose

• - Christian (William Levy) používá ve filmu dvě pistole AF2011 Dueller Prismatic .45 ACP. (dc125)

• - Režisér se údajně poučil z předchozích chyb, a vynechá proto například zpomalené záběry. (Bathory)

• - Původně byla premiéra filmu naplánována na rok 2014, ale kvůli natáčení filmu Pompeje (2014) byl odložen o rok později. (Gambler)