Resident Evil: Poslední kapitola

Resident Evil: Posledná kapitola

• Nizozemsko

• Nový Zéland

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

Německo / Austrálie / Kanada / Francie / Velká Británie / USA / Jihoafrická republika / Japonsko, 2016, 107 min (Alternativní: 99 min)

Paul W.S. Anderson

Glen MacPherson

Tak tu máme (doufám že ne) poslední díl pro mě skvělé série, na který jsem se moc těšil. A teď musím opět říct, že mě opět nezklamal, ba naopak potěšil. Sice se hodně ubralo na 3D efektu, což je podle mě škoda (v IMAXu by se hodilo víc zpomalovaček), za to se ale přitvrdilo na počtech zombáků a nejrůznějších mutantech. Efektů je opět spousta a jsou parádně udělané. Příběh pokračuje pěkně svižně a částečně navazuje na předešlý díl. Částečně pro to, protože se odehrává dlouhou dobu po předchozím filmu a je zde jen zhruba vysvětlena zrada a dění mezi filmy. Příběh je i pěkně zakončen a má skvělou pointu a vysvětlení celého dění ve filmové sérii. Trochu si ale přece jen nechává zadní vrátka, kdyby byl film úspěšný. Obsazení je opět perfektní, ale opět zde chybí nevysvětlitelně některé postavy (hlavně z předchozího filmu). Obě hlavní hrdinky opět na výbornou. Akce je zde také hodně a film je svižnější než předchozí dva díly. Jediný co mi akci kazí je příliš rychlý střih. Lokace filmu jsou různorodé a pěkně vykreslují Zemi zničenou nákazou. Potěší i návrat do úlu z prvního filmu. Z her si film opět bere jen minimum a spíš se vrací ke svým filmovým začátkům, což mě osobně vyhovuje. Já jsem šel z filmu spokojen a těším se, až budu mít film doma na BD. 100% :)(3.2.2017)

• tron

Neúmerne naťahovaná séria, ktorá sa nedá brať vážne, nakoľko sa v nej stále riešia tie isté veci. Absolútne som rezignoval na to, že by som v scenári šestky mohol niečo (hocičo! Čokoľvek!) pochopiť. A tak som len tupo hľadel na pohyblivé obrázky. Mŕtve postavy bežne ožívajú (a už to nie je sranda), prípadne prichádzajú na scénu ich klony (alebo naopak – v minulosti zomreli klony a teraz sa objavujú originály). Dialógy sa nedajú počúvať, postavy sú o ničom (kladné aj záporné, vrátane titulnej hrdinky). Čo ma na údajne poslednej časti potešilo? Okrem myšlienky o riadenom armageddone a pár finálnych twistov? Hlavne to, že zrejme naozaj pôjde o posledný diel (ale, samozrejme, aj tak sú, pre istotu, na konci pootvorené zadné vrátka). Byť producentom, v sérii by som pokračoval, ale inak a rozhodne s inou hrdinkou/herečkou (a iným duchovným tvorcom, než je Paul W.S. Anderson). Výprava je občas fajn, ale len za denného svetla. Čo je zlé, pretože podstatná časť deja sa odohráva v noci, takže film je (nielen v akčných) sekvenciách neprehľadný. Na sérii mi vždy vadilo, že už v dvojke sa brutálne odklonila od hororu a začala sa prikláňať k akčnej sci-fi (a výberom niektorých monštier dokonca až jemne k fantasy). Púštna trojka sa to snažila napraviť, atmosférou sa vrátiac k temnej jednotke, ale to bola výnimka. Všetky ostatné diely, bohužiaľ vrátane tohto, nie sú temné príbehom, ale vizuálom.(6.3.2017)

• EvilPhoEniX

Naprosto o ničem a divím se, že tohle ještě někoho baví. Příběh je naprosto trapný a příjde mi, že v každém díle se řeší úplně to stejné. Úl/Racoon City, Alice a pořád dokola.Místo zombíků zde lítají draci a záporáci jsou lidi, takže místo Zombie hororu zde máme fantasy akčňák, který se odehrává celý ve tmě, kde nejde absolutně nic vidět a do toho asi 20 střihů při každém záběru, takže téměř nekoukatelné. Vizuál vypadá jak z hodně levného céčkového hororu a opakující se scéna s laserem je vyloženě ostudná a za hlavu chytající. Gore taky téměř žádné. Sračka. 15%(16.3.2017)

Vzhledem k posledním dvěma dílům to je nakonec důstojné rozloučení. Ano, je to hloupoučké, krom Alice jsou veškeré postavy zbytečné, vše se děje nahodile a logika drhne jako v ostatních dílech. Nicméně musím ocenit pokus o temnější atmosféru, pokusů o dějové zvraty, které překvapivě občas fungují a docela dobrému zakončení v rámci možností. Co musím ocenit, jsou akční scény, které jsou někdy chaotické, ale opírají se o povedený vizuál a ansábl pestrých monster, včetně záporáků. Mila na to ještě pořád má a vypadala výborně. Film si nechává zadní vrátka pro možný díl a pokud by se měl nést v podobném duchu, vůbec by mi to nevadilo. ......6/10(5.2.2017)

Jsem fanoušek série. Sice jsem všechny díly viděl až krátce po pětce, jenže..od doby, kdy jsem odcházel z jedné z mých prvních čsfd projekcí, již uplynulo skoro pět let. Na závěr jedné malé velké odmítané série jsem se vcelku těšil, už ze začátku mě to ale celé vytrhlo z děje. U seriálů a filmů nemám rád, když se skončí cliffhangerem a v dalším díle se na ten moment nenaváže...nene česká synopse je nepravdivá, 6 je opět postapo, Milla Jovovich opět jde po Weskerovi (v herní sérii velkej kápo Umbrella Corp, tady jen poskok správní rady??) a kosí u toho hordy zombií. Fandy WD to zjevně z rytmu nevytrhne, já šel v první řadě na nějaké povedené zakončení příběhu s příslibem dobře natočené akce. Faktem je, že Milla i ve 40ti a krátce po těhotenství zvládá vyniknout v mnoha fyzických přepětích a choreograficky působí stejně dobře jako tehdá u prastaré jedničky. Krom jedné scény s plantážníky s motoristickou helmou mi však akce přišla vesměs nepřehledná, nekinetická a chaotická, což je dálo rychlostí snímání, střihu a celkově nedbalé kamery. Velký mistr Paul W.S. Anderson (opět na plakátě parazitující na slavném příjmení svých režisérských jmenovců) se prý poučil z chyb pátého dílu, kde hojně využíval zpomalovačky a celkově si slow-mo oblíbil. Tak trošku ale zapomněl, že většinu lidí iritovala hlavně úvodní ubíjející nesmyslně dlouhá scéna a zpomalovačky by jistě pro určitou přehlednost oné "Poslední kapitoly" prospěly. Jelikož mám Resi opravdu rád, tak jsem vážně přemýšlel o určitém posledním přilepšení, jelikož na opilecké marathony bude celá série ideální, ovšem film není konzistentní a místy jsem se i nudil a bylo mi jedno, co se s hrdiny na plátně děje. Navíc vrchol všeho byl, kdy se Claire jakožto jediný navrátilec i pamětník herní série objevila a jen suše řekla, že moje oblíbená skvadra z Afterlife (a mezi nimi i můj velký oblíbenec Wentworth Miller) kdesi umřela po pádu helikoptéry. Achjo, čekal jsem podobný nášup jako u pětky, další návrat všech zásadních postav a majestátní rozloučení, místo toho jsem dostal nejslabší díl série, který si jen tak chtít zopakovat asi nebudu. PS : Alice má ještě co na práci, ale dalšího dílu se nedočkáme...že ne? PPS : Soundtrack to má opravdu úderný a úvod se mi líbil fakt hodně ... 6/10...[10.2.2017_Kino Šumava_Klatovy](11.2.2017)

• - Christian (William Levy) používá ve filmu dvě pistole AF2011 Dueller Prismatic .45 ACP. (dc125)

• - Scénář začal psát Paul W.S. Anderson na jaře roku 2014. (Gambler)

• - Natáčení filmu začalo dne 18. září v Kapském Městě. Během natáčení se stala nehoda při natáčení velmi nebezpečné scény s kaskadérkou Milly Jovovich (Alice), Olívií Jackson, která byla vážně zraněná a ihned hospitalizována. Mezi zraněními Olívie byla zlomená žebra, mozkové trauma, roztříštěná lopatka, zranění klíční kosti, rozdrcený obličej, poranění pěti nervů na míše a mnoho dalších zranění. V prosinci 2015 Olívie oznámila, že její ochrnutá levá ruka bude amputována. (Danny F.)