Phar Lap: Národní hrdina

• Austrálie Phar Lap (více)

Phar Lap byl závodní kůň, kterému nikdo nevěřil. Naději a víru v něj měli jen zkušený trenér Telfort a malý chlapec Tommy, který se o něj staral. Snili o tom, že se kůň stane šampionem bez ohledu na jeho pět prvních porážek na začátku jeho závodní kariéry. Byla to právě dětská láska a emotivní sepětí mezi chlapcem a zvířetem, která udělala z Phar Lapa neporazitelného závodního koně. Jeho výsledky však byly mnoha lidem trnem v oku... (Mercury Praha)

iXtr3m3

Drámy zo športového prostredia ma nikdy neprestanú baviť. Rok výroby nehrá úlohu, dokonca v tomto prípade sa s ním spájajú krásne nostalgické spomienky na detské časy, kedy ma takéto filmy doslova uchvátili a aj keď si už poriadne nespomínam na dej (musím si to pozrieť ešte raz), pocit vo mne ostáva navždy... ()

Scevola

Tento film je vyborne vystavany. Okrem klasickeho sportoveho motivu (z outsidera sa stane sampion) tu najdeme pohlad do zakulisia dostihoveho biznisu, ktory potvrdzuje stare zname, ze peniaze su az na prvom mieste. Pre mna je toto najlepsi film o dostihovych konoch vobec (este lepsi ako Seabiscuit). 9/10 ()

Miller

Dostihy mě nebaví a přijdou mi nudné. A možná proto pro mě byl takový i celý film Phar Lap. Určitě je to pěkná filmařina. Ale nic pro mě. I přes senzitivní náladu mě film nedokázal dojmout. ()

Ezekiel1

Nádherný film. Prožíval jsem to tak, jako u žádného jiného snímku dlouho ne. Herci jsou úžasní. Jejich neznámé tváře kombinované se skvělým výkonem Vám musejí imponovat. Překrásné prostředí Austrálie, dostihů a koní. Určitě jeden z nejlepších sportovních filmů jaké jsem kdy viděl. 83 % ()

unagi

Krásny a skutočný príbeh o nádhernom Phar Lapovi! Zase sa potvrdzuje aký sú ľudia parchanti a čo dokážu pre peniaze. Páčila sa mi tá gradácia úspechov , konečný záver, ľudské charaktery jednotlivých postáv! ()

Prochy38

Velký příběh koně s velkým srdcem. Bohužel doslova. Okénko do zákulisí dostihového sportu. Člověk, který se o to nezajímá může být i překvapen. Opravdu nejde jen o vození se na koních. Tento skutečný příběh byl zpracován opravdu znamenitě. Ne příliš známé tváře excelují v čele s T. Burlinsonem! ()

Neotom

Filmová verze věrně znázorňující osud dostihové legendy se v některých ohledech bohužel neubránila amatérskému zpracování. Příklad za všechny: Na můj vkus se děj odehrával ukvapeně až chaoticky- a to především zásluhou rychlého střihu. Nedostal jsem tak sice příležitost nudit se, ale ani být snímkem nějak zvlášť oslněn. 60% ()

Ještěřák

V podstatě pohádka a rodinný film ze staré školy (já měl v 90s nakoukaného spíš Černého hřebce), normálně bych tento typ filmu asi nedal, ale právě kobyly jsou téma, kde tohle na mě funguje, kde tohle podání s jasným úvodem, průběhem i závěrem snesu asi zhruba jako u sportovních filmů. První půlhodinka škrábání se z hlubin mísy na pomyslný okraj hajzlu, aby pak následoval pád do ještě větších hlubin, věnovaná tomu, co kde Phar Lap zase posral, je dost možná nejzábavnější. Drze pesimistcký závěr stručně cynický, věnovaný tomu, kdo jak kde v bídě nakonec umřel, mě osobně přišel zajímavej, takhle realisticky se toto dneska už netočí, byla jiná doba:-) Následuje SPOILER o velikosti Phar Lapova šestikilového srdéčka, koník je na konci pořád dobrej, načež něco sežere a pak skoro až cynicky rychle umře, žádná povinná plakací patnáctiminutovka, šmik na skandální novinové titulky a závěr, ende. Mě to tak vyhovovalo, film v podstatě vystihl sebe sama a častý konec takovýchto hrdinů, kteří rychle zaplanou a většinou pak stejně rychle taky zhasnou. "Koňácká kavárna" a lidé kolem ořů se motající jsou zde vykresleni řekněme velmi deziluzivně, nesympaťácky a prosti větších příkras, takže jediným čistým tvorem majícím všech pět pohromadě je v podstatě Phar Lap. Pro zajímavost, Phar Lap je skoro tutově potomkem prastarého a skoro bájného koně s anomálním srdcem jménem Eclipse, který se, pokud se dá věřit takovým prastarým drbům, narodil celkem bezprizorně po čas úplného zatmění, jehož krev koluje také v drtivé většině vítězů Velké Pardubické - a dost možná i krev Phar Lapa. Za toto je zodpovědný pijící ale penězomilný vlastník Eclipseho, díky jehož úsilí Eclipse údajně ročně pokryl na 50 klisen, takže se jeho retirement proměnil doslova v jeden velký bordel. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "He wasn't just a horse. He was the best."     Na mojom hodnotení sa podpísalo to, že konské dostihy ma odjakživa zúfalo nezaujímali a s nimi neodmysliteľne spojené stávkovanie ma dokonca až odpudzuje. A tiež tu istú rolu zohrala aj moja mierna predpojatosť voči austrálskej kinematografii. Ak však aj hodím svoje predsudky za hlavu, aj tak mám problém nachádzať nejaké kvality, kvôli ktorým je film tak vysoko hodnotený na ČSFD. Pre porovnanie, hodnotenie na IMDb je výrazne nižšie (72% oproti 85%), čo je o dôvod viac, prečo tento film považujem za značne nadhodnotený. Takýchto životopisných drám je dlhý rad, nakrúcané sú ako podľa šablóny, obvykle plné klišé a konkrétne táto podľa mňa z toho radu nijako nevybočuje. Film pôsobí gýčovým dojmom podporeným "medíkovou" hudbou (občas som mal až dojem, že sledujem niečo od Rosamunde Pilcher) a cítiť v ňom úpornú snahu tvorcov dojímať, ktorá však na mňa vôbec nezaberá. Pri tej patetickej scéne prvého tréningu na piesku som dokonca na chvíľu aj zneistel, či náhodou nejde o paródiu. Celkový dojem nedokážu zvýšiť ani nemastní-neslaní herci (veľmi podobne ladený film Seabiscuit (2003) je lepší minimálne v tom, že sú v ňom výrazne kvalitnejší herci). Celá myšlienka tohto filmu mi je akosi proti srsti. Ja síce kone obdivujem ako nádherné zvieratá, ale oslavovať nejakého koňa ako národného hrdinu? A prečo? Lebo dokáže cválať rýchlejšie ako iné kone? Veď vždy musí byť niekto rýchlejší. Musím ale priznať, že záver filmu ma celkom bavil (ako jediný z celého filmu), hlavne vykreslením tých kreatúr v cylindroch, čo úbohému Phar Lapovi neustále zvyšovali hendikep, ďalej výbornou hudbou v Mexiku a napokon pútavo stvárnenými záverečnými pretekmi.     "Can't you fire that guy?" "If I did, the goddamn horse would sit in the stall for the next month and cry." ()

Kámen

Můj nejoblíbenější film vůbec, naprosto mě rozsekal, kdybych mohl dát jen jednomu filmu šestou hvězdu, byl by to Phar Lap. Krásná hudba, nádherné pomalé záběry a skutečný záběr na www.youtube.com/watch?v=bROtR5ivyZw , kdy Phar Lap vítězí v Aqua Caliente Handicap v roce 1932 se od filmového takřka neliší, prostě něco neskutečného. Mimochodem jediný kůň v celé historii dostihového sportu na celém světě, na kterého odmítli vypsat sázky ... nikdy předtím ani nikdy potom se to již nestalo !!!!!!! O Phar Lapovi se říká, že měl skutečně obrovské bojovné srdce. Návštěvníci Melbournského muzea se však o tom mohou na vlastní oči přesvědčit. Vedle vypreparovaného Phar Lapa zde také najdeme jeho srdce, které váží 6,2 kg. Průměrná váha koňského srdce se pohybuje okolo 3,2 kg. Ostatně moje profilové foto hovoří za vše ... ()

Mikino00

Sentimentální film hrající na divákovy city, který nemá absolutně čím zaujmout a přitom se ze zákulisních intrik dalo udělat slušné drama. ()

MacGyver

Krásny, no tragický príbeh ušľachtilého tvora so srdcom hrdého bojovníka. Čaká Vás pútavý a dojímavý divácky zážitok, pri ktorom budete legendárnemu Phar Lapovi pomáhať pri každom kroku, najmä keď v nevyhnutnom morálnom porovnaní človeka so zvieraťom prehrávame na celej čiare... Filmový klenot nielen pre milovníkov koní. ()

IsaacNewton

Phar Lap, legenda australského dostihu. Kůň, který vyhrál každý dostih, vybojoval každý závod, vyhrál i když mu dávali nést neuvěřitelnou zátěž, Phar Lap vždy bojoval a zvítězil. Jen jeden boj nemohl tento krásný ryzák vyhrát, byť jeho velké srdce bojovalo. Nad Phar Lapem zvítězila lidská nenávist a zloba. Krásný film pro všechny, nejen pro fanoušky dostihového sportu. Věřím, že se bude líbit každému, kdo má v srdci bojovnost, svobodu a krásu zvířete, jako je kůň. ()

kubax

Úžasný film z prostředí dostihů. I přesto že nejsem milovník koní, tak se mi tento snímek moc líbil. ()

Pitaya

Vyjímečný snímek o vyjímečném koni. Je až neuvěřitelné, že se tohle opravdu nějak takhle stalo. Film se odehrává v prostředí dostihového sportu, jsou zde nádherně vidět detailní záběry závodů a koní, ale také to co se stane, když jste až moc dobrej. ()

JankaJBLK

Celý film mi bolo ľúto toho koníka ako ho tam zmordovať idú..čo sa im nakoniec vlastne aj podarilo. Ale ináč pekne natočený film.... ()

Ydrosten

Proto se nedívám na sport. Protože v ranných dějinách jakéhokoliv sportu, byl sport prostě jen taková hra, u které nešlo o peníze a moc, ale jen o to se pobavit. Čím více se do sportu začaly montovat podnikatelé a bohatí investoři ( sponzoři ) tím méně to bylo o hře samotné. Peníze a sláva jsou hnusné charakterové vlastnosti. Phar Lap, byl jedinečný a nejlepší. A zničily ho zisku a moci chtivý šmejdi, co ze sportu udělaly money busines. Dnes už by Phar Lap asi nevyhrál. ()