John Oliver: Co týden dal a vzal

(pořad)
  • USA Last Week Tonight with John Oliver
Komedie / Talk-show
USA, (2014–2024), 162 h 54 min (Minutáž: 22–45 min)

Tvůrci:

John Oliver

Kamera:

Russell Swanson

Hudba:

Bob Golden

Účinkují:

John Oliver (moderátor), David Kaye, Chen Drachman, Stephen Hawking, George R.R. Martin, Steve Buscemi, Ashley Blankenship, Patrick Stewart (více)

Série(11) / Epizody(310)

Jedna z nejzábavnějších a nejpříjemnějších osobností americké televizní scény za poslední roky - muž, jehož působení v The Daily Show s Jonem Stewartem v roce 2013 získalo chválu kritiků, diváků i Stewarta samotného - John Oliver přichází na HBO se zcela novou talk show. Aktuální pohled na týden v novinkách, politice a aktuálních událostech - v tomto půlhodinovém pořadu bude mít John Oliver unikátní platformu, aby nabídl své osobité stanovisko a výrazný hlas k jakékoliv sociální, politické či existenciální záležitosti, které čelí Amerika a celý svět. (HBO Europe)

SamVimes

Nejen při výběru výběr témat prokazuje John Oliver velký cit a často vrhá světlo na různé problémy, jimž se jinak moc publicity nedostává, protože se třeba první pohled nezdají tolik palčivé. Tedy dokud netýkají vás konkrétně, pak totiž pocítíte brutální sílu mnoha amerických absurdit na vlastní kůži (nedělám si iluze, že jinde by se toho nedalo taky hodně najít). Tím spíš, že Last Week Tonight hodnotím hodně vysoko, nechci opomíjet jeho nedostatky. Ne vždycky Oliverovy vtipy zasáhnou cíl, osobně mi třeba running joke se vzpurností vůči mateřské společnosti AT&T připadal vtipný jen napoprvé, pak už spíš trapný, a některá jeho gesta jsou jen okázalá, ale už ne vtipná, třeba když se nechal zasypat rozinkami v rámci metafory s Trumpem a Hillary Clinton. Horší bývají případy, jako když se Oliver navážel do Chasing Amy od Kevina Smithe za něco, proti čemu se ten film ve skutečnosti vymezuje. Což znamená, že ani Oliver ani scenárista zodpovědný za tento vtip Chasing Amy buď neviděli nebo nepochopili. A pokud je Oliver takhle mimo tady, vrhá to nepříjemný stín pochybnosti na jeho výroky o věcech, ve kterých nemám až takový přehled… Ve valné většině případů ale John Oliver a jeho tým v jejich noční show odvádí výbornou práci, jak při výběru témat, tak při pořádné porci poctivé novinařiny, jež jejich zpracování obnáší. A úctu si zaslouží i za zarputilost, s níž neuhnou ani v segmentech, u nichž předem vědí, že naštvou někoho mocného a budou znamenat nemalé výdaje za právníky. Last Week Tonight pod rouškou prvoplánového i důmyslného humoru rozebírá důležité otázky a u toho stíhá na diváka soustavně dělat dojem nečekanými kousky, jako když vydá vlastní knihu, na vlastním absurdním příkladu prakticky ilustruje zneužitelné mezery v legislativě nebo si střihne velkolepé muzikálové číslo. ()

ghatos

Oliverovo liberální myšlení umožňuje vtipným způsobem tepat všelijaké neduhy ve společnosti. Jeho monology prostřihané příhodným materiálem jsou precizním (zároveň chytrým) komediálním produktem. Někdy to vidí moc idealisticky a přehání to. Jeho aktivistická pozice je užitečná, ale zároveň to má své limity. 82%. ()

Zagi20

Dovolím si použít jeden názor, který jsem četl pod jedním z jeho videí. "Svět se od středověku nezměnil, jediný, kdo může říct pravdu nahlas, je šašek". A John Oliver je šašek vskutku geniální. Inteligentní zábava, syrově ale zábavně podaná závažná témata světa ... dobře, hlavně USA, ale do té se přece trefuje nejlépe. USA je přece synonymum pro rozežranost, hloupost a lhostejnost. Díly o jaderných hlavicích, Miss amerika, FIFA ... jsou prostě a jednoduše dokonalé. Zábava nejvyššího stupně o tématech nejhlubšího rozsahu. Nejlepší televizní show. ()

Hollohlaway

Britský humor je osvěžující při srážce se zbytkem světa , a zvláště při srážce s americkými reáliemi. John Olives má vtip a nápady , ovšem při některých tématech , zejména sociálních , si nelze nevšimnout typicky západního pohledu na věc, řekl bych až naivně pozitivního. ()

dinsdale

V tuhle chvíli (březen 2016) a už nějakou dobu ta nejlepší kombinace satiry - kvalitně vyrešeršovaného vzdělávání a osvěty - vážných témat, jež je nutno v demokratické společnosti otevřít a probrat - humoru - (chytrých) aktuálních pop-kulturních odkazů - a okouzlujícího prezentéra, která je na trhu. Kéž bychom dokázali něco aspoň ze čtvrtiny takového v ČR. Ten dopad se asi nedá změřit, ale zdá se mi úžasný. ()

Luteka

John (alias prof. Duncan z Community) je průvodce současného nejlepšího talk-show programu. I když, ona to ani není talk-show. Teda, je ... No takhle, John mluví a je to skvělá show, to bez debaty. Ale to množství výzkumu, dat, vtipů a fakt, která během té půlhodinky zazní si nálepku talk-show nezaslouží. Já bych LWTWJO klidně nazvala investigativní žurnalistikou, ovšem v jedné epizodě se proti tomu ohraničil, tak takto také ne. No nic, vždyť to ani škatulku nepotřebuje. Stačí napsat, že vás John během půl hodinky provede minimálně jedním tématem pěkně do hloubky a vy se nejenom dozvíte spoustu nových informací (většinou teda o US a jejich problémech, ovšem sem tam se objeví i mezinárodní téma, třeba volby ve Francii nebo situace ve Venuzele) a narážek na Trumpu (teda na Drumpfa, sorry, já už mu jinak ani neříkám), ale navíc se pobavíte spoustou vtipů a grafik, které jiná show nemá. John je navíc jednoznačně moderní liberál, navíc dost progresivní, a s 99% jeho názorů a pohledů na svět souhlasím, což dělá show o to stravitelnější. (150%) ()

mi0

Nepolitické témy sú fajn, ale tie politické smrdia jeho zaujatosťou a ľavičiarstvom, že sa na to nedá pozerať. Škoda. ()

Sdoom

Udělám výjimku a ohodnotím něco, kde jsem neviděl úplně všechny díly. Nicméně viděl jsem jich dost na to, abych s klidným svědomím napálil téhle geniální show čistých 5 hvězd. John Oliver je inteligentní, zábavný a dokáže naprosto přesně uhodit hřebíček na hlavičku snad u jakéhokoli společenského problému, který si bere na paškál. A ty závěry s pointou jsou někdy z říše geniality - nechci spoilovat, tak nebudu jmenovat a popisovat, ale prostě jsou. :-) (Youtube, orig.) ()

Hanys_

Po prvním díle fakt spokojenost. Hodně bude záležet na vybraných tématech, ale momentálně se nemůžu dočkat druhého dílu._Po 12 dílech jdu na max. Jediné zprávy, které v tv sleduju. 9.5/10 ()

baXter

Tohle je naprostá pecka a i když se se to tváří a chová jako komicko-satirický pořad, tak i přesto se JO a jeho team velmi snaží prezentovat reálná fakta a upozorňovat na absurdity. Na každý díl se fakt hrozně teším, což už se mi poslední dobou i jiných pořadů nestává. ()

jasiska

Geniálne. Okrem Oliverovho šibalského a šarmantného humoru aj premyslené argumenty na závažné spoločenské otázky. Normálne sa každý týždeň teším na nový diel. ()

Itar

HBO zase jednou trefuje přesně do černého. Nekompromisní show v čele s výborným Johnem Oliverem, který je svým charismatem jen ždibíček za Jonem Stewartem. HBO se však s obsahem Oliverovy show opravdu nepáře a výsledek je tak ještě o kus štiplavější, než "konkurence". ()

AIMÉE

Dva se perou a třetí se směje... No Letterman se vlastně už taky může dnes s odstupem času smát, O'Brienova hořkost už téměř odezněla a Leno má z ostudy kabát. A pak jsou tu další komici a jejich show, včetně Olivera, kteří se snaží ulovit divákův smích, avšak ne tak sveřepě jako právě zmínění pánové. Oliver je naštěstí z jiného kraje, a to doslova. Nejen, že jeho show si nemusí brát servítky, což zdařile dokazuje, ale především Oliver je těžký, opravdu, těžký pohodář, který je se svým břitkým britským humorem nad věcí (jak dokazuje jeho bezprostřední vystoupení jako host Fallona v jeho show). Proto ho nějaké "žabomyší" války předních stanic USA a loutek uvnitř nemusí příliš zajímat. Navíc jeho satirické komentáře se netýkají pouze aktuálních událostí v Americe, ale, díkybohu, jsou to globální záležitosti. Takže tím třetím smějícím se může být i Oliver, kterému HBO neslintá na záda a neprovádí podivná škatulata za jeho zády... Zatím. EDIT: Poslední dobou Oliver působí poněkud afektovaně a některé gagy a skeče mají nakročeno do hlubin polotrapných a plytkých night show... Calm down and lower your voice, John, or you're out, buddy. ()

Ant_Antony

Ze začátku to působilo jako zjevení... Poslední dobou to sice už pokulhává a tématy plus jejich rozebíráním je jasné, k jakému současnému směru civilizace se pořad přiklání, ale pořád vyšší laťka pro současnou pokleslou zábavu... ()

Emmy 2022 opět v režii HBO

Emmy 2022 opět v režii HBO

13.09.2022

Zatímco v loňském roce ceny Emmy ovládl zcela Netflix, letošní 74. ročník kabelovka HBO mocně vrátila úder. Díky jasným vítězstvím seriálů Boj o moc a Bílý lotos toho zkrátka na streamovacího giganta… (více)

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

Netflix ovládl seriálové Emmy 2021

20.09.2021

Netflix všude, kam se jen rozhlédneš. Tak zhruba tak nějak to letos vypadalo na předávání slavnostních cen Emmy 2021. Oproti loňskému komornímu přenosu bez živé účasti publika se letošní ročník… (více)