Válečné hry

• slovenský

Bojové hry

Sci-Fi / Thriller / Drama

USA, 1983, 114 min

Je to trošku směšné, všechny ty hrátky s vytáčením, počítače bez GUI, hackování, blikající světýlka bez zjevného významu atd. Film byl natočený vpodstatě těsně před obrovským skokem v počítačové technologii a těch dvacet let je na něm opravdu znát, vypadá starší než je. Scénář je zajímavý, některé myšlenky aktuální a hercké výkony úměrné věku a zkušenostem herců.(24.5.2006)

Thriller, který dnes působí téměř úsměvně a pro své téma mnohem zastaraleji než jiné filmy. Z doby, kdy pro nás počítače ještě nebyly běžnou součástí života, a internet, tak, jak ho známe, se teprve rodil, si ho však pamatuju jako napínavou, svižnou i děsivou podívanou, lehce sugerující dojem, že něco takového by se klidně i mohlo stát. Tedy pokud by člověk uvěřil, že tou blikající krabicí lze zahnat nudu pomocí piškvorkového klání stejně snadno jako odpálit skutečnou jadernou bombu. Nicméně, pokud vypomůže špetka nostalgie, a jako "pokračování" si člověk pustí The Day After, má i dnes film své specifické kouzlo. A navíc sympatickou Ally Sheedy v jedné z prvních rolí.(18.12.2010)

Svěření naší bezpečnosti stroji je stejné jako její svěření nám samotným. Počítačový program, který nás má chránit je stejně omezený jako naše vlastní myšlení. SPOILER: Když počítač prohlásí, že jediný vítězný tah je nehrát, přeběhne mi mráz po zádech z toho, jak hluboká byla propast, na jejíž okraj se svět během studené války dostal. Apel filmu na "mocné" je záměrně okatý, aby dotyční pochopili, jak jsou zaslepení mocí. A když jim to musí sdělit stroj, je to o to víc zahanbující. Primitivní program nechápe cenu života nebo podstatu lidskosti, ale jsme lepší? Se všemi technickými vymoženostmi nejsme schopní jich využít ku prospěchu všech, ale jen proti všem.(3.7.2012)

Ve své době, kdy R. Regan opravdu stupňoval napětí, čemuž jsme tady ale moc nevěřili, komunistická propaganda byla tak pochybná, že pak i to co v reálu pravdou bylo, znělo naprosto neuvěřitelně, tak v USA vznikl tento osvícený snímek, na svoji dobu scénáristicky i technicky na velmi dobré úrovni. Ani po 30ti letech film neztratil nic ze svého poselství. ****(6.9.2014)

Válečné hry jsem prvně viděl mnoho a mnoho let zpátky. Již pouze to, že jsem si na ně pamatoval do dnešních dnů jsem bral jako dostatečný důvod k osvěžení paměti. Zápletka je poměrně zajímavá, ačkoliv lze mít pochyby o existenci mladistvého hackerova natolik nadaného, aby se dokázal, navíc nechtěně, nabourat do Pentagonu nebo kam vlastně (dejme tomu, že tehdy s podobným druhem "zločinu" ještě nikdo nepočítal). Je to spíš taková pohádka, co by se stalo, kdyby... a dnes svou naivitou nechtěně připomíná spíš Dr. Divnolásku než seriózní thriller (pochybuji, že by tvůrci cíleně točili sci-fi). Scény typu "papír s životně důležitou informací pomalu vylézá z tiskárny za zvuků nervydrásající hudby" bych se zdráhal označit za napínavé. Do toho zmateně pobíhá vyplašený, hrající-nehrající Matthew Broderick a ačkoliv má film "jenom" čtyřiadvacet let, působí vinou zvoleného tématu velice archaicky a téměř vůbec nefunguje tak, jak by měl. Nicméně jsem si rád oživil vzpomínky na časy, kdy jsem filmy sledoval víceméně náhodně, netuše mnohdy ani jak se jmenují, natož kdo je režíroval. Nezbývá mi, než udělit Hrám nostalgické tři hvězdičky a ocitovat Balzaca: Vzpomínky nám zkrášlují život, ale jen zapomínání ho činí snesitelným. 55%(5.4.2007)

• - Počítač, který byl použit k nabourání se do sítě Severoamerického velitelství protivzdušné obrany, byl naprogramován tak, aby se na obrazovce zobrazovaly správné kódy bez ohledu na to, jaké klávesy budou zmáčknuty. (Kroup4)

• - Príbeh filmu je síce fikcia, no podobnú paniku zažilo velenie NORAD 9.11.1979, kedy došlo počas testov počítačového systému k falošnej signalizácii sovietskeho úderu, a bola skutočne spustená sekvencia odvetného odpálenia nukleárnych rakiet USA na ZSSR. (DJW)

• - Dvojitá osmipalcová disketová jednotka v Davidově pokoji je IMSAI FDC-2, monitor je 17 palcový Electrohome, klávesnice IMSAI IKB-1, 1200 baudový modem (ležící na monitoru) je Cermetek 212A, přelepený štítkem s názvem "IMSAI". (sigf07)