Kateřina Veliká (TV seriál)

Velikaja

Великая

Velikaya

Екатерина Великая

(pracovní název)

Drama / Historický

Rusko, 2015, 9 h 40 min (Minutáž: 47–49 min)

Igor Zajcev

Julia Snigir, Natalja Surkova, Pavel Děrevjanko, Ilja Savičev, Sergej Šakurov, Mark Bogatyrjov, Pavel Trubiněr, Světlana Frolova, Olga Medynič, Roman Maďanov, Viktor Rakov, Dmitrij Uljanov, Ivan Šmakov, Viktor Těrelja, Vladimir Matvejev, Polina Vorobjova, Gennadij Smirnov, Semjon Strugačjov, Oleg Popov, Ernst Romanov, Světlana Smirnova-Kacagadžijeva, Viktorija Agalakova, Valerij Kucharešin, Vitalij Kovalenko, Igor Nikolajev, Jakov Šamšin, Andrej Ljovin, Igor Vlasov, Dmitrij Podnozov, Vladimir Bogdanov, Danila Voropajev, Vladimir Krylov, Ivan Batarev, Sergej Koreňkov, Alexej Ingelevič, Dmitrij Bykovskij-Romašov, Antonis Shamanidi, Andrej Rodimov, Olga Samošina, Alexandr Vontov, Sergej Gamov, Julian Mau, Alexandr Volodin, Jelena Menšikova, Nikolaj Ivanov, Leonid Voron, Jevgenij Ivanov, Jurij Zajcev, Alexej Pavlov, Jurij Nikolajenko, Jekatěrina Mironova, Jakov Petrov, Eduard Peskov, Vadim Burlakov, Andrej Babenko, Anastasija Zabirova, Michail Počtarjov, Sergej Ruskin, Alexandr Děrgaputskij, Alexej Nazarov, Anatolij Gorin, Michail Sidaš, Stanislav Koncevič, Konstantin Sidichin, Anna Kuzněcova, Rihards Lepers, Romuald Makarenko, Stanislav Ljubšin, Jelena Rufanova, Stefan Otto, Kristina Kuzmina, Vjačeslav Korobicin, Jurij Orlov, Jevgenij Baranov, Georges Devdariani, Valerij Ďjačenko, Kristina Kučerenko, Maša Polijenko, Jelizaveta Kutuzova, Bastian Sierich, Alexej Jevsjukov, Jegor Kelli, Fitz van Thom, Ilja Noskov

Kostýmová podívaná. Nejedná se o nějaký zázrak, ale je to velmi dobře natočený televizní seriál, který by mohl vzniknout i v našich podmínkách. Vlastně způsobem zpracování připomíná nedávnou kratší sérii o Marii Terezii. Ale po rusku je to trochu zdlouhavější, než je záhodno. Vlastně se tam toho tolik nestane, aby to muselo mít celých 12 dílů. Intriky mě zase tolik neoslovují, ale v tomto případě jsem to kupodivu vydržel. Jen jsem se zbytečně těšil na korunovaci, která se nakonec nekonala. 3+(31.8.2020)

Zajímavé! Existují dva ruské TV seriály o Kateřině Veliké. První se jmenuje Ekaterina (Kateřina) a natočili ho v roce 2014. V hlavní roli hraje Marina Alexandrova. Vysílala ho před cca 2 lety slovenská RTVS. Měl velký ohlas u diváků, ne ovšem u arlátů z Kavčích Hor. Takže český divák měl smůlu. Teď se v ČT rozhoupali a poslali do éteru ruský seriál Velikaja (Veliká) z roku 2015. Prvních pár dílů jsem žil ve vědomí, že se jedná o stejné dílo, které vysílali Slováci, ale s přibývajícím časem jsem pochopil, že se jedná o jiný formát. Osobně se mi seriál z roku 2014 líbil více, ale ani příběh s krásnou Julií Snigirovou nezklamal. Škoda, že skončil při korunovací Kateřiny Velké. Starší seriál se věnoval také období její vlády.(22.8.2020)

Byla to pořádná fuška, milá Kateřino ... nežli ses propletla sítí intrik - a udělala první krok, aby ses mohla stát Velikou. Nicméně příběh tvé mladosti by býval šel převyprávět daleko přesvědčivěji. Prvním větším zklamáním pro mě byla výměna naivní dívky Kateřiny a dětinského chlapce Petra za dospívající ženu Kateřinu a konstantně dětinského mladíka Petra, protože typově se jednalo o dosti odlišné persony. Od toho momentu jsem sledovala veškeré další dění na place poněkud podezíravě, nicméně žádné podobné nemilé překvapení se už naštěstí nekonalo. Bohužel i zápletka si patrně zpětně uvědomila, že to nejhorší už má za sebou, a začala se chovat dílem nezodpovědně a dílem liknavě. Rozvolnila krok i dějovou osnovu, neproduktivně okouněla na každém roku, jen aby natáhla stopáž na nadbytečnou délku dvanácti epizod, a přitom nedokázala svázat jednotlivé scénky k vytvoření uceleného dobového obrazu. Vůbec největším podrazem pak bylo finále. Namísto aby děj gradoval, rozplizl se v Kateřinině vcelku pochopitelné, leč s ohledem na předchozí dění přece jenom nečekané nerozhodnosti a rozpolcenosti. Kdepak, nevelká Kateřino, Tvoje příští velikost je zatím kdesi v nedohlednu, a já se s Tebou loučím bez lítosti. V podstatě jsem ráda, že už to mám za sebou - k mání jaksi nebyla ani dobová atmosféra, která by věrohodně odrážela čas a místo děje. Slabší 3*(2.9.2020)

Další zajímavý seriál z historie. Pro mě však trochu zklamáním. Výprava, lokace a interiéry úžasné, podobné velkolepě jako třeba zde https://www.csfd.cz/film/205760-anastazie/komentare/ Avšak příběhově.... Na to že to byla taková jejich panovnice a je to vzýváno jako zlatý věk (podobně jako v Anglii za Alžběty) Střih cik a najednou léta jsou. Co třeba bylo zajímavé bylo odebrání syna, ale zase třeba úmrtí dcery, zabrána snad jen jednou, a bum v příští pomalu scéně bylo po ní. No jak si máte vytvořit vztah k postavám nebo cítit a má to nějak zapůsobit..... Znělka mi přišla podobná z Velkolepého století, pokud se mýlím tak omluva. Něco bylo zdlouhavé spousta věcí tam být nemusela a naopak ty zajímavé a rozehrané mi přišly useknuté. Nato,že má jen dvanáct dílů mi to přišlo chvílemi opravdu zdlouhavé. A ten finální záběr, myslím, že tam na korunu být mohl, Sedlo by to. Ale chválím výběr, že se dostal na obrazovky seriál jiného zaměření, než ty co tam běžně oxidují.Dokonce jsem se podívala zase na tv. ( Zároveň sice z jiného prostředí sleduji Spoutanou lásku/Ukrajina na iprima) Pokud natočí další etapy z života této panovnice ráda se podívám..Počet dílů 12. Viděno 12.(29.8.2020)

Zatím se držím při zemi, poněvadž jsem viděla pouze dva díly...Kostýmní výprava je dobrá, ale co mi zatím vadí je taková jako neumětelnost herců a režie...No, tak uvidím co bude dál...A po 12-i dílech jsme neviděli žádný posun v topornosti jak herců, tak dialogů...Scénář byl děravý jak řešeto...Jediné co lze vyzdvihnout je opulentní výprava ovšem davové scény včetně soubojů působili opravdu směšně...Nijak mě to nenadchlo...Za mě 60%(10.7.2020)

• - „Když jsem tu roli získala, trochu mě to vystrašilo a nějakou dobu jsme nemohla přijít na to, jak ji uchopit. Ale pak jsem si řekla, že jednoduše dám prostor tomu, jak ji vidím, a zkombinuji to s prvky své vlastní osobnosti,“ řekla o roli carevny herečka Julia Snigir. [Zdroj: časopis TV Max] (SONY_)