Já, Mattoni

(seriál)
  • angličtina I, Mattoni (festivalový název)
Trailer
Česko, 2016, 11 h 52 min (Minutáž: 56–84 min)

Marek Najbrt

Předloha:

Petr Zikmund (kniha)

Petr Zikmund

David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Ondřej Malý, Vojtěch Dyk, Tatiana Dyková, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Jana Plodková, Aňa Geislerová (více)

Epizody(12)

Polovina devatenáctého století je obdobím revolucí. V rakouském císařství bylo zrušeno poddanství, Darwin dokončil knihu O původu druhů a v Plzni vynalezli plzeňské pivo. Česko se pomalu vyvíjí v průmyslově nejvyspělejší část monarchie. A vedle cukrovarnictví či železáren se v jeho západním křídle, v Karlovarském kraji, začíná rozvíjet další, méně nápadné podnikání. Jeho strůjcem se stává Heinrich Mattoni, zdatný byznysmen, který je ochotný dosahovat svých cílů i za cenu fatálních selhání v osobním životě.

Výpravný seriál Já, Mattoni zasahuje dlouhý časový úsek, od první poloviny 19. století až do roku 1910, a odehrává se na kolonádách i v nevěstincích Karlových Varů, v Schönbrunnu – vídeňské rezidenci rakouských císařů, v ulicích tehdejší Prahy i New Yorku. Na pozadí podnikatelských úspěchů a soukromých pochybení Heinricha Mattoniho sledujeme proměnu tehdejší společnosti a jejích možností. Motorem seriálu je celoživotní boj dvou silných individualit, Mattoniho a jeho ženy Míny. Boj vrcholící tím, že starý Matttoni, nemocný a v horečkách, ztrácí vládu nad svým impériem ve prospěch své energické, mocichtivé ženy. Stařec, obklopený vyčkávající rodinou, bojuje. A nachází překvapivou zbraň – pravdu o svém životě, která je pro jeho nejbližší, ale i pro celou tehdejší společnost, hříšně nepřijatelná. (Česká televize)

Trailer

rigby

Solidní seriál, ačkoli i dneska se točí lepší. Reklamy slibovaly něco, co nemá v dnešní době konkurenci, ale nakonec to byli jen prodavači vody. Některé díly byly povedené, ale jako celek to vyznělo spíše do ztracena. Nikde sice nenastal vyložený průšvih, ale nikde se scénář nevyšvihl nad úroveň průměrnosti tak, aby divák zalapal po dechu. Jediné plus bylo angažmá dvou pokolení Švehlíků, ale když není co hrát, tak i tento majstštyk zcela zapadl. Promarněná šance, zdroje a předpoklady natočit velké dílo byly. ()

PamelaJJK

Přes nevyváženost jednotlivých dílů (hlavně v první třetině seriálu) i lehkou rozháranost a jistou nesoudržnost celku, dávám čtyři hvězdy, protože jsem byl vlastně spokojen a dere mi nervy, jak zde většina z vás kosí českou tvorbu. Nic vám není dobré. A na just to ještě změním a dám plný počet. Historické skutečnosti a souvislosti mě v tomto případě "nezajímají", protože nejde o dokument, ale o romantické drama. Obsazením, vizualitou i hudebním doprovodem mi seriál vyhovoval, tak není co řešit. ()

anitae

Historické seriály zrovna nejsou moje nejoblíbenější, ale na Mattoniho jsem vydržela koukat až do posledního dílu. Hodně se mi líbilo, že Mattoniho hráli Švehlíci a manželku Vilhemová/Medvecká - ta mimochodem v těch tmavých brýlích vypadala krutopřísně:) A nelíbilo se mi, že jsem se o hlavním hrdinovy mnoho nedozvěděla, tedy když nepočítam jeho bujaré mládí. ()

ostravak30

Já, Mattoni, seriál drahý, na který jsem se těšil. Popisuje zajímavé období a navíc velmi známého průmyslníka, jehož produkty se prodávají dodnes. Asi by byl překvapen, ale i potěšen, jak se jeho firma vyvinula. Nicméně seriál těží především z kostýmů a celkově nákladné výpravy. Hlavní dějová linka, která okrajově popisuje Mattoniho život, je totiž celkově slabá. Ano, vidíme milníky v jeho životě. Především svatbu s milovanou, ale i nenáviděnou Mínou, rozšíření jeho podniku, expanze do zahraničí nebo pořízení lokomotivy. Souhlasím ale s kritiky, že první se především dozvídáme s kým se pelešil nebo kolikrát navštívil vykřičený dům. A to je ještě otázka, kolik z toho všeho je pravda. Na druhé straně nelze zatracovat, jak kvalitně seriál vznikl na poli dalších prací. Líbí se mi úvodní znělka i herecké výkony. Celkově je hudba velmi povedená s ohledem na dobu, ve které se seriál odehrává. Pravdou ale je, že velmi pravděpodobně si jej znovu nepustím. Zkrátka - nezískal si mě. Možná se mu to ani nemohlo podařit. Nesledujeme žádnou postavu, která by měla charakter či osud vyloženě nadchnout diváka. Pokud už nějaká postava je osudem zkoušená sama dokáže být pomstychtivá anebo zákeřná. Týká se to i samotného hlavního protagonisty. Serál Já, Mattoni má bohužel celou řadu slabších momentů a je zbytečně moc rozvláčný. A navíc je problém i s jednotlivými díly. Zde je uváděno, že jich seriál obsahuje dvanáct. Na stránkách ČT ale stojí čtrnáct a při nedávné repríze jich znovu odvysílali dvanáct. Seriál o slavném Heinrichu Mattonim podle mě promarnil šanci. Je sice výpravný, ale mohl se stát mnohem slavnějším a o dost lepším projektem. ()

Sidonka

Přehlídka protivných postav, která se ani příliš nezakládá na historických souvislostech. Zvlášť nesympatická je čtyřicetiletá Vilhelmová, jejíž přerod z oddané milující ženy do nechutné megery, z níž nevypadne vlídné či alespoň normální slovo, je obzvláště neuvěřitelný. A to jak hrála třináctiletou (či čtrnáctiletou dívenku)... No, to snad mluví za vše. Neříkám, že postava nemůže být rozháraná a mít ambivalentní pocity ke svému muži či že nelze zkoušet hrát s druhým "přesilovku", tady jsou ovšem nevysvětlitelné a psychologicky nedotažené skoro všechny události a osobnosti. (Znám několik manželek, jímž je manžel nevěrný, ale ty ženy raději nic nevidí a mnohé další prohřešky prostopášníkům odpouštějí). Nepřesvědčivé všemi směry. ()

• V seriálu bylo obsazeno sto sedmdesát hereckých rolí a na place se vystřídalo přes tři tisíce komparzistů. (SONY_)
  • Filmováno v Karlových Varech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • V seriálu bylo použito 1 200 kostýmů, které kostymérka Andrea Králová musela přizpůsobit obdobím od biedermeieru až po secesi. (SONY_)

Související novinky

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

Ve věku pouhých 59 let dnes zemřel velký sympaťák, rodák z Ostravy, filmový a divadelní herec Norbert Lichý. Zprávu potvrdila jeho rodina i Divadlo Petra Bezruče, s nímž je herec celý život úzce… (více)