Tales of Halloween

Tales of Halloween

Horor / Povídkový / Komedie

USA, 2015, 92 min

1. Sweet Tooth - Malý chlapec chce zjesť všetky sladkosti, ktoré dostal na Halloween. Jeho opatrovatelka so svojím priatelom si vymyslia strašidelnú historku o chlapcovi, ktorý túžil po sladkostiach tak velmi, že neváhal zabiť vlastných rodičov. Povedia mu, že tento chlapec na Halloween vždy znovu hladá svoje sladkosti. Chlapca táto historka vystraší a zoberie si z nej poučenie. Nie však o tom, že nemá jesť sladkosti, ale o tom, že chce získať čo najviac sladkostí, aj keby mal ísť cez mŕtvoly. 2. The Night Billy Raised Hell - Starší teenageri prehovoria malého chlapca na to, aby dodržal miestnu tradíciu a vystrelil si zo zvláštneho chlapa, ktorý žije sám v dome. Starý muž však chlapca prichytí pri čine a rozhodne sa ho patrične potrestať. 3. Trick - Partia priatelov sa na sviatok Halloweenu dobre baví a na dvere každú chvílu klopú deti, ktoré si sem prišli pre sladkosti. Keď však jedno milé dievčatko brutálne napadne jedného z partie, mení sa zábava na boj proti krvilačným deťom. 4. The Weak and The Wicked - Partia mladých výtržníkov si vždy večer nájde bezbrannú obeť, ktorej ubližuje. Dnes si zvolili za terč šikany chlapca, ktorému sa darí dlho unikať. Nakoniec ho však dobehnú a chystajú sa mu ublížiť. Chlapec má však svoje eso v rukáve a násilníkov sa nebojí, pretože ho ochraňuje nadpozemská démonická sila. 5. Grim Grinning Ghost - Organizátorka Halloweenovej oslavy (Lin Shaye) rozpovie príbeh o tajomnej Mary Bailey, ktorá straší osamelých ludí. Jedna z účastníčok má po skončení oslavy zvláštny pocit a cíti, že ju niekto sleduje. Čoskoro zistí, že duch Mary Bailey je ozajstný. 6. Ding Dong - Mladá žena (Pollyanna McIntosh) je na Halloween naozaj zdrvená, pretože so svojím manželom nemôže mať deti, a tak sa len so slzami v očiach prizerá koledujúcim deťom. Jej smútok z toho, že nemôže mať deti, sa dostane do takého štádia, že sa zmení na démona a začne zneužívať svojho muža. Keď sa však dozvie, že jej muž je neplodný, rozhodne sa svoje trápenie navždy ukončiť a zbaviť sa ho. 7. This Means War - Medzi majitelmi dvoch oprotistojacich domov sa strhne boj o to, kto bude mať na Halloween lepšiu výzdobu pred domom. Jeden z nich už večer nevydrží nápor konkurencie a rozhodne sa jeho výzdobu poškodiť. Začína sa tak krvavá vojna medzi dvoma susedmi. 8. Friday The 31st - Pri úteku pred sériovým vrahom sa žena skryje v jeho dome. To ale nebol velmi dobrý nápad, pretože sa pre vraha stane jednoduchou korisťou. V tej chvíli však na zemi pristáva malý mimozemšťan. Ten vstúpi do tela ženy a vrahovi prichystá krvavú pomstu. 9. The Ransom of Rusty Rex - Dvaja kriminálnici sa na Halloween rozhodnú uniesť syna velmi bohatého muža. Problém však nastane vtedy, keď im otec odmietne dať výkupné za svojho syna. Neurobil tak preto, pretože vie, že jeho dieťa je stelesnené zlo, takže je rád, že sa ho zbavil. Naopak pre únoscov sa začínajú namiesto očakávaného zárobku obrovské problémy. 10. Bad Seed - Muž pred oslavou Halloweenu vyrezáva tekvice, aby nimi mohol vyzdobiť svoj dom. Všetko sa však zmení, keď jedna z tekvíc ožije a zavraždí ho. Detektívka, ktorá dostane tento prípad si myslí, že ide o vtip, ale po niekolkých ďalších prípadoch napadnutia tekvicou zisťuje, že vyriešenie tohto prípadu bude naozaj náročné. - Celý týždeň som sa tešil na to, že sa mi do rúk dostane Unnatural, ale nakoniec to nevyšlo, takže som ako alternatívu zvolil Tales of Halloween. Hororových antológií vzniká v poslednej dobe obrovské množstvo, ale pre mňa to nepredstavuje žiadny problém, keďže som si ich zamiloval. Stretli sa tu desiatky hororových hercov, na čom je perfektne vidieť, že horor tvorí v USA jednu velkú rodinu, akú by som raz chcel vidieť aj v našich krajinách. Všetky poviedky majú perfektný audiovizuál, ale popíšem ich radšej jednotlivo. Ako prvú si podla mňa tvorcovia zvolili najslabšiu poviedku. Dá sa to brať pozitívne alebo negatívne. Buď to môžem považovať za správny krok, pretože to najslabšie je hneď na začiatku, alebo to môžem považovať za zlý krok, pretože prvá poviedka dostatočne nenabudí. Ja to však považujem za pozitívne. Príbeh je slabý, nezaujímavý a gore pôsobí smiešne. Druhá poviedka je velmi silná. Prekvapivý dej, aj keď sa nebudem diviť, keď sa tu nájde obrovské množstvo "expertov", ktorí pointu uhádnu už na začiatku. Ja som ale u hororov málo predvídavý, a tak ma táto poviedka milo prekvapila. Tretia poviedka je ďalšia zo slabších poviedok tejto antológie. Chýbala mi tam nejaká hlbšia pointa a pripadalo mi to, ako keby ani tvorcovia nevedeli, čo presne z toho má vzniknúť. Vo štvrtej poviedke sa stretlo herecké obsadenie z tohtoročného hororu Dark Summer a nedopadlo to až tak zle. Drsný vizuál a parádny démon vyzerali velmi dobre. V piatej poviedke nám moja milovaná hororová babička rozpovie strašidelnú historku. Alex Essoe, ktorá sa mi po Starry Eyes dosť znechutila, tu však vyzerala dobre, ale tvorcovia sa tu opäť s nejakou hlbšou pointou nezaoberali. V šiestej poviedke, ktorú vedie momentálne podla mňa najlepšia hororová herečka z Velkej Británie, sa objavil dosť zvrátený príbeh, a aj keď Pollyanna nie je žiadna sexbomba, na jej hrudník sa pozeralo pekne. Masky boli tiež velmi pekné. Siedma poviedka bola priemerná. Dej sa mi zdal dosť pasívny, aj keď sa tam toho udialo mnoho, takže ma velmi nezaujala. A teraz začína to najlepšie a najvtipnejšie. Tri poviedky na konci. Multižánrová pecka UFOhixploslasher v ôsmej poviedke ma úplne dostal. Najprv klasický slasher s vrahom na štýl Victora Crowleyho. Zrazu sa tu objaví vesmírna loď a máme tu UFO horor. Ten malý extraterrestrial bol úžasný. A ten hlas Trick or Treat, pripadal som si ako 5-ročné decko, ale strašne sa mi to páčilo. Deviata poviedka mala kopu komediálnych prvkov a taktiež sa mi velmi páčila. Hlavne maska. Desiata poviedka je najlepšia zo všetkých. Rovnako ako u All Hallow's Eve sa najlepšou stala poviedka o vraždiacich tekviciach. Naviac sa tu v jednej z úloh objavil aj hororový režisér Adam Green. Celkovo som s touto antológiou velmi spokojný a nemám dôvod neohodnotiť ju najlepším hodnotením. EDIT: 31.10.2016 - Tak som si to na tohtoročný Halloween po roku a dvoch týždňoch od prvého zhliadnutia musel zopakovať a toto je pre mňa jednoducho Halloweenska dokonalosť v pravom slova zmysle. Dojem mám z toho ešte lepší, pretože za to obdobie som spoznal kopu ďalších hercov z tejto antológie, ako napríklad Adrienne Barbeau a jej krásny hlas v The Fog, ktorý sprevádza aj časti Tales of Halloween. Pri sviečkach počas Halloweenskeho večera budem túto záležitosť pozerať zrejme každý rok, takže z tohto postupne vznikne najdlhší komentár na ČSFD. Mrzí ma len to, že väčšina mojich oblúbených to ohodnotila naozaj velmi nízko, ale aj tak Vás mám všetkých rád. EDIT: 31.10.2017 - Celý rok som sa na tento horor opäť tešil a pri pozeraní som ani nedýchal a užíval som si každú minútu. Každý segment sa mi páčil opäť o niečo viac a tentokrát som si všimol aj mnoho zaujímavých soundtrackov, ktoré som predtým nevnímal, takže ako vrchol môjho ročného čakania sa to nesmierne vydarilo. Teraz zostáva už len čakať dlhých 365 dní a potom sa k tejto mojej milovanej záležitosti zase vrátim. EDIT: 31.10.2018 - Slovami ani nedokážem popísať to, ako som sa na toto tešil. Ja na tomto diele nedokážem nájsť jedinú chybu a Halloweenska atmosféra, masky a banda hororových hercov z toho robia niečo úžasné a je to jeden z dôvodov, prečo tento žáner milujem. Už v dvadsiatej minúte som si predstavoval, ako to o rok budem pozerať znova, a urobím všetko pre to, aby Halloween oslávilo čo najviac ludí v tejto krajine. The next one will be the best one! EDIT: 31.10.2019 - Po roku opäť nepopísatelne krásny zážitok. EDIT: 31.10.2020 - Všetky hororové resty v tomto roku som si dnes vynahradil trojicou mojich oblúbených Halloweenskych hororov a tento to samozrejme celé zavŕšil. + herec z Disturbia a Tom Holland's Twisted Tales + herec z Dead Silence, It Follows a Dark Summer + herečka z Dark Summer a Some Kind of Hate + herečka z Insidious, Insidious 2, Ouija, Grace a Insidious 3 + herec z The Well + herec z Demon Legacy + herečka z Let Us Prey a White Settlers + herečka z You're Next, The Lords of Salem, The Well a We Are Still Here + herec z Tom Holland's Twisted Tales + herečka z Nymph a Halloween + herec zo Starry Eyes + herec z Cabin Fever 2, Undocumented, Starry Eyes a Some Kind of Hate + herečka zo Starry Eyes + herečka z Halloween II, Hatchet III, Seed 2 a Contracted: Phase II + herec z Hatchet, Hatchet II, Hatchet III a Digging Up the Marrow(16.10.2015)

„Tales of Halloween“ je hororový snímok skladajúci sa z desiatich strašidelných príbehov, ktoré spája jedna a tá istá téma – HALLOWEEN! PRVÝ: Nakoľko sa Miky pred spaním prejedá sladkosťami, ktoré sa mu podarilo počas koledovania z pred príbytkov susedov získať, dozvedá sa o hrôzostrašnej historke, ktorá navždy zmení jeho uhol pohľadu na cukrovinky. DRUHÝ: Billy spolu so sestrou a jej priateľom podnikajú predvečerné koledovanie. Keď však pristúpi k jednému z domov, spoznáva skutočného učiteľa, ktorý ho raz a navždy naučí, ako sa má Halloween skutočne prežiť. TRETÍ: Partii dospelákov počas pohodového Halloweenskeho večera zaklope na dvere bytu pomerne neistá, mladá dievčina. Jej nevinný dojem už čoskoro prerastie do nezvyčajne krvavých hrádok. ŠTVRTÝ: Trojica výrastkov na čele so svojráznou Alice okradne malého koledníka o hŕbu sladkostí. Pri odchode z miesta si k šikane vyberajú ďalšiu obeť. Pre tento krát, to ale nebola správna voľba. PIATY: Mladej dievčine sa po odchode z rodinnej Halloweenskej party pokazí auto. Nakoľko svojou nešikovnosťou rázom prichádza aj o svoj telefón, rozhodne sa dopraviť do svojho príbytku po svojich. Bohužiaľ, ani len netuší, aké zlo ju sprevádza. ŠIESTY: Nakoľko je Jackova manželka čarodejnica, ktorá nekontrolovateľne túži po dieťati, neostáva mu nič iné, ako počas Halloweenskej noci podstúpiť hru na Janka a Marienku. SIEDMY: Partia dead metalistov súperí so susedom z rovnakej štvrte o najstrašidelnejšiu Halloweensku výzdobu. Ich vzájomný konflikt, ktorý vyústi v pästnú výmenu končí presne tak, ako sa Halloweensku noc patrí! OSMY: Mladé dievča unikajúce pred šialencom s mačetou prichádza o svoj život po zásahu oštepom. Na počudovanie však dostáva nečakanú príležitosť na odplatu. DEVIATY: Dvojica kriminálnikov v Halloweensky večer unesie syna jedného z milionárov. Svoje rozhodnutie ale čoskoro kruto oľutuje. Miesto výkupného ich totiž čaká nikdy nekončiaca nočná mora. DESIATY: Nie je nič horšie, ako keď sa k životu preberie samotná Halloweenska tekvica, posadnutá zlom, ktorá netúži po ničom inom, ako žraní svojich obetí. Nastoliť poriadok v uliciach dostáva za úloha miestna príslušníčka polície, seržantka McNally. Popravde, čakal som trošku viac. Najlepší príbeh je jednoznačne prvý a posledný. Tie totiž na rozdiel od ostatných story disponujú aspoň poriadnym gore - 55%(17.10.2015)

Za prvé - pokud se na to chcete dívat, rozhodně nečtěte Obsah filmu, co tu sesmolil "Marcelů". Zkazíte si požitek přinejmenším v rámci překvapení. Všechno co potřebujete vědět je, že je to soubor Halloweenských příběhů, co se odehrávají jedné halloweenské noci v jednom městečku (předměstí, whatever). Samotné zpracování je hodně laciné, ale o to krvavější a evokuje klasické béčkové slashery a monster horory. Já jsem čekal více parodickou notu, ale to mě klamala ta laciná výprava a béčkové herecké výkony. Ano, dokáže to být docela děsivé. Ale ne, není to čistokrevný "shit-scared" horor, po kterém se budete bát dojít si na záchod po tmě. Spíš takový příjemně přepálený, na který si vzpomenete ve chvíli, kdy sami půjdete nocí opuštěnou ulicí, padne mlha a zhasne jedna lampa a vy přidáte do kroku. Pro fanoušky hororů je to oddechový filmový tip. Pro ostatní: stejně jako s pálivými jídly - když nejste milovníkem pikantního ale i přesto se odvážíte si dát netradiční pikantní jídlo, tak se pak nedivte, že je vám blbě a pro mě za mě se třeba pos****. :-)(18.10.2016)

Možná teď ze mne mluví jen momentální subjektivní nadšení a dobrá nálada, ale Tales of Halloween je možná nejlepší povídkový film svého žánru, který jsem kdy viděl. Prvotřídně mi sedla jeho forma i obsah, kterými mi připomněl všelijaké ty odlehčené, mládeži přístupné televizní horrorové cykly, na které jsem se kdysi v bedně rád dívával. A i když některé příběhy možná byly "jen" na čtyři (třeba ten s Leatherfacem a ufounkem), celek skvěle drží pohromadě, a díky krátkým stopážím jednotlivých povídek a absenci jakýchkoliv mezititulků (šťastný to nápad) si po celou dobu udržuje slušné tempo trashmetalového bubeníka. Mám teď skoro chuť navléknout si nějaký přiblblý halloweenský kostým a pobíhat celou halloweenskou noc ulicemi nějakého amerického prdelákova, spolu s místními stejně vyparáděnými a přiožralými vidláky. Skvělá zábava, 90%. Nejlepší povídka - určitě ta třetí, Trick, už jen kvůli její nečekané pointě.(19.9.2016)

Docela pohodová antologie s tradičním, ale trestuhodně nevyužívaným tématem... Halloweenem... Některé příběhy jsou čistě hororové, některé spíše komediální, jeden dokonce čirý úlet, ale pozitivní je, že ani v jednom případě se nejedná vysloveně o průser, o něco méně už, že po pár dnech si vybavuju jen 7 povídek z 10... Takže za mě zatím lepší průměr, po další projekci, která bude časem jistě následovat, hodnocení možná změním... Směrem nahoru...(3.3.2016)