L. A. - Přísně tajné

• USA L.A. Confidential (více)

Všechno je úplně jinak, ale zkuste to dokázat! Kriminální příběhy "drsné školy" měly v minulosti nejen velký úspěch mezi čtenáři, ale také získaly dlouhou řadu napodobitelů. Mezi ty nejlepší patří bezesporu spisovatel James Ellroy, podle jehož stejnojmenného románu natočili američtí tvůrci svůj film. Detektivové Bud White, Jack Vincennes a Ed Exley pátrají v Los Angeles po pachatelích několika vražd. Mezi ně patří krvavé přepadení v kavárně Nite Owl a podivná smrt tajemné krásky Susan Leffersové. Jako by mezi nimi existovala nějaká spojitost. Policisté ovšem nejsou jenom "hodní beránkové", občas jako jiní lidé nedodržují přísně stanovená pravidla svého povolání. Snad proto je při řešení případů tak těžké rozeznat zlo od dobra a nalézt jejich konečné řešení... Retro laděný thriller, situovaný do padesátých let, natočil režisér Curtis Hanson (Okno z ložnice, Ruka na kolébce, Tichý společník). Společně se scenáristou Brianem Helgelandem obdržel Oscara za zajímavé zachycení dobové atmosféry již ve scénáři. Film je po právu srovnáván s "chandlerovskou" Čínskou čtvrtí. V důmyslně propracovaném příběhu nalezneme úryvky z filmů Revolver k pronajmutí, Prázdniny v Římě. Postavu osudové ženy představuje Kim Basingerová (Přirozený talent, 9 a 1/2 týdne, Batman, Krásná mimozemšťanka), která za svoji hereckou kreaci získala Oscara. Ležerního detektiva Jacka Vincennese hraje Kevin Spacey (Smrtící epidemie, Albino Alligator, Americká krása). Jeho policejní kolegy Buda Whitea a Eda Exleye ztělesňují herci Russell Crowe (známý ze seriálu Záchranáři a filmu Rychlejší než smrt) a Guy Pearce (Dobrodružství Priscilly, královny pouště, Flynn). Roli revolverového reportéra hraje Danny DeVito. (Česká televize)

Rathe

Příběh je perfektně vystavěn, ale celou dobu jsem měl jeden velký problém... pletl jsem si Kevina Spaceyho a Russella Crowa. Takže, když toho 1 zabili a on se tam zase objevil, zmátlo mě to a pak jsem zjistil, že jsou 3 no. Tak třeba to příště pochopím zas o něco líp. ()

cineczeck

Skvěle odvyprávěné retro krimi u mě kandiduje na jeden z nejlepších dílek vůbec. Vše je tak krásně záhadné a funguje tak jak kdyby se to tenkrát v L.A. opravdu stalo. Film jsem měl nahraný na VHS a viděl jsem ho nesčetněkrát.... ()

burg

Dalo by se říci, že je cosi shnilého ve státě LAPD... Faktem však zůstává, že pro mě je to těžko pochopitelný film - prostě jsem se v něm docela ztrácel. Překombinováno? Moc postav? Kdo ví... A navíc nějak nechápu, za co konkrétně dostala Kim Basinger toho oscara, za patnáct minut hraní šlapky? Na druhou stranu atmosféru padesátek, vizuál a podobné věci jsem si docela užíval. ()

Tristix

Naprosto epesní film, který vtáhne do děje a u kterého musíte ještě přemýšlet i hodinu poté, co jste viděli závěrečné titulky. Tohle je pro mne jeden filmových pokladů. Pokud rádi u filmu i přemýšlíte, tohle doporučuji! ()

Filmer01

Výborné herecké obsadenie a celkovo zaujímavé krimi. Dej je komplikovaný, sledovať všetky mena ktoré sa tam vyskytnú dá celkom fušku a oproti tomu kontrastuje pomerne jednoduchý až gýčový záver. Film zaujal ale za topku ho nepovažujem, možno je to aj tým že bol už natočený pred nejakou dobou a deVita vo filmoch nemusím. 80%. ()

kosty23

K tomuto filmu sa mi spájajú nádherné spomienky a krásny deň. Veľa to vie s filmom urobiť. Nejde len o dobré výkony hercov a dobrú réžiu, ale keď si toto dielo vychutnávate s niekym ďalším, s milovanou osobou, tak je to niečo ohromujúce a krásne. ()

Dstar

Klobouk dolu před tímto snímkem v žánru krimi.Věrohodnost,herecký konzert a děj z tohoto snímku dělají velmi,ale opravdu velmi tvrdý oříšek pro případnou konkurenci jiných filmařů.Já vážně netušim,co bych tomuto filmu mohl vytknout. ()

monia

Jeden z najlepších filmov, aké som kedy videla a jeden z mojich najobľúbenejších. Pútavý dej, hutná atmosféra, tempo, skvelí herci, všetko v dokonalej rovnováhe. ()

A_Shearer

Může být. Snad jen trochu moc mrtvol na to, aby to jednoho víc napínalo. Spacey tam byl tak nějak trochu navíc a twist se mi zdál evidentní už asi po 20 minutách. Nicméně jinak je to opravdu vymazlená noirová žánrovka, s atmosférou, napětím, a opravdu skvělými výkony zvláště Spaceyho a Crowea. Dlouho jsem tak nikomu nedržel palce. A za tu scénu s návladním dávám i pátou hvězdu. ()

planetta

Jeden z mojich najoblubenejsich krimi filmov, genialne poskladany pribeh, vynikajuce vykony, skvela atmosfera, nestarnuci klenot kinematografie. Skoda ze taketo filmy sa uz neobjavuju na platne. ()

SnowballPig

Rolo Tomassi je nový Keyser Söze a tento film si zaslúži býť na zozname najlepších kriminálok. Pútavý príbeh, skvelé herecké výkony a výborne spracované pánon režisérom. ()

mistr97

Film opravdu jedinečně zobrazuje atmosféru 50. let. Děj má nápad. Scénář je velmi povedený. Herci se přesně hodí do svých rolí. Bohužel i přes to mně tahle syrová kriminálka úplně nezaujala. Možná už se tvůrci snažili do filmu nacpat až příliš a některé části působí trochu odbytě. Čekal bych také zajímavější závěr, po tak promyšlené zápletce nebyl závěr až tolik překvapivý. Silné tři hvězdičky. ()

Sejkorka

Moc pěkný a zajímavý film. Pro mne však jsou některé pasáže moc rychlé, nestačil jsem být průběžně v obraze. Jako např. v Čínské čtvrti, se kterou je tento film srovnáván. Chápu, že to může být problém mého již trochu seniornějšího věku. Ale v roce 1997 jsem ještě nebyl tak starý.... ()

J1R1K04

Výborné, opravdu výborné, ale pro mě osobně ne tak legendární, jak o tom někteří básní. Skvělé herecké obsazení, ať už jde o perfektního Russella Crowea, neuvěřitelně charismatického Kevina Spaceyho, nebo parádního Guy Pearceho, ale ani ostatní herci o moc nezaostávají. Jediné, co je mi tak trochu záhadou (a podle komentářů nejsem jediný), za co sakra Kim Basinger dostala Oscara, protože mi přijde, že její roli by dokázala zahrát každá herečka. Dále musím zmínit nádherný soundtrack vzpomínající na Čínskou čtvrť a výbornou režii, která navozuje nádherně stylovou retro-atmosféru L.A. 50. let. Scénář je originální a postupem času se zamotává a není možný předvídat, co se stane v následujících minutách. První třetina je taková seznamovací, ale svižná a poutavá a navíc působí celkem nenápadně. Druhá třetina mě bavila o něco méně, zejména mě moc nebrala skoro až romantická linka s Kim Basigner, ale chápu, že ve filmu má své místo. Třetí třetina, začínající smrtí jedné ze tří hlavních postav (kdo viděl, ví o jaké postavě mluvím) je ale naprosto parádní a totálně mě odrovnala po každé stránce, jedna z nejlepších filmových částí, co jsem viděl, zcela jasně a bez debat. Závěrečná scéna ale dojem z filmu trochu kazí a zahazuje všechnu tu nekompromisnost, která v té poslední třetině byla. Skvělá kriminálka, natočená s láskou k filmu, A právě ta láska k natáčení je důvod, proč dávám pět hvězdiček. Zatím viděno dvakrát (během asi měsíce a půl) a určitě ne naposledy. 90% ()

PowPow

Super. Postavy tří hrdinů jsou božsky napsané i zahrané, scénář je výborný, jako krimi to taky funguje a starosvětská stylizace tomu sedí. Těch pět tomu dávám proto, že tomuhle filmu asi nelze nic vytknout. Možná jediné - na vážnost děje je to vizuálně strašně barevné, trochu víc noir tmavosti by neškodilo - ale to už je věc vkusu. ()

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

Televize plná mafiánů. I Mafiánů.

12.01.2012

Žádný strach, nebudeme hodnotit přenosy z parlamentu :). Soustředíme se na gangstery, které máme rádi – tedy ty filmové a v tomto případě především televizní. HBO slaví úspěch s Impériem – Mafií v… (více)

Oscarová kriminálka na obzoru

Oscarová kriminálka na obzoru

16.09.2010

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

S Oscarem se vydělává snadněji