Andor

• USA Andor
USA, (2022–2024), 20 h 42 min (Minutáž: 38–57 min)

Tvůrci:

Tony Gilroy

Diego Luna, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona, James McArdle, Rupert Vansittart, Joplin Sibtain (více)

Série(2) / Epizody(24)

V nebezpečných časech se Cassian Andor vydává na cestu, která z něj udělá hrdinu Povstání. (Disney+)

Ex_Machina

Pomerne temná, špinavo chladná a smutná vec s pomalším prerozprávaním. Politické intrigy v tomto totalitnom sci-fi svete budúcnosti si tu odkroja pomerne veľký kus deja a nejedného diváka môžu zamotať, no atmosféra príbehu spolu s faktom, že za každým rohom čaká niečo čo bude hlavných hrdinov bolieť dáva tomu všetkému ten správny grif. Vypichol by som časti s integalaktickým väzením, ktoré boli naozaj neprekonateľné svojim nápadom a beznádejou, ktorá v ňom panovala. ()

J.e.r.e.c

I am condemned to use the tools of my enemy, to defeat them! Když se poprvé objevily zprávy, že Disney chce natočit seriál o Cassianu Andorovi, byl jsem jedním z těch, kteří si klepali na helmu s otázkou, kdo u všech uškvařených Jediů potřebuje další příběh s tématikou rebelie, navíc o poměrně nevýrazné vedlejší postavě (byť z jinak skvělého Rogue One)? Nicméně, do vod soap opery směřující Mandalorian a očividné kvalitativní faily s Fettem a Kenobim nakonec Andora dostaly do pozice díla, které má Star Wars rehabilitovat. A jemu se to podařilo! Na rozdíl od Mandaloriana, ale i Clone Wars mám konečně pocit, že místo série bezvýznamných a nikam nevedoucích epizodek sleduji příběh s festovně klenutým obloukem, který směřuje odněkud někam a důsledky toho, co se na obrazovce děje, mají v tom světě zásadní význam.  Andor rozvíjí témata, která v hraných SW poprvé nastřelil zmíněný RO (troufám si tvrdit, že ten film díky seriálu ještě získá na Síle!), a ukazuje situace, které jsme doposud neviděli; rebelové nejsou partou nadšených pravdoláskařů jako v originální trilogii, ale spíš náhodnými skupinami větších či menších zoufalců, které v odporu proti Impériu spojují často velice rozdílné zájmy a ideály, přičemž někteří z nich vám ve jménu „vyššího dobra“ klidně proženou kulku hlavou. Opravdu poprvé můžeme vidět, že i pro Impérium pracuje spousta schopných lidí, ke kterým lze cítit sympatie, byť v celém seriálu vlastně neexistují vyloženě kladné charaktery, protože i ty, které by takovými být měly a snad i chtěly, se zamotávají do sítí, které jim komplikovaný život v totalitní společnosti přináší. Tuto charakterovou ambivalenci nejlépe demonstruje sám Andor, jenž je nádherně nečitelnou postavou s vystrašeným pohledem divokého zvířete, co se zoufale snaží utéct z klece a svobodně se nadechnout, ale co zároveň neváhá vytasit drápy a zabíjet. Jevem pro Star Wars zcela nezvyklým je, že nejsilnější pasáže nejsou ty akční, s přestřelkami, bitkami a TIE-fightery krájenými laserem na plátkový sýr, ale ty, kde se mluví. Zejména dnes už legendární  Luthenův monolog je jedním z highlightů nejen Andora, ale celé historie Hvězdných válek.  Problémy? Tempo se místy táhne až moc, a byť to má svoje důvody, o něco větší spád by celkově neškodil. A nevyhnul jsem se lehkému zklamání z finální epizody, kterou předchozí děj vystaví směrem k epickému klimaxu, k němuž ale nakonec vůbec nedojde. Televizní Star Wars s Andorem symbolicky složily maturitu a (konečně!) opustily nejen svět Jar-Jarů, pípajících robůtků a přerostlých mončičáků, ale taky dobra, zla a ploše jednoznačných figur z dětských pohádek.  A mně je najednou líto, že druhá série bude i tou poslední. 82 % ()

Ewík

Moc velká pecka, tohle jsem vůbec nečekala. Krásně detaily mezipříběhu mezi 3. a 4. epizodou (ten konec!!!), skvěle psychologicky vypracované postavy (jak na straně rebelů, tak i Impéria) a pěkné šarády. I když se tam vůbec nemávalo světelnými meči, byla jsem naprosto nadšená. Těším se na další sérii jako malá holka! ()

Maniik88

Ťažko sa to hodnotí. Pretože objektívne to nebolo moc zlé. Ale mne bola hlavná postava max. nesympatická. Proste Andor v podaní Lunu ma iritoval. Taktiež slizký oficér čo ho chcel zatknúť. Hlavne druhú polovicu ho tam pchali úplne zbytočne, aby sme sa dozvedeli, že poslintáva nad gestapáckou vyšetrovateľkou. Naopak bol super Stellan a jeho postava a bavila ma aj senátorka. Najlepšie tri diely mi prišli z väzenia so skvelým Andy Serkisom. Hlavne ten útek z basy, tie tri diely by obstáli aj ako film. Na môj vkus tam bolo hodne vaty pomedzi zaujímavejšie diely. Na samotnom konci série si treba pozrieť potitulkovú scénu. Bolo to lepšie ako Obi Wan, žiaľ, ten bol katastrofálne spravený. Mandalorian ma ale bavil viac a dokonca aj Boba Fet. Po prvej polovici som zvažoval, či to vôbec dokukať, času moc nemám, ale tie väzenské diely stáli za to. ()

Alois88

Po shlédnutí Vzestupu Skywalkera jsem se dlouho nechtěl do světa Star Wars vracet. Obi-Wan Kenobi to sice nezachránil, ale přesvědčil mě o tom, že mezi Disney scénáristy jsou tací, kteří ctí původních šest filmů. Ale toto... toto je za mě Star Wars masterpiece a to i přesto, že to od klasických Star Wars hodně vybočuje. Nezvykle dospělá zápletka, skvělé postavy, politické pletichaření a skvěle zobrazená totalita. Ano, impérium nikdy nebudilo více respektu. Snad se čas od času objeví podobné projekty. A pokud by Disney náhodou chtěl podobnou cestou jít i v příštích filmech, vůbec bych se nezlobil, ale to bych žádal asi moc. ()

Shyny

Andor sebevědomě ukazuje, že Hvězdné války se nepotřebují spoléhat na staré známé postavy, na Sílu, světelné meče a hromadu odkazů pro fanoušky, aby vznikl vynikající Star Wars seriál. Žádné líbivé berličky nenahradí ryzí kvalitu a té má Andor na rozdávání. Od obdobných počinů se tento seriál liší svým důrazem na realismus, a to především v zobrazení světa a v chování postav, které jsou z drtivé většiny nové, a člověk tudíž v podstatě nepotřebuje předem znát skoro nic. Seriál se vyžívá v soustředěných dialozích, které díky skvělému scénáři a režii pevně drží pozornost a napětí. Akčních scén je tu pomálu, zato má však každá velkou váhu jak příběhově, tak provedením, které člověka přiková k obrazovce. Celkové tempo seriálu je nicméně velmi pozvolné, což možná nemusí každému vyhovovat. Toto postupné připravování půdy je ale nakonec vždy odměněno bohatou sklizní v podobě vyvrcholení dílčích dějových linek. Stejně jako akční scény, ani žádná postava tu není do počtu. Postavy jsou plné nuancí a prodělávají citelný charakterový vývoj v čele s Cassianem Andorem. Seriál navíc dává hercům dostatek prostoru nechat jejich hloubku vyznít. Mezi herci přitom není žádný slabý článek, a naopak je tu celá řada velmi silných výkonů. Nad všemi přitom suverénně ční Stellan Skarsgård, na jehož scény jsem se vždy nesmírně těšil. Za ocenění nakonec stojí, že lidé na imperiální straně nejsou jen zlé karikatury, nýbrž prokreslení, inteligentní a nebezpeční protivníci, což posiluje dramatičnost příběhu. Stejně tak na druhé straně nenajdeme žádné prvoplánové hrdiny, nýbrž obyčejné, nedokonalé lidi vystavené těžkým zkouškám. Tvůrci přislíbili příběh o tom, jak se rodí revoluce, co to obnáší a jakou cenu člověk platí za boj proti útlaku či naopak za nicnedělání a Andor již svou první sérií přináší víc, než co slíbil. ()

kubas369

9,5/10. Jedním slovem? Famózní! S přehledem to nejlepší od doby co Disney koupilo značku. A možná to nejlepší od páté epizody. STAR WARS má ještě naději. ()

Hawaj

Konečně solidní seriál Star wars od Dizneje. Ty předešlý byl dost průměrný až mizerný, nebo vyloženě nepovedený. Zde je nesmírně chytře napsanej scénář a postavy maj skvělý dialogy, které mě vyloženě baví. Herec co hraje Andora je mi nesympatickej, ale celkem to zvládá. Skarsgård má skvělou postavu a ještě lépe ji hraje. Vizuální efekty jsou místy pastva pro oči ale bohužel jich zas tolik není. Boba Fett proti Andoru působí jak chudej příbuznej, tedy po scénáristický i režijní stránce. Dialogy má vyloženě mizerné. Z mě Andor jedno velké plus. ()

Kutkey

Velmi slabý rozjezd, prvních 5 dílů se toho moc nestane a člověk to musí vydržet. 6. díl ovšem posune seriál úplně jinam a 10 díl si troufnu říct, je z hlediska dialogu ten nejlepší ze vše Star Wars napříč filmy i seriály. Takto realisticky a dospěle udělané Star Wars jsme tu ještě neměli. Skvělý soundtrack dobře podbarvuje děj a velmi se do prostředí rebelie hodí. Z herců bych chtěl vyzdvihnout hlavně Stellana Skarsgårda, který tu hraje naprosto skvěle. ()

Toustovač

Takhle nějak jsem doufal, že to dopadne, ale fakt jsem nečekal, že se tak stane. A už vůbec nechápu, že jsem nevěděl, že tvůrce stojí za Bourne trilogií... ()

helrohir

Určite je to veľmi dobre natočené, sú tu výborní herci aj skvelo vytipované lokácie, avšak problém je, že niektoré epizódy sú sami o sebe len priemerné, a takmer nič sa v nich nestane.  Zaujímavo koncipovaný príbeh, ktorý miesto klasických SW trademarkov ponúka úplne iný pohľad na toto univerzum. Žiadne súboje svetelnými mečmi či vesmírne boje, ale prostý príbeh o bezvýznamných povstalcoch. Zaujímavosťou je oscilovanie medzi viacerými filmovými žánrami, či už klasická špionáž alebo dokonca väzenská dráma. Postráda to zábavnosť Mandaloriana, ale určite ma to chytilo viac než scenáristicky vypelichaný Obi-Wan. Naviac niektoré postavy sú fakt dobre napísané (hlavne Skarsgardova). 70%. ()

soviczka

Na můj vkus příliš pomalý rozjezd, pak ale následuje naprosto epická druhá polovina. Skvělé obsazení, díky kterému vše perfektně funguje. To, co sestavují vězni na Narkině 5, asi nikoho nepřekvapí... ()

tkey

Tady máš pětku a jdi víš kam. Kdyby tuhle atmosféru společně s první sérii Mandaloriana měli poslední filmy, hned bych mohl klidněji spát. Kéž by ty obludnosti byly zapomenuty....do doby než zase udělají něco horšího. ()

Everwin

Nejlepší seriál z vesmíru SW, kde jsou postavy realistické, prokreslené, stejně tak sociální prostředí obyčejných lidí. Kontrast pohledu na chudé obyvatele jedné planety a imperiálních vyšetřovatelů. Postavy se chovají logicky, všechny zvraty dávají smysl a mají nějaký základ ve skutečném světě, fyzice i logice motivace postav a všeho dění. Ashoka je vedle tohoto seriálu tupou hranou bez smyslu, která povrchně ukazuje efekty a nic v ní nedává moc smysl a bije do očí svojí vyprázdněností. Andor je pravý opak a vrstvení linek a celkové dění je i v zájmu přemýšlení diváka. Svět Vás pohltí svým hlubokým vykreslením. Postavy dělají chyby, schytávají rány. Umírají, mizí, vracejí se poučeni. Hnutí odporu těžce bojuje o své přežití. Impérium je konečně vykresleno s pohledem do vnitřní strukturu fungování a člověk má tak konečně představu kontrastu těchto světů jako nikdy předtím. ()

Daniel2003

Je to randál. Narozdíl od Mandaloriana a celého Filoniverse je Andor dospělý, špinavý chladný. Herecky přesné, režijně precizní, scénáristicky skvělé. Co se týče audioviziálu, tam jen zírám. Jak mohl Kenobi vypadat tak bídně, když Andor by se klidně mohl promítat v kině...nepochopím. Hudba? No radost poslouchat. Finále story arců jsou to nejlepší, co nám SW kdy nadělilo a extrémně se těším na další nářez. 8,5/10 ()

Gig

Příjemné sci-fi, které je nutno sledovat po určitých blocích a ne po jednotlivých dílech. Jinak se člověk nudí. Píšu sci-fi a ne Star Wars, jelikož kdyby se sem tam neobjevili storm troopři nebo neproletěla TIE fighter nebo neobjevila hvězda smrti, tak nevím, že jsem ve světě Star Wars. Dokonce i kostýmy, účesy, transportéry nebo hologramy připomínají víc Nadaci než Star Wars. A taky tu máme málo vesmírných ras. A opět pokud se tu nějaká objeví, tak taky jakoby z jiného univerza. Chybí mi tam prostě prostředí Star Wars. Ale jinak velmi příjemný Andy Serkis. ()

TR4XY_CZ

Věřte tomu nebo ne, ale Tonymu Gilroyovi se podařilo nemožné. Dokázal bez jakéhokoliv fanservisu udělat to nejlepší Star Wars. Temný, tragický a smutný. Vedle Tonyho vypadá Dave Filoni jako opice s tužkou a papírem. Od Andora jsem moc očekávání neměl, takže po shlednutí první třech epizod jsem byl paralyzován. A takhle to šlo s každou následující epizodou až do finále. Andor mě donutil strhnout body Obi-wanovi, protože mi otevřel oči a pomohl mi si uvědomit, že jsem u Obi-wana byl pouze zaslepen fanservisem a nostalgií. Kdybyste mi před rokem řekli, že se mi bude Andor líbit víc, než Obi-Wan Kenobi, tak bych se vám vysmál do ksichtu. Ovšem byste se mi dnes vysmáli vy. Co mám na seriálu asi nejradši jsou postavy, scénář a příběh. U postav tomu hlavně pomáhá obsazení. Andy Serkis a Stellan Skarsgård jsou tím nejlepším příkladem, protože do těch rolí dali úplně všechno. Samozřejmě nesmím zapomenou na Diega Lunu, který udělal z Cassiana mojí oblíbenou postavu ve Star Wars. Genevieve O'Reilly byla taky úžasná a fakt si tohle zaslouží po tom, co jí vystřihli z Pomsty Sithů. Samozřejmě musím ještě ohromně pochválit hudbu a vizuál, které jsou obrovským krokem vpřed. U pár scén jsem měl velkej Blade Runner feeling a to opravdu oceňuju. Celkově Andor působí hrozně realisticky, protože tu nemáme žadné Jedie, Sithy, světelné meče, sílu apod. Máme tu jen a pouze pohled do světa obyčejných lidí a povstalců. Navíc k tomu všemu už Imperium konečně nepůsobí jako banda kreténu, ale jako skupina lidí, ze kterých máte opravdu strach. Doporučuju všem. Asi jeden z nejlepší seriálů, co jsem kdy viděl. 10/10 PS Spoiler: To, že Cassian pomohl nevědomě postavit zbraň, která ho eventuélně zabije je opravdu poetické a tragické. Je to přesně jak George Lucas řekl: "Je to jako poezie, rýmuje se to". ()

Mamutol

Seriál pro nezletilé děti, který nemá nic společného se Star Wars ... Bezbřehá nuda a otevřený konec už mě na další sérii nenalákají. Sorry jako ... ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Dočká se Ahsoka druhé řady?

Dočká se Ahsoka druhé řady?

05.10.2023

Aniž bychom se pouštěli do nějakých velkých spoilerů, po finále nového Star Wars seriálu Ahsoka už je jasné, že si showrunner Dave Filoni (Star Wars: Klonové války, Star Wars: Povstalci) nechal… (více)

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023