Black Panther: Wakanda nechť žije

• USA Black Panther: Wakanda Forever (více)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

Grázl83

Dementní děj a trapné dialogy. Jak jinak mohl dopadnou pokus o černošsko-feministky Marvel komiks, než průserem. Český dabing taktéž otřesný ()

B0mb4st1c

Dlouhý, nudný, utahaný. S necharismatickýma postavama a slabym příběhem. Efekty byly ok. Pro mě už pod hranicí průmeru. 4,4/10 ()

GejmronCZ

Nemůžu si pomoct, ale nesouhlasím s celkovým hodnocením filmu, který by si zasloužil zhruba těch 70%. Pro mě docela překvapení a musím říct, že jsem se fakt bavil. Jen jsem měl strach z tý holky, co pak bude v Iron Heart (hlavně jejího CGI a bohužel oprávněně), ale naštěstí to bylo jen na chvíli na konci, takže uf. Film nádherně předává štafetu Black Panthera od Chadwicka Bosemana pro ...pro vás neznámého ;) Hezké rozloučení a představení zcela nového lidu žijícím podmořem. A ne, neni to Atlantida (celkem škoda, ale tak body za originální název). Rozhodně lepší pokračování než jsem čekal a po těch všech názorech, že to je hrozně špatný a tak opravdu milé překvapení. Minimálně první hodina mi uběhla opravdu rychle a druhá skoro stejně tak, takže bomba. BTW ano, film má 2 hodiny a třičtvrtě. Bál jsem se, že to je moc, ale nakonec není. Je to celkem akorát. Akorát na to nesmíte koukat s iphonem v ruce vy posraný zoomeři. Film si máte užít a ne u toho čumět do mobilu. To pak váš hlas, hodnocení i recenze mají automaticky 5x nižší váhu. Tzn žánou. ()

v.indruchova

Jednu hvězdičku za oživení starých legend. /které jsou pojaté po svém-poplatné dnešní době/ Co ty dialogy? Některé kostýmy zajímavé.  Ano zasmála jsem 1 nebo 2 vtipům. Celkem hromada nelegičností, a pokud některé nebyly tak nejsou vysvětlené. Žádná postava nebyla řekněme sympatická, žádná na které by mě na chvilku záleželo. Samozřejmě museli do filmu nacpat hodně různých sexuálních orientací. A pro změnu co nejméně světlé pleti evropského typu. Protestuju nemáte tam číňana. XD Není z toho dobře. Ti co v dávné milosti byli utlačování mají pocit že teď je třeba utalčovat své utlačovatele? "Pro děti dobré". Jinak k uzoufání dlouhé a plytké. Nic hlubšího tady nehledejte a rozmyslete si kam dáte skoro 3 hodiny svého času. ()

Mangano

Průměrná Marvelovka co nenudí, ale vedle ostatních filmů z MCU ani nenadchne. Marvel tu začíná unaveně vykrádat sám sebe a zatím to vypadá, že minimálně v případě Black Panthera, už nemá co nového nabídnout. Za mě pořád o ždibíček lepší průměr. Jestli to ale vyjde i příště, to už se mi nezdá. Minimálně ne pořád v té stejné koleji. Největší plus za režii, největší mínus za podle mě často kontentuálně nevhodnou hudbu. Délka stopáže mi pak nevadí, ačkoli pro ni tedy nevidím důvod. ()

swenyx

Další z mnoha tragédii které Marvel od počátku endgamu vypustili, nevím co se jim najednou stalo, že to všechno (kromě Schan-Chi) takhle dodrbávají, ale je to extrém. Nový záporak Namor a jeho národ Talokanů nezajímavý a nudný. Celý film se furt musí upozorňovat na to že je Chadwick Boseman mrtvej, super, my to víme, zmínit to na začátku a uvést od toho příběh chápu, ale cpát to pak i do každýho hluchýho místa mě těžce sralo. Akce tu moc nebylo a celý to bylo stavěný na poznávání postav, jejich pocitech a politických názorech, kdyby z toho aspoň udělali akční řezbu, tak by to bylo koukatelný, takhle hrůza ()

Pafouk

No dejme tomu... Celkem hezky to vypadá, ale výrazně tam chybí nějaká hlavnější postava, která byla alespoň trochu sympatická. Nakonec mají nejvíce sympatií válečník z gorilího kmene a vodní mužík Namor, který i s křidélky na kotnících nevypadá tak hrozně (ač je jeho origin nějaký prapodivný...). Hrozně zato vypadá epická scéna (pozor spoilery) útoku na Wakandu někde uprostřed filmu, kdy asi 20 "Avatarů" zaútočí na přístav a propláchne jednu ulici, o čemž se pak hovoří jako o "Wakandě na kolenou" (dobře, ještě někdo k tomu umře). Wakanďané, tou dobou již minimálně v přípravách na válečný konflikt, se brání pár pěšáky a nasadí asi čtyři vznášedla. Přitom se síly jejich armády na začátku filmu obává nejedna velmoc. Nu a závěrečná taktika vylákat podvodní národ do léčky na širé moře je skoro stejně dobrý nápad, jako útok pod rouškou denního světla. ()

tomino28

Pro mě se jedná o další ze zapomenutelných a generických počinů studia Marvel, které už vykrádá samo sebe. Jako bonus vám k zážitku přibalí vražednou stopáž 161 minut, která je naprosto neobhajitelná. I přes to (nebo právě proto), že s filmem strávíte tolik času, pravděpodobně si po týdnu nebudete schopni vybavit, co se v něm téměř tři hodiny řešilo, že to bylo tak důležité a nešlo to vynechat. Přes to všechno se Black Panther samozřejmě vrátí, tak jsem zvědavý, co mu tvůrci provedou příště. ()

Bestfan112

Jednička byla skvělá, ale dvojka byla... Ještě lepší, byl jsem na tom v kině 11.11.2022 v kině Vysočina ve Žďáře nad Sázavou a 11 dní před mými třinactými narozkami jsem tam byl s mojí sestrou a tátou... Film byl dojemný, ukecaný ( ale mně to nevadí, když je to od Marvelu ), dlouhý, ale bylo to přeplácané, což už mi možná i vadí... Shrnutí: Film byl fantastický, a i teď jak jsme byli v tom kině, tak já slyším fůrt ty trailery a všechno jak to tam bylo na plné kule, zvlášť na ten trailer na Whitney I wanna dance with Somebody a byli jsme tam cca 2h a 37min. Film 10/10 ()

kishi_SO

cakal som vacsi pruser. Nakoniec je to stravitelne. Vizual dobry a dej no, Marvel asi nikdy nebude mat. Viac ako silnim a sebavedomim afroamericankam som vsak fandil modrim ludkom. ()

Tom10000

Další nový sci-fi film od studia Marvel. Jak už to tak bývá, i zde končí role muže coby hlavního hrdiny, a tu přebírá žena. Rasově korektní, založené na tradicích. To jediné mohu vytknout. Jinak nádherná podívaná. Máme tu nového záporáka, podvodního nadpřirozeného muže, jenž chce dobýt celý svět, aby pomstil svůj rod. Spolu s ním začíná období napětí a nejistoty. Král je mrtev, na jeho místo usedá Shurinina matka. Ta ale nepřináší kýženou otevřenost národa, jak by si OSN přálo. Neshody přerostou ve vyostřené výhružky konfliktem. Jenže Wakanda má být sevřená z obou stran... pokud nenastane zázrak (...). Nebudu se zde více rozepisovat o ději, shrnu vlastní pocity. MOHOU SE ZDE OBJEVIT SPOILERY: Shuri je úžasná dívka. Sice podle ostatních příliš věří umělé inteligenci, není si moc jistá sama sebou a ani nehodlá pomyslet na tradice, jenomže tak se projevuje pouze navenek. Vevnitř je silná, možná až moc... a to se mi líbí. Není hodná. Není milá. Přesněji, nemusí. Když jí zemře matka, a když se má rozhodnout, jaká bude, zvolí si touhu po pomstě. Krutší Shuri se nebojí ničeho. S novou mocí vstupuje do války na život a na smrt. A není to zde jako jinde. Nezabije podmořského muže, pravda, ale též ho nepředá spravedlnosti. Ví, jak by jeho lid bez boha trpěl, ví, že by tím ohrozila i sama sebe. A tak se s ním spojí. Cesta není uzavřena, stále se toho může stát hodně (...). 95 procent, 5 hvězd. Film doporučuji! ()

Venom

Na druhého Black Panthera som sa spočiatku vôbec netešil a keď oznámili že to bude Wakanda vs Atlantída tak to ma dosť naštvalo ale po prvom trailery som dostal neskutočný hype ktorý potom ďalším trailerom a tv spotmi sa stále zvyšoval. Takže, páčilo sa mi ako si Marvel uctil pamiatku Chadwicka Bosemana, celkom to na mňa fungovalo. Bolo zaujímavé sledovať ako na Shuri dopadá smrť T'Challa. Shuri si prešla riadnym vývojom. Priznám sa že som ju v ostatných filmoch nijak zásadne nevnímal ale tu si išla fakt bomby. Dúfam že ju ešte niekedy v nejakej Marvelovke prípadne v Black Panther 3 uvidíme. Konečne to nebola tá klasická komediálna Marvelovka ale celkom dosť dráma. Hoci tu boli vtipy dakedy ale aspoň väčšina z nich boli dobré. Takže ďalej Talocan, ten ma strašne prekvapil, tá voda bola dosť realistická, to nasvietenie bolo výborné a vlastne celý Talocan aj s tými budovami vyzeral strašne krásne a ešte k tomu správnemu feelingu tomu dopomohla vynikajúca hudba. Hudba v celom filme bola vždy presná k danej scéne a fakt všade výborná. No, takže, Riri Williams, tak tá sa mi dosť predala. Fakt teším sa na ňu ako IronHeart, pretože no spočiatku som sa bál že to bude otravná postava ale našťastie sa tak nestalo teda až na jednu scénu kde ma trochu naštvala. Ale ináč fakt ma prekvapila a ako hovorím, dosť sa na ňu teším v budúcnosti. Ďalej M'Baku ako asi nový Black Panther bude za mňa dosť zaujímavý a určite sa na neho teším. Namor ako záporák filmu bol jeden z najlepších záporakov MCU. Mal jasnú, čistú, zmysluplnú motiváciu prečo robí to čo robí a páčilo sa mi ako to nakoniec skončilo. Že Marvel konečne porušil svoju skoro stálu tradíciu v zabíjaní svojich záporakov. Fakt Namora som si strašne užil, teším sa na jeho dúfam ďalšie pokračovanie v MCU lebo to bol fakt zabijak. Z ním ma síce dosť mrzelo to CGI ale k tomu sa vyjadrím neskôr. Určite tomuto filmu pomohla tá dlhá stopáž ktorá prekvapivo vôbec za mňa neobsahovala nejak zásadne zbytočné scény čo má samozrejme teší. No a na koniec musím ešte vypichnúť bojové scény ktoré boli za mňa fakt neskutočné. Teda primárne boje zblízka boli výborné, tie vzdušné boli horšie ale nič strašné strašné to nebolo čo sa týka choreografie. Teraz trošku k negatívam. Bohužiaľ zlé Marvel CGI je aj v tomto filme. Niekedy to CGI je fakt super ale inokedy zas dosť bad. Ako som predtým povedal u toho Namora to zlé CGI bolo dosť vidieť a tak isto aj u IronHeart. Mrzí ma to hlavne u Namora lebo jeho bojové scény ma veľmi bavili. Ďalej bolo tu za mňa niekoľko nejasností v nejakých scénach ale to sú také veci ktoré si až tak nepamätám čiže ich tu riešiť nebudem. Trošku tu mohol byť M'Baku častejšie ale no čo už. Vo výsledku sa tento film fakt podaril. Nemali to tvorcovia ľahké ale nakoniec im to vyšlo. Režisér to skvelo zrežíroval, kamera bola často fakt výborná a zakomponovanie pár známych postáv z predošlých Marveloviek ma fakt potešilo. Z potitulkovej scény som bol spočiatku sklamaný ale keď mi došla hlavná podstata tak som bol spokojný. Hoci no mohla byť lepšia ale ako v poho. Takže ako som tu už niekoľko krát povedal tento film je fakt super a určite si zaslúži byť v mojej top 5 filmov roku. 9.5/10 () (méně) (více)

Ravencreast

Za mě nejhorší Marvel film co kdy vznikl. Hlavní postava nemastná neslaná, místy až protivná. Namor ušel, ale zasloužil by si mnohem více prostoru. 161 minut poslouchat ustavičné stěžování královny a princezny absolutní přepal. Celý film točit prakticky kolem vzpomínek na Tchalu prostě nejde. Z filmu jsem si neodnesl vůbec nic a z kina jsem odcházel absolutně otrávenej. ()

UncleMorty

Oooga booga vy šmejdi! Vy všichni bílý jste jen odpad světa a nás čokoládovejch bubáků se máte jako bát! Propaganda check! Proč by se jako Coogler měl snažit přijít se zajímavým příběhem z prostředí Africké kultury a světa Wankady jako! Prostě si z toho celýho filmu uděláme další zasranou agendu a budem se tvářit že je to v pohodě, jenže v pohodě to není a jediný štěstí je to, že se Chadwick týhle sračky nedožil. Wakafaka foréva je naprosto průměrný propagandisticky odfláklý snímek, který se snaží hrát jen na trendy blbosti, který všem už dávno akorát lezou krkem a do toho se ještě snaží ukázat nový dno drahýho CGI co vypadá jak kdyby ho někdo udělal na školním PC v laosu (mává na Iron Heart). Čím dál tím slabší. 2 Chadwickové z 5 ()

Knifeos

Dobře, tohle je v pohodě Marvelovka a z pohledu mnoha fandů letos nejlepší. Za mě je tady ale částečné zklamání. Ne z toho, že by byla dvojka Black Panthera špatnou od A do Z a nic tam nefungovalo, nebo fungovalo napůl, jak je poslední dobou zvykem. Ale protože jsem z prezentovaného provedení filmu cítil, čím by mohl být, ale není. Příběh dává smysl a přestože zápletka představuje další hrozbu ohrožující vše živé, tak je děj úspěšně zkrocen a Marvel se tentokrát neutrhl ze řetězu směrem k šílenství. Vůbec tím nejlepším je záporák Namor s jeho podmořskou říší. Je konečně záporákem, který má jasnou motivaci a historii a drží se jí po celou dobu. Dokonce nabízí divákovi příležitost k vybudování si sympatií k němu a v mém případě i částečnému přeběhnutí na jeho stranu. Bohužel ostatní postavy jsou zklamavší. Shuri málo podmanivá hlavní hrdinka, podstatně méně než její matka královna. Riri, jakožto geniální holčina, která má do budoucna suplovat element Iron Mana, naprosto nijaká a zbytečná a minirole Martina Freemana byla výsměch. Na filmu mě ale nejvíc trápilo tempo. Ty tři hodiny byly velký úlet. Trailer naznačoval, že tam kde nebude akce, budou emoce a snad i dobré dialogy. Namísto toho byla buď akce a nebo hluché plky, které ve mně nevzbudily nic. Co se té akce týče, ta se povedla, byť nejvíce musím tentokrát ocenit prezentaci různých technologických hračiček, které mě bavily objevovat a je dobře, že je tvůrci vzhledem k potenciálu dvou všemocných národů, zakomponovali. Co se ale nepodařilo prodat byla právě Namorova říše, což jsme tušili už z ukázek. Marvel prostě neměl peníze na to, aby se sebeméně pokusil odprezentovat podmořskou říši jakkoli sympaticky a zůstalo se tedy u kalné, žluklé, tmavé vody s všelijakými světlými částečkami, které v ní plavaly. Zkrátka pohled jako na místním koupališti, kdybych měl odvahu pod vodou otevřít oči. Realistické možná, ale to u velkofilmové vody nepotřebuji. 6/10 ()

Woitisek

Když vyšel první díl, Black Panther a jeho sympatický představitel Chadwick Boseman se rychle stali ikonou a symbolem pro obrovskou část populace, tudíž je jasné, že ona tragická ztráta hlavního hrdiny v průběhu tvorby scénáře byla naprosto devastující. Pokračování se však povedlo. Na začátek je určitě na místě objasnit, že navzdory pochybám Letitia Wright jako Shuri byla schopná unést hlavní roli a je dobrou herečkou. Samozřejmě se najde hodně lidí, kterým tento film nesedne. Je tu spoustu dialogu a mluvení. Tempo je ze dvou třetin filmu pomalé a tvůrci se opravdu snažili, aby se divák vcítil do situace na plátně, ať už se jedná o silný tah na emoce skrz onu ztrátu nebo hlubší prokreslení motivací postav či politických vztahů Wakandy a okolního světa a představení Talokanu. Je důležité zmínit záporáka. Namor je postavou velmi svěží a zajímavou. Chápete jeho cíle a tím pádem jeho činy. Jeho podmořská říše je naprosto krásná po vizuální stránce a design zdejšího obyvatelstva velmi nápaditý. Je tu jakýsi pokus o přízemnější souboje, což se u Marvelu v poslední době velice vítá. Akce jako taková je zprvu decentní až na pár výjimek CGI sekvencí. Za zmínku stojí určitě akční scény mimo vodu s již výše zmíněným Namorem, které  jsou samozřejmě digitální, ale byly příjemné na sledování. Hudba je tu silná a v několika momentech uměla oslovit daleko více něž u prvního dílu což bylo příjemným překvapením. Samotné finále se i po pomalejších dvou třetinách opět přetaví v klasické "Marvel finále", ale kdo čekal něco jiného. Nevyskytují se tu "vtípky", které by nutně podtrhávaly tón filmu či byly jakkoliv jinak nevhodné. Dohromady se s tím Ryan Coogler a zbytek účastněných popasovali velmi dobře a předložili úctihodné zakončení fáze 4. ()

Lares4

Po druhém shlédnutí musím hvězdu ubrat. Film je zbytečně dlouhý a  když už vlastně víte jak to dopadne, tak je i nesmírně nudný. Pořád je to lepší než jednička,  ta mě neoslovila vůbec. ()

Sev_

Tak jsem se Angely Bassett jako BP nedočkal (bohužel šlo poznat i z trailerů). Nicméně, dá-li se první BP přirovnat k první Wonder Woman, pak toto je ekvivalent 1984 (okay, možná o kousek lepší). Podivuhodné pak ale je, že toto je druhý nejlepší film z phase 4 MCU (M-She-U). ()

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou