Gauneři

• USA Reservoir Dogs (více)

Mafián Joe najme na vyloupení klenotnictví partu gangsterů, kteří se vzájemně neznají a oslovují se smyšlenými jmény. Akci však zmaří policie a lupičům nezbývá než uprchnout a ukrýt se ve starém skladišti. Pan Oranžový je postřelen a pan Bílý se ho pokouší udržet naživu, dokud nedorazí pomoc. Napětí ve skladu však narůstá, protože policie je jim v patách a pan Růžový je přesvědčen, že šlo o past – někdo z nich musí být zrádce. Každý má ovšem vlastní verzi toho, co se stalo. Jak dlouho bude trvat, než vytáhnou pistole a drama se změní v masakr? (Magic Box)

Skylwalker42

Tarantinova prvotina je již velmi luxusní záležitost. Vychutnával jsem si hlavně Madsena a jeho úžasně zahraného "psychopata". A vůbec všechny hlavní představitele. Jedna velká filmová labuznižnická paráda! ()

Radek273

O něco lepší než Pulp Fiction, ale stále nic moc. Typicky Tarantinovské znaky: dlouhé rozhovory o ničem, proložené dvojnásobkem "tvrďáckých" slov, spousta krve a pak zase dialog. Nuda. Nelze popřít, že trochu napětí to má, ale celkově vzato opět "tarantinovské zklamání". ()

Syndrom

Takhle se rodí ikony. Nezávislá filmařina vzniklá z mnoha různých náhod a pomocí sympatií kolektivu. Kriminální prostředí naštudované tématicky, jazykově a charakterně a reinvence heist žánru. Nápaditost je povinnost talentu; to úžasný na něm vždycky zůstane, že se to celý naučil z filmů. Že tu vyšší, plnější a uvěřitelnější skutečnost popkultury dal dohromady z hromádek realističnosti jinejch tvůrců. Ze svýho života určitě ne. V pravdě postmoderní umělec je, co se naučil život skrze árt. Civilnost a jisté, účelové divadelní aranžmá ze začátku ukazuje mírně narušenou filmovou realitu (chudej, malej, první film no) a vidim, že to hrajou. Pak to hlavně díky Rothově kapitole zmizí. Tenhle film budou mít nejradši ti, co Tarantina moc nemusí. Je to maximálně poctivý debut, který autorovým rukopisem jen lehce cukruje hutný dějový obsah. Nejlepší rockovej soundtrack na světě. ()

Fender

Skvělý debut, který srší přesně tou klasickou Tarantinovou genialitou - skvělé typické dialogy, vyprávění, i zápletka. Zrovna tento snímek je celkem mnohdy dost opomíjený a velmi nedoceněný, ač dle mého nedosahuje kvality jako Pulp Fiction, je jedním z jeho nejlepších a nejbrutalnějších. Jak už jsem zmínil, vyskytuje se zde Tarantinův vypravěčský um, který je velmi zajímavý a obsahuje celkem klasickou zápletku, která se v jeho filmech vyskytuje. Vždy se nám snaží ve filmech charakterizovat a seznámit nás s postavami, o kterých si vytvoříme nějaký obrázek a pak přijde rána, a my ztratíme všechny iluze o postavě, se kterou jsme se právě seznamovaly. Právě toto mě na Tarantinově filmech velmi baví. ()

ZetDaElO

Povinné čítanie medzi gangsterkami. Konská dávka adrenalínu, film, ktorý ani na chvíľu nepolaví zo svojho tempa. Nahláškovaný, brutálny, nepredvídateľný, kreatívny. Tarantinova facka Hollywoodu. ()

Felix22

Za mě asi nejlepší tarantinovka. Ano, je to možná trochu kacířské dávat Gaunery před Pulp Fiction (i když Pulp Fiction taky uznávám). Nejvíc mě na tomhle filmu baví ta příběhová "jednoduchost" a přímočarost a dalo by se říct až netradiční uchopení gansterky. Vedle výborného scénáře s dobrou zápletkou a pointou musím zmínit i herecké obsazení Keitla, Buscemiho, Rotha, Madsena a další, kterým prostě věříte, že jsou to ti gauneři a parchanti, co by vás bez zaváhaní zastřelili. Navíc z Madsenova pana Světlového přímo vyzařuje ta brutalita a zmrdskost. Dalo by se říct, že méně je někdy více a zkrátka je to debut tak jak má být. ()

stanlyOu

Herecký megakoncert a dialógova smršť ako hnací motor nekompromisného filmu ktorý si vystačí na extrémne malom priestore.   9/10 ()

JesterKruger

Jednu dávám za herce a za pár dobrých scén. Toto je něco strašného. Opravdu nechápu, co všichni vidí na tvorbě Quentina Tarantina. Už Pulp Fiction byl pro mě zklamáním, ale toto je zklamání ještě větší. Kdyby nebylo pár dobrých scén, a dobrých herců, tak je toto odpad jako vyšitý. Je to jen můj názor, ale opravdu nechápu co na filmech od Tarantina každý vidí. Film se akorát táhl a velice to nudilo. ()

Cringy_Tommy

Teď už asi legendarní film co proslavil Tarantina a není tomu vůbec divu. Tarantino podává skvělé vyprávění příběhu spolu s opět skvělýma dilogama které vypráví celý příběh. Abych pravdu řekl je tohle nejukecanější Tarantinův film, ale mě to vůbec nevadí protože Quentin prostě ví jak to dělat a je v tom mistr. Skvělé obsazení které odvadí dobrou práci 9/10 ()

Lendak

"Why am I Mr. Pink?" "Because you´re faggit."_____ Tarantino kúzli už od svojho debutu. Táto after-heist verzia 12 rozhnevaných mužov je práve pre tých, ktorí chcú začať pozerať jeho filmy lebo v pomerne krátkej stopáži ukazuje to, kvôli čomu je ikonický. Vo svojom debute svojimi originálnymi scenáristickými ojebávkami do diváka sype neskutočne intenzívny a zábavný zážitok plný nezabudnuteľných hlášok a dialógov, ktorými je Tarantino právom považovaný za kráľa dialógov. ()

KritikRik

Kecání, řvaní, krev a zase kecání. Tarantino mě opět neoslovil, nápad příběhu je sice zajímavý, a některé postavy jsou taky dobře napsané a rozhodně je velmi pěkné jak tohle dokázal s tak malým rozpočtem, ale v podstatě je to film o ničem, není to vtipné, nemá to žádné hluboké myšlenky, žádné nové nápady. Dovoluji si říct, že to je přeceňovaný film, který ani na Pulp fiction prostě nemá. ()

F2003F

Výborná rozcvička jednej majestátnej kariéry, miestami aj so zábleskami scenáristickej geniality. Na poli jednej garáže vyvinúť tak dravú akciu, aj keď sa zväčša vedú len dialógy a strhnúť ňou nepredvídateľne do vôd neštandardne vysokej úrovne s divácky blízkym rukopisom môže ako debut závidieť veľmi veľa mien elity. Tarantino totiž prácou, na snímok daných rozmerov, narábal s extrémne nízkym rozpočtom a úchvatne predviedol, že na tom ani nemusí záležať ak tvorca dokáže budovať príbeh vlastnými zručnosťami schopnými hravo predčiť situáciu s rozpočtom vysokým. V tomto prípade celkovo ľahšie poňatie vizuálu prospieva snímku hlavne v ohľade, že scenár má priestor viac vyniknúť. Takmer bezkonkurenčné dielo, ktorému chýba väčšia pútavosť a lepšie podanie charakterov, pretože vo výsledku ich pozadie chabo využíva vo veľmi malej miere a ani neťaží na správnych miestach. Reservoir Dogs má inak slabý efekt, ale vysoké ambície a vlohy a skvelo funguje ako obohacujúci rozjazd pred majstrovským Pulp Fiction, no ako samostatný snímok portfólia len dostačujúco, aj keď stále nadmieru. ()

Grimaldi

Na režijní prvotinu rozhodně úctyhodný film. To jak si Tarantino dokázal zajistit s minimálním rozpočtem tak skvěle obsazení, navíc podpořené jeho výborným scénářem je i dnes opravdu obdivuhodné. Škoda jen samotného závěru, který celému filmu v mých očích dosti uškodil. I tak by ale bylo dobré pro všechny fanoušky filmů si Gaunery alespoň jednu pustit. Pozorování zrodu režijní, ale hlavně scenáristické legendy za to určitě stojí. ()

Nakor

Trochu syrovější a méně vymazlené než Pulp Fiction, přesto jedna z nejlepších gangsterek devadesátých let. ()

Z filmu Bad Lieutenant vznikne franšíza

Z filmu Bad Lieutenant vznikne franšíza

13.07.2021

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

03.11.2019

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

Tarantino chce nakrútiť TV sériu

Tarantino chce nakrútiť TV sériu

12.05.2005

Už pred niekoľkými rokmi zrežíroval Quentin Tarantino jednu epizódu kultového seriálu Pohotovosť (pod názvom "Materstvo"), v ktorej odkázal na svoj réžijný debut Gauneri, keď do nemocnice priviezli… (více)