Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Sarah Polleyová, Ving Rhames, Jake Weber a Mekhi Phifer hrají v novém zpracování apokalyptické hororové klasiky George Romera od Zacka Snydera. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se z nich zombie, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Zubožená skupina přeživších v jednom wisconsinském městečku našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Skupina, odříznutá od zbytku světa, využívá všechny dostupné prostředky (uvnitř i vně) v boji proti všem, aby zůstala naživu a našla cestu z obklíčení. (HBO Europe)

MGMCZ

Ach .. Vždycky mi je líto jedné věci , když se dívám na tento film .. Proč jich není více :( .. Skvělá zombie akce a už od začátku nám film ukázal " Kdo je tady pánem " . Na tento film nikdy v životě nezapomenu a teď mě omluvte . Dostal jsem chuť na Left 4 dead .. Peace ()

civrss

Nářez. Film, který se hned na začátku rozjede jako parní válec a nezastaví se do závěrečných titulků. Obzvlášť bych ocenil absenci zbytečně ukňouraných a naivních husiček a extrémní tragičnost ve vztahu mezi puberťáky, kterou chodící zombíci většinou přinesou. Občasný komediální nádech mě donutil se pousmát. Přesto plný počet dát nemohu, na to mi trošku moc vadila hlavní hrdinka a občasné scény byly krapet scénáristicky děravé. ()

kenkaku

Režie Zack Snyder... hudba Tyler Bates... film o zombie! 3x trefa do mého oblíbeného! Hmmm... U zombie hororů mám ale taky rád jistá pravidla: pravidla zombie. Jedno z nich je, že zombie v žádném ale v žádném případě neběhají. Tady si první zasprintuje cca v páté minutě = nasraný jsem cca od páté minuty sledování. Další zmršený zombie film. Pokud mezi zombie puristy jako jsem já nepatříte, rovnou si jednu hvězdičku přidejte. Každopádně další sledování u mě už dál pokračuje jen s nechutí a pesimismem. Přitom to vypadá sakra dobře. Natočené je to skvěle (Snyder... co jste čekali?), je to zdravě naturalistické a hambaté (Americká pruderie a cenzor dostává na prdel, to já rád :)). Nebýt mého zaujetí asi bych si ani nevšiml těl děr v uvažování hlavních představitelů. Jako třeba: Proč sakra posílali s jídlem psa, když o pár minut později slyším "tak jako tak tam musíme pro zbraně" (!!!???) Co to bylo za blbost s tou pilou v tom autobusu? Vždyť už měli ty zbraně! Jasně bylo to vtipné a vypadalo to cool, ale logika dostala na prdel (a protože jsem naštvaný kvůli sprinterům nebudu to tolerovat ani náhodou). Třešinkou na dortu je finální "epic fail" s teorií o ostrově. To fakt nikoho nenapadlo, že když už jsou mrtvolky tak prima běžci, není důvod proč by nemohly být i stejně zdatní plavci? Původně jsem chtěl dát jen dvě hvězdičky. Tak moc mě "sprinteři" vytočili a de facto zkazili dojem z celého filmu. Objektivně ale musím uznat, že slovo "zombie" ve filmu nepadne ani jednou (takže to teoreticky může být jiný druh... sprintbie... třeba). Navíc je to natočené vážně dobře a filmařsky namíchané přesně do mého gusta. Mega plus dávám i za závěrečné titulky. Dokonalá myšlenka. Takže tři a už se o tom nebudeme bavit. ()

sedm.1

Zack Snyder je bůh a dokázal to hned ve své prvotině, o které nemohu tvrdit nic jiného, než že jde o přelomovou žánrovku, která naprosto změnila tvář moderního hororu a posunula ho na naprosto jinou úroveň. Zack zde totiž předvedl klasické hororové klišé v úplně novém světle a navíc se mu podařilo fantasticky skloubit neskutečnou brutalitu, se splatterovým odvazem a především nehorázně působivou zábavou, fungující od prvních vteřin, kdy film nabere takový tempo, že divák ani nestačí pobírat, co všechno geniálního se tam děje, samozřejmě jasným vítězem jsou ale zombíci, napumpovaní rychlostí, dynamičností a nehoráznou agresivitou, to je naprosto přelomový okamžik, který nechává lehce zapomenout na Romerovy „lenochy“, adrenalin tu tak doslova stříká společně s krví a vnitřnostmi na všechny strany a zajišťuje tak úžasný filmový zážitek! Zápletka s původní verzí má jinak společné jen minimum, jde si svou cestou a to je jen dobře, Snyderův film je zběsilou jízda, s neskutečnou kupou geniálních a originálních nápadů, brutální scény se zde úžasně prolínají s momenty, vyvolávající záchvaty smíchu a opomenout samozřejmě nemohu ani závěr, který opět parádně a nekompromisně kopne do ksichtu a zajistí tak závěrečnou třešničku na celém tomto nehorázně chutným dortu. Postavy a jejich herečtí představitelé pak též trží laťku kvality na maximální možné úrovni, jsou zde zobrazeny snad všechny lidské charaktery, ale fandit se dá, díky jejich zpracování, prakticky všem a i herci jsou vesměs též neokoukané, sympatické tváře, které baví a vyvolávají zájem. Naprosto fascinující je Úsvit mrtvých ovšem i po stránce efektní, neboť takhle zpracované gore nemohu označit za nic jiného, než za mistrovsky odvedenou práci, která mě nedchla jak už roky nic. Úsvit mrtvých Zacka Snydera je pro mě zkrátka absolutní TOP film, v rámci žánru ani nemluvě, prostě GENIÁLNÍ záležitost, a pro mě skutečně jeden z filmových milníků. ()

Frankie

Pokud k Dawn of the Death přistupujeme jako k akčnímu brutálnímu filmu, velká očekávání by měla být podle všeho naplněna, jenomže to že má film v záhlaví napsáno u kolonky žánr horor, ještě neznámená, že po shlédnutí budeme mít okousaný všechny nebohý nehty. Akcelerace zombieků je sice činí výkonějšími, jenomže se vytratila ona děsivost a fyzická odpudivost, která z jejich nepřirozeně pomalých pohybů pramenila. Odpor a strach vymizel, post-apo atmosféra se rozpouští v odlehčených často až idylicky laděných epizodách (golf, šachy,...), záchrana jak se zdá tedy leží na ramenou akčních sekvencí, což se také chválabohu daří. Navíc je celý remake orámován dábelským úvodem a povedeným drsným koncem takže diváci nezatíženi Romerovým odkazem a pravidly "jeho" žánru budou tuto akční jízdu rozhodně kvitovat. ()

MARTIN*I

Úžasný film! Skvělá kombinace příběhu s hororem a akčním filmem... Je to jeden z hororů, který se neomezuje jen na primitivní lekačky, jde tu opravdu o příběh, je to napínavé, akční a místy i vtipné.. ()

BluT

Úžasný, brutální a skvěle vymyšlený horror, který nestačí vidět jednou. Já měl dokonce to štěstí, že jsem na něm byl v kině... Scéna se střílením zombíků ze střechy je vpravdě legendární. ()

NICOX

Jo, jo a ještě jednou jo. O zombíkách se točilo, točí a točit bude pořád. A za posledních pár let je tenhle snímek z těch "zombiemovie" nejlepší. Hodně se mi líbil hned ten začátek a konec byl dost nepředvídatelný. Je tam spousta akce, ale je to překvapivě i zábavný, takže doporučuji!! 80 % ()

darwin

Slušná akční verze zombíků se skrytým křesťanským poselstvím. Zombíci jako pomsta inteligentního designera za předmanželský sex a homosexuální svazky, cool ;). Film je skutečně umně proveden, líbí se mi svižné tempo a prďácký Ving Rhames. Nelíbí se mi naopak zbytečná krutost a hektolitry krve, bez toho bych dal o hvězdičku víc. Jinak konec je velmi vydařený a mile překvapivý, vydržte až do titulků. ()

AZbest

Som veľký fanúšik hororu a snažím sa aby mi filmov tohto žánru ušlo čo najmenej. Hororovú produkciu posledných rokov však vo všeobecnosti považujem za sklamanie. Dawn of the Dead je ale celkom určite jednou zo svetlých výnimiek. Zo začiatku som bol samozrejme dosť skeptický, veď ktorého fanúšika atmosferických hororov by už vzrušoval nejaký zombie - krvák od doposiaľ neznámeho režiséra. Ako však uvidíme... film sa rozbieha až neuveriteľne béčkovo - klasický zombie scenár, teda zrazu sa mestom túla pár krvavých jedincov, ktorí zatínajú zuby do krkov civilistov a tým exponenciálne zvyšujú počet zombies. Samozrejme mi nedalo nezasmiať sa keď ujačanej blondíne, unikajúcej z domu nešlo otvoriť okno. Ale neurazil som sa, stále to bol solídny začiatok, zasadený do slnečného amerického predmestia, kde sa zvyčajne nič nedeje. Zrazu zaznel úvodny gitarový riff Johnnyho Casha a na obrazovke sa objavili štýlové úvodné titulky a zhrnutie apokalyptických udalostí vo svete. Zrazu som zbystril zrak a zmocnil sa ma pocit, že toto asi nebude len tupý gore-ák. Ďalšia vec, čo ma na filme zaujala, tak ako mnohých iných boli samotné zombies. Veľmi dobrá práca kostýmov, maskérov a konkurzov komparzistov. A ten beh?! Veľké plus - preč s konvenciami... vražedná rýchlosť im veľmi pristane :). Veľmi ma tiež potešilo, že zombies sa svojim spôsobom plynule vyvíjali. Spočiatku vypadali ako každá práve zabitá ľudská bytosť, postupom času je však zreteľné štádium rozkladu... ďalšie plus. Samozrejme niekto môže namietať proti až prílišnej béčkovosti a predvídateľnosti ľakacích scén. Ja som sa ale kráľovsky zabával. Všetko hororové klišé, ktoré mi inde vadí mi tu perfektne sadlo a pobavilo. Nechýbajú hlášky typu "Rozdeľme sa a ty s tou brokovnicou radšej zostaň tu.", ale tentokrát ma skutočne neurazili. Navyše málokto oceneňuje skoro-ľakacie scény, ktoré boli podľa mňa dobrým impulzom na zvýšenie aktivity srdca. Umývanie krvavých rúk vo fontáne z pohľadu žraloka v The Jaws alebo infarktová scéna pobozkania mŕtvej ženy, ktorá sa mala každú chvíľu "premeniť". Veľmi príjemné spestrenia. Čo sa týka našich hrdinov, usilujúcich o prežitie, je ich v celom filme pomerne dosť, no napriek tomu každá postava dostane dostatočný priestor na svoju realizáciu. Teda každý divák bude fandiť tomu svojmu obľúbencovi a na iných bude huckať hordy nemŕtvych zabijakov :). Celkovo je priebeh filmu veľmi svižný. Kvalitnú akciu striedajú rôzne sarkastické srandičky a ani sekundu som sa nenudil. Dawn of the Dead hodnotím veľmi pozitívne, hviezdičku som však musel ubrať skrátka preto, lebo som sa jednoducho nebál, respektíve aby som nekrivdil hororom, po ktorých som sa pred spaním bál zhasnúť svetlo. Inak skvelá popcornová zábava, ktorá okrem iného pomohla na výslnie aj nováčikovi Snyderovi. Veľmi odporúčam pozrieť si film na DVD, kde nájdeme kopec bonusov pre fajnšmekrov. Mňa zaujal najmä zostrih večerných správ, kde moderátor spočiatku hlási o početnejších incidentoch na celom svete a s úškrnom rozpráva o "údajných oživených mŕtvolách". Postupne si však povoľuje kravatu a potiaci sa oznamuje, že Šanghaj bol práve zničený termonukleárnym výbuchom, kvôli šíriacej sa nákaze a s roztraseným hlasom referuje ďalšie hrôzy z celého sveta. Šťavnatá čerešnička na torte :). () (méně) (více)

chmíří

Možná nejlepší zombie film (až na Noc oživlých mrtvol) co sem viděl a hlavně natočený inteligentně žádná hollywoodská kravina! Dokonce to mělo i hodně netypický konec! Doporučuji... ()

SkyLukey

Zdá se mi, že Úsvit mrtvých přepisuje historii zombie filmů hodně povedeným kouskem. Film jsem nebral moc jakko horor, spíš jako klasickoý zombie film, sice plný drastických a krvetriskajících scén s kapu černého hůmoru, protože horor v pravém slova smyslu si představuju trošku jinak. To ale neubírá na fatku, že tento film se mi hodně líbil a proto jej hodnotím plným počtem hvězdiček. ()

Tjaden

Parádní jízda od začátku do konce. Oceňuju, že film v podstatě nemá žádná hluchá místa. Kromě krvavých scén a lekaček je protkán i pár oddechovými sekvencemi (odstřelování zombíků ze střechy supermarketu). Neduhem je občasné neopodstatněné chování postav, jenže to se vyskytuje snad ve všech hororech. Hodně se povedly také počáteční, ale především závěrečné titulky. ()

killjezor

Na rozdíl od ostatních komentářů mě tenhle Úsvit moc nenadchnul.Přišlo mi,že některé scény/zvraty mohly být udělány líp. Třeba těhotná přítelkyně, čekal jsem mrtvé dítě ještě uvnitř, atp. Zase na druhou stranu musím uznat, že řemeslně je to zpracováno na jedničku, hned počáteční zaplavení města mrtvými je víc než dobré, titulky jsou snad úplně geniální a to i závěrečné. Bohužel mi při sledování pořád něco chybělo. ()

Lencha

Tenhle film je fakt síla:-) Krve a mrtvol, že není kam plivnout:-) V podstatě jednoduchej příběh se vším, co má film o a se zombíkama mít. Chvílema bych film označila za krvelačnou komedii:-) Zábavné... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

30.01.2019

Režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se po delší pauze vrací k režii. Natočí heistový zombie thriller Army of the Dead pro Netflix. Scénář napsal Joby Harold (Král Artuš: Legenda o meči) a… (více)

Batman vs. Superman v eRkové verzi

Batman vs. Superman v eRkové verzi

24.02.2016

Zack Snyder a... sovy?!

Zack Snyder a... sovy?!

17.04.2008

Někoho by mohlo napadnout, že dnešní titulek je narážkou na Atény a že se tvůrce 300: Bitvy u Thermopyl vydá ze Sparty do druhého největšího starořeckého města v jakémsi podivném pokračování svého… (více)